TEST DRIVE<>
092002<><>

Cooler Master DP5-7H35F Low Noise, ThermalTake Smart & Silent Vulcano9

Tihi, a efikasni

CoolerMaster DP5-7H35F Low Noise
CoolerMaster DP5-7H35F Low Noise
Od poslednjeg testa kulera prošlo je tri meseca i iako je u njemu bilo obuhvaćeno mnogo modela, već sada ga valja osvežiti novim informacijama. Naime, u međuvremenu se pojavilo nekoliko kulera vrednih pomena, a mi ćemo ovoga puta predstaviti dva noviteta. Ono što nas je posebno privuklo ovim modelima jesu oznake „Silent” na njima, što bi trebalo da znači da nude odlične performanse (deklarisani su i za Athlone XP 2200+), a da pri tom ne prave previše buke.

Prvo smo testirali „Cooler Masterov” model DP5-7H35F. Spada u Low Noise seriju ovog proizvođača, tako da se ventilator prečnika 7 cm okreće pri svega 2900 obr/min. Buka koju proizvodi deklarisana je na niskih 28dB(A), a mi možemo samo da potvrdimo da je ovaj ventilator izuzetno tih. Bili smo pomalo skeptični kada su u pitanju njegove performanse zbog ovako sporog ventilatora, međutim, pogrešili smo: Athlon XP 1800+ sa testa odlično je „ohlađen”. Verujemo da zasluge za to pripadaju velikom hladnjaku, ali i dobrom ventilatoru koji svojom visinom od 2,5 cm (standardno je od 1 do 2 cm) dobro kompenzuje mali broj obrtaja.

ThermalTake Smart & Silent Vulcano9
ThermalTake Smart & Silent Vulcano9
Smart & Silent Vulcano9firme „ThermalTake” naslednik je ne toliko uspešnog modela Vulcano7. Hladnjak (80 x 80 x 77,3 mm) i ventilator od 8 cm isti su kao kod starijeg modela, međutim, ima i nekoliko značajnih promena. Prisetimo se da je V7 bio prvi kuler na našem tržištu koji je sam mogao da menja broj obrtaja prema temperaturi okoline ventilatora. Iako vrlo napredno, ovo rešenje je bilo loše urađeno (podešeno), pa je ventilator već na 35°C ubrzavao i tako gotovo uvek radio na maksimalnom broju obrtaja. Ova greška je na „devetki” ispravljena i ovo rešenje sada mnogo bolje funkcioniše. Naime, uz V9 se dobija posebna termosonda koja mnogo bolje reguliše rad ventilatora, pa se pri 20°C on okreće brzinom od 1300 o/min, dok je maksimum 4800 o/min pri 55°C. Najlepše od svega je to što je sondu moguće staviti na mesto po izboru, a to značajno menja način rada. Ako je stavite ispod procesora, lako će se grejati i brzo reagovati i ubrzavati ventilator. Međutim, ako je namestite negde među rebara hladnjaka, biće mnogo tromija. Najbolje je da korisnik sam proba i sondi nađe mesto po svojoj želji. Tako je moguće naći idealan odnos između buke i performansi. Automatska kontrola broja obrtaja, međutim, nije jedino moguće rešenje, jer su inženjeri „ThermalTakea” u pakovanje kulera ubacili i mali potenciometar koji je takođe moguće spojiti na ventilator. On će odlično poslužiti korisnicima koji žele potpunu kotrolu, jer je njime moguće u svakom momentu namestiti ventilator na bilo koju brzinu od 1300 do 4800 obr/min. Što se tiče buke koju proizvodi, V9 se može nazvati tihim jer ga je moguće namestiti da se ne okreće prebrzo i time zadržati nivo buke na niskom nivou, međutim ume da bude i prilično glasan kad pređe 4000 obr/min. Ipak, prilično dobar hladnjak i odličan ventilator obezbeđuju dobre performanse, pa smo sigurni da nikada nećete morati da V9 slušate na tako visokim brojevima obrtajâ.

S obzirom da nije korišćena ista matična ploča i isti procesor kao i u prošlom testu, nije moguće direktno poređenje rezultata. Stoga smo i na ovoj konfiguraciji probali ThermalTake Vulcano 6Cu, tek toliko da bi se novi kuleri mogli porediti sa onim starijim. Očigledno da ventilator V9 pri niskom broju obrtaja ne pruža dovoljno vazduha, pa ga nije moguće držati na minimumu. Na maksimalnom broju obrtaja performanse su odlične, međutim, tada ni izbliza ne zaslužuje oznaku „silent”. Ipak, u automatskom modu sve je baš onako kako nam se i dopada, temperatura jeste porasla, ali važno je da ni u jednom trenutku broj obrtaja nije prešao 3900 o/min, pa je i nivo buke bio konstantno na nivou prihvatljivog. Slično se dešava i kada se iskoristi ručna kontrola obrtaja, probali smo sa podešavanjem na približno 3500 obr/min, kada su postignuti slični rezultati.

Oba modela su, dakle, zadovoljila u potpunosti i zaslužila naše preporuke. „Cooler Masterovim” modelom smo, slobodno se može reći, oduševljeni jer stvarno nudi maksimum performansi s obzirom na brzinu ventilatora, a najbolje od svega je što i ne košta mnogo. Vulcano 9, s druge strane, takode odlično hladi, ali je prilično skup. Ruku na srce, zbog silnih dodataka (dobija se i konektor za priključenje ventilatora direktno na napajanje računara i termalna pasta) ne može ni da bude jeftin, no ipak 20 € je cifra koju neće svako želeti da plati. Stoga ga vidimo kao izbor samo onih koji će umeti da iskoriste sve pogodnosti koje pružaju njegovi dodaci, mada verujemo da broj takvih korisnika uopšte nije mali, s obzirom na trend povećanja svesti o problemu grejanja procesora i sve većoj popularnosti overklokovanja.

Saša UZELAC

 
Intel Celeron (Willamete) 1,7 GHz
Digital World PhotoClip PhC 6032
Zoltrix RF Wireless Keyboard/Mouse Set, G-Teak RF Wireless Optical Kit
CD/MP3 plejeri Waitec Jammin, Funky i Havin
Cooler Master DP5-7H35F Low Noise, ThermalTake Smart & Silent Vulcano9
Šta mislite o ovom tekstu?
Mustek Gsmart Mini 2

Rezultati testova
Učinak kulera
(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)

PROIZVOĐAČ:
ThermalTake
KONTAKT:
Sampro
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera