TEST DRIVE<>
092002<><>

Intel Celeron (Willamete) 1,7 GHz

Povoljno, kao nekada

Intel Celeron (Willamete) 1,7 GHz
Intel Celeron (Willamete) 1,7 GHz
Odavno je poznata želja „Intela” da potpuno napusti procesore generacije P6 i nastavi s radom samo na arhitekturi poznatoj pod imenom NetBurst. Sve doskora to nije bilo moguće, jer niti su za Pentiume 4 postojali čip-setovi koji su bili sposobni da ih „guraju” više istovremeno (multiprocesorski rad), niti su bili dovoljno jeftini da bi bili dostupni najširem krugu korisniku. Stoga je „Intel” morao da i dalje razvija P3 Tualatin procesore za koje su postojali serverski čip-setovi (i860), ali i Celerone, da bi i oni finansijski manje sposobni korisnici mogli sebi da priušte „Intelov” procesor. Prvi problem (iako nama gotovo nebitan) rešen je pre nekoliko meseci izbacivanjem čip-seta E7500, pa je od tada ostalo još samo da se napravi jeftin procesor baziran na NetBurstu.

Pre mesec dana se i to desilo, na tržištu se pojavio još jedan u seriji Celeron procesora. Baziran je na jezgru Willamete, poput onog kakvo su koristili prvi P4 procesori. Nisu baš identični, jer je i ovoga puta primenjena dobro poznata formula za dobijanje Celeron procesora: „odstrani nekom procesoru pola drugostepenog keša i dobićeš odgovarajući Celeron”. Tako novi procesor ima 128 KB L2 keša za razliku od 256 KB, koliko je imalo orginalno jezgro Willamete. Frekvencija rada magistrale je ostala ista, 100 MHz, tj. 400 MHz quad pumped, a dobra vest je da novi Celeron startuje na 1,7 GHz, što je prilično visok takt za procesor namenjen low-budget tržištu. Naravno, izrađen je za Socket478 podnožje, što na kraju rezultuje i jednakim fizičkim izgledom – sem po natpisu na metalnoj ploči, procesor nije moguće razlikovati od P4 procesora.

Kao što smo rekli, ovaj potez je konačno omogućio „Intelu” da prestane s proizvodnjom P6 procesora, što je nedavno i zvanično najavljeno. Poslednji P3 i Celeron procesori u prodaji će biti samo do početka naredne godine. Tada, kada bude postojalo samo Socket478 podnožje i korisnici bi trebalo da osete olakšanje, budući da će svi procesori ići uz sve čip-setove tj. matične ploče.

Naravno, pojava ovog procesora i nas je zainteresovala, pa smo želeli da vidimo šta nudi novi „Intelov” pulen. Na testu se našao model na 1,7 GHz, jedini koji se trenutno i može naći kod nas (u svetu se eventualno može naći onaj na 1,8 GHz). Pomenuli smo da se ni po čemu ne razlikuje od starije braće, tako da ga nismo previše zagledali, već smo ga odmah ubacili u jednu 845E ploču i počeli s testiranjem.

Za poređenje je upotrebljen P4 procesor sa jezgrom Willamete i istim radnim taktom. Potpuno očekivano, Celeron je ostao u određenom zaostatku u svakom testu, negde manje, negde više. Generalno gledano, u pitanju je oko 10 odsto, a za sve to krivac je duplo manja količina drugostepenog keša. Naravno, ma koliko da se to nama ne dopada, to je moralo biti učinjeno, jer da je Intel Celeronu ostavljeno svih 256 KB, bio bi potpuno jednak starim Pentiumima 4. Ko bi tada kupovao sporije P4, kada bi Celeroni nudili istu stvar za manje novca?

Serija procesora Celeron oduvek je bila poznata i po svojoj dobroj overklokabilnosti. Upravo su ovi procesori i započeli masovnu pojavu ovog procesa. Sa zadovoljstvom konstatujemo da ni najnovija generacija nije izneverila – naš primerak radio je sve do 2193 MHz, što je 30 odsto ubrzanja. Nije baš kao sada već legendardni Celeron 300A, ali svakako dovoljno. Doduše, testiranja na ovoj brzini pokazala su slabija ubrzanja od očekivanih, nikako proporcionalna. Očigledno veliki broj MHz nije presudan za konačne performanse, tj. što više ubrzate Celerona, performasne rastu, ali se teže osećaju, verovatno opet zbog male količine L2 keš memorije.

Konačni zaključak o novom članu NetBurst generacije procesora nije teško doneti. Sasvim očekivano, novi Celeron je najsporiji Socket478 procesor do sada, ali i najjeftiniji. Cena testiranog modela je već sada ispod 100 €, što je povoljno ako se u obzir uzme da je P4 na istom taktu samo 10 odsto brži, a preko 50 odsto skuplji. Može se očekivati da cena još više padne u narednom periodu, naročito ako se zna da „Intel” kompletnu proivodnju P4 procesora prebacuje na 0,13-mikronsku tehnologiju, što će značiti da će se uskoro osloboditi još mnogo 0,18-mikronskih kapaciteta koje su do sada zauzimali P4 Willamete procesori.

Nažalost, to znači da će verovatno proći još mnogo vremena dok „Intel” ne izbaci 0,13-mikronsku verziju Celerona, tj. onu baziranu na jezgru Northwood. Šteta, jer takav Celeron će sigurno posedovati 256 KB memorije, a bili bi omogućeni i još viši radni taktovi, što bi ukupno znatno podiglo performanse Celeron procesora. Poznavajući „Intel”, to će uslediti tek kada se potpuno rasprodaju P4 procesori sporiji od 2 GHz, tj. oni sa jezgrom Willamete.

U sadašnjoj situaciji, ovakav kakav je Celeron nudi samo pristojne performanse, kilometrima daleko od onoga što se očekuje od procesora na 1700 MHz, ali ipak po sasvim pristojnoj ceni. Stoga se njegova kupovina već sada može smatrati dobrim potezom, pogotovo ako niste poklonik drugih marki procesora.

Saša UZELAC

 
Intel Celeron (Willamete) 1,7 GHz
Šta mislite o ovom tekstu?
Digital World PhotoClip PhC 6032
Zoltrix RF Wireless Keyboard/Mouse Set, G-Teak RF Wireless Optical Kit
CD/MP3 plejeri Waitec Jammin, Funky i Havin
Cooler Master DP5-7H35F Low Noise, ThermalTake Smart & Silent Vulcano9
Mustek Gsmart Mini 2

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
PC Mark
3D Max
3D Mark 2001 SE

PROIZVOĐAČ:
Intel
KONTAKT:
Sampro
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera