INTERNET<>
022002<><>

Globalno deljenje resursa: Active SETI

Projekat CETI

Ima li inteligencije van Zemlje?

Veliki broj ljudi upoznat je ili je barem čuo za višegodišnju kontinuiranu potragu za tragovima vanzemaljskog života u okviru projekta SETI (Search for Extraterrestrial Intelligencewww.seti.org). Uostalom i „Svet kompjutera” je u dva navrata pisao o tome (SK 9/99 str. 16 i SK 05/01 str. 23). Suština projekta sastoji se u „osluškivanju” širokog spektra signala elektromagnetnih talasa koji nam dolazi iz svemira i unutar kojeg bi se, s razlogom smatraju autori, mogla nalaziti i smislena poruka ili trag vanzemaljske civilizacije, razvijene dovoljno da emituje takve signale. Ma koliko bio baziran na logički odlično utemeljenoj pretpostavci, SETI se može uporediti s nastojanjem da čujemo zvonjavu mobilnog telefona (uz identifikaciju melodije koja se emituje) udaljenog nekih 200 metara, a dok se nalazimo okruženi bukom gradske vreve u „špicu”. Nesumnjivo je da zvučni talasi te zvonjave dopiru do nas, ali je užasno teško razlučiti je od ostalih nadražaja koje primamo, isfiltrirati i naposletku izvršiti njenu identifikaciju.

Tiše malo, bre!

Besmislena „buka” (noise) koja nam dolazi iz svemira i koja „maskira” eventualne smislene signale koji dolaze van granica našeg zvezdanog sistema najveći je problem astronoma. Pošto nijedan kompjuter na svetu nije sam za sebe dovoljno moćan da bez prestanka analizira tu masu „zvukova” koja zasipa antene radio-teleskopa, tražeći nešto što zavređuje pažnju, rešenje je nađeno u Internetu, pa tako svako ko želi, može da stavi na raspolaganje neiskorišćeni deo procesorske snage svog računara u službu SETI-ja, pomažući mu da se izbori s hrpom podatata koje treba da obradi.

CETI – Active SETI

Grupa stručnjaka, svojevremeno angažovanih u okviru SETI-ja upravo u domenu dešifrovanja prispelih poruka kroz noise, razvila je tokom 1998. godine za potrebe kompanije „Team Encounter” (www.teamencounter.com) specijalan softver kojim je kreirala složenu poruku upućenu ka šest „perspektivnih zvezda”, potencijalnih staništa vanzemaljskih civilizacija. Grupisana kao sukcesivni niz dvodimenzionalnih slika veličine 127x127 piksela, poslatih u binarnom kodu, poruka je sadržavala niz saznanja koje naša vrsta poseduje u oblastima fizike, hemije i biologije, izraženih kroz elementarne matematičke simbole i koncepte za koje se (iako su i sami objašnjeni na početku poruke) pretpostavlja da nose univerzalno značenje u celom univerzumu (www3.sympatico.ca/stephane_dumas/CETI/Lexique_1999.pdf). Ovakva poruka u okviru ovog projekta nazvanog CETI (aCtive SETI) odašiljana je više puta s molbom da onaj ko je primi pošalje odgovor.

Kako odgovor nije stigao, autori su postavili dva pitanja. Prvo: uz pretpostavku da su je primili, da li su vanzemaljci uopšte mogli da dešifruju upućenu poruku i nije li noise oštetio njenu strukturu toliko da je onemogućio shvatanje njenog značenja? Drugo: nije li se usled tog istog noise-a nama upućeni odgovor negde „zagubio” i tako nikad nije rastumačen?

On-line help

U pomoć je ovog puta pozvana ne samo naučna već i šira Internet zajednica. Naime, kreirana je i za emitovanje spremljena nova poruka sa molbom onima koji je budu downloadovali da pokušaju da je sami dešifruju (www3.sympatico.ca/stephane_dumas/CETI/output_stream.txt)! „Štos” je, međutim, u tome da je autentičnoj poruci koja se sastoji iz dugog niza nula i jedinica i koja će biti emitovana tokom meseca februara, dodato oko 10% besmislenog materijala – „đubreta”, što simulira ono što će se pravoj poruci desiti na njenom međuzvezdanom putovanju – degradaciju izazvanu različitim smetnjama. Od testera se ljubazno zahteva da, nakon što pokušaju da ovako „blago upropašćenu” poruku dešifruju, pošalju autorima komentare koji će im biti korisni u izradi softvera namenjenog dešifrovanju odgovora koji se iščekuje.

Nešto ste hteli da kažete?

U pitanju je zamašan plan – izrada softverskog sistema koji bi bio u stanju da automatski dešifruje vanzemaljske poruke bez obzira na jak noise koji bi ih neminovno pratio. On se ne bi koristio samo u okviru CETI-ja već univerzalno, bilo gde da se „osluškuje svemir”. Jedan od predvodnika projekta tvrdi da bi jednom identifikovana prispela poruka mogla biti dešifrovana upotrebom takvog automatizovanog alata koji bi uzimao u obzir razvijene tehnike kriptoanalize, kao i principe lingvistike i statističke analize. Ideja je za pohvalu, ali trebalo bi imati na umu i reči g. Daglasa Vakoka, šefa Grupe za međuzvezdane poruke SETI-ja koji je povodom projekta CETI izjavio: „Naš najveći izazov biće da zadržimo otvoren um prema mogućnosti da dobijemo poruku koji nismo ni uzimali u obzir da postoji. Upravo stoga SETI podržava seriju projekata namenjenih kompoziciji različitih tipova poruka s ciljem otkrivanja novih, radikalno drugačijih načina na koji se međuzvezdane poruke mogu kreirati”.

Dušan KATILOVIĆ

 
Globalno deljenje resursa: Active SETI
Šta mislite o ovom tekstu?
Smanjen broj domena
Globalno deljenje resursa: Globus projekt
.Net virus?
.yu: muzička tematika
Beograd 2021
E-Biblioteka
Provider info
Cyber-paparaci
Kablovski Internet kod nas
Nove telefonske govornice
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera