NA LICU MESTA<>
012002<><>

Otvoren MicronasNIT

Novosadski institut za informacione tehnologije, Fakultet tehničkih nauka Novi Sad, 18. decembar

Prototip digitalne foto-kamere
Gotovo svakodnevno čujemo ili čitamo alarmantne vesti o odlivu visokoobrazovanih kadrova iz naše zemlje, ali se čini da je to i jedino što se radi po tom pitanju. Zvanično je otvoren „Novosadski institut za informacione tehnologije” koji predstavlja jedan od prvih koraka da se mladi i perspektivni kadrovi zadrže u svojoj zemlji i da im se omoguće radni uslovi koji ni u kom pogledu ne zaostaju za svetskim.

Novoosnovani institut stacioniran je u novom objektu površine oko 1000 kvadratnih metara koji se nalazi unutar kampusa Novosadskog univerziteta. Gotovo polovina tog prostora namenjena je studentskim laboratorijama opremljenim najsavremenijim računarima i tehnikom, čime se studentima pruža mogućnost da se uključe u najnovije svetske trendove i steknu izuzetna praktična znanja, a za najtalentovanije su obezbeđene i stipendije i potencijalna radna mesta. U Institutu je zaposlen veliki broj inženjera, magistara i doktora nauka, i svi zaposleni, pored prilike da unaprede svoje znanje i titulu, imaju i obavezu da deo tog znanja putem predavanja, vežbi i projekata prenesu zainteresovanim studentima.

Ploča za fabričko testiranje procesora Zenon
Svečanom otvaranju instituta prisustvovali su predstavnici nemačkog ministarstva za nauku i tehnologiju, nemačke ambasade kao i matične firme „Micronas”. Sa ciljevima i proizvodima instituta imali su priliku da se upoznaju i dekan Fakulteta tehničkih nauka kao i predstavnici drugih katedri na fakultetu, a prostorije instituta razgledali su zainteresovani studenti. Opšti utisak svih prisutnih bio je da „MicronasNIT” predstavlja primer koncepcije koja obezbeđuje mladim i nadarenim ljudima da ostanu u svojoj zemlji i da i na drugim univerzitetima treba slediti ovaj primer.

Institut „MicronasNIT” (www.MicronasNIT.com) predstavlja krunu višegodišnje saradnje Katedre za računarsku tehniku Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu s nemačkom firmom „Micronas” (www.Micronas.com), jednim od svetskih lidera na području proizvodnje DSP (Digital Signal Processor) čipova i programskih rešenja namenjenih uglavnom prenosnim uređajima poput mobilnih telefona, MP3 plejera itd. Iako je ime „Micronas” većini korisnika nepoznato, gotovo da je nemoguće naći nekog od poznatijih svetskih proizvođača koji u svojim uređajima kao jezgro ne koristi neki od „Micronasovih” čipova. Još je interesantnije to što je veliki deo programskih i hardverskih rešenja ugrađenih u milione uređaja prodatih širom sveta razvijen upravo na Katedri za računarsku tehniku (KRT) u okviru instituta FTN-IRAM-RT, preteči „MicronasNIT-a”.

Spajanje univerziteta sa industrijom već godinama je trend i nužnost u svim razvijenim svetskim zemljama i predstavlja ideju kojom se profesor dr Vladimir Kovačević, direktor Katedre za računarsku tehniku, rukovodio prilikom osnivanja FTN-IRAM-RT-a, uprkos često konzervativnim shvatanjima Univerziteta. U prvim godinama svog postojanja, FTN-IRAM-RT je iznedrio sistem za upravljanje gasovodnim sistemom Vojvodine koji i dan danas uspešno obavlja svoju ulogu. Saradnja s „Micronasom” razvijala se godinama i rezultovala je nizom proizvoda.

Prenosni uređaji poput MP3 plejera, digitalnih foto-kamera ili mobilnih telefona kao jezgro uglavnom koriste visokospecijalizovane DSP čipove, poput MAS familije DSP-ova firme „Micronas”. Kako u svakoj od pomenutih primena postoje određeni standardi, „Micronas” pored ponude DSP-ova nudi i kompletna softversko/hardverska rešenja za pojedine primene, tako da krajnjim proizvođačima ostaje samo da ta rešenja prilagode potrebama serijske proizvodnje i daju im krajnju formu. Razvoj baznih rešenja jedna je od oblasti kojom se „MicronasNIT” bavi.

Koderi/dekoderi govora predstavljaju okosnicu prenosa govora preko mreže, ali i u mobilnoj i digitalnoj telefoniji. U FTN-IRAM-RT-u razvijeni su koderi/dekoderi prema standardima G723.1, G728, G729 i to za familiju DSP procesora MAS firme „Micronas”. Na području obrade audio signala snaga DSP procesora dolazi do izražaja i svi smo svedoci pravog buma koji su na tržištu napravili MP3 plejeri. Međutim, malo ko od nas i sluti da MP3, AAC ili AC3 plejer koji na sebi nosi zvučnu marku nekog od svetski poznatih proizvođača poput „Toshibe”, „Siemensa” ili „Creativea” pokreće softver koji je delo domaće pameti. Takođe, jedan od prvih projekata „MicronasNIT-a” jeste WMA dekoder, koji se radi za „Microsoft” i ugrađivaće se u prenosne WMA plejere, a kao ciljnu platformu ima „Micronasov” procesor Zenon baziran na jezgru ARM. Još jedan od atraktivnih proizvoda FTN-IRAM-RT-a je i digitalna foto-kamera koja fotografije u JPEG formatu smešta na Flash memorijske kartice. Ni Bluetooth tehnologija, koja već dugo okupira pažnju tehničkih krugova, nije van dometa novoosnovanog instituta. Hardversko/softversko rešenje Bluetooth uređaja „MicronasNIT-a” već uveliko radio-putem prenosi muziku i podatke i predstavlja jedan od stubova napretka Instituta.

Jedan od eksponata prikazanih na otvaranju instituta koji je privukao mnogo interesovanja bio je i „Grundigov” televizor čija se slika iscrtava frekvencijom od 100 herca, uz interpolaciju nedostajućih slika. Prototip koji je poslužio kao osnova za izloženi TV urađen je pre nekoliko godina upravo u FTN-IRAM-RT-u. Radi poređenja, pored 100-hercnog TV prijemnika bio je izložen i klasičan prijemnik. Razlika u kvalitetu slike je takva da je teško poverovati da su oba televizora dobijala signal iz istog izvora.

Niz tehnoloških rešenja za testiranje kvaliteta i funkcionalnosti čipova razvijenih u FTN-IRAM-RT-u i „MicronasNIT-u” uveliko se koristi u pogonima „Micronasa”. Jedan od proizvoda vredan pomena je C-kompajler za MAS familiju DSP-ova. Naime, iako MAS DSP predstavlja jedan od vodećih proizvoda „Micronasa”, do pojave pomenutog C-kompajlera aplikacije za MAS razvijale su se isključivo u asembleru (mašinskom jeziku niskog nivoa), što je izuzetno dugotrajan i složen proces ako se uzme u obzir da procesor ima ugrađen šestostepeni pajplajning (pipelining – izvršavanje jedne instrukcije u više ciklusa). Razvijeni kompajler generiše visokooptimizovani kôd čime se vreme razvoja aplikacija značajno skraćuje, a poseduje i radno okruženje gotovo identično onom kod programskog paketa Visual Studio.

Što se tiče telekomunikacija, vredi spomenuti da je nekoliko vrsta telefonskih centrala razvijeno pod okriljem FTN-IRAM-RT-a, kao da je i sistem za distribuciju poziva Virtual Call Centar (VCC) predstavljen javnosti ovih dana. VCC objedinjuje sve postojeće tehnologije govorne komunikacije, video-konferencija ili prenosa podaka preko jedne virtuelne centrale koja vrši komutaciju poziva, bilo da su oni upućeni sa klasične analogne centrale, ISDN linije ili udaljenog računara priključenog na Internet. Pored toga, VCC podržava i rad s bazama podataka, tako da je moguća i njegova primena u elektronskoj trgovini.

Ako se uzme u obzir ovaj impresivni rezime, sasvim je jasno zašto se nemački „Micronas” odlučio za ovakvo značajno ulaganje u našoj zemlji.

Dejan STEFANOVIĆ

 
 NA LICU MESTA
Otvoren MicronasNIT
Šta mislite o ovom tekstu?
MSI IT Look
Dani Interneta

 KOMPJUTERI I FILM
„Gospodar prstenova: Družina prstena”

 SERVIS
Izrada jednostavnih Web prezentacija (3)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera