TEST RUN<>
052001<><>

Magix Music Video Maker Generation 6 DeLuxe

Komponovanje muzike i režiranje video spota

Pokušajte da zamislite muzički spot bez muzike! Nemoguće, zar ne? A da zamislite samo muziku bez pratećeg video zapisa? Malo bolje, podseća na radio, ali opet to nije to. Stvaranje muzike na PC računarima do sada je ličilo na ovaj drugi primer. Programa za tu svrhu je mnogo, pojavljuju se iz meseca u mesec, poboljšava im se kvalitet, rad je sve jednostavniji... Međutim, retko koji može da se pohvali mogućnostima za kreiranje onoga što će pratiti zvučni zapis – videom. Stidljive pokušaje imali smo u MTV Music Generatoru i u Dance eJayu, dok sada sa sigurnošću možemo reći da se pojavio program koji predstavlja prekretnicu u sintezi zvuka i slike.

Programeri „Magixa” za korišćenje svog programa preporučuju Pentium procesor na 200 MHz i 32 MB RAM memorije, uz obaveznu rezoluciju od 800 x 600 piksela, što za današnje uslove deluje skromno. Međutim, kako stvari u praksi zaista stoje, ne bismo vam preporučili pokretanje ovog programa na slaboj mašini, sem ako niste naoružani slonovskim živcima i viškom slobodnog vremena. Ova zahtevnost posledica je istovremenog rada sa zvučnim semplovima i video zapisom, što itekako opterećuje resurse. Tome treba dodati detalj da se svi specijalni efekti (i video i audio) izvršavaju u realnom vremenu čime problematika postaje još jasnija.

Upravljački interfejs je, manje više, klasičnog izgleda. Lepo je dizajniran, ima gomilu sličica i ikonica ukrašenih metalnoplavim bojama. Ekranom dominira vremenska linija po kojoj se mogu postavljati semplovi i video zapis, dok se u donjem delu nalaze informacije o fajlovima, što nas je sve neodoljivo podsetilo na raspored koji smo videli u „Sonic Foundryjevom” Acidu. Novina je mali preview ekran u donjem desnom uglu koji služi za prikaz video zapisa koji prati muziku. S obzirom da se program prostire na čak četiri CD-a, pretpostavljate da se na njemu nalazi gomila semplova, već standardno kvalitetnih, koji su podeljeni po muzičkim pravcima, što znatno olakšava kreiranje željenog tipa muzike. Tako imamo mogućnost rada sa: club, hip hop, latino, big beat, disco, trance, house i tech tran vrstom muzike što zadovoljava zaista različite ukuse. Neko će možda primetiti da ne postoji podrška za rok ili hevi muziku, ali moramo priznati da loop based programi i nisu pravljeni za takav zvuk. Rad je prijatan i lagan i ne razlikuje se od mnogih drugih ostvarenja koja se danas mogu naći na softverskoj pijaci. Posebnu poslasticu predstavljaju efekti koji se mogu primeniti na semplove, ne samo zbog njihovog doprinosa kvalitetu pesme, već i zbog toga što je rad s njima toliko pojednostavljen i lepo vizualizovan da je pravo uživanje koristiti ih.

Kreiranje pratećeg video zapisa takođe je lagano, a unapred definisane objekte i animacije treba samo rasporediti po vremenskoj liniji. Gotove animacije podeljene su u tri grupe i to: snimci stvarnih lokacija, renderovane scene i digitalizovani ljudski igrači(ce). Kao i kod audio zapisa i ovde je moguće primeniti raznovrsne specijalne efekte, a izdvaja se mogućnost kombinovanja animacija (neka vrsta lažnog Chroma Key efekta) čime se dobijaju rezultati od kojih bukvalno zastaje dah. Posebno fascinira mogućnost da se svaki efekat momentalno primeni bez dodatnog renderovanja ili čekanja, što se naravno negativno održava na resurse. Gotove kreacije moguće je snimati u širokoj lepezi različitih zapisa (WAV, MP3, MPEG, WAV) sa upotrebom eksternog kodeka što se tiče audio dela ili AVI, QuickTime, WMA ili Real Media formatu za video zapis.

Da stvar bude kompletna, tu je i playR Jukebox koji služi za reprodukciju MP3 i WAV fajlova i može da posluži umesto standardnih plejera kao što su WinAmp, Sonique ili Jet Audio. Pored toga što ima futuristički izgled, odlikuje ga mogućnost miksovanja numera, odnosno njihovo pretapanje (idealno za žurke), podrška za rad sa skinovima i ugrađeni vizualni efekti.

Kada se sve sabere i oduzme „Magix” je definitivno obavio pravi posao jer je njihov program udario temelje za sva buduća ostvarenja u ovoj oblasti. S druge strane, video zapis će neminovno početi da prati programe za kreiranje muzike, a nama ostaje jedino da pratimo dešavanja na tržištu i uživamo. Više informacija na sajtu www.magix.com.

Vladimir PISODOROV

 
Adobe Acrobat 5.0
AudioWriter 1.30
Fast Browser 3.54
Magix Music Video Maker Generation 6 DeLuxe
Šta mislite o ovom tekstu?
Harvard Graphics Advanced Presentation 7.0

TIP:
Kreiranje muzike i video spotova
PLATFORMA:
Windows 9x/Me/NT
VELIČINA:
4 CD
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera