AKTUELNOSTI<>
061998<><>

Pirati na sudu

Policijska racija u nekoliko beogradskih CD klubova sredinom maja prvi je odlučniji pokušaj da se piratovanju domaćih izdanja stane na put

Autor karikature: Peđa Milićević
Autor karikature: Peđa Milićević
Piratovanje domaćih programa staro je koliko i vreme proteklo od pojave prvih Spectruma i Commodorea. Ma koliko nekima izgledalo kao opravdan način dolaženja do stranog softvera, piratovanje se kao bumerang vraća domaćoj softverskoj produkciji (govoriti o „industriji” je nemoguće) gde je tržište nenaviknuto da za nečiji programerski i dizajnerski rad treba platiti.

Inspektori Odeljenja za privredni kriminal beogradskog MUP-a pronašli su piratske kopije Bensonovog englesko-srpskog rečnika u dva CD kluba i tom prilikom oduzeli diskove i „pribor za kopiranje”.

U razgovoru tim povodom g. Zoran Koš, koautor elektronskog izdanja Bensonovog rečnika firme „Procon” kaže: „Pretpostavljali smo da bi do piratovanja moglo doći, pa smo po izdavanju diska rešili da klubove pozovemo na saradnju i ponudimo im da prodajom legalnih kopija ostvare nekoliko puta veću zaradu od kopiranja. Međutim, odziv je bio slab: od tridesetak klubova pozvanih na prezentaciju došli su samo predstavnici dva.”, objašnjava g. Koš. „Posle izvesnog vremena u lanac distribucije našeg izdanja uključilo se još nekoliko, ali nam je tada skrenuta pažnja da ima i nelegalnih kopija u klubovima, kao i piratskih oglasa na Internetu. Jedan Internet pirat je bio toliko drzak da je otvorio e-mail nalog samo za piratovanje ovog CD-a, nešto poput narucibenson@hotmail.com”, kaže naš sagovornik.

Nakon provera beogradskih CD klubova, autori su podneli prijave SUP-u. Naime, član 183a Krivičnog zakona Republike Srbije govori o zloupotrebi autorskog prava, za šta je predviđena novčana i zatvorska kazna, a prekršioci se gone po službenoj dužnosti. Šta se desilo u ovom slučaju?

„Inspektori su posetili dva CD kluba, ‘CD centar’ i ‘3S’ i tamo pronašli nelegalne kopije, u prvom čak deset već snimljenih diskova. Treći je posećen pirat koji se oglašavao preko Interneta, neki student. Policiji je izjavio da mu je to bio lak način zarade”, kaže g. Koš.

U razgovoru sa našim novinarom, vlasnica „CD centra” negirala je da je policija dolazila u njihove prostorije i da drže nelegalne kopije „Morton Bensona”. Iz „3S-a” pak priznaju da je kod njih pronađen disk ali, po njihovim rečima, „samo jedan, i to namenjen ličnoj upotrebi a ne daljem kopiranju”.

Firma „Procon” će zahtev za odštetom podneti i u samom krivičnom postupku, što zakon dopušta, ali će odštetu potražiti i u redovnoj građanskoj parnici koja se pokreće nakon što država kaže svoje. Zoran Koš napominje da se pirati domaćih CD izdanja mogu goniti i po prekršajnom postupku, za posedovanje robe bez porekla, za šta je takođe predviđena novčana kazna i oduzimanje robe. Nije isključeno da organi prilikom posete provere i da li se plaća porez, što radi finansijska policija, dodaje naš sagovornik.

Vremena se, izgleda, menjaju. Nekada su programeri jurili pirate sa krišom presnimljenim kasetama u ruci između štandova sajamskih hala, a od danas će možda ovi drugi juriti prve kako bi odustali od pisanja tužbi i povlačenja po sudu.

Alexander SWANWICK

 
 AKTUELNOSTI
Microsoft na sudu
Microsoft na sudu – Hronologija
Pirati na sudu
Šta mislite o ovom tekstu?

 NOVE TEHNOLOGIJE
Molimo, ne hranite robote!
Elektronska marka

 NA LICU MESTA
DATUM ’98
Sajam tehnike

 DOMAĆA SCENA
Kompjuterizovano ugostiteljstvo
Susreti Amigista
Morski sajmovi
Katalog YuBIT98
CET nagrađuje
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera