PDA

Prikaži potpunu verziju : The Elder Scrolls IV: Oblivion


Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Aljosa
4.12.2005, 15:39
Ko je igrao Morrowind, Tribunal, Blood Moon sigurno s nestrpljenjem ocekuje Oblivion. Morrowind sam igrao mnogo dugo tako da jedva cekam januar (mislim da tad izlazi) 2006. Zanima me da li neko od vas zna kolika jaka masina ce morati biti da bi se igrao? I ako neko hoce imam dosta artworka za Oblivion, i da nezaboravim svi koji hoce da pricaju o ElderScrolls serijalu su dobrodosli.
:) :) :) :) :)

doom_lord
4.12.2005, 15:48
Ne znam tacno koliko jaka ali prema najavama Oblivion ce imati do sada ne videnu grafiku tako da ce po meni samo najnovije konfiguracije moci da ga guraju bez problema.

Reloader
4.12.2005, 16:45
Iscekujem Oblivion i mislim da ce biti ostvarenje igrackih zelja!
Morrowind bas nesto i nisam gotivio...

A da ce trebati jak hardver, trebace...

Aljosa
4.12.2005, 19:43
Ma ja sam video i trejler za Oblivion grafika je super. Mada kazu da ce biti optimizovan i za rad na slabijim konfiguracijama ali naravno na ustrb kvaliteta prikaza. Ja licno bih voleo da uzivam u igranju Obliviona u punom sjaju (samo ne znam sta ce mi biti potrebno za to).

zleetherius
4.12.2005, 19:59
oni su rekli (sto je i logicno, u drugom slucaju nece imati puno musterija) da ce igra moci normalno da radi i na konfiguracijama starijim od 1 godine, sto znaci da ce neko moci da igra sa procesorom na 1.7-2GHz, nekom gforce 4 (mada u ovo sumnjam). ja ternutno imam 2.4 intel pentium, 1gb ddr, geforce4ti sto znaci da cu najverovatnije morati da qpujem novu graficku.sa obzirom da sam na morrowind nalozen opako (dobio sam ga bas uz tu karticu), nameravam da dam koliko para treba za novu graficku.

sto se tice same igre, i onih trejlera (ja mislim da ih ima 7), ne svidja mi se to sto zumira facu (koja je da se razumemo, nije ni priblizno kao sto bi trebala da bude, a pogotovo ne na smanjenim detaljima) kada obavljate razgovor. odlepio sam kad sam video kako se lik zakucao uza stub i odbio se od njega kad ga je lik postrance udario macem. takodje je uvedeno i da vi sami kontrolisete kako cete da udarate. toliko od mene. mrzi me sad da pisem nesto vise. vasi utisci?

Aljosa
4.12.2005, 20:06
Meni to zumiranje ne smeta toliko ali videcemo posto ce igra imati mnooooooooooogo dialoga pa mozda i bude smetalo u toku igranja (neprekidno zumiranje zna da mi stvori mucninu) ali ipak to je Oblivion zrtvovacemo se zar ne? Moram da pogledam jos neki put ovaj trejler sto imam za vise utisaka... nadam se da ce mi se isplatiti kupovina nove graficke.
:):D:):):)

Maximus
4.12.2005, 20:06
Igrao sam Morrowind dobra igra ali ne bas toliko medjutim Oblivion iscekujem sa velikim nestrpljenjem nazalost igra je odlozena za mart 2006

Gorgoroth
4.12.2005, 21:05
MORROWIND BRATE!!! TO JE NESHTO NAJBOLJE SHTO SE IKADA DESILO RPGOVIMA!!! Smatram da ce oblivion biti vrlo fina igra koja ce nam svima utoliti zedj, ali ni priblizno revolucionarna kao morrowind! Nadam se da ce mi raditi ona grafika je loodilo

Lord of Doom
4.12.2005, 23:09
Morrowind ne bas dobra igra??? I dont think so. Veni Vidi Vici (ili kako se vec pise:) Fenomenalna igra. Presao je, sa oba exp-a, postao arch mage, master fighter, grandmaster theef, Grand Dragon Knight, House Hlaau Father...... Samo da u oblivionu prorade na menijima i magije malo da srede. Mislim na kraju sam imao gomilu magija koje nisam mogao da izbrisem.... snalazenje je bilo otezano. Bilo bi lepo da je standardno: i - invertory, c -character, j- journal, b - spell book; e ne svi meniji odjednom, i to sve zbog glupih konzola.

Aljosa
4.12.2005, 23:38
Super znaci da nisam jedini koji ocekuje Oblivion (a vec sam pomislio). Samo da ne odloze ponovo. Ja sam trazio nastavke Morrowinda- Blood Moon i Tribunal i nigde nisam mogao da ih nadjem?? A trazio sam na raznim mestima. Gde ste ih vi ljudi nasli?

zleetherius
5.12.2005, 0:35
ja sam ih isto svuda trazio i na kraju mi narezao neki lik sa posla, gde sam radio preko leta. drugi exp. sam qpio u prodavnici u prolazu na terazijama (koja vise ne radi). javi mi na pm ako oces neku razmenu.

Johny Atos
5.12.2005, 0:39
shto se tiche zahtevnosti:

OFFICIAL "Will My Computer Run Oblivion?", 50th Anniversary Thread.......... (http://www.elderscrolls.com/forums/index.php?showtopic=195052&st=0) na elderscrolls.com forumu. :)

MilanSM
5.12.2005, 0:43
elder scrols mi i neje nesto, ali ne mogu to sa sigurnoscu da kazem jer nisam je celu presao. ortaci mi kazu da je do j, ali meni se ne svidja zato sto sistem unapredjivanja lika nije dobro (po mom ukusu) uradjen. Inace je prica dobra. Nadam se da ce oblivion biti bolje realizovan.

MilanSM
5.12.2005, 0:47
Super znaci da nisam jedini koji ocekuje Oblivion (a vec sam pomislio). Samo da ne odloze ponovo. Ja sam trazio nastavke Morrowinda- Blood Moon i Tribunal i nigde nisam mogao da ih nadjem?? A trazio sam na raznim mestima. Gde ste ih vi ljudi nasli?
ja sam tribunal dobio uz graficku, a imao sam je i pre. Kupi graficku od MSI-a i dobices tribunal :)
ako ces stvarno da pazaris graficku, ne znam da li uz svaki model ide bas tribunal. raspitaj se!

voodoo_
5.12.2005, 0:51
Ako misliš na original, imaš u Mamutu "Morrowind: Game of the Year Edition" koji obuhvata obe ekspanzije i mislim da košta oko 1200 dinara... a takođe imaš i posebno ekspanzije, al su dosta skuplje...

schomy
7.12.2005, 19:58
A kako svi zaboravljamo Elder Scrolls 2: Arena ccc...ccc. Ili ste bili suvise mali kada je to izaslo, a bilo je davno. Morrowind je u principu samo graficki nadgradio Arenu a ona je bila dozlaboga zapetljana i dugacka, sto je i cilj zar ne.
Oblivion cekam ako nista drugo da bar malo uzivam u prelepoj grafici i zanimljivoj prici i da vidim koliko bolju graficku treba da kupim. :D

Inace skinuo sam sa neta filmic od 120MB gde tip ladno prelazi Morriwind za 14 minuta!!! Bez sifara ali sa rupom u igri.

zleetherius
7.12.2005, 21:28
ajde malo bolje opisi ili daj link!

darthmajor
7.12.2005, 21:30
Ja se samo nadam da ce sa 'osposobljenim' 6200-kom raditi bar na mediumu. Trenutno imam 512 RAM, ali do marta cu valjda imati 1GB...a i Athlon64 2800+ ce valjda biti dovoljan za to.
Ja imam sve expanzije samo jos nisam imao vremena ni osnovni morrowind da predjem :( Ali kada zavrsim ovo polugodiste ima da dve nedelje igram osam sati na dan...pa dva sata programiranja i spavanje :D

Reloader
9.12.2005, 13:41
Morrowind ima puno mana, zato mi se nije svideo

Oblivion ako hocete da igrate trebace oko 6800 + 1 GB ram recimo za medium detalje

Ogi
9.12.2005, 13:48
E, videces da nece!!! Kladim se u svoj 6600GT!!!

Uvek te dosadne i iste price pa ne bude nista od toga!

Reloader
9.12.2005, 13:57
Da si video grafiku i mogucnosti engine-a u filmicu sa E3 ne bi tako pricao...

Ogi
9.12.2005, 14:11
Video sam. Ajde videcemo ko ce da bude u pravu.

darthmajor
9.12.2005, 15:17
Ako normalno urade igru, a verujem da hoce, moci ce se sa minimalnim detaljima terati na FX5200. Cini mi se da je OPRAVDANA zahtevnost jos uvek ispod 6600GT za maksimalno filtriranje itd. sve iznad ovoga je nesposobnost/korumpiranost razvojnog tima (za ovo druga mislim na to da dobijaju kes od NV ili ATI za (ne)optimizaciju).
I po onom sto je receno na onom forumu za koji je dat link nece biti prevelikih problema...

Aljosa
9.12.2005, 17:59
Ma ja sam vam ljudi bio na Bethesda oficijelnom sajtu na forumu i gledao koje graficke bas oni preporucuju da ce biti potrebne za igranje Obliviona i spisak mozete pogledati ovde: http://www.elderscrolls.com/forums/index.php?showtopic=195052&st=0

Reloader
9.12.2005, 22:47
Ajde ljudi nemojte da ste smesni, pa Morrowind na mashini Athlon 1800+ GF4 i 256 rama mora da se smanji distance na pola da ne bi seckalo a izasao je u vreme procesora na 800Mhz...

Oblivion je 10x graficki zahtevniji pa vi vidite...

Ogi
10.12.2005, 1:20
Sto filozofiras? Dokle mislis da teras po svome napamet i bez argumenata? Rekao si svoje, mi svoje i cekacemo i videcemo sta ce biti.

Lord of Doom
10.12.2005, 12:06
Ljudi sto filozofirate. Sacekajte da igra izadje pa ce mo svi videti. Nista se ne dobija od prepucavanja a niko sa sigurnoscu ne moze nista da kaze, sve su to jednostavno pretpostavake. Predlazem zakljucavanje topic-a.

SomiKnight
10.12.2005, 12:44
Kakve veze ima konfiguracija za Morrowind sa njegovim nastavkom? Sta hocu da kazem...pre neki dan sam instalirao Moorhuhn Kart 2 na athlon xp 2000+ i radeon 5500 sa 1gb ram-a, i igra ne tece bas glatko koliko bi se ocekivalo, probao sam na malo slabijim racunarima i igra secka. Zakljucak, nije optimiziran kod igre. Morrowind , slozicete se, ako ga uporedite sa nekim novijim igrama koje idu glatko na ovakvim masinama, ima prilicno losu grafiku.
Elem, Oblivion ce zahtevati jacu karticu sto ranije izadje, i jacu karticu koliko dobije para od nvidia-e da izreklamira njihov top model seriju kartica. Na zalost, cini mi se da to tako funkcionise. Pogledajte i ovaj topic, glavna vrlina ispade grafika i svi o tome samo pricaju...nije obecavajuce za rpg naslov.

darthmajor
10.12.2005, 14:12
Meni se cinilo da morrowind ne secka, vec to sto stuca je zbog strukture igre. Naime, svet je podeljen u celije pa pri prelazku treba malo da ucitava ali ne secka zbog grafike. Bolje te male celije sa kratkim ucitavanjima nego vece sa duzim ;) Jedino nervira kada picim sa boots of blinding speed :D
Jeste da se grafika najvise pominje, ali nove ljude to privlaci...ono sto mene interesuje kako su promenili sistem borbe i koliko ce manji i zivlji biti svet.
A tema se ne treba zakljucati posto se ipak radi o vaznoj igri, samo umesto 'prepucavanja' treba praktikovati raspravu sa argumentima.

Source
10.12.2005, 16:13
mislim da ce mi ok raditi, ali videcemo, prvi morrowind sam presao, a igrao sam i Tribunal i Bloodmoon...

imam:
AMD AthlonXP 2000+ (vise volim Intel al' ajde... :()
1GB RAM-a
FX5700 LE 256mb

Reloader
11.12.2005, 2:56
Sto filozofiras?

Bi li bio "ljubazan" da prekines da me juris po forumu? :rolleyes:

Dokle mislis da teras po svome napamet i bez argumenata?

Pa bas ne znam ko prica bez argumenata. Da imalo pratis scenu, da si i jednom otisao na Bethesdine forume, da si jedan interview znao bi o cemu pricam...

Ah, da, zaboravio sam... ti si uvek i svugde u pravu...:rolleyes:


Kakve veze ima konfiguracija za Morrowind sa njegovim nastavkom?

Pa, vidis, ako nisi znao, i prvi i drugi deo pravi ista firma...

ono sto mene interesuje kako su promenili sistem borbe i koliko ce manji i zivlji biti svet.

Obidji malo oficijelne forume pa ces sve videti. Najbolje ti je da skines E3 filmcic u kome se sve lepo vidi. Borba ce za razliku od prvog dela biti aktivna (nema promasivanja), block ce biti aktivan itd...

goran.rs
11.12.2005, 3:05
Negde sam procitao da je rad na ovoj igri gotov.Neznam onda zasto su stavili kao datum izlaska 20. mart?Moglo je to i pre.

zleetherius
11.12.2005, 3:08
ne verujem da je gotov, verovatno sad ispravljaju bagove kojih ima za izvoz, a i cekaju da izadje novi x-box! u tome je poenta!

darthmajor
11.12.2005, 11:37
Obidji malo oficijelne forume pa ces sve videti. Najbolje ti je da skines E3 filmcic u kome se sve lepo vidi. Borba ce za razliku od prvog dela biti aktivna (nema promasivanja), block ce biti aktivan itd...

Dobro, odmah skidam, samo da prebacim dialup modem u 512 kilobitni mod :D
Citao sam ja dosta toga ali ja se pitam kakav ce feeling to biti...mislim dobro je sto daju kontrolu nad borbom, ali nadam se da nece preterati pa da sve bude akcija a atributi da ne znace nista...lepo je ono sto oni pisu ali dok ja nemam mac u desnoj i stit u levoj ruci veoma sam skeptican :cool:

Igra je verovatno prilicno gotova (u smislu da mnogi izdaju igre nedovrsene) samo su (nadam se) ljudi seli i rekli "aj' malo da izbacimo greske i optimizujemo".

Reloader
11.12.2005, 13:02
Pazi ja sam takodje na dial-upu i skinuo sam ceo fajl od 120 MB...
I nisam se pokajao ni jednog trenutka. Vredi.

Aljosa
11.12.2005, 15:19
Svaka cast Reloaderu 120 MB preko dial up veze. TO su celicni zivci! :)
Ja na poslu imam satelitski internet od 1Mbit/sec pa me mrzi da skidam vece fajlove...a kuci da ne pricam 32Kbit/sec ...
Elem ovde nije rec o tome nego o Oblivionu i ponovo skrecem paznju da koga zanima da li ce na svojoj masini igrati Oblivion neka ode na gore pomenuti forum i proveri. Evo ponovo adrese:
http://www.elderscrolls.com/forums/index.php?showtopic=195052&st=0

Aljosa
11.12.2005, 15:40
Evo sta ce sve biti u Oblivionu sigurno (sa oficijelnog sajta preuzeto):

1st and 3rd Person Views
1500+ NPC’s*
121 Plant Types
150+ Quests
16 Square Miles (Not including dungeons or the realms of Oblivion)
200+ Dungeons*
200+ Hours of Gameplay
21 Skills*
40+ Creature Types
400+ Books
5 Counts Fighting for Power*
5 Different Breeds of Ride-able Horses for Purchase (Will be kept in stable while in towns or not using)
6 Factions/Guilds (The Arena*, Blades*, Dark Brotherhood*, Fighters’ Guild, Mages’ Guild, Thieves’ Guild*)
7 ‘Big’ Battles (Entailing more than the average 6-8 NPC’s fighting on screen at once)
9 Major Cities*
9000+ Objects (All of which are movable, and react accordingly with the environment)
Ability to Purchase Homes (One in every major city)
Cast-on-Strike Enchantments
Daedric Quests (Shrines scattered across the world where you can pick up quests)
Evidence chest (When you're arrested all of your belongings end up here)
Greater Powers for Each Race (Imperials: Star of the West, Voice of the Emperor)
Lockpicking Mini-game*
Magical Staves (Fire spells from staff (oversized wand?))
Necromancy (Ability to reanimate defeated enemies or NPC's and have them as followers but unknown for how long)
Potion Application to Weapons*
Red Hand (A hand will turn red if an item you're looking at belongs to someone)
Respawning of some NPC’s (Guards and Bandits)
Skill Trainers (Master Trainers still unknown)
SpeedTreeRT Technology (Realistic trees and vegetation that will animate in real time to the weather)
Stealing of Horses (But they will return to their owners when you leave them)
Vampires*
Visibly Sheathed Weapons (Swords at belt, bows and long-swords on back)
Welkynd Stones (aka Elven Power Crystals, they wield great power that you can use, but unknown what powers they are)
Yielding*
Ima jos dosta stvari koji ce tu biti ali zbog ogranicenja poruke nisam ih mogao postaviti....:(

zleetherius
11.12.2005, 16:39
150+ quests?????
mislim da se to odnosi na glavni quest. sigurno ima MNOOGO vise.

darthmajor
11.12.2005, 17:27
Koliko a znam morrowind je sa svojih 500+ imao najmanje do sada, pa i ja pretpostavljam da to nije ukupan broj...mada...
A sta mu dodje "Yielding"?

Ogi
11.12.2005, 19:17
Bi li bio "ljubazan" da prekines da me juris po forumu?

Ne, ne bih.


Pa bas ne znam ko prica bez argumenata. Da imalo pratis scenu, da si i jednom otisao na Bethesdine forume, da si jedan interview znao bi o cemu pricam...

E, znas sto me zabole da "pratim scenu" . Posebno sto sve to nema veze sa mozgom. Sve to sto ti citas po tim forumima, intervjuima nece imati veze ni sa cim kada izadje igra. Tako uvek bude. E, bas zato me zabole da citam to. Jednostavno, sacekacu igru i kraj.

Je l' ti cujes sta ljudi pricaju? Koja firma najbolje plati sa njom se se sklopiti ugovor i najjaca karta te firme ce moci lepo da gura igru, sve ostale ce gurati slabije. Nema tu price. To ti je truli kapitalizam. Tuzno je ali tako. Nase konfiguracije bi realno mogle da guraju svaku igru na max samo da su programeri hteli da ih normalno optimizuju.

Reloader
11.12.2005, 20:13
Svaka cast Reloaderu 120 MB preko dial up veze. TO su celicni zivci! :)

ma jok! ;)

To je jedna noc, ostavim na FlashGet-u "Shut down when finished" i ujutru gotovo :D

E, znas sto me zabole da "pratim scenu" .

Onda budi ljubazan i "shut the fuck up"... ;)


Ne, ne bih.

Kao sto sam i predpostavio... :rolleyes:

Sve to sto ti citas po tim forumima, intervjuima nece imati veze ni sa cim kada izadje igra.

LOL. Fucking LOL.

E ovo bi trebalo staviti u sig...

Znaci oni to pisu dzabe, eto da trose internet vreme na nesto...

LOL

Reloader
11.12.2005, 20:16
Evo malo da citate (kopirano sa exx3d foruma) :



Dok ne stigne, ajde malo o njoj:

U razvoju je od 2002 godine, Oblivion je još jedan korak napred u RPG žanru, sa kombinacijom potpune slobode i nelinearnosti, i grafikom dosad neviđenom u ovom žanru.

Igra je predviđena samo za single-player, što je slučaj i u ranijim delovima serijala. Programeri kažu da ne žele trošiti vreme na pravljene multiplayer i da žele da se 100% posvete izradi savršene single-player igre.

Prića: mesto odvijanja radnje je glavna provincija Tamriela, Cyrodiil. Prića počinje s vama, u zatvoru, gde ste svedok ubistva kralja. A da bi stvari bile gore, kapija Obliviona (oblivion je pakao u svetu Tamriela) je otvorena i demoni nemilosrdno napadaju ljude i gradove Cyrodiila. Vaš zadatak je da nađete odgovarajućeg prestolonaslednika koji će ponovo uvesti red i zakon, i zatvoriti kapiju Obliviona, kao i da otkrijete šta je izazvalo njeno otvaranje.

Da bi uopšte bilo moguće završiti priću, potrebna je česta komunikacija sa NPC-ovima. Tu Oblivion donosi dosta revolucija od kojih se neke prvi put pojavljuju u istoriji PC igara. Programeri kažu da im je glavni fokus bio usavršavanje NPC-ova, i da je manje-više sve vezano za njih izmenjeno. Za početak, svi dialozi u igri su potpuno sinhronizovani, što znači da nema više dosadnog čitanja kilometarskih odgovora na dvo-rečna pitanja (ko je igrao Morrowind zna o čemu prićam), nego slušaj-i-uživaj sistem. Svi znamo (barem oni koji su igrali Gothic) kolika je mogućnost da čujete likove dok komunicirate s njima i koliko to doprinosi atmosferi igre. Bethesda takođe obećava da će svaki lik u igri imati svoju ličnost i da će se u dijalozima držati stvari koje su interesantne i unikatne.

Reloader
11.12.2005, 20:17
(nastavak)



Ali najveca i najvažnija novina u Oblivionu je poseban AI sistem, aktivan 24 sata dnevno, kojeg programeri iz Bethesde nazivaju «Radiant AI.» Radiant AI određuje kada su NPC-ovi gladni, pospani, kakvu vrstu itema žele, koju vrstu opreme nose, gde vole da obavljaju kupovinu i mnoge druge stvari koje karakterišu normalan svakodnevni život. Ovaj sistem praktično određuje sve, od svakodnevnih aktivnosti u gradu, do rivala koje sretnete u pećini gde traže isto blago kao i vi. Ukratko, NPC-ovi razmišljaju sami za sebe i donose vlastite odluke po 24/7 dnevnom redu.

Na ponašanje NPC-ova prema vama ili jednih prema drugima znatno utiče i odnos rasa. Svaka rasa ima svoje osobine u smislu da li gaji simpatije prema nekoj drugoj rasi ili je mrzi. Na primer High Elfovi su dosta uobraženi i ne podnose Wood Elfove. Ako budete prisustvovali razgovoru High i Wood Elfa, velika je mogućnost da će te čuti kratak razgovor sa uvredljivim sadržajem. S druge strane, Khajiiti su druželjubivi i imaju dosta pozitivan odnos jedan prema drugom. Tako da će te često biti u prilici da vidite kako se Khajiiti međusobno toplo pozdravljaju i vode lagane i interesantne dialoge. Za igrače, ovaj odnos se može pokazati vrlo korisnim, ali može i izazvati dosta poteškoća na questovima gdje će te morati podmićivanjem rase koja vas ne voli doći do željenih informacija. Rase koje su u Morrowindu, ostace i u Oblivionu tako da možete očekivati varijante ljudi kao što su Nordovi i Imperiali, varijante elfova kao što su Wood Elfovi i Dark Elfovi, Orkovi te dve «zveri-rase», Khajiiti (čovekolike mačke), Argoniancii (čovekoliki gušteri).

Reloader
11.12.2005, 20:18
(opet nastavak :))


Izbalansirane klase? Lopov bez pristojnog buzdovana u levoj ruci i lockpick-a u desnoj nije smeo na posao, a mag bez najmanje Bonemold oklopa je mrtav mag. Dakle i igrač će dobiti komad svog kolača, a u ovom slučaju to su pažljivo izbalansirane klase od kojih svaka može stajati sama za sebe. Thief, će se od sada držati senki, dok će ratnik biti siguran sve dok na sebi ima full Daedric opremu.

Sistem borbe je dosta uznapredovao od zadnjeg puta. Urađen je po principu pola refleksi pola statistika. Dakle osobine (snaga, inteligencija, agilnost, brzina…) određuju jačinu udaraca, a za ostalo se brine igrač. Kako lik napreduje, otključava nove napade kojima nanosi veću štetu neprijatelju. Blok je ovaj put pod kontrolom igrača, ali njegova efektivnost je determinirana skillovima. Borbe su dosta dinamične. Programeri pokušavaju da borbu održe u stalnom pokretu. Svaki put kad igraču odgovara da stoji na jednom mestu i seje smrt na protivnike, situacija se preokrene.

Reloader
11.12.2005, 20:19
(jos jednom :))


ilj je da se igrač izmiče, traži najranjivije tačke protivnika, i pritom koristi najefikasnije kombo napade. Sve je to popraćeno sjajnim zvučnim efektima oružja i oklopa, te vizuelnim efektima krvi koja siklja na sve strane.

Vizuelni efekti i grafika uopšte u Oblivionu su dovedeni na najviši nivo do sad. Igra ima zaista dobru grafiku, i nije čudo što je bilo puno skeptika koji su verovali da su screenshotovi koje je objavila Bethesda, lažni ili da su dorađivani u nekom programu za slike. Jednostavno, screenshotovi izgeldaju predobro da bi bili stvarni. Ipak, Todd Howard, glavni producent Obliviona kaže: «I can assure you those shots are 100% real, taken right from playing the game and will look even better in the final product, as there are effects we're working on now that haven't been shown yet.». (a i ja mogu garantovati za istinitost, jer sam imao priliku videti video demonstraciju engine-a. op.ur.)

Za one kojima ne bude dovoljna priča koju nudi Oblivion, uz igru će doći i The Elder Scrolls Construction Set, puno bolji i unapređeniji od onoga iz Morrowinda, pa ko voli nek izvoli.

Reloader
11.12.2005, 20:21
Evo linka za video sa E3:

http://xbox.gamespy.com/xbox-360/the-elder-scrolls-iv-oblivion/656745p1.html

(komentar)


Tamnice su, sto se tice dizajna, po meni genijalno odradjene u filmicu (poboljsanje od jedno 15000 puta u odnosu na bilo sta do sada), ali valjda ce gradovi biti malo bolji od one pustare...Zivlji, i sa malo lepsim dizajnom...A i dizajn monstera je malo cudan, licno meni se svidja jer nije previse kliseizirano, ali ponekad zaista useru...A onaj zeleni armor je najruzniji koji sam video u zivotu, gori i od light armora iz Morrowinda...Tek dwemer armor na sta lici...
Inace sto mene nervira je katastrofalno hodanje i tranzicije izmedju animacija, mislim pegla izgleda fino, ali prelaz izmedju hodanja i trcanja, i trcanja i bitke je blago recenoA i tek svaki peti light-source baca senke, a ponekad ih i nema, mada su rekli da do tad(film je sa E3, od pre nekih 5-6 meseci) jos nisu ubacili normalne senke...Bar broj poligona i teksture su bolesni i u demou.
Za kraj najzabrinjavajuce: onaj demo na E3 je seckao ko nenormalan na dual 6800ultra...Valjda ce uraditi nesto sa optimizacijom, ili su jednostavno pustali demo u 1600x1200 sa 8xAA i 16xAF
PS: e da, pathfinding rutine izgledaju jednako katastrofalne kao i u Morrowindu, i dalje se likovi trude da prodju kroz zidove...

Reloader
11.12.2005, 20:24
(jos malo :))


bacene skripte-jeste poboljsanje.
Poboljsana grafika-poboljsanje, koje secka na 2x6800ultra sli.
Borba-pa jesi li ti odgledao demo-bitka je ista kao i u Morrowindu od desetog nivoa pa navise, svi pogadjaju a damage zavisi od statsa(a, da ubacili su i aktivni umesto pasivnog bloka, samo neka mi neko objasni kako ce to funkcionisati).
Detaljnija podesavanja lika-e ovo jeste dobro.
Detaljnija podesavanja klase- my ass, izbacili su short blade, medium armor, unarmored, spear, axe i enchantment skillove, kako to moze biti detaljnije (to je 6 izbacenih skillova, a nijedan nisu ubacili)...Naravno, sada su short blades u skillu blades, ali neka mi neko objasni na koji nacin moze da se rukuje claymoreom isto kao i daggerom.Takodje axe je sad u okviru blunt skilla, a medium armor je izbacen, samo ne znam zasto kad je sasvim realna klasa koja ne samo sto postoji u ostalim rpg-ovima, vec je postojala i u stvarnosti...
Bolji AI sistem-samo se nadam da ce ispasti kako oni kazu, btw npc-evi se i dalje zakucavaju u zidove i pokusavaju da prodju kroz njih, i sto je najgore ne samo u toku bitke...

Reloader
11.12.2005, 20:26
(again)


E to su bila "poboljsanja", a sada what sucks:
Game time je skracen za duplo, sa 400 na 200 sati (znam da klinci koji traze quick-fix zabave nece ni zagrebati po povrsini igre, ali meni ce biti kratka)
Umesto 11 guildova u morrowindu, i mnooogo vise u Daggerfallu, sad postoji 5 u oblivionu?!?Kao pricaju da su sada fakcije uradjene nevidjeno detaljno, mada se treba setiti i prica o takodje "nevidjenoj" zanimljivosti Mages Guilda u Morrowindu pre nego sto je izasao, a on je bio najvece smaranje u celoj igri...
Izbacivanje Nine Divines religije-znaci uspeli su da izbace jedinu stvar koja se provlacila kroz sve elder scrolls igre, i koja je jedna od osnova sveta.Tojest nisu je izbacili, samo igrac ne moze da joinuje.Znaci posle Morrowinda u kome je postojao guild (i to provincijski ogranak), daggerfalla u kome je cak bio podeljen na 9 manjih guildova, oni ga izbacuju u samoj Imperial Province gde bi trebao da bude najaci u celoj imperiji...Takodje izbacen Imperial Legion, no comment.Isto tako nece vise biti politickih fakcija, kao da centar imperije nema nikaknu politicku scenu
Takodje i zbacivanje spears i throwing waepons, kao i crossbowa, tesko da moze biti "dovrsavanje koncepta morrowinda"
Dodatak quest compassa-aha, znaci retardirani klinci nisu mogli da prate superdetaljna uputstva koje su im davali NPC-evi u Morrowindu(i npr. Gothicu), vec im treba uputstvo tacno gde je sta, od blacksmitha u gradu, do tamnica u sumi koje nemaju veze apsolutno ni sa cime ali opet lik u igri ce imati sixth sense koji ce ga voditi do njih...Go play Sacred...Dobro nisu stavili strelicu velicine fudbalskog semafora liku iznad glave kao u NFS:Underground 2...

Reloader
11.12.2005, 20:27
(IMA JOS :D)

Inace cisto da se razumemo, ne mislim ja vec unapred da ce igra biti *****, nadam se da ce uspeti u svemu u cemu Morrowind nije, samo imam svoje strahove da ce jedino hard-core rpg iskustvo u zadnjih par godina biti upropasteno, a komentari developera kao oni na pitanja o magic sistemu: "ma milion puta bolji od morrowinda, samo ne smemo da pricamo o njemu, ali verujte nam, to je najbolja stvar na svetu posle tople vode!" samo potkrepljuju moje sumnje...

PS:Reloader, igore, jel ste odgledali vi ovaj 20-min film, zanimaju me vasa misljenja?

Reloader
11.12.2005, 20:28
(sad ide kompletan review :))


edit:Evo nemam pametnija posla pa sam uzeo da pisem review ovog demoa od 20-tak minuta (like anyone cares):
Znaci demo je bio pravljen za VIP goste i predstavlja 20 minuta gameplaya iz igre koji je od pre jedno pola godine.Cisto da se zna, jos tada su bili ubaceni svi questovi, ceo svet i geometrija su bili zavrseni, a od tada traje balansiranje skillova i takozvani clutter-pass koji je u svakoj TES igri obavezan i dugotrajan:dodavanje posudja, nozeva i viljuski u igru:) Kao sto rece Todd Howard: "We're all great fans of world clutter"
Znaci demo pocinje u glavnom meniju Obliviona, lista u meniju (New, Load, Credits, Options, itd) je ista kao u Morrowindu ali horizontalno postavljena, a u pozadini ide mapa Cyrodiila i snimci iz vecih gradova.Ovde vec pocinje da se primecuje muzika, i tek da se ne bih vracao na nju kasnije odmah cu da zavrsim: naslovna tema je slicna onoj iz Morrowinda, samo mnogo teatralnija i zaraznija (kao da ona nije bila dovoljno dobra).Vecina tema u demou su preradjene iz Morrowinda, samo sto sada combat teme zvuce jedno 15 puta bolje.Sada muzika zavisi od enviromenta u kome je igrac, i od stanja (combat, razgovor, istrazivanje).Takodje postoje i teme koje pokrecu skripte, kao na primer u pocetnoj tamnici prvo je nenametljiva ambijentalna muzikica, malo kasnije kad se igrac upoznaje sa emperorom ide ista tema samo malo zivlje, a na kraju razgovora i kad krece main quest vec krece neki simfonijski orkestar sa "epskijom temom".Onda primetio sam da je muzika i u bitkama razlicitog karaktera u zavisnosti sa kim se igrac bori, od NPC-eva do monstera pa sve do Daedri.Takodje je i muzika u stealt modu posebna, i sto je najbitnije za razliku od Morrowinda koji je imao par dobrih tema i ostale neprimetne svaka pesma u demou je odlicna, a smena pesama je uradjena u 10 puta boljem maniru nego u Morrowindu, ko je igrao Riddick znace otprilike kako.Tolko o muzici.

Reloader
11.12.2005, 20:30
(nastavak)


Posle glavnog menija krece igra.
Prvo loading times-na masini koja bi trebalo da ima giga rama loading je malo duzi nego meni u Morrowindu, sto je sjajno sa obzirom da je Morrowind znao da loaduje i po minut u doba kad je izasao.
Igrac se nalazi, kao i u svakoj tes igri, u zatvoru i ***** li ga zasto ali kraljev escape route (kralj je napadnut od strane assassina) vodi kroz igracevu celiju.Tu se primecuje prva mana enginea (necu da govorim koliko sve dobro izgleda svi su to vec videli, navodicu samo mane:), cisto neka se zna samo da je texturisanje neopisivo lepse u real timeu nego na slikama) a to su losi prelazi izmedju animacija, ali sa obzirom da je to bio build od pre pola godine valjda su to ispravili.Sto se drugih mana tice senki nema na pola objekata, ponekad znaju da trepere i da se gube, i lod je malo s*****, mada mislim da ce sve to ispraviti.Posle razgovora sa kraljem ide teleport u sumu, gde Todd Howard (narator filma, excecutive producer i lik koji je i igrao demo na E3) brblja o generisanju suma (koje btw izgledaju bolje nego na skrinovima, sa pticama koje prolecu, leptiricima, jelenima, lelujanjem krosnji i realnih senki od drveca na zemlji do njihanja trave, a sto je najbolje, ovde je u celom demou najmanje seckalo), soil erosionu i slicnim glupostima nebitnim za gameplay i tu se primecuje da ima neverovatno detinjast glas, sto je po meni sjajno, jer bolje da nam igru pravi detinjast i neozbiljan lik nego okoreli biznismen, samo se nadam da mu je karakter slican glasu:).

Reloader
11.12.2005, 20:31
(...)


Tu dolaze do elven ruina i napada ih guard, i vidi se da combat nije toliko razlicit od Morrowinda, ali je ai bolji, lepo se povlaci, blokira, a i animacije, kad vec jednom pocne bitka, su jako lepe.Malo je brze od onoga sto sam ocekivao i sto je Steve Meister, combat programmer naveo masu da veruje, tako da bitka i dalje deluje pomalo haoticno.U svakom slucaju da se dalje o bitci i tezini iste komentarise bi bilo vrlo nezahvalno, jer se videlo da je ono maksimalno nabudzen lik koji sve sabija iz par udaraca (10 000hp, 10 000mp, 15 000 fatiguea, vidi se kad otvori meni).Tad se ulazi u prvu tamnicu, neki elven ruin i tu se vidi da je dizajn tamnica napradovao koracima od par svetlosnih godina u odnosu na Morrowind, a i u odnosu na bilo koji drugi rpg-tamnica je jednom recju jedna od najlepsih i najbolje dizajniranih koje sam ikad video, i u smislu grafike i zamki koje sad koriste Havoc model, a ne vise tekstualna upozorenja na sanducima i vratima.Tu se primecuje i sjajan rag-doll model, pogotovu raspadanje kostura, i jedna scena gde lik udara nekog licha pored koga je zid, koji se bacen od strane maca odbija od zid, sa sve lelujavim 'aljinama, i realno stropostava na pod.Takodje deluje mnogo karakteristicnije od Morrowindskih tamnica, koje su sve licile jedna na drugu.Posle te tamnice sledi prelazak u neke goblinske pecine, takodje sa par zamki, i tu se vidi stealth model koji sada koristi i skill lika i senke u okruzenju.Tamnice sada imaju mnogo realniji feel, i ova i prethodna, zahvaljujuci mnogo tamnijem okruzenju i mapiranju koje realno prikazuje vlazne, zardjale i istrosene povrsine, kao i kamene zidove i tunele..

Reloader
11.12.2005, 20:33
(DAJ LJUDI ISKLJUCITE OVO OGRANICENJE AKO BOGA ZNATE :))

Tu Todd otvara inventar, koji ne lici ni najmanje na Morrowindski, i meni se cak cini i prakticnije, sve je podeljeno u tabove, i sve je lako dostupno sa par klikova.Paperdoll model igraca u meniju sad moze i da se rotira i zumira, za raliku od morrowindskog.Takodje sada svako opremljeno oruzje ima svoje korice i mesto na modelu igraca, kao u npr Gothicu.I ovde se u par primera vidi kako se dobro moze iskoristiti Havoc u rpg-u, prema cemu sam u pocetku bio skeptican, jer zaista moze okruzenje i objekti dobro da se iskoriste protiv monstera.
Na kraju tamnice sledi teleport u grad gde iako ima malo npc-a i izgleda relativno pusto, bar izgledaju mnogo zivlje, svi rade ponesto, i izgleda da Radiant AI radi posao kako valja.Tu se nailazi na jednu od novina u igri, kao na primer prisluskivanje razgovora NPC-eva odakle se mogu saznati novi topici za razgovor.Takodje tad se primecuje i sjajno uradjen voice acting, briljantan model dark elfa (ono je zaista nevidjeno dobro), kao i facialne animacije koje tuku cak i Half-Life 2.Posle toga npc ulazi u bookstore, i tu sledi cist marketisnki deo koji necu ni komentarisati, i na kraju se odlazi u grad koji je pod napadom daedri, gde igrac sa nekoliko guardova se bori protiv nesto clannfearova, dadrotha, i na kraju Dremora Lordom (koji izgleda dooosta opasnije i vece od morrowindskih), i ulazi u oblivon portal, gde se demo zavrsava.U ovom zadnjem delu, sem bitke u kojoj igrac ubija vecinu monstera iz prvog, dolazi do izrazaja opet i sjajna muzika, kao i voice-acting guardova koji zaista ponekad inspirise.

Reloader
11.12.2005, 20:34
(...)



Sve u svemu ima nekih mana, ima nekih vrlina, ima stvari koje su zadrzane iz Morrowinda koje mi se svidjaju (klasican tes-ovski feel o svetu, monsterima, npc-evima i desavanjima, kao i o prici i pripovedanju), ima par bagova, secka u najnemogucnijim situacijama (u kuci booksellera na primer sece ko nenormalno, a u sred bitke u gradu sa milion plamenova i vatri, kisom i 5-6 likova na koji se makljaju ekranu lepo radi), mada mislim da se sve moze ispeglati(mozda se vec ispeglalo).
U svakom slucaju jedino sto sad moze pokvariti igru je content sveta, prica i questovi (sto je ipak dosta mesta da se usere) a da bi to videli moracemo sacekati release igre.

edit:Dumb me, zaboravio sam najocigledniju stvar u demou.Ako ste igrali Morrowind secate se kako je u svetu bilo million itema, i sve ste mogli da pokupite, ali posto su samo nestajali cim kliknete use, sve je izgledalo jako vestacki.Takodje i svi objekti u igri su bili potpuno staticni, nista se nikad nije pomeralo. Well that's about to change. U Obl. svaki item moze da se pokupi u ruku u maniru iz HL-2, samo sto dok je tamo item bio zakucan u rukama lika i izgledalo kao da igrac drzi "sredinu" predmeta, u Oblivionu kad "nanisanite", na primer, na vrh grudnog kosa skeleta uhvaticete bas za taj deo i onda mozete da ga nosite kako hocete drzeci za vrh, a donji deo ce se realno njihati zavisno koliko brzo pomerate item.Tako i kad Todd Howard u demou uhvati lanac za dno, samo se ono pomera, dok se gornji deo realno njise.Tako je sa svim itemima u svetu, svi se mogu gurnuti, iskoristiti a ima i gomila pokretnih itema, kao na primer zidovi u tamnicama i sl. Sve ovo mozda ne izgleda preterano bitno za rpg, ali zahvaljujuci ovome "feel" igre je jako, jako prirodan.

Reloader
11.12.2005, 20:37
http://www.xboxmatch.com/news/index.php?news_num=2610
Ko oce nek skida ona tri oblivion filmica, ima character generation i jos ponesto...
Ja sad skidam, ali trecinom svoje konekcije, jer je sajt pretrpan...

edit: Odgledao sam prvi filmic, character generation je mnogo detaljniji od Morrowinda, ali zato High Elf u filmicu izgleda katastrofalno, gore i od Morrowinda, podseca na nekog mongoloidnog azijata, mislim da onog iz Bethesde ko je dizajnirao ovo treba spaliti...Ogroman kontrast u odnosu na sjajan dizajn Dunmera u demou...


Ai razmislja sam nema nista vise skriptovano osim quest lokacija i likova koji "moraju" da ti kazu neke bitne stvari.
A ono sto mi se nije svidelo u gameplay filmicu jeste dizajn maceva i malo blentav efekat borbe.Oruzije ko da ne dotice protivnika kada ga udaras

darthmajor
11.12.2005, 22:30
Priznajem, nisam toliko citao, pa se zahvaljujem za literaturu! Ide reputacija od mene :)
Opis me je malo zabrinuo sto secka na 6800gt u sli, ali kaze da je dzungla radila dobro sto je ocigledna optimizacija, i ja i dalje verujem (nadam se?) da cu moci igrati sa detaljima da i lici na nesto...ipak su oni to terali verovatno sa ultra podesavanjima iz komandne linije plus meksimalna filtriranja, a to utrostrucuje zahtevnost...hmm cak postajem optimistican!
Ovo da su je tako osakatili je stvarno glupo :( Cini se da ce na kraju stvarno tehnicka strana biti najjaca. No, ja je i dalje zeljno cekam, i nadam se da cu do marta uspeti da zavrsim morrowind i dodatke :)
Filmove necu skidati posto nemam nikakvog vremena (internet/realni) ali mogao bi staviti nekoliko slika koji su ti se jako dopali iz filmica! (ako ti nije tesko)

zleetherius
11.12.2005, 23:50
odakle ti da ce da secka? ako mislis na filmic to je verovatno zbog programa u koji je koriscen za snimanje istog. bar ja tako mislim.

Reloader
11.12.2005, 23:58
http://justfuckinggoogleit.com ;)

Ajde da ti sazvacem

http://images.google.com/images?q=Oblivion&hl=sr


odakle ti da ce da secka? ako mislis na filmic to je verovatno zbog programa u koji je koriscen za snimanje istog. bar ja tako mislim.

A sta ti mislis, da Bethesda koristi programe od 20$ tipa Fraps za snimanje? :rolleyes:

zleetherius
12.12.2005, 0:51
http://justfuckinggoogleit.com ;)

Ajde da ti sazvacem

http://images.google.com/images?q=Oblivion&hl=sr



A sta ti mislis, da Bethesda koristi programe od 20$ tipa Fraps za snimanje? :rolleyes:

a zar ne mislis da je jos glooplje pomisliti da ce na trziste izbaciti igru koja nemoze da se igra ni na najjacoj masini? poenta je da igra moze da se igra i na mx i na minimumu, kako bi sto vise ljudi kupili istu igru. nemaju svi para da kupuju nove graficke samo zbog jedne igre.

Aljosa
12.12.2005, 10:59
Hvala Reloaderu na opsirnom opisu igre. ++++++ od mene

Aljosa
12.12.2005, 11:01
Nazalost darthmajor-u slike ne mozemo da stavimo posto imamo ogranicenje od 97Kb po slici (JPEG). Ja sam pokusao i nisam mogao posto imam sve velike slike.....:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Reloader
12.12.2005, 15:33
a zar ne mislis da je jos glooplje pomisliti da ce na trziste izbaciti igru koja nemoze da se igra ni na najjacoj masini?

A ko prica o izbacivanju igre? U pitanju je demo.

poenta je da igra moze da se igra i na mx i na minimumu, kako bi sto vise ljudi kupili istu igru.

Ne. Promasio si poentu. Poenta je da Bethesda Softworks uzme pare od nVidie i ATI-ja pa da grune nenormalne zahteve pa se i igra i hardver prodaju kao besni ;)

nemaju svi para da kupuju nove graficke samo zbog jedne igre.

Igranje je oduvek skup sport ;)

ElastoManiac
12.12.2005, 15:38
Nazalost darthmajor-u slike ne mozemo da stavimo posto imamo ogranicenje od 97Kb po slici (JPEG). Ja sam pokusao i nisam mogao posto imam sve velike slike.....:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Zasto bi dovraga stavljao slike kad je sve na glavnom site-u i gamespotu.
( iako se i to moze izvesti sa imageshack-om )

Da li je ovaj darthmajor ljen il sta?

darthmajor
12.12.2005, 17:36
Hehe, darthmajor nije lenj, samo bi ga interesovale neke slike bas iz onog filmica koji prikazuje gameplay/borbu, a ne ono sto je Bethesda izabrala :)
Mada priznajem da ni tamo nisam sve slike pregledao, ali bas bi me interesovalo ono sto je interesantno za igraca a ne samo landscape-ovi...

kovik
13.12.2005, 0:19
Posle mnogo sati provedenih igrajuci TES:Morrowind sa vise razlicitih karaktera mogu samo da se nadam da ce Bethesda najzad da uradi ono sto je Pirahna Bytes uz mnogo manji budzet izvela u Gothicu 1 i 2 a to je ATMOSFERA! Morrowind 80% vremena deluje kao ogromna pustinja ispunjena bezlichnim zombijima... kao da im je bilo bitnije da u igru naguraju 500 squliona cliff racera i pacova nego da naprave npc likove sa kojima je interesantno voditi dijalog...a i posle 15-20 nivoa postaje suvishe lako...
E sad , ako je verovati buzz-u sa stranih foruma i trejlerima, imam razloga da se radujem izlasku 4. TES-a

Reloader
13.12.2005, 17:23
Slazem se. Ako ste zainteresovani, postovacu svoje misljenje o Morrowindu ( a ima dosta da se cita) ;)

Darko Brodski
14.12.2005, 0:17
Pozdrav svima!
Igrao sam beta verziju Obliviona i evo vam par odgovora!
Kao prvo VEEELIKI SAM FAN RPG/FRP univerzuma tako da cu se potruditi da ne budem previse po svome!
1. Zahtevnost: Ja imam INTEL 3giga 64-bitni, 700 rama, graficka mi je Leadtech a360 professional na 256mb, I MALO STUCA KADA STOJI NA MAX GRAFICI ali SAMO KADA SE NA EKRANU NADJE VISE OD 10 PROTIVNIKA
2. Grafika: ludilo!!! pogotovu deonica u sumi pored jednog hrama, potocic,travica,svetici a zivuljke svuda naokolo, prosto mi dodje da udjem u monitor!!!
a tek kada se ispred vas nadje ZAMAK, ili kada stanete na neku liticu i pogleda te dole pejzas.....ekstazi!!!
3. Prica: bolji je zaplet u Elder's 3-ci
4. Pazite sad! nemojte mnogo da se uplasite, jer kruziceju dve verzije 1 sa ludacki teskom zastitom a 2 ce biti slicna ali jednostavnika

zleetherius
14.12.2005, 0:37
Pozdrav svima!
Igrao sam beta verziju Obliviona i evo vam par odgovora!
Kao prvo VEEELIKI SAM FAN RPG/FRP univerzuma tako da cu se potruditi da ne budem previse po svome!
1. Zahtevnost: Ja imam INTEL 3giga 64-bitni, 700 rama, graficka mi je Leadtech a360 professional na 256mb, I MALO STUCA KADA STOJI NA MAX GRAFICI ali SAMO KADA SE NA EKRANU NADJE VISE OD 10 PROTIVNIKA
2. Grafika: ludilo!!! pogotovu deonica u sumi pored jednog hrama, potocic,travica,svetici a zivuljke svuda naokolo, prosto mi dodje da udjem u monitor!!!
a tek kada se ispred vas nadje ZAMAK, ili kada stanete na neku liticu i pogleda te dole pejzas.....ekstazi!!!
3. Prica: bolji je zaplet u Elder's 3-ci
4. Pazite sad! nemojte mnogo da se uplasite, jer kruziceju dve verzije 1 sa ludacki teskom zastitom a 2 ce biti slicna ali jednostavnika

gde ima da se skine gde ima da se skine gde ima da se skine! sta sam ono hteo reci GDE MOZE DA SE SKINE?

darthmajor
14.12.2005, 0:51
Jel' se to meni cini ili je to FX5700 koji je prilicno slabasan? Nije da vredjam karticu, ali ne cini mi se neki muscle card...i to je jos beta!
Well, i'm all optimistic:D
Znaci sto se mene tice, procesor - check, grafika - check, memorija - in progress :)

Reloader
14.12.2005, 17:37
Pozdrav svima!
Igrao sam beta verziju Obliviona i evo vam par odgovora!
Kao prvo VEEELIKI SAM FAN RPG/FRP univerzuma tako da cu se potruditi da ne budem previse po svome!
1. Zahtevnost: Ja imam INTEL 3giga 64-bitni, 700 rama, graficka mi je Leadtech a360 professional na 256mb, I MALO STUCA KADA STOJI NA MAX GRAFICI ali SAMO KADA SE NA EKRANU NADJE VISE OD 10 PROTIVNIKA
2. Grafika: ludilo!!! pogotovu deonica u sumi pored jednog hrama, potocic,travica,svetici a zivuljke svuda naokolo, prosto mi dodje da udjem u monitor!!!
a tek kada se ispred vas nadje ZAMAK, ili kada stanete na neku liticu i pogleda te dole pejzas.....ekstazi!!!
3. Prica: bolji je zaplet u Elder's 3-ci
4. Pazite sad! nemojte mnogo da se uplasite, jer kruziceju dve verzije 1 sa ludacki teskom zastitom a 2 ce biti slicna ali jednostavnika

Daj link za skidanje...

101st Airborne
14.12.2005, 19:41
Oduvek sam vise voleo izometriju, ali ce ovo izgleda morati da se odigra...sa Morrowindom nisam pogresio...
Morace da padne jaca graficka i jos rama...

Lord of Doom
14.12.2005, 22:29
Pozdrav svima!
Igrao sam beta verziju Obliviona i evo vam par odgovora!
Kao prvo VEEELIKI SAM FAN RPG/FRP univerzuma tako da cu se potruditi da ne budem previse po svome!
1. Zahtevnost: Ja imam INTEL 3giga 64-bitni, 700 rama, graficka mi je Leadtech a360 professional na 256mb, I MALO STUCA KADA STOJI NA MAX GRAFICI ali SAMO KADA SE NA EKRANU NADJE VISE OD 10 PROTIVNIKA
2. Grafika: ludilo!!! pogotovu deonica u sumi pored jednog hrama, potocic,travica,svetici a zivuljke svuda naokolo, prosto mi dodje da udjem u monitor!!!
a tek kada se ispred vas nadje ZAMAK, ili kada stanete na neku liticu i pogleda te dole pejzas.....ekstazi!!!
3. Prica: bolji je zaplet u Elder's 3-ci
4. Pazite sad! nemojte mnogo da se uplasite, jer kruziceju dve verzije 1 sa ludacki teskom zastitom a 2 ce biti slicna ali jednostavnika
Hocu i ja da beta testiram :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :mad: :mad: :mad:

Aljosa
14.12.2005, 23:51
Hocemo svi da testiramo baci nam taj link kao gladnim kucicima kosku...
rrrrrrrrrrrrrrrr

goran.rs
15.12.2005, 0:46
Stvarno mislite da postoji link ka beta verziji?

zleetherius
15.12.2005, 0:47
Stvarno mislite da postoji link ka beta verziji?

vise ne. cak ne verujem n da postoji beta.

Reloader
15.12.2005, 0:55
Ja znam da beta verzija uopste nije izasla, ali ajde bas me interesovalo dokle ce lik da laze...

ElastoManiac
15.12.2005, 8:50
Ja znam da beta verzija uopste nije izasla, ali ajde bas me interesovalo dokle ce lik da laze...
pretpostavio sam da laze, posto na glavnom sajtu ( koji uvjek provjeravam ) nije
pisalo nista o beti nit icemu!:mad:

zleetherius
15.12.2005, 15:50
pretpostavio sam da laze, posto na glavnom sajtu ( koji uvjek provjeravam ) nije
pisalo nista o beti nit icemu!:mad:

beta postoji i igralo je par likova na e3, SAMO ODABRANI :D, ali je to bilo zatvoreno za siru javnost, samo novinari i par likova koji su preko veze usli. ali ta beta nije pustena na net.

Reloader
15.12.2005, 15:55
Tj. ko da je i nema

kovik
20.12.2005, 18:29
Ljudi, potpuno sam zaboravio da pitam:
Ima li neko iole proverenu informaciju u vezi "misterije konja" u Oblivionu? Da elaboriram: pre objavljivanja Morrowinda bilo je price o tome, kao i u samoj igri (onaj khajiit "Nesto the Liar" na ostrvu na krajnjem severu Vardenfela). Video sam nekoliko screenshotova iz obliviona na kojima se vide jahaci, cak je i na naslovnoj strani Gamesmachinea bila jedna od njih, ali nigde nisam video zvanicno saopstenje.
Bilo bi veoma cool imati svog licnog ata u Oblivionu
Poz
Kovik the Horsemaster :)))))))

zleetherius
20.12.2005, 21:57
Ljudi, potpuno sam zaboravio da pitam:
Ima li neko iole proverenu informaciju u vezi "misterije konja" u Oblivionu? Da elaboriram: pre objavljivanja Morrowinda bilo je price o tome, kao i u samoj igri (onaj khajiit "Nesto the Liar" na ostrvu na krajnjem severu Vardenfela). Video sam nekoliko screenshotova iz obliviona na kojima se vide jahaci, cak je i na naslovnoj strani Gamesmachinea bila jedna od njih, ali nigde nisam video zvanicno saopstenje.
Bilo bi veoma cool imati svog licnog ata u Oblivionu
Poz
Kovik the Horsemaster :)))))))

a gde si ti gledao? na zvanicnom sajtu redovno objavljuju intervjue. u jednom ili vise od njih lik je govorio o mogucnosti jahanja, pa cak i kradji konja, ali ce se onio u tom slucaju vratiti svoj vlasniku kad ih napustite. koliko se secam rekli su da ce konj pomagati da se protivnici dokrajce i da ce postojati i borba dok je lik na konju.

Reloader
20.12.2005, 22:56
Ne znam, u Demou nema ni k od konja niti sam u jednom intervju video takvu informaciju...

Mada bi bilo logicno s obzirom da knightovi u Morrowindu kazu "here, you don't need a horse to be a knight, like in the west......

Ogi
21.12.2005, 11:53
E, stvarno ni jednu igru nisam toliko iscekivao... JEDVA cekam da vidim to cudo... samo da izadje u februaru... drugog bese?

Aljosa
21.12.2005, 16:08
Ogi izlazi u Martu, osim ako ne odloze ponovo?

Ogi
21.12.2005, 21:07
Koliko ja znam igra izlazi 1. Februara. To pise i na www.actiontrip.com

F@n@T!c_KV®
22.12.2005, 2:36
a na www.gamespy.com kazu da tje biti 21. marta 2006... i screenshotovi su SICK!

i provalite ovo! oficijalni sajt > njihov FAQ >
What are the PC system requirements?
We don't know at this time, but it will certainly look the best on the latest hardware available when the game is released.

zvucnjak
22.12.2005, 10:20
Auuu vec izlazi oblivion a ja nisam presao ni 20 % Morrowinda :icon_lol: :icon_eek: :mrgreensa :mrgreensa

Ilic Marko
26.12.2005, 5:32
Da li neko zna hoce li ce Oblivion moci da radi na Max. (ili bar priblizno max. ) na AMD (Barton) 2600+ kloknut da radi (3200+) na 2.2 GHz , 2 X 512 DDR 400 Dual-Chanell i ATI X850XT PE ?
Kako ce raditi na istoj konfiguraciji sa 6600GT ?

Aljosa
26.12.2005, 11:05
Pa mozda ali ne verujem na vecoj rezoluciji od 1024*768! Ali mozda i hoce kad izadje videcemo sada je ovo samo nagadjanje.

Sherman
26.12.2005, 23:45
We don't know at this time, but it will certainly look the best on the latest hardware available when the game is released.

Joj, sto volim kada napisu nesto ovako.

F@n@T!c_KV®
27.12.2005, 1:35
Ali sve mi to zvuci kao neki deja vu!

cek' da se prisetim:
ista prica bila je i sa: NFS Most Wanted, Half Life 2, Far Cry (ruku na srece igrica jeste izgledala najlepse u svoje doba), F.E.A.R., CoD2 su hvalili do neba... njeh

sve je to dobro poznati klise... ali da ce izgledati mocno to hoce sigurno...

Ogi
27.12.2005, 11:58
Half Life 2, Far Cry (ruku na srece igrica jeste izgledala najlepse u svoje doba), F.E.A.R., CoD2 su hvalili do neba... njeh

Ne razumem, pa svaka od igara koje si naveo je remek delo, sta nije u redu?

Da li neko zna hoce li ce Oblivion moci da radi na Max. (ili bar priblizno max. ) na AMD (Barton) 2600+ kloknut da radi (3200+) na 2.2 GHz , 2 X 512 DDR 400 Dual-Chanell i ATI X850XT PE ? Kako ce raditi na istoj konfiguraciji sa 6600GT ?

Nema sanse. Ali definitivno ce ti raditi sto i nije lose s' obzirom na revoluciju koju pominju. Stoga se definitivno moze ocekivati i revolucija sto se tice zahtevnosti. Ja bih bio zadovoljan samo da mi radi na 1024 u bilo kojim detaljima. Meni je, ipak, rezolucija najbitnija.

kovik
27.12.2005, 19:55
Da li neko zna hoce li ce Oblivion moci da radi na Max. (ili bar priblizno max. ) na AMD (Barton) 2600+ kloknut da radi (3200+) na 2.2 GHz , 2 X 512 DDR 400 Dual-Chanell i ATI X850XT PE ?
Kako ce raditi na istoj konfiguraciji sa 6600GT ?

Koliko se ja secam, performanse TES3 su najviše zavisile od količine RAM-a i brzine CPU...nije nešto bio izbirljiv po pitanju grafike. Mozda i ovog puta bude tako. Ali ne gine nam nizak frame rate, ili view distance od circa 10 metara:( A i secam se da je na svakoj machini na kojoj sam ja igrao Morrowind, razlika u framerateu sa podizanjem rezolucije padala za svega 10%, upravo je view distance najviše krljao performanse...Takav im je engine, šta li...gladan megaherca. Ali ipak mislim da ce biti igrivo na tvojoj konfiguraciji, uz srazmerno nizak viewdistance.

Reloader
27.12.2005, 20:37
Pa sad dolazi novi engine, ne verujem da ce da ponove stare greske :)

snoop
30.12.2005, 9:08
Bice, bice... A i prica je cool. Kao trazite izgubljenog prestolonaslednika, pa Oblivion kao paklena dimenzija... A shto se tiche konja, to ZNAM da ce biti sigurno. He, he nishta bolje od prizora mocnog viteza na konju kako umoran svraca u obliznju kafanu na jedan cyrodilic brandy:D

snoop
3.1.2006, 8:10
JOJ LJUDI SAD SAM SKINUO I POGLEDAO SVE TREJLERE ZA OBLIVION [SVE UKUPNO 280 MB], ONO JE B R U K A!!! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: NEMAM RECI ZA IGRU OSIM DA KAZEM DA CE BITI REVOLUCIONARNA KO HALF LIFE I FARCRY ZAJEDNO. STRASNO...:icon_eek: :icon_eek: :icon_eek:

Reloader
3.1.2006, 12:15
Osim ako nesto ne zaseru ;)

Sherman
3.1.2006, 16:20
Ja sam iz onog dugackog gameplay trailer-a mogao da zakljucim dve stwari ::

1. Grafika ce biti zaista odlicna
2. Igra nece biti revolucija, pre evolucija

Vecinu stvari koje je taj lik prikazao je vec vidjena u Morrowind-u, jedina novina koja mi se zaista jako svidela je da ces moci prisluskivanjem razgovora da saznas nove questove. E sad, ako su to odradili na foru da ta dva lika skoro ceo dan stoje na istom mestu (a po onome sto pricaju o Radiant AI-u, NECE) i ti mozes bilo kad da saznas taj quest, that sucks. Ipak, to su samo moji neki strahovi :D, jer sve u svemu, ipak ocekujem igru koju cu sa uzivanjem igrati par meseci.

Reloader
3.1.2006, 16:31
Vecinu stvari koje je taj lik prikazao je vec vidjena u Morrowind-u

Lupash.

1. Radiant AI
2. Bolje uradjeno shunjanje
3. Fizika - extra
4. Instant prelazenje oblasti (neka vrsta teleporta)
5. Aktivni blok
6. Lepse uradjen svet
7. Mogucnost interakcije sa svim mogucim objektima
8. Veca interakcija sa NPC-jevima
9. Vise skriptovanih scena
...

snoop
4.1.2006, 9:40
Lupash.

1. Radiant AI
2. Bolje uradjeno shunjanje
3. Fizika - extra
4. Instant prelazenje oblasti (neka vrsta teleporta)
5. Aktivni blok
6. Lepse uradjen svet
7. Mogucnost interakcije sa svim mogucim objektima
8. Veca interakcija sa NPC-jevima
9. Vise skriptovanih scena
...
...10. mnogo bolji sistem napredovanja
11. novi sistem borbe
12. konacna mogucnost da na primer thief ili mage budu jednako opasni kao
neki opaki ratnik...:eek:

Patton
4.1.2006, 10:11
Cekajte ljudi, jel mi ovde pricamo o savrsenstvu od igre? :)
Jadan ja, popadacu opet sve ispite! :rolleyes:

darthmajor
4.1.2006, 12:47
Posto danas dobijam memoriju, opet razmisljam o Oblivion-u :D Evo mog misljenja o nabrojanim unapredjenjima:
1. Radiant AI - Ako se stvarno ozivi svet, bice to samo po sebi revolucija.
2. Bolje uradjeno shunjanje - Ne bi skodilo, mada to ostavljam za splinter cell
3. Fizika - extra - Isto kao i AI, treba za atmosferu. I verujem (nadam se) da ce biti nekih 'zagonetki' koji ce se resavati pomocu fizike
4. Instant prelazenje oblasti (neka vrsta teleporta) - Dobro je, posto po tom pitanju morrowind smara
5. Aktivni blok - Poracu se navici, mada mozda ce biti dobro
6. Lepse uradjen svet - Po slikama, "lepse" je mnogo slaba rec :D Ali se nadam da ce optimizovati engine da mogu lepo igrati
7. Mogucnost interakcije sa svim mogucim objektima - ne skodi :)
8. Veca interakcija sa NPC-jevima Jos jedna stvar koje je nedostajala morrowind-u.
9. Vise skriptovanih scena - Moglo bi pomoci da se igrac 'uvuce' vise u pricu.
10. mnogo bolji sistem napredovanja - Meni se svideo Morrowind-ov sistem (iako mi je bio cudan)
11. novi sistem borbe - Borba je isto slabo uradjeno u morrowind-u, pa ako i ovo srede svaka im cast. Samo da ne bude atributi imaju minimalan uticaj.
12. konacna mogucnost da na primer thief ili mage budu jednako opasni kao
neki opaki ratnik... - Ovo se ceka! Ja sam u Morrowind-u mag, a stigao do toga da mi je mrsko mrcvariti protivnike sa magijama nego svakoga secem sa svojim glass longswor-om :(
Jahanje pozdravljam, dobro sam se navezbao u GUN-u :D Meni je recimo smetao taj osecaj izgubljenosti na pocetku morrowind-a, a i neki tutorial ne bi skodio, pa ako sve ovde navedeno urade kako treba, ceka na najbolja igra od kada poostoje racunari! (Da nisam preterao malo?)

@Reloader
Ti si rekao da ces napisati neku svoju analizu Morrowind-a, a nisi...napisi! :)

Reloader
4.1.2006, 13:35
Ne... ovo je pljuvacina po Morrowindu... well, evo!

BTW. Ovaj "review" je pisan pre nekoliko meseci

Reloader
4.1.2006, 13:52
E pa ovako... pošto sam dovoljno vremena igrao ovu igru reč je i da dam konačni utisak... Prvo što mogu da konstatujem je da je ova igra
definitivno revolucionarna. Znači ovako nešto dosada nisam sreo. Međutim ta revolucionarnost predstavlja mač sa dve oštrice. Nekom će se
veoma svideti a neko će je mrzeti što je do sad i potvrđeno: niko prema ovoj igri ne oseća ravnodušnost - neko je mrzi a neko obožava.
Ja nju vidim kao nedovršenu - ambiciozni ali nedovoljno duboko urađeni projekat. Kada bi svaki aspekt igre bio dorađen po malo, ova igra
bi bila savršena. Ovako, oseća se neka struja nedorečenosti, nezavršenosti. Ovih mesec dana (malo i više) koliko igram Morrowind osećao sam
se totalno pogubljeno i nikako nisam mogao da formiram svoje mišljenje o njoj. Proveo sam mnogo vremena razmišljajući o kvalitetu ove igre
i evo na kraju dajem (doduše podugačak) rezime.

Njene prednosti su očigledne i svima poznate, zato mi nećete zameriti ako se posvetim samo MANAMA ove igre...

CELOKUPNA TEHNIČKA STRANA IGRE - teško je sada govoriti o tehničkim falinkama igre iz razloga jer jer izdata pre 3 godine a od tada su tehničke
mogućnosti developera veoma napredovale. Grafika je za to doba sjajna. Međutim, može se jasno videti uticaj težnje autora da skupi igru
na 1 CD. Texture su nekako blede, nejasne i isprane a predeo je sve samo ne zanimljiv. Svaka zona je rađena po šablonu, s tim što se
kako se približavate tj. odaljavate od Crvene planine, bolje menjaju od sivih i sumornih ka svetlijim. Smor. Drvo (u dve varijante - s
malo ili bez lišća) tu, biljke tamo, ponegde koja barica (u zavisnosti od sadržaja crvena, plava ili zelena) i reka. Krajnje monotono.
Da su ovaj deo igre autori popravili, verovatno se ne bi toliko ljudi žalili na problem dugih šetnji...

Što se tiče "pakovanja" igre na 1 CD mislim da je to stvar koja im je najmanje trebala. Od ovakve igre očekujem obilatost i bogatstvo
sadržaja a ne težnju developera da sve nagura na 1 CD. Cena toga je više nego preskupa. Prvo je stradala grafika a zatim i zvuk. To je jedan
od velikih promašaja igre. Što se tiče muzičkih kompozicija - sasvim su dobre, čak i vrlo dobre. Međutim kad treba da provedete par stotina
sati uz 3-4 iste pesmice koje se stalno vrte onda to postane ****** VELIKI SMOR. Međutim ljudi su očigledno navalili da sve stane na 1 CD pa
to ti je... Da su bar stavili po jednu kompoziciju na svaku oblast pa i ajde... ovako ste prinuđeni ili na slušanje dosadne muzike ili na
isključivanje dotične, pošto ćete teško naći MP3 koji se slaže uz ovu igru...

Reloader
4.1.2006, 13:52
Sledeće što je stradalo to je voice acting koga u ovoj igri gotovo da nema. Ne znam koliko vama ovo smeta ali ja se osećam kao da gledam
****** NEMI FILM! Zato ima pregršt texta za čitanje od koga vrlo brzo zaboli glava... Jedino što je nasnimljeno to je par desetina rečenica
koje će vam NPC-jevi pričati (po jednu) kada im priđete u zavisnosti od afiniteta prema vama. Međutim, zbog očigledno nedovoljno malog broja ovih
rečenica, NPC-jevi će vam često reći rečenicu koja je neprikladna njihovom odnosu prema vama što ćete i sami videti kad započnete priču s
njima (tipa kažu vam "go away" a kada započnete priču "Welcome, i'm taj i taj i hope you like our city itd...). Ne znam za vas, ali meni
odsustvo voice actinga neverovatno smeta. Mogli su da napune drugi CD glasovima i da reše problem... Ne, ljudi su bili uporni 1 CD i nikako
drugačije. Makar da su snimili važnije razgovore...

Treći problem koji je očigledno bio neizbežan u ovakvoj igri su - bugovi. I sa najnovijim patchem (1.2.xx) igra često izleće na desktop,
što ume da iznervira više nego u običnoj igri. Taman nabudžite skill - dva a igra pukne i to ostane nezapamćeno...
Međutim ovo ne nervira koliko jedan drugi problem - a to su AI bugovi i bugovi u odnosu okolina-igrač. Prva vrsta bugova - AI bugovi su već
zaista nedopustivi... O čemu je reč... Naime, pošto u igri nema ni znaka o nekakvoj AI intiligenciji, onda će odmah po započetoj borbi
bezglavo jurnuti na vas... Naravno, u početku ćete se jedva snalaziti i naći odgovora takvoj agresivnosti ali već prvi slučajni bug će vas
naterati da razmislite o "alternativnom" načinu pobeđivanja. U čemu je stvar - prosto. Samo nađete neku prepreku između vas i neprijatelja
(drvo, dva spojena kamena...) i on će strmoglavo u mestu (naravno jer postoji objekat između vas i njega) juriti prema vama. Za to vreme
vi možete galantno da ga zasipate strelama, raznim objektima ili borbenim magijama... Tako da i sa malim levelom možete, uz malo sreće
pobediti i više puta jačeg protivnika, koga u fer borbi ne bi ni u snu pobedili. Provereno. Naravno, ovo bagovanje se ne dešava uvek ali
u dobrih 80% slučajeva. Pa ako se iz prvog puta neprijatelj ne zabaguje, onda F9, iz drugog puta će sigurno...

Reloader
4.1.2006, 13:53
Druga vrsta bugova - igrač - okruženje nije toliko uznemiravajuća ali ipak predstavlja varanje. Ovde je stvar u skakanju. Naime, pošto se
90% questova vrši po raznim pećinama sa uzvišenjima punim dobrih itemova, onda je meni pala na pamet jedna druga stvar. Pošto sam u početku
na razne načine pokušavao da "naskočim" na neku uzvišenu površinu, primetio sam da se moj lik vrlo često "glavi" na raznim mestima na kojima
uopšte fizički ne može da se zaglavi - recimo uspravna strana klanca (!!!). Onda sam polako (ali sigurno) pokušavao da nalazim mesta na
koje se moj "alter ego" kači, tj. zaglavljuje. Dobio sam saznanje da se na dobrih 40-50% uspravnih površina možete na ovaj način popeti
(who needs levitation actually) a i dobićete zavidan acrobatics skill (ja sam na 30 trenutno).

PRVI UTISAK - prvi utisak o ovoj igri mi je bio, kao i većini - totalna izgubljenost. Niti znate gde je šta niti kako funkcioniše, niti
kuda treba ići, šta kupiti, kako potrošiti pare. Ništa. Zato ćete na početku vrlo često ostajati bez para jer će vas kupci *****ati ili
ćete kupiti šta vam ne treba a možda ćete i ubiti lika za koga se ispostavilo da ga ne treba ubiti... naravno tu je imperijalna milicija
i imperijalni zatvor pa ćete u njemu imati vremena da razmislite kako šta funkcioniše :)
Moje lično mišljenje je da je ovo moglo i na drugi način da se izvede a ne da tera igrača da po internetu traži kako šta funkcioniše...
Mislim igram igru da se zabavim i opustim a ne da pišem seminarski rad o mehanizmu i principu rada Morrowinda...

OKRUŽENJE I INTERAKCIJA - nakon početnog oduševljenja "živim svetom" oko vas, shvatićete da baš i nije sve savršeno, kako na prvi pogled
izgleda. Kao što reče SkyE, hteli su da naprave MMORPG u Single Player svetu, ali bezuspešno... Prvo - ne stiče se osećaj "živosti". Znači
bilo koji NPC ili stoji u mestu ili ima određenu rutu kojom šeta tamo-vamo. Likovi koji su u kući, ostaju tokom cele igre u kući a oni koji
su napolju izgleda nemaju dotičnu :) Ovo pravilo jedino ne važi ako dobijete zadatak da dovedete/otpratite nekog lika... Iako u indoor
objektima ima pregršt stolica iz nekog nepoznatog razloga (išijas?) ni jedan lik ne sedi na njima. Autori su se potrudili da naprave gomilu
objekata (flaša, čaša, knjiga i drugih pomoćnih objekata) ali nisu uradili ništa povodom interakcije NPC-jeva sa tim istim objektima, tako
da je dobijeno skroz veštačko okruženje. U igri ima raznih lokala (kafana, klubova) ali oni se uopšte ne razlikuju od običnih kuća. U njima
niko ništa ne pije, ne jede svi stoje i samo gledaju u jednom pravcu, kao da su na sahrani...

Reloader
4.1.2006, 13:54
Što je najgore svi ćute!!! Nema nikakvog žamora niti osećaja "da ovde stvarno teče život". Ponekad neko jedva nešto prozbori tipa "Where is
that slave?" ili se nakašlje ali u 99.9% slučajeva čuje se samo bat koraka i zvuci prirode...
Ljudi se prema vama odnose onoliko koliko vas gotive, a to je, kao što znate, prikazano skalom od 1 do 100. Postoji više načina da
pridobijete njihov afinitet prema vama međutim samo kod quest likova možete učiniti neku uslugu koja će kao rezultat dati zahvalnost prema
vama. Kod ostalih likova postoji samo Persuasion (ubeđivanje). Ono, verovali ili ne radi po randomološkom principu (!!!).
Znači, uzima se u obzir vaš personality, način ubeđivanja (više zlata - bolje ubeđivanje) i vaša popularnost pri izračunavanju da li je
ubeđivanje uspelo ili propalo. Blah. Moglo je to i bolje tj. da ne bude sušto "bacanje kocke" ali onda ne bi bilo "RPG". Bljak...
Inače nemojte se zamarati da ubedite nekoga da vam nešto kaže jer je princip odgovora napravljen još prostije!!! Skala je po odgovorima
podeljena na 4 dela. Ako lik ima afinitet prema vama od 0-40 neće vam odgovoriti na važna pitanja. Ako je skala od 40-60 odgovoriće vam šturo
a ako vas "voli" više od 60 dobićete kompletan odgovor. Napomena: svi odgovori pod istim delom su isti! Tako da se ne smarate da dobijete
nečije poštovanje nego lepo odete kod lika kod koga ste već dotično dobili i dobijete odgovore koji vam trebaju...
Interakcija likova u odnosu na počinjena dela je takođe osrednje urađena (čitaj: moglo je i bolje). Na primer, U Scyda Neenu se svi žale na
lokalne bandite koji su u pećini pored sela, ja odem i jedva ih poubijam, vratim se, i umesto da me celo selo gleda kao heroja, oni samo ne
pominju više taj problem...

Dalje - dizajn gradova.
U početku sam mislio da su suviše mali (Balmora - selendra :) međutim kad sam video koliko lokacija i gradova ima, promenio sam mišljenje.
Stvar je kako su arhitekturalno i taktički napravljeni gradovi. Po mom mišljenju - očajno. Balmora koja je po veličini drugi grad u
Vvanderfelu (ispravite me ako grešim) je "toliko utvrđena" da mislim da bih je sa 10 ljudi osvojio... Pa oni "zidovi" mogu da se preskoče!!!
Takođe retko koji grad ima neku vrstu "odbrane". Nemaju ni kapije niti strelačke kule. Zidovi se mogu preskočiti a gradovi su bušni na x rupa.
Baš me interesuje kako bi se odbranili od Dagoth-Urove vojske...
Doduše druga stvar je sa utvrđenjima, ali šta će nekome utvrđenja bez gradova???

Reloader
4.1.2006, 13:54
Indoori - svi isti. Nigde prozora. Dekoracije svuda manje - više iste. Svi zidovi isti.
Pitam se ima li uopšte kreativnosti u svetu Morrowinda...?

Nigde nema njiva niti plodnog drveća. Ponegde neki oskudni žbunić ili tako nešto... Baš me interesuje šta jede populacija Morrowinda i
odakle im onoliko hrane u skladištima...
Odakle im hleb kad nigde nema žita???

U igri postoji ogroman broj lokacija na kojima možete naći razne itemove a to su gomila pećina, ruševina, napuštenih grobnica i hramova...
Međutim, obilaženje dotičnih može biti zanimljivo samo nekom hard-core napaljenom RPG-jevcu koji je u potrazi za jačim i boljim mačem, lukom,
sekirom... Zaista ne vidim motivaciju u "freelance" obilaženju svih ovih lokacija...

U igri zaista postoji ogroman broj objekata (tipa jastuka, varjača, raznih tepsija) ali postavlja se pitanje "kome to zaista treba?"
Najapsurdniji deo igre po meni je onolika količina knjiga. Kakv idiotluk. Ako hoću da čitam romane, uzeću sa police a neću ulaziti u
Morrowind da bih čitao knjigu... Otprilike 1/10 knjiga je zaista korisno i iz njih možete saznati nešto, dok su ostale razne priče, pesme
i novele... da, znam da je to urađeno da bi se povećala "realnost" igre ali bolje da su ubacili dnevni život ljudi nego što su radili
ovakve gluposti...

Mapa je OGROMNA. Takođe pitanje "kome ovo treba?" Nešto sam računao i razmišljao - kad završite igru (tj. onoliko koliko je moguće završiti)
otkrićete možda 10-15% mape. Ako svuda idete peške i prošpartate kontinent opet ćete imati negde oko 40-50% mape. Znači grafika i mesto na
CD-u su stradali zbog predela od kojih pola i više nikada nećete ni videti...
Questovi takođe... gomila questova a pola nećete ni naći... čemu to?
Takođe broj itemova - oružja, magija itd. je preveliki... Nećete koristiti ni 1/100 ukupnih a za pola magija će vam trebati bar 2 nedelje uz
igru da ukapirate čemu služi... Da ne pričam o enchantovanju itemova ili pravljenju magija... pa za to treba da postoji pravi višednevni
kurs!!!

Jedan od većih idiotluka je interakcija u borbi... Ali stvarno idiotluk...
Umesto da bliska borba bude zanimljiva bar malo ona se svodi na kliktanje mišem na protivnika dok ga ne ubijete... Skill igrača (ne lika u
igri) ne znači ama baš ništa u igri. Da li ćete ozlediti protivnika ili ga čak udariti zavisi od 3-4 vaša skila i onda udri po mišu dok ne
padne po random principu... **** ih "classic RPG style"... mislim da u smo prevazišli principe igre na tabli kao što je bacanje kockice...
Obično u borbi mačevima dođe do međusobnog sudara jednog u drugi... u svetu Morrowinda je to očigledno izuzetak...
Blokiranje udarca je po istom principu...

Reloader
4.1.2006, 13:55
PRIČA I QUESTOVI - priča je solidna međutim

1) Neverovatno izlizana i klišeizirana

2) Nenormalno zakomplikovana što implicira dodatnu težinu pri uhodavanju i shvatanju šta je šta + liči na špansku seriju.
Znači od fantasy priče očekujem dobru, lako svarljivu priču o dobru i zlu a ne političku scenu tipa 3. planete orbitalnog prstena oko Alfa
Centaurija 5024... Toliko je priča zakomplikovana da nemam reči... ko s kim upravlja, šta je čije, ko veruje u kog boga itd, ko je čiji
rođak, organizacije, povezanosti, tajne organizacije, špijuni, ubice itd...
Uopšte mi se takva organizacija ne uklapa u pojam "fantasy" sveta... Mislim elfovi (koji po mom mišljenju preferiraju prirodu i
jednostavnost) ovde imaju ministarstva, inkviziciju, klanove, organizacije, špijunsku mrežu, mrežu lopova, ubica, složene trgovačko-ekonomske
odnose itd... mislim ovo sve deluje zanimljivo na papiru (ekranu) ali u praksi je nenormalno teško negde do polovine igre ukapirati ko šta
gde i s kim...
Ok, Bethesda je stovrila svoj svet ali zašto onda uzimaju Tolkinove rase i mešaju sa svojima? Neka stvore sve ispočetka aku se se već *****li
i misle da je to lako...

Što se tiče questova, svi osim main questa su manje-više dosadni iz prostog razloga jer nema priče koja bi terala igrača dalje... Questovi
su GTA-like. Znači dobiješ zadatak, izgubiš pola sata (u početku igre i više) da stigneš/nađeš lokaciju i onda ubiješ gomilu likova, uzmeš
šta ti je potrebno i vratiš se nazad. Blah...
Čak se nisu ni potrudili da naprave neku raznovrsnost questova nego su svi donesi mi ovo/ono, ubij tog i tog, idi poslušaj onoga pa će on
da ti da ono što ti treba...
Što je najgore, u početku (čitaj: prvih nekoliko dana) je veoma teško naći lokaciju questa pa onda provedete sat - dva u traženju i što je
najgore, lepo osećate kako vreme prolazi, šetajući kroz one monotone predele i nailazeći na svakih 10 minuta na po jednog creepa... taj
period je vrlo OPASAN za igrača da napusti igru... čak sam i ja razmišljao da je ostavim ali se sve nadam doći će do nekog
preokreta/blistanja igra ali nikako da ga dočekam...


JOŠ PONEŠTO - journal i dizanje levela.
Što se tiče problema journala, znam da je on ispravljen u expanziji, ali treba preći nekoliko stotina sati sa onakvim... Neverovatno
doprinosi celokupnom nesnalaženju u igri...

Reloader
4.1.2006, 13:55
Ideja o dizanju levela skilova je super odrađena s tim što su autori opet zasrali stvar ne izjednačavajući trud kojim se skill dobija.
Znači neke klase likova su favorizovane tj. brže će dobijati level up. Znači napraviš custom klasu sa acrobatics, athletics i još
ponekim skilovima čije dizanje ide brže nego brzina svetlosti i stigneš do visokog nivoa začas...

Zajedno sa unbalans skillovima, autori igre su ubacili i neizbalansirane itemove tipa Boots Of Blinding Speed... sa ovim itemom mozete vecno bezati od neprijatelja i zasipati ga strelama ili magijom...
Kada ukombinujete unbalans skillove sa unbalans itemovima, stvarno od jedne zanimljive igre dobijete gomilu monotonog rutinskog kliktanja...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Znam da ovaj "review" izgleda maximalno pljuvački ali to je SVE ŠTO NE VALJA. Da se ovo ispravilo, dobili bi SAVRŠENU IGRU...
Naravno, igra ima i gomilu svojih pozitivnih strana ali njih svi znamo pa mislim da će vam biti suvišno i to da čitate preko ovoga...
Smatram da je za ovakav projekat 2002. bila suviše rana, tj. da nisu mogli da predoče "stvaran život" i odnose likova u igri te godine...
Iskreno mislim da će ovi problemi biti prevaziđeni u Oblivionu a i čujem priče o novom AI-ju i izmenjenim sistemima pre svega borbe...

Ukupna ocena: 3-3.5 od 5. Igrao sam i bolje. Verovatno bi neki RPG zaluđenik dao više jer je igra kao rođena za njih...

-----------------------------------


E SAD KOGA NE MRZI, NEK CITA :)

darthmajor
4.1.2006, 15:10
Hu, ti se bas ne salis :)
Verovao ili ne, procitao sam, i mogu reci da se skoro u potpunosti slazem. No, ovo ne menja cinjenicu da je Morrowind veoma mocna i znacajna igra. Ne znam kakvo je stanje u starijim TES-ovima, verovatno jos gora...Oblivion ce verovatno biti puno 'zivlji' i raznovrsniji ali i znacajno manji (sto je tendencija svakog TES nastavka) pa ce se mnogo bolje, ali mnogo krace uzivati. Nadam se da ce ostaviti u igri 'glass' stvari i da ce sada biti uradjene sa prelamanjem svetla kako treba :D
Sa tvojom ukupnom ocenom se slazem ako je samo sa tehnicke strane, ali znacaj igre i grandioznost joj daje 4.9 kod mene.

Reloader
4.1.2006, 16:36
U prvom TES-u, Areni si imao "ceo Tamrel", ali koji je nazalost radio po principu random generatora terena, tako da kao da ga nisi ni imao...
takodje nisu ni guildovi postojali niti ista napredno

Drugi TES, Daggerfall je toliko bugovao da niko nije mogao da ga igra kako treba

Ja mislim da ce Oblivion konacno biti RPG vredan zivota i koji ce uci na (moju)listu najboljih igara ever...

101st Airborne
4.1.2006, 21:19
E vidis, stvarno si ulozio trud, pa cu se potruditi da ti odgovorim na neke stvari, samo da vidim sta ima na ostatku foruma pa se vracam.

101st Airborne
4.1.2006, 21:46
Prvo mi pada napamet ovo za gradove - to je problem svih RPG-ova. Svaki, ali bukavlno svaki grad je zapravo selendra koja simulira grad - tu su trgovci, jos par objekata i to je to. Kad saberes kuce i zgrade, u vr' glave "grad" ima 150 do 200 stanovnika. Glupost, ali izgleda neminovnost.

Sto se tice mnostva objekata i knjiga, ne slazem se da je to problem. Jednostavno to je bio njihov nacin da prave atmosferu. Knjige je zaista i prave, ako se udubis i povezujes stvari, dogadjaje i mesta.

Ta izgubljenost jeste problem, ali je i realna. Ti si u novom svetu, koji je ogroman, polako ga otkrivas itd. Meni je vise bilo zanimljivo nego sto mi je smetalo. Gomila questova takodje - jednostavno, oni su tu. Neko ce ih naci, neko ne. Zato je svaki prelazak unikatan.

Disbalans u igri jeste prisutan i problem je. Problem je sto se i jednostavno moze mnogo dobro proci kradjom. Ponekad pomislim da su likovi coravi i debili. Ukrades mu zlatnu masku iz radnje i onda mu je prodas. Bez veze.

Nekih stvari se jednostavno ne secam. Ni bagova ni AI-a. Secam se da je borba bila smorna.
Sve u svemu revolucionarna igra sa svojim manama. Dao bih joj vrlo jaku cetvorku.

Reloader
4.1.2006, 22:09
Disbalans u igri jeste prisutan i problem je. Problem je sto se i jednostavno moze mnogo dobro proci kradjom. Ponekad pomislim da su likovi coravi i debili. Ukrades mu zlatnu masku iz radnje i onda mu je prodas. Bez veze.

Pa znas onaj 3p ukrades nesto i dok guard stigne do tebe, ti bacis predmet, uzmes ga ponovo i tvoj je for no fee :rolleyes:

Mislim da je tako nesto nedopustivo u igri ovakvog kalibra...

Sherman
5.1.2006, 0:35
Da, secam se da sam to ponekad koristio, ali sam uglavnom sve krao iz sneak-a. Ipak, ta "fora" je zaista imbecilna i ne znam kako se provukla ljudima iz BethSofta.

Reloader
5.1.2006, 0:38
Ja ne znam kako je nisu ispravili ni u jednom patchu...

3.5 i 0.1 vise! :D

snoop
5.1.2006, 5:14
Pa znas onaj 3p ukrades nesto i dok guard stigne do tebe, ti bacis predmet, uzmes ga ponovo i tvoj je for no fee :rolleyes:

Mislim da je tako nesto nedopustivo u igri ovakvog kalibra...
Ovo je resheno u Oblivionu. Sad ce NPC likovi moci da uoche/uzmu SVE tako da ako ostavite 1000 zlatnika na podu i odete, slobodno se oprostite od njih ako neki NPC tuda prodje...:D

mniz
5.1.2006, 12:18
Reloader svaka cast na seminarskom iz Morrowind :icon_lol:
ali mislim da nisi smeo ovako da je ocrnis!.mislim koji cu ja k**** da je igram ako je ovako smorna,glupa,sve isto,neznas ko,sta, gde,zasto,kako,,itd

Reloader jel ti radis u sk(za novine)?..ja da sam na njihovom mestu ja bi te stavio da opisujes igre ocenjujes,kritikujes,hvalis...stvarno to dobro radis :)

Reloader
5.1.2006, 12:47
Prvo mi pada napamet ovo za gradove - to je problem svih RPG-ova. Svaki, ali bukavlno svaki grad je zapravo selendra koja simulira grad - tu su trgovci, jos par objekata i to je to. Kad saberes kuce i zgrade, u vr' glave "grad" ima 150 do 200 stanovnika. Glupost, ali izgleda neminovnost.

OK ali meni se ipak vise svidja Gothic dizajn. Manje gradova, al' zato fala bogu vise lice na "naseljena mesta" :icon_smil

Sto se tice mnostva objekata i knjiga, ne slazem se da je to problem. Jednostavno to je bio njihov nacin da prave atmosferu. Knjige je zaista i prave, ako se udubis i povezujes stvari, dogadjaje i mesta.

Jeste... citam neku knjigu na 25 strana o nekom princu koji je ziveo pre 1000 godina i koji je ne znam, uspeo da nadmudri nekog...
NE znam samo kakve to veze ima s igrom...

Reloader svaka cast na seminarskom iz Morrowind
ali mislim da nisi smeo ovako da je ocrnis!.mislim koji cu ja k**** da je igram ako je ovako smorna,glupa,sve isto,neznas ko,sta, gde,zasto,kako,,itd[

Reloader jel ti radis u sk(za novine)?..ja da sam na njihovom mestu ja bi te stavio da opisujes igre ocenjujes,kritikujes,hvalis...stvarno to dobro radis

Hvala, hvala :worshippy

Kao sto rekoj - ovo nije review, ovo je pljuvanje!
Review bi sigurno drugacije izgledao... ubacio bih i zanimljive stvari...

Ne, ne radim u SK-u ali mi je jedna od zelja da radim tamo :icon_redf

mniz
5.1.2006, 13:04
Ne, ne radim u SK-u ali mi je jedna od zelja da radim tamo :icon_redf[/QUOTE]

evo ja zelim da ti cestitam NG 2006, i zelim ti da u ovoj godini dobijes poso da opisujes igre ,,ima jos igrackih novina tako da neodbacuj neke manje poznate. :mrgreensa ..pa ko zna mozda na kraju i dodjes do sk :icon_lol: i postanes budza :mrgreensa

F@n@T!c_KV®
7.1.2006, 2:56
Oficijalni rewiew igrice: (ono sto nas usoro ocekuje)

The demo kicked off in what's known as "The Great Forest," where our hero was equipped with both a sword and a torch. Since the action was taking place in broad daylight, there was no need to light the way, so we headed to the equipment screen to put away our flame, replacing it with something else. You'll be able to use both hands in Oblivion, whether you decide to wield a sword and a shield, dual weapons, or a double-handed axe. Although we aren't sure exactly how many weapons will be available, it looked like there were plenty of choices on the equipment screen.

When we began walking through the forest and the ruins, it became immediately apparent that this is one of the best looking games we've ever seen. The level of detail is fantastic, from the pitted, scratched stone pillars lining the pathways to the various types of flora we came across. Oblivion features a huge game world (nearly 16 real-size square miles), yet you wouldn't know it just by looking around your immediate area. The forest was densely populated with trees, seemingly as far as the eye could see. Amazingly, even far off trees could be seen clearly.

Once we finished our walk in the woods, our demoer took our hero into a dark dungeon. We were confronted by a magician, who immediately began conjuring skeletal minions that quickly proceeded to attack. After dispatching the skeletons with a few well-placed fireballs, we hacked and slashed at the magician with our longsword. The game's first-person melee combat works very well, as you'll need to time your swings and move out of the way of your opponents' strikes. As we walked through a lower part of the dungeon, we got a taste of the game's environmental traps when a stone we stepped on suddenly shot us toward the spiked ceiling.

Next, we got a chance to check out one of the game's many villages, all of which are populated by a motley cast of characters. Oblivion features only spoken dialogue, so you won't have to waste your time with any of that messy "reading" that plagues other RPGs. The game features some pretty impressive lip-synching as well, and even the mouths of non-human characters (such as the lizard-woman that we met later in the level) move realistically while speaking.


Although we still haven't gotten a chance to explore the game's missions or quests, we did get a taste of the map system. Once you've gotten a quest (or even without one, we're not sure), you can go to the map screen and set a marker, allowing you to find your way no matter where you are. In a nice touch (especially since you're in a huge game world), you can actually quickly travel to your marker, saving a lot of time in the process. So, rather than spending an hour walking a few miles, you can get there in just a few moments, though it should be noted that time will progress just as quickly.

F@n@T!c_KV®
7.1.2006, 2:57
There's definitely a lot to like about The Elder Scrolls IV: Oblivion, but one element stands out more than anything else. This is truly a sandbox game, where every action will result in some sort of reaction. During the demo, our hero accidentally set an innocent villager on fire, prompting a local guard to rush up to us. Our demoer said that he usually paid the requested fine, but he actually listened to me when I said, "Screw that guy, kill him!" After battling for a few moments, we ducked into the local mage's union. According to the guy manning the controller, in every previous demo, the hero was able to join the union.

This time, however, the union's leader refused to let us join because our hero was now "a wanted criminal." Even better, the guard miraculously didn't forget about our trangressions, actually following us into the building, slashing at us until we killed him. This turn of events caused the demoer to proclaim, "Oh wow, I've never seen that happen" a number of times, which is always a good sign that a game will have a lot of surprises (and even better, replay value) for those players who enjoy unpredictability. After seeing The Elder Scrolls IV: Oblivion in action, we want it more than ever.

koga ne mrzi da cita nek' izvoli..ali zaista mnnnnnoooooogggggoooo obecava!

Aljosa
18.1.2006, 12:10
Nisam se nadao kada sam otvorio ovu temu da ce biti ovoliko zainteresovanih za Elderscrolls igre. Odlicno mislio sam da smo izumrli. Ali toliko o Oblivionu jos nam samo ostaje da se strpimo dva meseca...

zvucnjak
18.1.2006, 13:20
Ma kakvi izumrli pogledaj samo reakcije ljudi po raznoraznim internet sajtovima... Ovakvu euforiju nisam nikad video!

zorz
18.1.2006, 23:02
Ako je verovati svim tim najavama, onda nas u ovoj godini cekaju dve zaista savrsene RPG igre (da jednom i nama svane:)! Jer ako stvarno isprave sve mane morrowind-a, a najvece su bile konfuzna prica i NPC likovi i razgovori sa njima, a sa druge strane unaprede gothic 2, a tu je falilo malo vise gradova i malo veca mapa, onda nam predstoji prava mala revolucija, kakvu su do sada jedino izazvali BG2 i fallout2. Jao, blago nama:icon_mrgr :icon_mrgr :icon_mrgr

darthmajor
18.1.2006, 23:09
Video sam onaj famozni filmic, i stvarno izgleda sokantno dobro! Mada, nije 'nerealno' dobro, i verujem da ako se potrude radice normalno vec na danasnjim masinama. Nemojmo jos pored gothic-a zaboraviti i Neverwinter Night ciji screenshotovi izgledaju primamljivo, naravno ne u istoj klasi kao oblivion, ali ako mogu igrati keca bez problema, ni sada necu imati problema. Inace za kad su najavljeni gothic i NWN?

Mrmot
21.1.2006, 2:19
Ej ja odgledah onih 5-6 trejlera i mislim da ce oblivion da radi na mojoj masini, ali samo ako iskljucim grafiku... dakle:

********************
ELDER SCROLLS- OBLIVION
********************

Choose:
1. New game
2. Load game
3. Options
4. Credits
5. Exit

>1

-You begin your epic quest.
-You are in a very detailed, beautiful forest.
-You see: very detailed, beautiful enemy
>ATTACK
-You attack!
-You miss!
-Enemy attacks!
-Enemy hits you! -4HP
>ATTACK
-You hit enemy! -5HP
-Enemy is slain.
>SEARCH
-You find: Very Detailed Red Potion
>TAKE POTIOM
-I don't understand that.
>TAKE POTION
-You take the potion.
>DRINK POTION
-You drink the Red Potion. You die.

*********
GAME OVER
*********

Your final score: 342

:D :D :D O_O

SFRJ-Forever [CG]
21.1.2006, 13:57
Ja sam isto odgledao sve klipove i mogu da kazem da je napravljen odlican posao, pogotovo sa sumom i specijalnim mappingom koji stvarno izgleda nevjerovatno :worshippy

Grond
23.1.2006, 11:14
Jao ljudi, nemojte da vjerujete press materijalim, grdno cete da se razocarate u Oblivion. Nemojte da me pogresno shvatite, ja sam megaobozavatelj Morrowinda, ali Oblivion ce biti dobra igra kao sama za sebe ali nece biti ni do koljena svojim legendarnim predhodnicima. Naravno, tehnicki ce da blista, ali je i vise nego ocigledno da se cika Tod Hjuard polakomio na pare i okrenu cijeli koncept TES-a prema mejnstrimu, posto je veci dio zarade dosao od verzije za Xbox nego za PC i sada vise kreativne snage ulazu u verziju za 360 neko za PC. Pojednostavili su koncept da bi se igra sto bolje svidjela glupom prosjecnom Dzoniju. Ja stalno visim na TES forumima i mogu da vam kazem da ogroman broj PC igra izrazava sumnjicavost sto se tice kvaliteta sledeceg TES-a. Grafika je do yaya, ali sta ce biti sa onom dusom koju su predhodnici posjedovali??? Sve je nekako odredjeno na kasicicu, sto su oni procurjeli filmici i potvrdili. Igracu se gotovo crta sta treba da radi sto je u suprotnosti sa idejom vodiljom Eldera...

Gothic 3 ce da ga zdrobi u Evropi, a mozda cak i u SAD-u (barem kod hardcore RPG gamera). Steta sto ce Gothic 3 najvjerovatnije da koristi StarForce 3 zastitu, kao i sve ostale njemacke igre koje su izasle u poslednje vrijeme.

Samo cu jos reci-sjetite se Deus Ex-a "2" :icon_cry:

SFRJ-Forever [CG]
23.1.2006, 20:12
Jao ljudi, nemojte da vjerujete press materijalim, grdno cete da se razocarate u Oblivion. Nemojte da me pogresno shvatite, ja sam megaobozavatelj Morrowinda, ali Oblivion ce biti dobra igra kao sama za sebe ali nece biti ni do koljena svojim legendarnim predhodnicima. Naravno, tehnicki ce da blista, ali je i vise nego ocigledno da se cika Tod Hjuard polakomio na pare i okrenu cijeli koncept TES-a prema mejnstrimu, posto je veci dio zarade dosao od verzije za Xbox nego za PC i sada vise kreativne snage ulazu u verziju za 360 neko za PC. Pojednostavili su koncept da bi se igra sto bolje svidjela glupom prosjecnom Dzoniju. Ja stalno visim na TES forumima i mogu da vam kazem da ogroman broj PC igra izrazava sumnjicavost sto se tice kvaliteta sledeceg TES-a. Grafika je do yaya, ali sta ce biti sa onom dusom koju su predhodnici posjedovali??? Sve je nekako odredjeno na kasicicu, sto su oni procurjeli filmici i potvrdili. Igracu se gotovo crta sta treba da radi sto je u suprotnosti sa idejom vodiljom Eldera...

Gothic 3 ce da ga zdrobi u Evropi, a mozda cak i u SAD-u (barem kod hardcore RPG gamera). Steta sto ce Gothic 3 najvjerovatnije da koristi StarForce 3 zastitu, kao i sve ostale njemacke igre koje su izasle u poslednje
vrijeme.
Samo cu jos reci-sjetite se Deus Ex-a "2" :icon_cry:


Ma bice dobra igra, doduse ne onako hard-core ali ce biti OK.

Ne spominji Deus-Ex2 molim te, i dalje se jezim od pomisli na njega :icon_mad:

Wolverine
24.1.2006, 15:33
Ljudi vidite na IMDB-u ko daje glasove likovima zapanjicete se!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.imdb.com/title/tt0462271/

Jim Bravura
24.1.2006, 19:37
Ljudi vidite na IMDB-u ko daje glasove likovima zapanjicete se!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.imdb.com/title/tt0462271/Znam samo Patrika Stjuarta(Zvezdane staze - Captain Pickard).Ko su ovi ostali?

Magneto
24.1.2006, 20:19
Postoji kraća biografija klikom na ime svakoga od njih.

Sean Bean, na primer, ovde kao The Lost Heir je najpoznatiji po ulozi u LOTR1 kao Boromir ili futurističkoj akciji Equilibrium. Uglavnom su to profesionalni glumci i ljudi sa prethodnim iskustvom u pozajmljivanju glasova u igrama.

SFRJ-Forever [CG]
24.1.2006, 21:25
Ma, jesam li vam rekao da ce igra biti odlicna :icon_lol:

Nemojte previse citati o igri ili slicno jer cete izgubiti interesovanje kada dodje, tako se i meni desilo sa vise igri :icon_lol:

Smash
26.1.2006, 18:11
Evo jedan Q&A sa oficijalnog foruma www.elderscrolls.com (http://www.elderscrolls.com/forums/index.php?showtopic=223640)

u svakom slucaju koliko je ovome verovati, dosta toga sto je meni smetalo u Morrowindu, ovde je ispravljeno...
Konacno ce pozicija guild mastera imati neki znacaj...
Ali opet cu o svemu tome doneti sud kada TES4 i zvanicno izadje...

SFRJ-Forever [CG]
2.2.2006, 13:06
I evo ga datum izlaska i intervju http://www.worthplaying.com/upcoming_2006.php?op=viewarticle&artid=1003

Zahtjevnost igre [moci cu da je igram] :aplauz: http://www.elderscrolls.com/games/oblivion_faq.htm

Gledanje filmica o pravlljenu igre http://bethsoft.com/downloads/video/ob_doc_trl.mov

Jedva cekam :n_klanja:

Mrmot
2.2.2006, 17:18
aleluja! jos samo da dokupim tih 512 MB rama (a bice ovih dana) i milincina :D :D :to_care: :cool: :alealeee: :alealeee: :alealeee: :D

kako cu da puknem semestar pa to nije normalno :odoK:

SFRJ-Forever [CG]
3.2.2006, 0:49
Ehhh, kako cu ga ja kidati, i to cu morati da ga predjem za oko dve nedelje, bice gusto :D

Lucifer_King®
4.2.2006, 1:19
sa 2.4 procesorom,6600 sa 256 mb i 512 ram-a nadam se da cu moci da igram na low i 800*600 naravno bez FSAA sa nekim prosekom 15-25 FPS :o

SFRJ-Forever [CG]
4.2.2006, 1:35
sa 2.4 procesorom,6600 sa 256 mb i 512 ram-a nadam se da cu moci da igram na low i 800*600 naravno bez FSAA sa nekim prosekom 15-25 FPS :o

Moci ces da igras na medium detaljima na 1024 rezoluciji, sigurno, normalno uz smanjenje nekih drugih detalja

arab strap
4.2.2006, 1:46
И још само да подржава ати9200...
Oblivion сам ионако планирао за неких 2-3 године да покренем..

darthmajor
4.2.2006, 10:56
Nadam se da je SFRJ-Forever [CG] u pravu!!!
Nadam se da ce igra dopustati detaljna podesavanja, pa da ce se naci balans...JAKO se nadam da ce biti otimizovana, a to sto su odlozili igru mozda ukazuje na to da su odlucili da ne izbace bugovitu i neoptimizovanu igru...
Jedva cekam,jedva cekam, jedva cekam :D

SFRJ-Forever [CG]
4.2.2006, 12:23
Igra je zavrsena prije oko mjesec dana i odavno je na stancovanju.
Bice sigurno sporija i manje optimizovana od Far Cry-a, bas kako sto je bio i Morowind.
Takodje igra je pravljena i za XBOX360 :nov_mad2: tako da postoji mogucnost da bude malo vise sporija.
Detaljna podesavanja ce sigurno biti, sve zavisi koliko ste spremni da zrtvujete FPS rate.

@arab strap

Kupi Radeon 9600XT ili nesto slicno, mislim da ces moci da je igras, 9200 je previse spora kartica.

arab strap
4.2.2006, 13:26
']
@arab strap

Kupi Radeon 9600XT ili nesto slicno, mislim da ces moci da je igras, 9200 je previse spora kartica.
Па да, за некe 2-3 године ћу то можда и урадити и онда на миру играти oblivion.

IceMan
4.2.2006, 13:54
Ovo su zvanicne specifikacije:
Minimum:

Windows XP
512MB System RAM
2 Ghz Intel Pentium 4 or equivalent processor
128MB Direct3D compatible video card
and DirectX 9.0 compatible driver;
8x DVD-ROM drive
4.6 GB free hard disk space
DirectX 9.0c (included)
DirectX 8.1 compatible sound card
Keyboard, Mouse

Recommended:

3 Ghz Intel Pentium 4 or equivalent processor
1 GB System RAM
ATI X800 series, Nvidia GeForce 6800 series, or higher video card

SFRJ-Forever [CG]
4.2.2006, 14:25
Па да, за некe 2-3 године ћу то можда и урадити и онда на миру играти oblivion.

Zasto za 2-3 godine, ta graficka je sada veoma povoljna, samo 100eura, a to da ces moci sa njom da igras na miru nije tacno, moci ces na min detaljima [kao ja] :n-cc2:

Lucifer_King®
4.2.2006, 15:20
Imam ukupno oko 300 Mb veoma kvalitetno video materijala posvecenog oblivionu i stvarno super izgleda,fizika je fenomenalna,enterijeri-nemam reci,a tek suma....:tapsh:

arab strap
4.2.2006, 16:07
']Zasto za 2-3 godine, ta graficka je sada veoma povoljna, samo 100eura, a to da ces moci sa njom da igras na miru nije tacno, moci ces na min detaljima [kao ja] :n-cc2:

Па нисам никад размишљао да дајем 100е за графичку карту да бих могао да играм неку игру. За 2-3 године кад ова канта постане одвећ стара, можда скупим паре и купим нову која ће моћи без потешкоћа да тера oblivion.

Али ако већ у том периоду буде било пара купо бих један powerbook и не бих више ни погледао pc нити winxxxxx!
Жеље пусте..

IceMan
5.2.2006, 12:50
Sta mislite kako ce da mi radi Oblivion?
Intel Celeron 2.4GHZ
768MB
ASUS N6200GE (otkljucana)

NjegovaWisost
5.2.2006, 14:01
Sta mislite kako ce da mi radi Oblivion?
Intel Celeron 2.4GHZ
768MB
ASUS N6200GE (otkljucana)
Moći će sigurno.
Što se tiče toga da je pravljena za Xbox 360 to nema veze, i Brothers in Arms Earned in Blood je za Xbox 360 pa je moj drug igra na PIII 256 SdRAM i GFMX2 32mb, doduše sve na minimumu i 640x480, u dva kruga pomalo zašteka...
Ja čisto sumnjam da ću moći: Athlon XP 1700+, 768 Rama i Fx5200 128bit....

6am3 Fana71c
5.2.2006, 18:04
heh ja znam da cu moci da igram jer me neopisivo ser3 kad su u ptanju zahtevne igre. Npr imam Celeron na 1.7, 768 RAM i radeon 9600 pro i evo teram splinter cell 3 na max detaljima i 1024*768! I Riddicka sam igrao na max i 1024 rezoluciji ali on mi je vec znao zaseckati kad se pojavi nekoliko likova na ekranu i dodje do pucnjave. Znaci ko da mi komp u sebi ima neku tajnu zalihu snage. haha salim se poenta je da oni uvek malo "napumpaju" te system requirements....:n-cc2:

drgonzo
5.2.2006, 21:12
Kad ce ovo cudo da izadje? Najavili su je prvo za decembar 2005, pa su pomerili za "early in 2006". Za mene je to prvo tromesecje 2006-e, ali nisam primetio da ima nekih znakova skorog izlaska?

Mrmot
5.2.2006, 23:02
amann pa napisali su.
20. marta.

phoenix[illusion]
5.2.2006, 23:27
Ovo su zvanicne specifikacije:
Minimum:

Windows XP
512MB System RAM
2 Ghz Intel Pentium 4 or equivalent processor
128MB Direct3D compatible video card
and DirectX 9.0 compatible driver;
8x DVD-ROM drive
4.6 GB free hard disk space
DirectX 9.0c (included)
DirectX 8.1 compatible sound card
Keyboard, Mouse

Recommended:

3 Ghz Intel Pentium 4 or equivalent processor
1 GB System RAM
ATI X800 series, Nvidia GeForce 6800 series, or higher video card

Pa ne potrazuje neku strava graficku koliko ja vidim!
To je super zato sto pricaju da ce biti ubitacna grafika!(mislim u dobrom smislu)

kovik
6.2.2006, 11:04
']To je super zato sto pricaju da ce biti ubitacna grafika!(mislim u dobrom smislu) idi na www.elderscrolls.com/games/oblivion_overview.htm pa vidi sam, nemoj da verujes pricama ...
inace, developeri su igru testirali na Athlonima (ne secam se freq), 1 GB rama i GF 6600/6800 u SLi modu...a i njima ponekad zaseche...yebeega, u to vreme nije bilo jace grafike. My point is, samo mnoooogo rama i brz proc, i radice glatko...ali full view distance ne ochekujte bez future hardwarea.

drgonzo
6.2.2006, 12:26
Developeri su obecali da ce ovog puta mnogo vise paznje obratiti na skalabilnost, u odnosu na Morrowind. Prevedeno na srpski, da ce igra moci da radi na vecem broju racunara, uz iskljucivanje odredjenih opcija. Pa ostaje da vidimo kako ce sve to da izgleda.

Jack Sparrow
6.2.2006, 20:59
Developeri su obecali da ce ovog puta mnogo vise paznje obratiti na skalabilnost, u odnosu na Morrowind. Prevedeno na srpski, da ce igra moci da radi na vecem broju racunara, uz iskljucivanje odredjenih opcija. Pa ostaje da vidimo kako ce sve to da izgleda.

Cisto sumljam za ovo ..da ce da radi na vecini racunara ali mogu samo da se nadam ... igra ce garant biti BOLESNO dobra ... ali zato zahteva i BOLESNU masinu :( ali sta je tu je uglavno zavrsavam 3. deo po drugi put ..... da umanjim bol :)

drgonzo
7.2.2006, 0:23
Cisto sumljam za ovo ..da ce da radi na vecini racunara ali mogu samo da se nadam ... igra ce garant biti BOLESNO dobra ... ali zato zahteva i BOLESNU masinu :( ali sta je tu je uglavno zavrsavam 3. deo po drugi put ..... da umanjim bol :)
Cini mi se da su to rekli u onom 20-minutnom demu iz igre, mrzi me sad da ga gledam opet. Dobro se sacam da su rekli nesto ovako: za razliku od Morovinda, stavicemo veci broj podesavanja, kako bi igra mogla da se igra na sto vecem broju konfiguracija.

SFRJ-Forever [CG]
7.2.2006, 2:17
Cini mi se da su to rekli u onom 20-minutnom demu iz igre, mrzi me sad da ga gledam opet. Dobro se sacam da su rekli nesto ovako: za razliku od Morovinda, stavicemo veci broj podesavanja, kako bi igra mogla da se igra na sto vecem broju konfiguracija.

Ma to svi kazu, a na kraju je sve isto :nov_mad2:

Far Cry je izuzetak :n_klanja:

Jack Sparrow
7.2.2006, 18:32
Cini mi se da su to rekli u onom 20-minutnom demu iz igre, mrzi me sad da ga gledam opet. Dobro se sacam da su rekli nesto ovako: za razliku od Morovinda, stavicemo veci broj podesavanja, kako bi igra mogla da se igra na sto vecem broju konfiguracija.

Daj boze pa se tvoje reci pozlatile :) :n_klanja:

IceMan
13.2.2006, 19:14
U PC Magazinu pise da je Oblivion odlozen za 24 april 2006:(

Lucifer_King®
13.2.2006, 19:32
Na oficijalnom sajtu i dalje pise :

What is the relese date?
Early 2006.

6am3 Fana71c
20.2.2006, 20:10
ma nek izadje kad oce, cekacu ga kolko god treba, kad god vidim one screenshotove i trejlere plache mi se! ja mislim da kad ono izadje ostale igre na trzistu mu nece biti ni do kolena:n_klanja:

Lucifer_King®
22.2.2006, 20:20
Sve u svemu,nece biti zdravo...

SFRJ-Forever [CG]
22.2.2006, 23:56
Ima nekoliko novih slika na http://www.elderscrolls.com/art/obliv_pc_screens_01.htm

Ipak cu morati da dam 170 ojra za grafiku :(

Lucifer_King®
23.2.2006, 14:36
']Ima nekoliko novih slika na http://www.elderscrolls.com/art/obliv_pc_screens_01.htm

Ipak cu morati da dam 170 ojra za grafiku :(
Pa ako hoces sve na ultra high da pilas onda ces morati i vise.:opanachke

SFRJ-Forever [CG]
23.2.2006, 20:45
Pa ako hoces sve na ultra high da pilas onda ces morati i vise.:opanachke

Eh pa sad, znam da ce trebati vise, noooo koliko para toliko grafike :ciao:

Aljosa
2.3.2006, 11:18
Dosao je konacno i taj mart, samo jos nekoliko dana pa nam dolazi Oblivion. :):):)

goran.rs
2.3.2006, 19:41
Bethesda Softworks and 2K Games Announce The Elder Scrolls IV: Oblivion to Ship March 20

Dolazi i ovo cudo konacno...GOLD faza

milann
8.3.2006, 18:58
Sada vec ozbiljno ne mogu da spavam...

SFRJ-Forever [CG]
9.3.2006, 0:00
Jos malo i tu je :aplauz:

101st Airborne
9.3.2006, 0:35
'bote al su napravili hype:)

SFRJ-Forever [CG]
9.3.2006, 9:36
Jos 11 dana :aplauz:

Mario Pavićević
9.3.2006, 9:40
Ja sam pola kompa upgrade-ovao zbog obliviona:) Umesto starog semprona 2400+ epox ploce sa via kt600cipsetom i ati radeon 9200se graficke,512mb rama,dosao sam do Athlon64 3700+ 1mb cashe,Asus nforce3 250gb ploca,Asus Gforce 6600gt 128mb agp graficke i starih 512mb rama.valjda cu skupiti kesa za jos 512mb pa da mogu da stavim medium detalje i HDR

voodoo_
9.3.2006, 10:29
E jbg sad, ispade da će Oblivion biti 10x zahtevniji od kvejka 4...
Aj nemoj da se ložiš, ta mašina će i tako moći da vozi na high (doduše verovatno bez HDR-a)...

Jack Sparrow
9.3.2006, 13:03
Ma bilo kako bilo ja cu da je kupim i da je probam na mojoj Radeonci 8500 hehehe :) necu moci sebe utesiti time sto cu reci nemogu da je igram ^^

Mario Pavićević
10.3.2006, 9:03
Valjda ne koristi neko cudo od zastite pa da cekamo koji mesec da je neko provali...........

SFRJ-Forever [CG]
10.3.2006, 11:02
Jos 10 dana :aplauz:

voodoo_
10.3.2006, 14:16
Valjda ne koristi neko cudo od zastite pa da cekamo koji mesec da je neko provali...........
Čuo sam da će se koristiti SecuROM i to ne zadnja verzija, tako da bez brige (verovatno)...

Mrmot
10.3.2006, 17:10
ide ide oblivion :D

Medvedenko
10.3.2006, 20:32
Mene polako fata frka zbog vremena kojeg cu sagoret igrajuci Oblivion. Ne znam za vas mladje, al stara generejsn koja radi, ima devojku i 1 h vremena slobodno dnevno ima da se cese kad Oblvn dodje na dnevni red. Morrowind=1.5 god igranja, Oblivion=?

Mario Pavićević
11.3.2006, 10:00
@medvedenko
I ja imam slican problem:) ali novi transportni sistem bi trebao da smanji lutanje pa samim tim i ono ludacko pesacenje

Mrmot
11.3.2006, 16:06
pa ono kao i mi studenti ima da zeznemo bar jedan semestar :P

F@n@T!c_KV®
12.3.2006, 2:31
HYPE :alealeee: HYPE :n_klanja: HYPE :paranoia: HYPE :eek: HYPE :n-cc2: HYPE:nov_mad2:

i tako dalje i tako dalje....
8 days left...

Nillaith
12.3.2006, 16:16
HYPE :alealeee: HYPE :n_klanja: HYPE :paranoia: HYPE :eek: HYPE :n-cc2: HYPE:nov_mad2:

i tako dalje i tako dalje....
8 days left...

Vidi stvarno O__O

A ja moram da cekam da mi stigne nova masina, buhuhuuu :( (ne verujem da bi Oblivion radio na mojoj jadnoj gF2...)

Mrmot
12.3.2006, 16:44
teoretski... mozda :D
Ako radi, stvarno im svaka cast :)

GrimReaper
12.3.2006, 18:47
HYPE :alealeee: HYPE :n_klanja: HYPE :paranoia: HYPE :eek: HYPE :n-cc2: HYPE:nov_mad2:

i tako dalje i tako dalje....
8 days left...
Samo da se ne pokrece kao, npr. King Kong ili Prince of Persia T2T, ili Splinter Sell: Chaos Theory, ili... Ko razume, shvatice. :D

Nillaith
12.3.2006, 23:28
Samo da se ne pokrece kao, npr. King Kong ili Prince of Persia T2T, ili Splinter Sell: Chaos Theory, ili... Ko razume, shvatice. :D

To i ja kazem >_>;; U protivnom, bice veselo...

Ne znam da li primate newsletter od BethSoft-a;u svakom izadje po jedan ekskluzivni Team Diary (mislim da kroz neeeko vreme okace to na sajt da svi vide, ali ne znam..) - u poslednjem 'broju' su pricali o grafici (enterijeru) i... mamma mia O_O; Svaka cast grafickoj koja pokrene to cudo bez stucanja...

voodoo_
13.3.2006, 0:44
To i ja kazem >_>;; U protivnom, bice veselo...

Čuo sam da će koristiti SecuROM, i to ne najnoviju verziju, tako da fear not lads...

drgonzo
13.3.2006, 0:48
Samo da se ne pokrece kao, npr. King Kong ili Prince of Persia T2T, ili Splinter Sell: Chaos Theory, ili... Ko razume, shvatice. :D
...ili Soldiers:Heroes of WW2, Suffering:Ties that bind, X3: Reunion :rofl:
Sta da ti kazem, sve nas muce iste brige ;)

Corwin
13.3.2006, 22:34
Ljudi, je li moguće da je 6600GT malo da se piči sa max detalja?
Koja je grafička onda potrebna? Poslije ovih screenshotova koje sam vidio totalno mi je bezveze da je igram ispod toga. Kupujem grafičku ovih dana, pa bih htio da znam moram li da štekam za nešto još jače od 6600GT. Šta je HDR?

Rakic90
13.3.2006, 22:42
Koliko se ja secam, mislim da ce oblivion zahtevati dve graficke, tj da budu u SLI rezimu. Onda min 1gb memorije i 3ghz precesor. Ali nisam siguran. Grafika je stvarno fenomenalna. Svaka im cast.

Paladin
13.3.2006, 23:21
Ljudi, je li moguće da je 6600GT malo da se piči sa max detalja?
Koja je grafička onda potrebna?
I ja imam slična pitanja.
Najbolje je da sačekamo da igra izađe, pa da vidimo reakcije na forumima po pitanju stvarne hardverske zahtjevnosti. Ako možeš strpi se još malo.

Nillaith
13.3.2006, 23:33
Ja uzimam citavu novu masinu ovih dana (2 giga RAM-a, ahojjjj) i isto me zanima, sto se grafulje tice =/ Nemam kintu za 6800GT tako da *mislim* da cu uzeti jadu i bedu od 6600.

Sto se tice system requirementsa, evo sta sajt kaze:

Recommended:

* 3 Ghz Intel Pentium 4 or equivalent processor
* 1 GB System RAM
* ATI X800 series, NVIDIA GeForce 6800 series, or higher video card

Minimum System Requirements:

* Windows XP
* 512MB System RAM
* 2 Ghz Intel Pentium 4 or equivalent processor
* 128MB Direct3D compatible video card
* and DirectX 9.0 compatible driver;
* 8x DVD-ROM drive
* 4.6 GB free hard disk space
* DirectX 9.0c (included)
* DirectX 8.1 compatible sound card
* Keyboard, Mouse

Supported Video Card Chipsets:

* ATI X1900 series
* ATI X1800 series
* ATI X1600 series
* ATI X1300 series
* ATI X850 series
* ATI x800 series
* ATI x700 series
* ATI x600 series
* ATI Radeon 9800 series
* ATI Radeon 9700 series
* ATI Radeon 9600 series
* ATI Radeon 9500 series
* NVIDIA GeForce 7800 series
* NVIDIA GeForce 6800 series
* NVIDIA GeForce 6600 series
* NVIDIA GeForce 6200 series
* NVIDIA GeForce FX series

Jim Bravura
14.3.2006, 0:10
Ja uzimam citavu novu masinu ovih dana (2 giga RAM-a, ahojjjj) i isto me zanima, sto se grafulje tice =/ Nemam kintu za 6800GT tako da *mislim* da cu uzeti jadu i bedu od 6600.
Cemu 2 gigabajta RAM-a. Jedan ti je vise nego dovoljno, a tu razliku iskoristi za jacu graficku. To bi ti bilo neuporedivo korisnije :ciao:

F@n@T!c_KV®
14.3.2006, 0:36
Znaci mogu da se slikam sa svojom Ati 9200!!!! :paranoia: :boodala: :( :odoK:

Nillaith
14.3.2006, 1:02
Cemu 2 gigabajta RAM-a. Jedan ti je vise nego dovoljno, a tu razliku iskoristi za jacu graficku. To bi ti bilo neuporedivo korisnije :ciao:
Treba mi za slikanje u Photoshopu, nemas pojma koliko je "veselo" raditi u velikoj rezoluciji sa velikim brushevima ._. Gaming mi je, da se tako izrazim, sporedna stvar (koje oduzima preeevise vremena za jednu 'sporednu stvar'..)
Pored toga, hocu da kupim komp i onda NE MISLIM O TOME. A ovako je stalno cimanje, te treba vise RAM-a, te bolja graficka... dosta mi je.

Mrmot
14.3.2006, 1:14
Treba mi za slikanje u Photoshopu, nemas pojma koliko je "veselo" raditi u velikoj rezoluciji sa velikim brushevima ._.
Good god, upravo mi je doslo da frljnem kompjuter sa jedanaestog sprata i masno opsujem zbog hronicnog nedostatka RAMa u Photoshopu :(
U svakom slucaju giga rama vise ne bi skodilo ni za Zaborav... hocu reci Oblivion :)

Nillaith
14.3.2006, 1:20
Ma pricaj mi o nedostatku memorije... i ne samo to, nego laguje. Arghhhh >_<;;

U svakom slucaju giga rama vise ne bi skodilo ni za Zaborav... hocu reci Oblivion

Upravo tako! Ali moji to ne moraju da znaju... :D

Mama Olja
14.3.2006, 12:30
A sada je vec 14 Mart i jos nista od Oblivion-a :(
Morrowind je i moja omiljena igra pa sa nestrpljenjem ocekujem nastavak,
ali ovo me vec nervira ,zasto ne mogu da odrede tacan datum pa da se ne razocaram svaki put...:(

Mario Pavićević
14.3.2006, 12:59
Ne citas sta pise....20.mart je zvanicno dan izlaska Oblivion-a:qliranje:

SFRJ-Forever [CG]
14.3.2006, 13:17
Ne citas sta pise....20.mart je zvanicno dan izlaska Oblivion-a:qliranje:

Torenti su nevjerovatni :dzavo:

6am3 Fana71c
14.3.2006, 13:23
neko je ranije pitao sta je HDR - to je high dynimic range i sluzi da osvetljenje u oblivionu izgleda onako j3bi!tachno, mada to ne treba mesati sa soft shadows koje sluze za prikaz senki od kojih otpadaju trepavice. U svakom slucaju opravo ce na osvetljenje, fiziku i view distance [samo?:D ] otici najvise snage pa tako da nece ostati nista za ostatak pa bi zato igra mogla da se secka [neee:mad: ]
U svakom slucaju upgrade masine mi je tek na leto, znaci, obrtacu oblivion 2 puta najmanje :D
A sto se tice datuma izlaska, to ce verovatno malo oduziti, sumnjam da ce bas istog dana izaci ko shto je najavljeno. I pitanje je kolka ce biti velicina, bice teze skupiti drustvo za kupovinu ako je na 2 DVD:paranoia:

Mario Pavićević
14.3.2006, 14:19
Skupicemo pare nije problem da kupimo jedan original ali treba naci nekog ko zna da razbije zastitu u novom Securom-u:boxing:

goran.rs
14.3.2006, 14:20
Igra dolazi na 1 dvd

Mario Pavićević
14.3.2006, 14:20
A mozda izadje kao Morrowind pa nam diskovi nece ni trebati:qliranje:

Mama Olja
14.3.2006, 17:04
Ne citas sta pise....20.mart je zvanicno dan izlaska Oblivion-a:qliranje:
Ups...sorry:o

Lucifer_King®
14.3.2006, 18:57
Za one koji razbijaju glavu :boodala: pitajuci se da li ce moci pokrenuti oblivion idite na http://www.nzone.com/object/nzone_oblivion_home.html a zatim na "Click here to test your system".Meni je "tubica" bila ispunjena 3/4.:)

darthmajor
14.3.2006, 19:32
Meni je skoro do recommended, ali to ne znaci da cu moci igrati normalno...stvar je u tome da imam puno memorije (1GB) i dobar procesor (A642800+) pa racunar dobija dobru ocenu, ali to nece spreciti igru da secka na 6200...:(

6am3 Fana71c
14.3.2006, 20:01
upravo sam saznao da sam ga popusio:boodala: :mad: :nov_mad2: :n-cc2:
jer mi je CPU celleron na 1.7....
e sad mnoge igre pre toga sam igrao iako je u sys req stajalo da mora CPU na 2Ghz ili sa 256 rama igrao one koje mora 512 [Medal of honor PA]
ali pitanje je ima li poente igrati Oblivion sa seleronom cak i da uspem da ga pokrenem...izgleda nista do leta i sledeceg upgrade-a....:( :( :(

SFRJ-Forever [CG]
14.3.2006, 23:16
Zato sam ja i jos neki mislili na vrijeme :to_care:

Mario Pavićević
15.3.2006, 12:29
Ja sam sve zovo zamenio zbog obliviona:rolleyes:
umesto Semprona 2400+,ati 9200se,sad je tu athlon 3700+,nforce 3 ploca,6600gt agp grafika ali i dalje starih 2*256mb rama:paranoia: sad je trka da li ce prvo izaci oblivion il cu ja da skupim pare za 1gb rama;)

GrimReaper
15.3.2006, 13:00
Aarghh, necu moci da igram Oblivion!! Samo mi fali graficka (imam 9200se). Mislim da mi sledi malo nadogradjivanje kompjutera. :D

Mario Pavićević
15.3.2006, 14:52
Bacite pogled na download sekciju Obliviona na zvanicnoj prezentaciji.Novi trejler od 8mb i 33sec,izgleda perverzno:aplauz:

SFRJ-Forever [CG]
15.3.2006, 15:21
STRAVA :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:
Klip ne smem ni da spomenem, koliko vid puca u daljinu :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:

Wolverine
15.3.2006, 16:04
Moj put za ENGLAND ce da saceka jedno "pedespet" kad budem otplatio graficku....:aplauz: :)

Mario Pavićević
15.3.2006, 16:28
Jos ko ima graficku pa da mu sve izgleda ovako kao kod njih:n-hang:

Mario Pavićević
15.3.2006, 16:29
Moj put za ENGLAND ce da saceka jedno "pedespet" kad budem otplatio graficku....:aplauz: :)
isto kao i moje nove gume na yugu dok otpaltim athlon 3700+:opanachke

F@n@T!c_KV®
16.3.2006, 2:02
HA :eek: Mozda je i pokrenem...

Ali u nekom drugom zivotu!:dedica:

DAMN!:boodala::n-cc2: idem ja pod neki voz ili sl.... budite mi pozdravljeni!:odoK:

Mario Pavićević
17.3.2006, 9:27
Hej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!bacite pogled na download sekciju obliviona!dva nova trailera i svaki dan do izlaska bice novi!:n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:

SFRJ-Forever [CG]
17.3.2006, 11:36
I jos nekoliko novih slicica, vina stvar.

U prvom je prikaz jahanja konja, a u drugom prikaz bitke. Danas ce izaci jos jedan :n_klanja:

Mama Olja
18.3.2006, 0:49
http://i26.photobucket.com/albums/c137/olga71/oblivionrecomended.jpg

:aplauz: :D
I jos:

http://i26.photobucket.com/albums/c137/olga71/graph_all_6.gif

a ispod je pisalo :
Congratulations, your system will Rock this product! Wish we had a system that hot you lucky dog.:aplauz: :aplauz: :aplauz: :alealeee: :alealeee: :to_care:

Mama Olja
18.3.2006, 0:50
Znaci,nema veze sto se zezam sa isdn konekcijom koja nece da radi na 128 kbs,vazno da cu ja moci da igram Oblivion,pa mi net nece ni trebati ;o)))

Jim Bravura
18.3.2006, 1:42
Znaci,nema veze sto se zezam sa isdn konekcijom koja nece da radi na 128 kbs,vazno da cu ja moci da igram Oblivion,pa mi net nece ni trebati ;o)))Ne bih da te razocaram, ali ti je graficka kartica definitivno slaba tacka. Sve ostalo je u redu, ali se zbog tog Radeona 9600 neces naigrati. Mislim da ce ti i medium setovanja biti prevelik zalogaj. Ne mogu da se zakunem, ali tako mi se cini. Evo neka drugi kazu.

6am3 Fana71c
18.3.2006, 7:38
ma ice lepo na R9600 ta graficka je zilava ko nepecena slonetina. lol
nego sad sam bas skinuo "4 dayz left" trejler, znaci pumpaju hype ko ludi a ja sa primam jos gore :D steta samo sto do leta [i upgrade-a] nema nista od igranja :( :mad: :nov_mad2: :n-cc2:

Mrmot
18.3.2006, 10:45
Meni se jos pre pola godine najavili kolege da ce da dodju kod mene da kampuju zbog Obliviona :eek:
Samo se nadam da ce ici kako treba na 6600 :P
...imah GT, ali je riknula... dammit, kako mi nedostaje taj GT :(

Mama Olja
18.3.2006, 14:38
ma ice lepo na R9600 ta graficka je zilava ko nepecena slonetina. lol

Hvala na lepim recima utehe :)

Magneto
18.3.2006, 20:01
Pokrenuće se Oblivion i na ovoj 9600, koliko ćeš se naigrati je već poprilično diskutabilno. Sa smanjenim detaljima može da se obezbedi pristojno igranje, ali sve zavisi od čuvene optimizacije i realnog potencijala/mogućnosti grafičkog engine-a. Ovaj "merač" minimalne i optimalne konfiguracije za Oblivion nije baš merodavan indikator, pa se ne treba puno oslanjati na to.

Mama Olja
18.3.2006, 20:10
Steta , a ja se vec obradovala da cu uzivati u punom potencijalu igre...

darthmajor
18.3.2006, 20:30
Izgleda da se tamo ne razumeju u ATI-je, posto meni su meni prilicno realno ocenili GF6200, koji je negde na nivou 9600pro...Verujem da ce na kraju biti da cemo smanjiti/iskljuciti senke i neke svetlosne efekte, ali cemo imati lepe texture na kraju zbog puno memorije ;) Engine MORA biti mnogo optimizovaniji od F.E.A.R.-a, posto se ne radi o prostorijama od 5x5, pa ce se sigurno moci i namestiti da radi normalno a da bude i lepo...

Mama Olja
18.3.2006, 20:39
Ili cu morati da radim na obradi :p mog dragog muza da uzmemo novu graficku-koju onda preporucujete ,sta mi treba da bi se Oblivion najbole pokazao?

6am3 Fana71c
18.3.2006, 20:43
pa ako ga budes obradjivala celo vece mozda dobijes 2 X 1900XTX u crossfire modu? :rofl:

SFRJ-Forever [CG]
19.3.2006, 1:37
pa ako ga budes obradjivala celo vece mozda dobijes 2 X 1900XTX u crossfire modu? :rofl:

Zavisi kako odradi posao :D

Mama Olja
19.3.2006, 4:14
pa ako ga budes obradjivala celo vece mozda dobijes 2 X 1900XTX u crossfire modu? :rofl:

Pravicu se da nisam shvatila ovu poruku dvosmisleno i da niste ..;) nevaljali:dzavo:

Znate li kako se priblizno krecu cene grafickih karti tog tipa?

Mr. Garrison
19.3.2006, 4:32
jedna X1900XTX ti je oko 700e :)

Mrmot
19.3.2006, 11:26
ajmo ljudi jos samo malo :D

darthmajor
19.3.2006, 11:37
Razmisljao sam i ja o toj kartici, ali mi je bila malo preskupa, tacno 670 Eu preskupa :D Al' stvarno, sto je mnogo mnogo je! Ovakve kartice su krive za sindrom neoptimizovanja igara, posto developeri su lepo placeni od strane nVidie/ATI-a, pa misle "ako radi na x1900/7900 onda je dovoljno sredjen kod"...Trebalo bi zabraniti sve kartice koje prave vise od 3000 bodova u 3dmark 05, pa bi se onda potrudili oko engine-ova ;)
Ja sam potpuno ispao iz ovog hype-a, i to zbog gothic-a...jedva cekam trojku!

Mrmot
19.3.2006, 15:55
eh... pa i ja cekam Fallout 3 pa nisam ispao iz hypea :) :) :)

darthmajor
19.3.2006, 16:33
Ali da li znas nesto konkretno o fallout 3? Ja igram Gothic 2 NOTR plus gledam slike trojke plus developeri odgovaraju na pitanja fanova sa velikom detaljnoscu pa razumes ;) A ne mogu da skidam Oblivion trailer-e zbog konekcije...jel' ima vec neki review inace negde na netu?

Mrmot
19.3.2006, 20:44
Ali da li znas nesto konkretno o fallout 3? Ja igram Gothic 2 NOTR plus gledam slike trojke plus developeri odgovaraju na pitanja fanova sa velikom detaljnoscu pa razumes ;)
That's my point :D

Mama Olja
19.3.2006, 23:25
jedna X1900XTX ti je oko 700e :)

Ma da, to je PCI-e,onda moram sve zivo da menjam-ne samo graficku vec i maticnu i procesor...necemo bas preterivati.mozda 9800 radeon ili 6600 Envidia,sa njima bi ipak bolje radilo nego sa ovom mojom sadasnjom,zar ne ?

Magneto
19.3.2006, 23:46
Sa 6600GT može da se obezbedi sasvim pristojno igranje. Radeon 9800 ne možeš da nabaviš novu.

Paladin
19.3.2006, 23:48
http://img234.imageshack.us/img234/8952/13fw.png

Mrmot
19.3.2006, 23:53
da da da 1600 sa 1200 paz da ga ne igram na toliko :P
verujem da ce da bude 800x600 medium (i naravno no HDR) na mojoj 6600ci :P
tacnije, nadam se :(

darthmajor
20.3.2006, 0:13
http://img234.imageshack.us/img234/8952/13fw.png
Pa ovo je sjajno! Pogledajte samo - 6800 je jedno sest puta jace od 6200, pa po ovome bi meni trebalo da radi normalno u 1024 na medium podesavanjima sa jednostavnijim senkama ne? Cini mi se da je manje zahtevno od F.E.A.R.-a? (sto samo ukazuje na to da u Bethesdi znaju i da programiraju) Radi ce onda na 6600GT super...steta sto nemam :(

SFRJ-Forever [CG]
20.3.2006, 0:13
Tako cu i ja, medium detalji na 800X600 sa nekim extra detaljima i mozda sa HDR-om, na mojoj 6600GT.

Pogledajte novi klip [countdown2] prikazuje borbu.

drgonzo
20.3.2006, 0:30
Paladine, gde si nasao ovaj grafik, hteo bih da pogledam detaljnije taj site.

Paladin
20.3.2006, 0:40
Pronašao sam ga na temi o Oblivionu na Benchmark forumu, na sedmoj stranici

http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=93803&page=7

Mrmot
20.3.2006, 17:09
ZASTO moj 6600GT nije crkao, recimo, sledece godine? A ne sad na leto :(