TEST RUN<>
092015<><>

gImageReader 3.1

Prepoznavanje teksta sa slika

Za gImageReader možemo da kažemo da spada u red programa za optičko prepoznavanje teksta. Međutim, umesto prebiranja po skeniranim dokumentima (mada i to može da radi), ovaj program se sadržajem „snabdeva” na krajnje neobičan način – procesiranjem slika! Ideja autora bila je da izradi alatku koja će biti u mogućnosti da iz klasičnih grafičkih datoteka ekstrahuje tekst i kopira ga direktno u clipboard. Ako malo proanaliziramo situaciju, videćemo da je princip zapravo sličan klasičnom OCR-u, s tom razlikom da se ovde „napadaju” datoteke koje sadrže veći udeo klasičnih, grafičkih elemenata.

Program na ulazu prepoznaje praktično bilo koji statičan grafički format zapisa, a snalazi se i u „iščitavanju” širokorasprostranjenih PDF-ova. Upotreba se sastoji iz svega dva koraka. Nakon što učitate željene slike i/ili PDF-ove na radnu listu, potrebno je da na ekranu označite oblasti koje želite da program procesira. Po pritiskanju tastera Recognize selection, rezultati se u tekstualnom obliku pojavljuju u Output formi koja je smeštena u desnom delu ekrana i na taj način je posao završen. Zanimljivo je da se rezultati „prepoznavanja” mogu poslati direktno u clipboard, pa čak i pojedinačne selekcije snimiti na hard-disk u obliku PNG datoteka. Kao što smo već nagovestili, gImageReader može da izvrši i skeniranje štampane galanterije za šta se koristi jednostavna ugrađena rutina koja donosi mogućnost određivanja rezolucije skeniranja i odabira kolornog ili procesiranja u nijansama sive boje.

Kako bi se proces prepoznavanja poboljšao, korisnicima je na raspolaganju nekoliko trikova. Na primer, boje na ekranu mogu da se invertuju, a preko posebnih kućica dozvoljeno je tweakovati kontrast i osvetljenost, pa čak se poigrati i sa rezolucijom prikaza. Tu su i rotiranje sa korakom od jedne desetine stepena, zum opcija, kao i funkcija za automatsko prepoznavanje orijentacije stranica. Inače, Output forma ne služi isključivo kao oglasna tabla na koju se kači prepoznat tekst, već može da se iskoristi i kao minijaturni editor teksta. Tako se sadržaj može nadovezivati, odnosno ubacivati na mesta koja korisnik prethodno označi. Ovako uskladišten tekst može da se pretražuje i na kraju snimi na hard-disk kao najobičnija tekstualna datoteka (format TXT).

Program pored izuzetno jednostavnog korišćenja i činjenice da je za krajnjeg korisnika potpuno besplatan, krasi i postizanje veoma dobrih rezultata na izlazu. Čak i u slučajevima kada se koristi podrazumevani engleski „rečnik” za prepoznavanje teksta ispisanog na srpskom jeziku. Naravno, ne dobijaju se uvek idealni rezultati, ali u većini situacija gImageReader sasvim korektno obavlja prepoznavanje teksta i sprema ga za dalju obradu. Kako se zapravo radi o frontendu za program Tesseract, tačnost prepoznavanja može da se poveća ubacivanjem naročitih jezičkih paketa koji se besplatno mogu preuzeti sa adrese code.google.com/p/tesseract-ocr/downloads/list.

Vladimir PISODOROV

 
Windows 10
BluffTitler 12
Stream-Cloner 2.30
NetDrive 2.5.8
Citrio 44.0
gImageReader 3.1
Šta mislite o ovom tekstu?
UsbFix 2015
Marble Virtual Globe 1.11.3
MEmu 1.8.5
GreenCloud Printer 7.7.5.5
PhotoScissors 2.1
WebcamMax 7.9.4.2
AKVIS OilPaint 4.0
FossaMail 25.1.6
ScreenOut 1.0.10
Nootka 1.2.0
Animated Flower
qSnap 1.4.1
NoScript 2.6.9
NegativeScreen 2.4
PopKey for Desktop
Google AdSense 1.1.1

Potrebno:
Windows, Linux
Veličina:
23,4 MB, 71,2 MB na HD-u
Cena:
besplatno
Adresa:
sourceforge .net /projects /gimagereader
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera