![]() | ![]() |
![]() |
| ![]() |
| ||||||||||
Skoro za desetku
Windows 10 je krajem jula uz priličnu pompu i tresak stigao na računare širom sveta. Najhrabriji su požurili da ga instaliraju odmah i dobili su ga besplatno, iako je razum govorio da treba sačekati razvoj situacije i izlazak na videlo svih propusta, bagova i nekompatibilnosti koja mora da je zastrašujuća. Paranojom su komandovali korisnici Windowsa 7 kojima je ovaj šestogodišnjak sa pravom prirastao za srce. Strah od promene, strah od novog – nešto tako uobičajeno kada se u rečenici pominje ime giganta iz Redmonda. Zašto je upravljački interfejs toliko pojednostavljen i „ravan”? Zašto da se odreknem udobnog okruženja na koje sam navikao i ponovo pristupim učenju? Zar je moguće da Microsoft nije obezbedio drajvere za moj 15 godina stari štampač? Pitanja su se rojila i rojila, a iracionalni strah gojio pretivši da preraste u panični napad. Stop i reset – odmah! Predispozicije i verzije
Kada su verzije u pitanju, konstatujemo da je Microsoft (nažalost) odustao od ukrupnjavanja i da se Desetka nudi u čak sedam različitih varijanti! Kako se snaći u takvoj ponudi i odlučiti koja verzija je prava? Internet of Things (IoT) verzija namenjena je takozvanim singleboard i visokointegrisanim računarskim sistemima (Raspberry Pi, na primer, automati za igre na sreću, bankomati...), Mobile verzija rezervisana je za prenosne uređaje poput telefona i tableta (sa ekranima manjim od 8 inča), dok su desktop/laptop korisnicima namenjene čak tri verzije – Home, Enterprise i Professional. Većinu kućnih korisnika upravo će zanimati verzije Home i Professional, pošto je Enterprise okrenuta ka ozbiljnom poslovnom okruženju i nudi veći nivo sigurnosti, ali i mogućnost „blokiranja” nadogradnji na ograničen vremenski period. S druge strane, Home verzija zadovoljiće većinu prosečnih potreba. Ona dolazi sa Cortanom, famoznim sistemom Hallo za biometrijsko logovanje na sistem, mogućnošću strimovanja igara sa konzole Xbox One, kao i dodatkom Continuum, koji upravljački interfejs automatski „prebacuje” iz desktop u tablet režim rada. Takođe, ako se odlučite za ovu verziju, budite spremni na obavezne apdejte sistema koji se ne mogu blokirati, što je jedna od velikih i važnih novina koje Desetka donosi sa sobom. S druge strane, verzija Professional namenjena je onima koji levitiraju između kućnih i poslovnih korisnika. Ovde se kao bonus dobija mogućnost korišćenja AAD-a (Azure Active Directory), kriptovanja sadržaja kompletnih drajvova uz pomoć BitLockera, tu je i Hyper-V virtuelizacija, podrška za Remote Desktop, kao i naročiti Windows Store za sopstveni biznis. U slučaju ove verzije, apdejtovanje sistema može da se „zakazuje”, što znači da se mogu izbeći nezgodne situacije i restartovanja računara za vreme radnog vremena.
Stara ljubav zaborava nema Windows bez klasičnog Start dugmeta i Start menija nije Windows! Microsoftu se izbacivanje Starta iz Osmice i te kako obilo o glavu, jer korisnici jednostavno nisu bili spremni na kompenzaciju ove vrste i koketiranje sa „živim pločicama” i Metro okruženjem. Pošto je mašinerija davno pokrenuta (čitaj: potrošene su silni novci na razvoj) bilo je očekivano da razvojni tim neće tek tako odustati od prvobitne ideje, pa se došlo do kompromisnog rešenja. Metro Start meni je redukovan i sada „živi” pod skutima klasičnog Start menija. Veličina radne površine može da se podešava po volji (kao klasičan prozor) i na njoj se mogu postavljati kako „žive pločice”, tako i prečice do desktop programa. Pločice mogu da se grupišu i imenuju po želji, na raspolaganju je tweakovanje njihove veličine u četiri koraka (Small, Medium, Wide, Large), uz opciju isključivanja osvežavanja sadržaja. Bukvalno je u pitanju Metro Start meni „u malom”.
Taskbar i njegove žene Kada već pričamo o Start dugmetu/meniju, iskoristićemo priliku da se osvrnemo i na njegovog „stanodavca” – Taskbar. Potpuno je sravnjen, donosi dve nove ikonice i ukida systray u obliku u kakvom smo ga do sada poznavali. Pomenute dve nove ikonice smeštene su odmah do dugmeta Start, a prva je Search. Pretraživati se može sadržaj čitavog računara i to ne samo u potrazi za dokumentima i naročitim fajlovima, već i samim činiocima sistema. Dozvoljeno je pokretati i sistemske komande koje smo navikli da „lansiramo” iz dijaloga Run (recimo, ipconfig, regedit, winver...). Dalje, Search omogućava i pretraživanje interneta (opcija se posebno aktivira), kao i koketiranje sa Cortanom. Nažalost, Cortana ne funkcioniše u našem regionu i sa našim jezikom i, mada postoji način da se ovo zaobiđe, ovaj put se nećemo baviti njome. Sledeća ikonica je Task View koja predstavlja svojevrsnu zamenu za pritiskanje kombinacije tastera ’Alt + Tab’, odnosno vizuelno sticanje uvida u pokrenute programe. Umesto u liniji, na ekranu se u dva reda postavljaju prozori svih pokrenutih programa, ali bez ikakvih grafičkih efekata i 3D marifetluka – jednostavno i pregledno. Task View ima još jednu važnu funkciju, a to je manipulacija virtuelnim desktopima. Baš odavde vrši se aktiviranje i terminisanje novih radnih površina, kao i žongliranje pokrenutim programima i njihovo „seljakanje” iz jednog virtuelnog desktopa u drugi. ’Alt + Tab’ kombinacija i dalje je funkcionalna, ali je njena upotrebna vrednost ograničena na listanje pokrenutih programa na trenutno aktivnom desktopu. Task View se, takođe, može pozvati preko tastature, „overavanjem” ’Win + Tab’ kombinacije tastera.
Rekli smo da je systray otišao u penziju, ali nismo da se sa strane funkcionalnosti ništa nije promenilo, jedino što se oblast ispred sata i datuma sada zove Notification Area. Tu i dalje nalazimo ikonice za promenu jezika i tastature, zvučnik, informacije o mrežnom priključku i slično. Ostale ikonice smeštaju se u „iskačućem” prozorčetu koje se poziva klikom na strelicu na krajnjem levom delu Notifications oblasti. Ukoliko želite da neke od ovde smeštenih ikonica budu stalno vidljive, jednostavno ih treba prevući u Notifications oblast.
Staro jezgro sistema i promene Microsoft već neko vreme traga za upravljačkim sistemom koji će zameniti vremešni Control Panel i poslati ga na zasluženi počinak. Kako je to prošlo u Windowsu 8 videli smo svi, a bolje je da nismo – more nepreglednih i arhaično organizovanih opcija dizale su nam kosu na glavi svakodnevno. Novi igrač na terenu je sekcija Settings koja po organizaciji posla podseća na rešenje iz Osmice, ali sada je mera pogođena gotovo u gram. Opcije su podeljene u devet oblasti koje se dalje granaju na desetine dostupnih funkcija. Sve u novoustanovljenom, flat režimu rada. Treba malo vremena za navikavanje, ne samo zbog friškog rasporeda, već i zbog velikog broja novih opcija koje nisu figurisale u prethodnim verzijama Prozora. Doza arhaizma i dalje je prisutna i to je nešto što vam može zasmetati dok se ne naviknete. Ipak, autorima mnogo više zameramo to što se iz sekcije Settings ne može pristupiti svim podešavanjima, pa je Control Panel (za sada) i dalje sastavni deo Windowsa.
Livin’ on the Edge Iako je na generičkim testovima (našim, ne onim instruiranim od strane Microsofta) prošao kao bos po trnju, Edge je jedna od najsvetlijih tačaka novog Windowsa. Ovaj browser nas je oduševio svojom brzinom – činilo nam se kao da nam čita misli. Toliko se brzo podiže i otvara stranice, da mu trenutno nijedan takmac iz klase ne može prići. Zbog svojih brzinskih osobina u potpunosti je zamenio browser koji smo do tada koristili i gurnuo ga u zapećak kao staru igračku. Ipak, korisnike treba upozoriti da Edge može da stvori probleme prilikom „renderinga” sadržaja, jer je gotovo u potpunosti raskrstio sa svim starim protokolima i standardima, pa čak i onima koje je sam Microsoft ustoličio (Silverlight, na primer).
S druge strane, Reading mod nas je prijatno iznenadio jer sa ekrana uklanja sav nepotreban sadržaj (čak i reklame) i čitanje teksta čini jako prijatnim iskustvom. Tu je i mogućnost anotacije materijala i snimanje sadržaja u cloud, a da su se autori „protegli” i pride ubacili podršku za rad sa multimedijalnim datotekama (snimanje, konverzija, reprodukcija), mi ne bismo imali ništa više da dodamo ili oduzmemo. Metro aplikacije su mrtve, živele univerzalne aplikacije
Gledano striktno iz ugla desktop korisnika, univerzalne aplikacije su tek za pinkicu važnije od propalih Metro rešenja. „Žive pločice” lepo izgledaju u Start meniju, ali nakon mesec dana korišćenja Windowsa 10, shvatate da su jedine aplikacije koje ima smisla koristiti na dnevnoj bazi vremenska prognoza, kalendar, klijent za manipulaciju e-poštom i, eventualno, program Photos. Sve ostalo gotovo da nema smisla, i slobodno može da se deinstalira, pogotovo što je na raspolaganju sijaset desktop komplementa koji po organizaciji, kvalitetu i bogatstvu sadržaja daleko premašuju ono što Windows 10 u ovom momentu nudi. Baš zbog toga, na ovaj deo Windowsa (i posebno Start menija) gledamo kao na nužno zlo. Aplikacije ne smetaju dokle god ih smatrate za deo nekakvog widget sistema koji umesto na desktopu živi u Start meniju. Jedno telo, dve glave
• • • Windows 10 je na nas ostavio snažan utisak. Još prilikom igranja sa prvim testnim buildovima konstatovali smo da je Microsoft na dobrom putu i zadovoljni smo što sa njega nije skrenuo. Desetka je brza, blaga prema hardverskim resursima i pleni svojim modernim, svedenim izgledom. On se možda neće svideti svima, ali je sigurno da u svakodnevni rad unosi novu dimenziju. Što se kompatibilnosti tiče, to je priča koje smo se ranije već doticali. Probleme možete da očekujete, ali ne u tolikoj meri da će vam rad biti onemogućen. U našem slučaju, svi uređaji, sem PlayStation Eye kamere (ionako ne koristi oficijelne drajvere), prepoznati su bez ikakvih problema, iako su neke komponente prilično vremešne. Bez ikakvih intervencija sa strane radio nam je i DualShock 4 kontroler. U ovom prikazu namerno smo preskočili neke stvari (na primer, škakljivu temu o zaštiti privatnosti o kojoj online zajednica prethodnih nedelja bruji kao roj pobesnelih osa), ali ćemo ih sve obraditi u narednim brojevima. Windows 10 je pokrenuo lavinu komentara i polemika, kao nijedna iteracija Prozora do sada. Strpite se, obradićemo ih sve po redu i pravilu. Vladimir PISODOROV | |||||||||||||
![]() | |
![]() | ![]() |
Home / Novi broj | Arhiva • Opšte teme | Internet | Test drive | Test run | PD kutak | CeDeteka | WWW vodič • Svet igara Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • Redakcija | Kontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English | |
SKWeb 3.22 |