TEST DRIVE<>
042015<><>

HP x360 310 G1

Saputnik i asistent

Hewlett-Packard je, uz Lenovo, u 2014. godini isporučio najviše personalnih računara na globalno tržište. Za ovu jasnu dominaciju čak i na posustalom tržištu postoje veoma dobri razlozi – konstantno visok kvalitet proizvoda i pouzdana garancija odnosno servis računara. Sa takvim predznakom nam stiže još jedan izdanak x360 serije.

HP x360 310 G1 je laptop sa dijagonalom ekrana od svega 11,6 inča i prema tome spada u grupu veoma portabilnih računara. Njegova težina od 1,4 kg, pak, ne insistira toliko na portabilnosti, ali najavljuje upotrebu kvalitetnih materijala, nešto što od HP-a po prirodi stvari očekujemo. Iako su super-visoke rezolucije na malim dijagonalama danas izuzetno popularne, 1366 x 768 tačaka deluje sasvim razumno i upotrebljivo za 11,6 inča. Štaviše, ako imamo u vidu da, poput svih x360 modela i 310 G1 ima ekran osetljiv na dodir, korisnici koji se budu odlučili na kupovinu mogu samo da odahnu sa tom rezolucijom jer je „bockanje” prstima (pa i mišem) minijaturnih prozorskih kontrola na višim rezolucijama prava noćna mora.

Korisnici nekih ranijih x360 modela su imali primedbe na kvalitet ekrana i ispranost boja, međutim 310 G1 nema takvih problema. Doduše uglovi vidljivosti i dalje nisu sjajni kao na nekim većim i skupljim modelima, ali to za mali, lični računar koji ćete koristiti često na javnim mestima svakako neće biti problem, već pre poželjna osobina. I pored toga treba reći da je u tom smislu naročito pogođena rotacija oko horizontalne ose, dok ekran ostaje mnogo čitljiviji u rotiranju oko vertikalne ose računara. Deo ovih „problema” na sebe preuzima reflektujući ekran koji čak i pri skromnim rotacijama počinje da odbija značajnu količinu ambijentalnog svetla i otežava čitanje. Za korisnika koji sedi direktno ispred ekrana ovo neće predstavljati značajniji problem.

Konstruktori iz HP-a su za „motor” ovog malog računara odabrali četvorojezgarni Intel Pentium N3540 procesor koji svoje zadatke obavlja bez većih pritužbi. Činjenica da ima četiri fizička jezgra ovom procesoru u nekim testovima daje čak i prednost u odnosu na moderni Core M 5Y71 koji, doduše, ima dva jezgra i radi na značajno nižoj frekvenciji. Ova prednost će se uglavnom manifestovati na tipičnim intedžerskim testovima i tamo gde je paralelizacija egzekucije hyperthreadingom manje efikasna. Ipak interesantno je da se ovaj prošlogodišnji model bar u nečemu može meriti sa novijim i značajno skupljim modelom. Za poslove koje ćete tipično obavljati sa ovakvim laptopom i na 11,6 inča, Pentium N3540 deluje kao sasvim solidan izbor.

Model koji nam je stigao na test ima popunjeno jedno memorijsko podnožje sa 4 GB standardne DDR3 memorije i to za instalirani Windows 8.1 Pro ne predstavlja usko grlo. Izbor Pro varijante Windowsa 8.1 može delovati na prvi pogled čudno, pošto je teže zamisliti da će ovaj model naći svoje čvrsto uporište kod profesionalnih korisnika kojima bi Bitlocker bio od velike koristi kao i mogućnost prijave na domen. Međutim, ovaj model svojom cenom i dizajnom može privući studente, a njima prijava na školski domen može biti interesantna opcija. Svima ostalima će nešto viša cena Pro licence biti na negativnoj strani pro-et-contra liste.

Odluka da se u ovaj mali računar stavi SSD od 128 GB je sasvim sigurno „izvukla” koncept, jer bi sa mehaničkim diskom 310 G1 bio znatno tromiji pod težinom profesionalnih Prozora. Sasvim nenadano, ugrađeni SSD je briljirao na našim testovima i lagano se može zaključiti da je najodgovorniji za okretnost ovog računara.

Najslabija karika x360 310 G1 je svakako integrisana Intel HD grafika. Gledanje filmova do rezolucije podržane ekranom, surfovanje ili kancelarijski poslovi će raditi glatko i bez većih problema. Bilo kakav prelazak u 3D je samo nominalno moguć. To znači da će neki stariji 3D skrin-sejveri raditi kako treba ili eventualno možete instalirati neki pregledač 3D objekata. Više godina stare 3D igre (čitaj: DirectX 9) će takođe doći u obzir, ali ako pokušate da se upustite u bilo kakav ozbiljan 3D sadržaj očekuje vas neprijatan sudar sa realnošću krajnjih dometa Intel HD GPU-a. Neki raniji x360 modeli su imali i dodatnu grafičku kartu koja bi ih u tom domenu značajno pojačala i iščupala iz „kandži beznadežnosti”, ali, nažalost, ovaj model to nema.

Spoljašnost 310 G1 je presvučena kvalitetnom sivom plastikom koja je prijatna na dodir i koja ne klizi iz vlažnih ruku. Tastatura je smeštena u aluminijumski ram koji joj daje nesvakidašnju čvrstinu, a razumno je pretpostaviti da je to aluminijumsko kućište odgovorno i za natprosečnu težinu ovog laptopa. Portovi su odlično raspoređeni sa leve i desne strane kućišta i do njih se lagano dolazi, pod uslovom da nemate gužvu na stolu. Iako su bežične mreže dominantni vid komunikacije za ovakav model, i ultrabook koncept generalno, lepo je videti da je HP podržao instalirani Windows 8.1 Pro i klasičnim Ethernet portom što je za sistem administratore često poželjniji način za priključenje klijentskih mašina na domen.

Šarka koja drži monitor deluje vrlo robusno i kvalitetno. Ona, kao i kod svih x360 modela, omogućava da se ekran zarotira za pun krug, kada vaš laptop postaje malo kabastiji tablet. Za tu svrhu, HP je ovaj model opremio žiroskopom tako da Windows automatski detektuje u kojoj orijentaciji držite tablet i shodno tome prilagođava desktop. Ovaj proces nije naročito agilan jer mu je potrebno oko sekunde da žiroskop „odvaga” položaj, a zatim još sekund da Windows obavi svoj deo posla. Iako nije najbrži, proces rotiranja se nije ni jednom zbunio u toku perioda našeg testiranja. Treba reći i to da laptop sam isključuje tastaturu i tačped u tablet modu pa svoj „tablet” možete bez ustezanja prihvatiti celom rukom bez straha da ćete neželjeno aktivirati neki taster ili pokrenuti neki program.

Problem bloatwarea o kome smo pisali ranije je nažalost prisutan i kod HP-a. Logika proizvođača po ovom pitanju je krajnje uvrnuta. Ako njihovi procesi za kontrolu kvaliteta nisu dovoljno dobri da detektuju loše dizajniran i nefunkcionalan softver, možda bi mogli da poslušaju šta na tu temu govore korisnici. Ima li smisla zbog nekog zaostalog ugovora iritirati sopstvene korisnike od kojih zavisi uspeh na tržištu je pitanje na kome redovno padaju i najveći proizvođači.

Da stvar bude gora, to se sve događa na tržištu koje je svake godine sve lošije i na kome su hitno potrebne inovacije. Novi koncepti poput tableta i Chromebooka su u prethodnih godinu-dve odneli pozamašan deo kolača namenjenih desktop i laptop tržištu, što se jasno može videti na svim izveštajima. Mali, prenosivi modeli poput ovog koji vam ovde predstavljamo su najranjivija kategorija, jer im je jedina prednost u odnosu na nove koncepte kompatibilnost sa Windows svetom, a to zbog široke popularnosti mobilnih aplikacija i cloud rešenja postaje sve upitniji adut. Klasični laptop računari trku gube u dužini autonomije, dimenzijama, težini, ceni, a polako i u performansama. Ovo poslednje je njihovo najtvrđe uporište, ali je bitno istaći da se ne upoređuju sirove performanse, već vreme koje vam je potrebno da se, recimo, povežete na Wi-Fi mrežu, pošaljete IM poruku i proverite email iz „uspavanog” stanja. Tablet ili Chromebook su spremni za rad već posle sekund ili dva od kad ih uzmete u ruku i možete ih komotno koristiti stojeći, dok vam čak i za konvertibilan ultrabook od 11,6 inča treba neka podloga i bar dva puta duže vreme. Zbog toga se sve više smanjuje spektar aktivnosti za koji ćete pre poželeti klasični laptop računar ili ultrabook, što pad prodaje odlično pokazuje. HP x360 310 G1 svojom konvertibilnošću i odličnom dužinom autonomije odgovara na neke od ovih izazova i sasvim sigurno će biti dobar saputnik i asistent.

Stevan JOSIMOVIĆ

3DMark
Ice Storm19609
Cloud Gate1536
PCMark 8
Home1995
Creative1523
Work3071
Cinebench r15
OpenGL [fps]4.24
CPU [pts]158
CPU (samo jedno jezgro) [pts]42
MP Ratio [x]3.72
Fritz Chess Benchmark
Relativna brzina9.01
Knodes/s4326
Sequential read / write [MB/s]261.56 / 122.28
4K read / write [MB/s]22.23 / 40.80
Trajanje baterije
Maks. osvetlj., prosečno optereć. CPU/GPU5:16:00
 
Gigabyte GA-H97M-D3H i GA-Z97M-D3H
2 x Kingston HyperX 3K SSD 120GB u RAID 0
Antec GX300
LG 34UC97
Benq XL2430T i LG 24GM77
Dell E5515H
Asus Transformer Book T300 Chi
HP x360 310 G1
Šta mislite o ovom tekstu?
Toshiba Satellite S50-B-133
ViewSonic PJD5255
Kingston microSDHC/SDXC UHS-I U3 90R/80W
Sharp LC-40LE361EN-BK i Toshiba 48T5463D
Kyocera Ecosys FS-3640MFP i MyQ print server
Canon Maxify iB4050

Operativni sistem:
Windows 8.1 Pro 64-bit
Procesor:
Intel Pentium N3540, 2,16 GHz, 2 MB cache, četiri jezgra
Memorija:
4 GB 1600 MHz DDR3L SDRAM (1 x 4 GB)
Skladište:
AXNS381E-128GM-B 128 GB SSD
Ekran:
11,6 inča, 1366 x 768 px, LED, osetljiv na dodir
Grafika:
Intel HD Graphics
Priključci:
HDMI, 2 x USB 2.0, USB 3.0, LAN, SD čitač kartica
Zvuk:
Beats Audio sa dva zvučnika
Tačped:
HP Imagepad sa multi-touch površinom i gestovima
Senzori:
akcelerometar, žiroskop, ambijentalno svetlo, e-kompas
Mreže:
Ethernet 100 Mbit/s, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0
Baterija:
2-ćelijska, 29 Wh
Dimenzije i masa:
30,8 x 21,5 x 2,19 cm, 1,4 kg
Proizvođač:
HP
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera