TEST DRIVE<>
052013<><>

D-Link DIR-845L i DIR-626L

Bežični ketleri

Korisnicima mrežne opreme firmu D-Link nije potrebno posebno predstavljati. Ovaj tajvanski proizvođač odavno je prisutan na svetskom tržištu i nudi uređaje prevashodno srednje klase, dovoljno jeftine da budu pristupačni, a opet dovoljno pouzdani da u nekim situacijama mogu da zamene opremu jačih igrača. Ovog meseca na testu smo imali dva srodna uređaja iz familije cloud routera: DIR-845L Cloud Digital Router N 600 with SmartBeam technology i DIR-626L nešto skromnijeg naziva – Cloud Digital Router N 300.

Da se podsetimo, iza naziva cloud router krije se serija D-Linkovih rutera koji sarađuju sa mydlink Cloud Services, skupom servisa koji vlasnicima ovih rutera omogućavaju upravljanje udaljenim lokalnim mrežama, bilo putem mobilne aplikacije ili weba, zatim deljenje sadržaja putem servisa SharePort ili integrisanje sa uređajima Cloud Camera i Cloud Storage istog proizvođača. Ukratko, moglo bi se reći da ovaj skup servisa donekle olakšava neke od bazičnih administrativnih poslova, te bi svakako bio od koristi malim firmama koje se ne bave pretežno IT-jem i nemaju budžet za osoblje koje bi se bavilo ovim problemima. S druge strane, problemi koji se na ovaj način rešavaju su trivijalni za maltene svakog naprednog korisnika, tako da se ovo čini kao jeftin način da D-Link doda još jedan buzzword u ime proizvoda, na pomalo trapav način.

Bilo kako bilo, sa nestrpljenjem smo otvorili pakovanje oba uređaja. Osim rutera, dobijaju se još i ispravljač, uputstvo sa garancijom i mrežni kabl. Ono što prvo upada u oči jeste dizajn samih uređaja. Za razliku od tipičnog „kockastog” dizajna, koji odlikuje većinu rutera, ovi su izrađeni u vidu cilindra koji je autora nedvosmisleno podsetio na 30 godina star ketler, koji ga i dalje verno snabdeva vrelom vodom za kafu i slične napitke.

S prednje strane oba modela upadljive su samo indikatorske lampice za napajanje i aktivnost. Na zadnjoj strani oba modela uočljivi su USB port, reset taster, četiri Ethernet LAN porta, jedan Ethernet WAN port, kao i priključak i prekidač za napajanje. Jedina fizička razlika između ova dva modela je visina.

Naravno, sličnosti se ne odnose samo na izgled uređaja. Proces instalacije je maltene identičan. Podešavanje rutera moguće je izvesti putem web interfejsa ili putem mobilne aplikacije koja omogućava samo pristup Wizardu, te nije baš vredna pomena. Nasuprot tome, web interfejs u potpunosti ispunjava očekivanja koja imamo od D-Linkovih uređaja. Vizuelni identitet je zadržan, a sam interfejs logično raščlanjen na funkcionalne celine, bez preteranog izmišljanja terminologije i nepotrebnog skrivanja opcija koje možemo videti kod jeftinih uređaja drugih proizvođača.

Pored tipičnih podešavanja za lokalnu mrežu, rutiranje, NAT, port forward. Oba rutera obezbeđuju usluge virtuelnih servera, naprednog upravljanja portovima kroz port triggering, kao i SPI Firewall, filtiranje MAC adresa, a i upravljanje korisničkim nalozima koji predstavljaju standardne mere bezbednosti.

Od interesantnih mogućnosti izdvajamo Guest Zone, koja zapravo omogućava kreiranje posebne bežične mreže sa drugim imenom AP-a i bezbednosnim podešavanjima. Prema potrebi, moguće je isključiti rutiranje između ove dve mreže, tako da računari u ovoj zoni bivaju potpuno izolovani i ne mogu uticati na računare u primarnoj zoni. Ovo je veoma interesantno u scenarijima kada treba obezbediti internet pristup većem broju ljudi, a pritom zaštititi lokalnu mrežu. Za ovo je inače obično potrebno imati, ako ništa drugo, barem dva AP-a, mada je poželjnije imati dva rutera kako bi mreže zaista bile razdvojene. Oba modela koja smo testirali nude ovu mogućnost pod jednim krovom.

Nakon što smo izgustirali sličnosti ova dva modela, možemo da se pozabavimo razlikama. Na osnovu oznake i dimenzija možemo pretpostaviti da je DIR-845L ozbiljniji uređaj. Osim što koristi gigabitne Ethernet portove, ovaj 802.11n ruter nudi i brzine prenosa do 300 MB/s koristeći istovremeno opsege na 2,4 GHz i 5 GHz putem dva AP-a. Za svaki od ovih AP-ova moguće je napraviti posebnu zonu za goste, tako da se ovaj uređaj može predstaviti kao četiri nezavisne bežične mreže sa posebnim sigurnosnimm podešavanjima. Po pravilu, mreža na opsegu 5 GHz nudi bolje performanse i preporučuje se za striming, pa po defaultu u imenu sadrži i reč „media”.

Pored rada na više opsega, model DIR-845L odlikuje se i odličnim dometom. To nas i dovodi do najočiglednije razlike između ovih uređaja – dimenzija. Model DIR-845L je veći zbog sistema MIMO antena, koje se nalaze u kućištu i koji nosi naziv SmartBeam. Usled toga, ruter nosi oznaku „N 600”, pošto praktično nudi dve 802.11n bežične mreže.

Model DIR-626L je kudikamo oskudniji u mogućnostima. Koristi Ethernet portove brzine 100 MB/s i nudi jedan 802.11n AP, koji radi na opsegu 2,4 GHz brzine do 300 MB/s, zbog čega i nosi oznaku „N 300”. Korišćenjem Guest Zone moguće je obezbediti dva AP-a. Za razliku od ranije pomenutog, DIR-626L nema MIMO sistem antena, ali je opremljen pojačavačem signala koji omogućava veći domet. Od naprednih podešavanja jedini nedostatak je, eventualno, parental control filtriranja sadržaja. Kao takav, ovaj model namenjen je kućnim korisnicima, kao i manjim kancelarijama i okruženjima gde se korišćenje mreže svodi pre svega na surfovanje internetom i nema mnogo prohteva za strimovanjem multimedijskog materijala višeg kvaliteta.

Na kraju, osnovna razlika između ova dva rutera je, naravno, cena. Za DIR-845L je neophodno izdvojiti nešto manje od 150 evra, dok je za DIR-626L potrebno nešto više od 50 evra. Ovo jasno ukazuje na razlike u namenama ovih uređaja. Dok je DIR-626L potpuno očekivano sresti u kućnim uslovima i na mestima gde je samo potrebno „dobaciti internet”, DIR-845L bi mnogo logičnije bilo videti u restoranima, kafićima, hotelima i prezentacionim salama, gde je potrebno razdvojiti obične korisnike od infrastrukture koja obezbeđuje striming ili zadovoljava potrebe korisnika koji bi da plate uslugu jačeg pristupa.

U svakom slučaju, možemo reći da smo imali prilike da ispitamo dva vrlo interesantna uređaja. Ništa manje nismo ni očekivali od D-Linka.

Bojan ŽIVKOVIĆ

 
AMD Radeon HD 7990 6GB GDDR5
Intel Next Unit of Computing
Toshiba Satellite U840W-108
Asus U38N
Lenovo ThinkPad Tablet 2
HP ScanJet 300
HP Pavilion 23 All-in-One
Canon imageFormula DR-M160
Sony Alpha NEX-3NL
Canon Ixus 135
Viewsonic VX2370Smh-LED i VX2770Smh-LED
Samsung UE55F8000
Prestigio RoadRunner 710X
JBL Micro Wireless, Flip i Charge
Samsung BD-F8900
Foscam FI9818W i FI8910W
D-Link DIR-845L i DIR-626L
Šta mislite o ovom tekstu?

D-Link DIR-626L
Osnovno:
802.11b/g/n, 2,4 GHz, Guest Zone
Ostalo:
4 x 100 MB/s LAN, 1 x 100 MB/s WAN, USB 2.0, WPS, dlink cloud services

D-Link DIR-845L
Osnovno:
802.11b/g/n, MIMO, 2,4 GHz, 5 GHz, Guest Zone
Ostalo:
4 x 1 GB/s LAN, 1 x 1 GB/s WAN, USB 2.0, WPS, dlink cloud services
Proizvođač:
D-Link
Kontakt:
KimTec
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera