TEST DRIVE<>
052013<><>

Viewsonic VX2370Smh-LED i VX2770Smh-LED

Silazak u bazu

Kako odmiče ova 2013. godina, tako nam na testni sto polako stižu i novi modeli monitora, a ovog meseca red je došao na Viewsonic. Na naš prag stigla su dva „budget” modela u novom ruhu. Ranije smo baš bili kritični po pitanju dizajna Viewsonicovih monitora, bolje reći nedostatka imaginarnosti u dizajnu, ali se ovaj proizvođač nedavno „probudio” i rešio da uradi nešto povodom toga.

Modeli koje vam predstavljamo nose oznake VX2370Smh-LED i VX2770Smh-LED, mada kod njih nisu samo oznake slične. Treba da ih vidite jedan pored drugog – kao jednojajčani blizanci, osim što je jedan malo porastao u odnosu na drugog. Kada već pominjemo oznake, prve dve cifre označavaju dijagonalu ekrana, a slova u produžetku znače da su u pitanju multimedijski monitori sa HDMI ulazom i LED (u ovom slučaju wLED – White Light Emmiting Diode) pozadinskim osvetljenjem. Serijom VX Viewsonic se odlučio za nekonvencionalni pristup nekim opšteprihvaćenim rešenjima, pa su tako kontrolne tastere osetljive na dodir premestili u postolje monitora. Svrha ekrana sada se svodi samo na prikaz slike. S obzirom na to da je reč o multimedijskom monitoru, čak su i zvučnici našli svoje mesto u postolju, iznad tastera, pa je tako centar svih dešavanja spušten iz kućišta ekrana u bazu, omogućujući tako da VX2370 i VX2770 imaju jedne od najtanjih profila sa kojima smo do sada imali priliku da dođemo u kontakt. Prividni „borderless” dizajn, u kombinaciji sa klavirskim crnim finišom, dodaje notu elegancije, koja vizuelno dočarava da nije reč o modelu skromne cene.

Od konekcija su vam dostupni audio ulaz i izlaz, zatim D-Sub, DVI i HDMI, a monitor se napaja preko eksternog ispravljača malih dimenzija. Konektori se, kao i sve drugo, nalaze integrisani u postolju ekrana. S obzirom na to da su ovi monitori osnovni modeli u Viewsonicovoj gami, nije mnogo čudno to što im je jedina ergonomska opcija izmena nagiba, tzv. tiltovanje ekrana. Završnom obradom smo zadovoljni, ali zbog redukcije težine i gabarita, ta čvrstoća nije onakva kakvu bismo želeli, pa uvijanje plastike postoji i nešto je izraženije kod većeg modela. Međutim, takva je moda, pa im ne možemo previše zameriti.

Pristup meniju je trnovit, zbog ne tako idealnog položaja tastera, koji su zavučeni u bazu ispod ekrana, a stvar dodatno otežava i to što su u pitanju nereljefni, „touch” tasteri, pa ih ne možete napipati naslepo. Srećom, oni su vam potrebni samo dok ne podesite monitor. Meni je jednostavan i pregledan, tipično za Viewsonic. Podeljen je na osam oblasti – Contrast/Brightness, Input Select, Audio Adjust, Color Adjust, Information, Manual Image Adjust, Setup Menu i Memory Recall. To je standardni set opcija, bez nekih koje bi trebalo dodatno da istaknemo. Dinamički kontrast i Eco mode su po defaultu isključeni, a možete da izaberete između pet predefinisanih kolornih profila – sRGB, Bluish, Cool, Native (fabrički odabran) i Warm. Međutim, profili su loše odmereni i mišljenja smo da, osim Native, ne treba ni da kliknete na njih, već odmah da pređete na User i podesite kolorit kako vam odgovara. Ipak, o tome u nastavku...

Početna podešavanja slike definitivno ne prikazuju ove monitore u najboljem svetlu. Svetlina je podešena na maksimum, a kontrast na 70 odsto, boje izgledaju živo, ali ne dovoljno zasićeno i primećuje se ton žute boje u prikazanoj slici. To bi bilo korektno, ali pričamo o IPS panelu, od kojeg ipak očekujemo više. Samim prebacivanjem sa Native na User kolorni profil dobijamo dosta zasićeniji prikaz boja, u kojem preovladavaju zelena i crvena, ali podešavanjem R, G i B parametara na 93, 88 i 97 dobijamo sliku kakvu smo tražili i očekivali od jednog kvalitetnog panela. Finalne vrednosti za svetlinu i kontrast stavili smo na 59 i 56, i to je u našem slučaju bio sweet spot, gde smo dobili željeni kvalitet prikaza.

Test uniformnosti crne kod VX2370 otkriva da ona nije idealna, jer je leva stana ekrana malo svetlija od desne, kao i donji levi i desni ćošak. Ovako male razlike moguće je primetiti samo u testovima, pošto nam nijedna od ovih falinki nije smetala u radu. Reprodukcija crne i bele je veoma dobra, nije u rangu skupljih modela, ali bitnije nedostatke nismo primetili. Gradijent test potvrđuje dobre karakteristike ovog panela, pa su prelazi između tonova gotovo nevidljivi, a najtamniji tonovi se jasno razlikuju jedni od drugih, nema stapanja. S druge strane, najsvetliji tonovi se samo u samom vrhu skale malo teže razaznaju, ali su razlike i dalje vidljive. Kašnjenje je u sintetičkim testovima primetno samo u najbržim animacijama, dok ćete ga u realnom radu teško primetiti, ali ovaj model definitivno ne bismo preporučili osobama koja češće vole da zaigraju neke brzopotezne igre.

Prikaz fotografija, bilo crno-belih sa jakim kontrastima ili pejzaža sa zalaskom sunca, ne umanjuju vrednost ovog ekrana, jer ih prikazuje veoma živo i realno. U kontrastnim scenama detalji u senkama se vrlo lako razaznaju, na šta nam je ukazao i gradijent test, ali reprodukcija boja šarenolikih uniformi na pozirnici zaista ih tera da odskoče od tamne pozadine.

Uglovi vidljivosti su očekivano dobri, a ugrađeni zvučnici na nas nisu ostavili jak utisak. Primetili ste da nismo pomenuli VX2770, jer nema razlika, sve je gotovo identično. Razlike se ogledaju u nekoliko procenata, ali bismo mu dali blagu prednost u kvalitetu reprodukcije slike. S druge strane, slika na njemu nikada neće biti oštra kao na VX2370, ali tu već na scenu stupaju vaše preferencije.

Prvobitni utisak reprodukcije slike kod oba monitora bio je, slobodno možemo reći, razočaravajući. Ipak, već sa osnovnim opcijama za podešavanje situacija se vrlo brzo promenila na pozitivnu stranu, gde je i ostala do kraja testiranja. Oba monitora su se pokazala u dobrom svetlu sa izuzetno malim brojem mana koje vam mogu smetati u svakodnevnoj upotrebi. Ova dva modela sa svojom prihvatljivom cenom pokazuju da ne morate izdvojiti veliku sumu novca da biste uživali u kvalitetnom prikazu.

Vojislav VUJANIĆ

 
AMD Radeon HD 7990 6GB GDDR5
Intel Next Unit of Computing
Toshiba Satellite U840W-108
Asus U38N
Lenovo ThinkPad Tablet 2
HP ScanJet 300
HP Pavilion 23 All-in-One
Canon imageFormula DR-M160
Sony Alpha NEX-3NL
Canon Ixus 135
Viewsonic VX2370Smh-LED i VX2770Smh-LED
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung UE55F8000
Prestigio RoadRunner 710X
JBL Micro Wireless, Flip i Charge
Samsung BD-F8900
Foscam FI9818W i FI8910W
D-Link DIR-845L i DIR-626L

Viewsonic VX2370Shm-LED
Osnovno:
23 inča, eIPS, 1920 x 1080 piksela, wLED
Ostalo:
D-Sub, DVI, HDMI, audio in, audio out, osvetljaj 250cd/m2, 30000000:1 dinamički kontrast (1000:1 statički kontrast), vreme odziva 7 ms (GtG), uglovi vidljivosti 178°/178°

Viewsonic VX2770Shm-LED
Osnovno:
27 inča, eIPS, 1920 x 1080 piksela, wLED
Ostalo:
D-Sub, DVI, HDMI, audio in, audio out, osvetljaj 250cd/m2, 30000000:1 dinamički kontrast (1000:1 statički kontrast), vreme odziva 7 ms (GtG), uglovi vidljivosti 178°/178°
Proizvođač:
ViewSonic
Kontakt:
ViewSonic Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera