TEST DRIVE<>
052013<><>

Sony Alpha NEX-3NL

Alfa i Omega

Sony je sa svojim sistemom E-mount i MILC aparatima prisutan na tržištu od 2010. godine, kada su debitovali prvi modeli NEX-3 i NEX-5, u entry level i mid range klasama. Skoro 18 meseci kasnije, dolaze njihovi naslednici, a kako je prošlo skoro tri godine od inicijalnog predstavljanja, vreme je za novi model u entry level segmentu. Model koji vam predstavljamo je najnovije Sonyjevo čedo u Alpha liniji fotoaparata – NEX-3NL.

Aparat dolazi u kutiji sa najosnovnijim „asesoarom” – baterija, punjač za bateriju, traka za nošenje oko vrata sa Sony i alfa simbolima, uputstvo, objektiv i fotoaparat. Najosnovniji model, najosnovnije pakovanje, uz najpristupačniju cenu, koja je snižena u odnosu na prethodni model.

Telo aparata izrađeno je od legure metala, obojeno je u mat crnu boju i kada ga držite u ruci nemate osećaj da je reč o bazičnom modelu, već o nečemu što se nalazi u višem segmentu. Grip se klasično nalazi s desne strane, reljefast je, gumiran, i voleli bismo da je malo većih gabarita kako bi držanje u ruci bilo prijatnije nakon višečasovne upotrebe.

Napred se još nalazi lampica „AF assist”, koja olakšava fokusiranje u uslovima ograničene količine svetlosti, a kada skinete poklopac koji štiti EXMOR senzor, ostaćete zatečeni njegovom veličinom. Senzor APS-C, dimenzija 23,5 x 15,6 mm, od 16,1 Mpx, izgleda poprilično veliko naspram ostatka aparata, a to nam već unapred uliva poverenje (veći je od senzora koji se može naći u Canon EOS M). Na gornjem delu aparata nalazimo osnovne kontrole, kao kod prosumer aparata – On/Off prekidač, Wide-Tele (zoom) polugicu, Movie (Record) i Playback tastere i taster za ispaljivanje blica.

Da, za ispaljivanje, pošto blic iz svog kućišta iskače brže od pucnja pištolja. Zahvaljujući tom mehanizmu niste ograničeni samo na direktan blic koji baca svetlo napred, već ga je moguće uperiti nagore i tako difuzovati svetlo. Njegova mala veličina i jačina nisu idelne za takvu upotrebu, ali se mogu iskoristiti.

Na levom boku nalaze se plastična vratanca, iza kojih se kriju HDMI i USB konektori, kao i slot za kartice. S donje strane je pregrada za bateriju i kada je jednom stavite, nema potrebe da napušta svoje skrovište, jer se puni preko USB porta na aparatu, a ne u ležištu na punjaču kao što smo navikli.

Na zadnjem delu dominira ekran dijagonale tri inča, sa 468.000 piksela, a moguće mu je promeniti nagib nagore kako biste lakše napravili autoportret. Ostalo nam je nejasno zašto nije omogućeno tiltovanje nadole kako biste, na primer, lakše slikali iznad glave na koncertu. Tik pored ekrana postavljena su dva neoznačena tastera, čija funkcija zavisi od menija u kojem se nalazite, kao i multifunkcijski točkič sa funkcijama Display, ISO, Exposure Compensation, Mode (Continous shooting, Single shooting, Self timer, Bracketing...).

Kit objektiv sa kojim se NEX-3NL isporučuje raspona je 16-50 mm, svetlosne osetljivosti f3,5-5,6, sa optičkom stabilizacijom i izrađen je, kao i ostatak aparata, od aluminijuma. Dugačak je svega 3 cm kada nije u funkciji, pa se vrlo lepo uklapa uz veličinu aparata. S leve strane nalazi se poluga Zoom, a moguće je zumirati i obrtanjem prstena na samom objektivu, pa tako na raspolaganju imate tri načina uveličavanja slike, u zavisnosti od toga kako ste navikli. Po paljenju aparata, objektiv se izdužuje iz svog kućišta i za to mu je potrebno nekoliko trenutaka, što vas onemogućava u tome da velikom brzinom reagujete i uhvatite željeni kadar. Takođe, bilo da ste uključili aparat ili se on povratio iz sleep moda, objektiv se svaki put vraća na predefinisanu poziciju od 16 mm.

Softver aparata je veoma dobro osmišljen, pa ga je moguće prilagoditi kako amaterima tako i naprednijim korisnicima i gotovo da nema potrebe da čitate uputstvo koje je došlo sa aparatom. Meni Help objašnjava osnovne načine upotrebe aparata, kako dobiti različite efekte, kao i to kada i kako koristiti koja podešavanja. Čak postoji i opcija koja vam objašnjava za šta služi svaka stavka u meniju kada je odaberete, ali to je, naravno, moguće isključiti.

Od opcija koje olakšavaju život tu su detekcija lica, detekcija osmeha (aparat automatski okida kada detektuje osmeh na licu), automatsko kadriranje (na osnovu zabeležene fotografije odredi kako bi taj kadar najbolje izgledao i automatski opseca fotografiju), tu su i AutoHDR i D-Range Optimizer (prva pravi više ekspozicija i preklapa ih u jednu fotografiju, dok druga koristi softverske algoritme da poboljša dinamički opseg u jednoj eksponiranoj fotografiji). Ono što nam se nije svidelo kod ovih softverskih „unapređenja” je to što se ne dobijaju uvek konzistentni rezultati, već ste prepušteni proceni algoritma, koja dosta često zna da iznenadi dobrim rezultatima, dok u drugim slučajevima efekta koji ste očekivali nema.

Postoji još sitnih podešavanja koja vam mogu pomoći da svoju kreativnost interpretirate na željeni način, a istakli bismo podešavanje balansa bele u rasponu 2500-9900 K, sa mogućnošću kompenzacije boja. Modovi slikanja su podeljeni u standardne kategorije – SCN, Panorama, P, A, S, M, Inteligent Auto i Superior Auto. Koja je razlika između poslednja dva moda? Inteligent Auto ne koristi napredne opcije kao što su Auto HDR i Twilight mod, koje omogućavaju snimanje više fotografija velikom brzinom u nizu kako bi se dobili najbolji rezultati, tj. najveći dinamički opseg i najmanje strešena fotografija. I dok mod Superior Auto koristi tehnologiju automatskog kadriranja, vi odlučujete da li ćete je koristi u modu Inteligent Auto. Jednostavnije, moglo bi se reći da režim Superior Auto služi da napravi od aparata „idiota” i da korisniku preostane samo da usmeri aparat na željeni subjekat i pritisne taster Shutter, mada ni to ne mora ako vam se subjekat osmehne.

Od ostalih tehničkih karakteristika bitno je napomenuti to da je bazična osetljivost senzora ISO200, a proširiva je do ISO16000 (gde se skoro svi detalji gube). Do ISO1600 nema primetnog gubljenja detalja, na ISO3200 softverska obrada unutar aparata već počinje da utiče na detalje, mada smo bili zadovoljni i rezultatima postignutim na ISO6400. Verujemo da bi fotografije zabeležene u RAW kvalitetu sa pravilnom obradom dale još bolje rezultate, ali mi smo sa postignutim i više nego zadovoljni, jer ne smemo da zaboravimo da je ovo entry level aparat. Brzina okidača ide do 1/4000 s, a maksimalno može da zabeleži 2,5 fps, tj. 4 fps u modu Speed Priority Continous, sa baferom od devet JPEG ili pet RAW fotografija.

AF sistem je kontrastnog tipa sa 25 tačaka fokusa, pa se od njega ne može očekivati velika brzina i preciznost u uslovima slabog svetla, pošto su mu potrebne kontrastne površine da bi pravilno zaključao fokus. Mada, ni to ne predstavlja problem ovom mališanu sa kojim možete i manuelno da fokusirate, opet zahvaljujući naprednom softveru. U tom slučaju koristi se prsten na objektivu, sa kojim ste možda pre toga zumirali, ali pritiskom tastera Shutter do pola i obrtanjem prstena uključuje se opcija manuelnog fokusiranja, koja automatski dva puta uvećava sliku kako biste mogli da fokusirate baš željenu tačku.

Reprodukcija boja i kvalitet zabeleženih fotografija na nas su ostavili pozitivan utisak zbog nenapadnih kontrasta i prirodno zabeleženih boja u skoro svim situacijama. Naravno, tome je doprineo i veoma dobar automatski odabir balansa bele, koji je u retkim slučajevima bio pogrešno odmeren.

Kada je u pitanju snimanje video materijala, imate opciju čuvanja u formatima AVCHD (Full HD 60i, 17 ili 24 Mbps) ili MP4 (Full HD 24p, 17 ili 24 Mbps), u zavisnosti od toga da li ćete materijal reprodukovati na TV ili kompjuterskom ekranu.

Tokom snimanja su vam, ako ste odabrali manuelni režim, dostupne sve mogućnosti u realnom vremenu – menjanje brzine zatvarača, otvora blende, ISO osetljivosti, a aparat će vam ispisati koliko je vaše trenutno podešavanje preeksponirano ili podeksponirano u odnosu na idealnu vrednost koju je on odredio. AF u toku snimanja videa radi korektno dok se radi o praćenju krupnijih subjekata, ali pri prebacivanju sa jednog na drugi subjekat treba mu malo vremena da isfokusira. Manuelni fokus moguće je koristiti i tada upotrebljavate prsten objektiva za fokusiranje, a poluge na objektivu, odnosno aparatu, za uveličavanje i umanjivanje slike. Kvalitet zabeleženog videa je na visokom nivou i optička stabilizacija se dobro bori sa potresima dok nisu oštri i jaki.

Mališa NEX-3NL predstavlja tek predjelo ponude MILC aparata iz kuhinje ovog japanskog giganta, i to nam uliva dosta poverenja. Zašto? Ovo nije sistem koji će imati kratak životni vek, E-mount je tu već neko vreme i ostaće u narednom periodu. U ovom trenutku u ponudi je desetak objektiva direktno iz Sonyja, kako fiksnih tako i zum (wide, normal, telephoto), a tu su još Tamron, Sigma, Samyang i veliki Carl Zeiss sa svojom ponudom.

Investiranjem u ovaj „početnički” model ne ograničavate sebe za dalju nadogradnju, pošto u ponudi postoje još tri naprednija modela aparata, sa „glavnim bajom” NEX-7, koji stoji na vrhu sa svojih 24 Mpx, OLED tražilom i pravim manuelnim komandama koje ne morate tražiti u menijima. Sonyjev NEX-3NL je na nas ostavio veoma pozitivan utisak, kao da nije reč o osnovnom modelu jedne serije. Sada nas zanima kakva su mu „starija braća”...

Vojislav VUJANIĆ

 
AMD Radeon HD 7990 6GB GDDR5
Intel Next Unit of Computing
Toshiba Satellite U840W-108
Asus U38N
Lenovo ThinkPad Tablet 2
HP ScanJet 300
HP Pavilion 23 All-in-One
Canon imageFormula DR-M160
Sony Alpha NEX-3NL
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon Ixus 135
Viewsonic VX2370Smh-LED i VX2770Smh-LED
Samsung UE55F8000
Prestigio RoadRunner 710X
JBL Micro Wireless, Flip i Charge
Samsung BD-F8900
Foscam FI9818W i FI8910W
D-Link DIR-845L i DIR-626L

Ukratko
• Sve manuelne komande, foto i video, relativno su lako dostupne putem menija.
• Vek trajanja baterije, česta mana kod fotoaparata, ovde nas nije ostavio ravnodušnim.
• Dopao nam se dinamički opseg, količina detalja i otpornost na šum na fotografijama zabeleženim u JPEG formatu.
• Izrada je veoma kvalitetna, i telo i objektiv su od legure metala.
• Ekran se tiltuje samo na jednu stranu, i to, po našem mišljenju – pogrešnu.

Osnovno:
rezolucija 16,1 megapiksela, Exmor APS-C CMOS senzor, BIONZ procesor
Ostalo:
objektiv 16-50 mm (ekvivalentno 24-75 mm) f3,5-5,6 OSS, optička stabilizacija slike, ekran dijagonale 3 inča (468.000 tačaka), video 1080p/i 24/60fps, ISO200-16000, HDMI, USB, SD kartica
Proizvođač:
Sony
Kontakt:
Sony Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera