TEST DRIVE<>
062013<><>

Intel Core i5 4670K, Gigabyte GA-Z87X-OC

Tresla se gora...

U prošlom broju imali ste prilike naširoko i nadugačko da pročitate o novoj Intel mikroarhitekturi i prednostima koje ona donosi. Sa već razrađenim proizvodnim procesom (22 nm) koji je doneo Ivy Bridge, sledeći korak (Tock, u ovom slučaju) jeste nova mikroarhitektura koja sa sobom donosi veliki broj noviteta. Očekivano, najveće prednosti Haswell mikroarhitekture vezane su za potrošnju i performanse. Kada je potrošnja u pitanju, Haswell je na mobilnom segmentu želeo da potrošnju obori za više od 50 odsto, kako bi skokom u 14 nm, što je sledeći korak (Tick), dodatno smanjio potrošnju i proizveo procesore adekvatne za rad u tabletima i pametnim telefonima, koji po potrošnji i performansama mogu da pariraju konkurenciji.

Jasno je da su izmene na desktop segmentu mnogo manje nego kod mobilnih procesora, te da ne treba očekivati ogroman skok u performansama kada je CPU u pitanju. Ono gde treba tražiti značajno unapređenje je GPU deo novog procesora. Kao i dosad, novi Haswell procesori sastoje se iz CPU i GPU dela. Unapređenja na CPU strani su više fina, nego što su revolucionarna. Kao i svaki put, branch predictor (predviđanje grananja) i hardverski prefetcher (deo koji unapred učitava podatke iz memorije) unapređeni su i efikasniji, što znači da će IPC (broj instrukcija koje se obrade po kloku) biti veći. Takođe povećani su OoO, Store i Load baferi, te registri za operacije sa celobrojnim i floating point (pokretni zarez) vrednostima. Novost su i AVX2 instrukcije koje su unapređene u odnosu na AVX prisutne kod Sandy Bridge i Ivy Bridge generacija i poseduju FMA jedinice koje efikasnije rade sa operacijama sabiranja i množenja. Da bismo vam približili celu stvar, napomenućemo da se sve što CPU obrađuje može svesti na proste operacije, pa AVX2 igra veoma bitnu ulogu na spisku unapređenja koja se mogu videti i u igrama, multimediji, te pri CPU intenzivnim poslovima. Takođe i keš je reorganizovan. Ovoga puta Intel će da se potrudi da nas ubedi da je ipak bolje kada imate različite frekvencije za keš CPU-a, GPU-a i L3, iako se kod Ivy Bridge arhitekture busao u grudi kako je to revolucionarno unapređenje. I onda je razlog za jedinstveni takt bila optimizacija i manja potrošnja, sad je razlog isti, ali su u međuvremenu shvatili da će ovako dobiti bolje uštede i efikasniji rad...

Spisak ovakvih unapređenja je manje-više očekivan. Ima ih iz generacije u generaciju i logično je da se dosadašnja arhitektura doteruje i licka gde god je to moguće. Onaj mnogo bitniji element je GPU deo koji je doživeo bitna unapređenja. Intel je mnogo ozbiljnije ušao u GPU priču jer je plan da grafička rešenja u narednim generacijama postanu dostojna konkurencije u vidu AMD-a i nVidije. Stoga je Intel krenuo u brendiranje, pa ćemo nove grafike znati pod zajedničkim imenom – Iris. Intel je nove GPU-ove podelio na tri dela: GT1, GT2 i GT3. Najjači GPU – GT3 poseduje duplo više EU (izvršnih jedinica) od GT2 i ima ih ukupno 40, a po prvim najavama unapređenja u odnosu na prethodnu generaciju bi trebala da budu višestruko veća. GPU u procesoru koji smo dobili na test je GT2 sa 20 EU, a Intel je najavio da će GT3 imati do 128 MB svoje memorije (eDRAM) zbog koje bi performanse trebalo da budu osetno bolje.

U konkretnom slučaju na test su nam stigli Intel Core i5 4670K i Gigabyte Z87X-OC matična ploča opremljena novom perjanicom kada su čipsetovi u pitanju. Iako je praksa da se u startu šalju najjači procesori, očekivali smo Core i7 4770K, ali kako je Intel kasnio sa isporukom, naš Core i5 je stigao zahvaljujući lokalnoj Gigabyte kancelariji. U pitanju je najjači Core i5 model sa otključanim množiocem i TDP-om od čak 84 W. Kada je princip rada u pitanju ništa pametno se nije menjalo, pa naš CPU radi na 3,4 GHz, pri čemu mu Turbo dozvoljava da ide do 3,8 GHz sve dok mu to dozvoljava TDP. Za razliku od prošle i pretprošle generacije, Turbo je stavka koja nije doživela izmene, što znači da će CPU raditi na Turbo frekvenciji kada je to potrebno i sve dok ostaje u granicama predviđenog TDP-a, bilo da se radi o CPU, GPU delu, ili kombinaciji. Kada je interni keš u pitanju nije bilo povećanja ili smanjenja, pa naš Core i5 4670K prilično liči na Ivy Bridge Core i5 3570K. Imaju istu default frekvenciju, isti Turbo raspon, isti klok magistrale i množilac, kao i istu količinu memorije: 4 x 32 KB instrukcijskog i 4 x 32 KB keša za podatke na L1 nivou, 4 x 256 KB L2 i 6 MB deljenog L3 keša. Jedinu razliku će praviti modeli sa GT3 grafikom koji će imati dodatni eDRAM (koji neki zovu i L4 keš), a koji će biti ekskluziva grafičkog dela čipa.

Grafika u našem modelu je GT2, koja će u narodu biti poznatija kao Intel GMA HD4600, sa radnim taktom koji se kreće od 350 MHz do maksimalnih 1,2 GHz. Grafika ima 20 EU, 2 ROP-a i 4 TMU sa 128-bitnim interfejsom ka memoriji, očekivano podržan je DirectX 11.1 i SM5, a izvršena su i unapređenja na polju QuickSync endžina koji je doživeo svoju treću iteraciju. Ovaj deo GPU-a zadužen je za manipulaciju multimedijom, pre svega da pripomogne sa enkoding/dekoding operacijama i kvalitetom rezultirajućeg materijala, pa treba obratiti pažnju i na preformanse u ovoj sferi rada.

Za potrebe testa od Gigabyte smo dobili pomenutu Z87X-OC matičnu ploču koja pripada samom vrhu nove Gigabyte ponude namenjene LGA1150 procesorima. U prepoznatljivom crno-narandžastom maniru i sa belim vodovima ova ploča deluje veoma atraktivno. Korišćene su najkvalitetnije komponente, a CPU je dobio osmofaznu naponsku sekciju i 8-pinsko + 4-pinsko dodatno napajanje. Ova matična ploča poseduje četiri PCI Express 3.0 slota pune veličine od kojih samo jedan odgovara x16 standardu, jedan je x8, a dva x4, pri čemu je spremna podrška za četiri grafike: 4-Way Crossfire ili dve nVidia kartice. Gigabyte u paketu isporučuje i dodatni nosač kojim se grafike osiguravaju da stoje sigurno, kako ne bi oštetile PCI Express slot ukoliko kućište nema dobru podršku ili se kartice koriste van kućišta. To nije preterano koristan dodatak za prosečnog korisnika, ali je lepo što se Gigabyte potrudio.

Pored hlađene naponske jedinice i kontrolnog Z87 čipseta ova ploča poseduje pravo brdo dodatne opreme. Bilo da se radi o dodatnim kontrolerima ili čipsetu na raspolaganju vam je čak deset USB 3.0 i šest SATA3 portova. Konkretan model ima dva HDMI i jedan DisplayPort kao video-izlaze, a tu su i zaboravljeni PS2 port, LAN, dva USB 2.0 i osmokanalni audio upotpunjen S/PDIF izlazom. Na zadnjem panelu pronaći ćete i takozvani Ignition tester kojim se aktivira napajanje na konektorima ventilatora, pa se bez uključivanja računara može proveriti airflow i istestirati funkcionisanje vodenog napajanja, što će dobro doći overklokerima.

Desno od memorije našlo se mesta za ceo dijapazon OC alata, prekidača, tastera i mernih tački koji u stvari otkrivaju pravu namenu sufiksa „OC” u nazivu ove ploče. Hardverskim tasterima možete da menjate množilac ili BCLK, pokrenete automatski OC ili očistite BIOS, resetujete računar, forsirate boot kada memorija ne radi kako treba ili pozovete neki od predefinisanih BIOS profila. Naravno, tu su i DIP prekidači za hardversko gašenje PCI Express slotova ukoliko za tim ima potrebe.

Dual BIOS se podrazumeva, a nova UEFI sekcija je doživela redizajn i posle malo navikavanja deluje fantastično. Pored središnjeg dela koji može da se sredi po želji okruženje pokazuje sve najbitnije parametre: CPU, RAM, napone, ventilatore, verziju BIOS-a... sa sve promenama u realnom vremenu. Snalaženje i kretanje je mnogo jednostavnije i logičnije, isto kao i podešavanje, koje ide u veoma sitna crevca, pa ne verujemo da će iko imati bilo šta sem pohvale za novi dizajn.

Kao i sa BIOS sekcijom, Gigabyte se potrudio pa je tu i nova APP Centar aplikacija za desktop preko koje se pokreće veliki broj Gigabyte aplikacija poput EasyTune, @BIOS, EZ Setup, USB Blocker i slično. O ovim aplikacijama bismo mogli da vam pričamo na nekoliko strana, ali smo sigurni da će oni koji kupe nove Gigabyte ploče naći vremena da se poigraju s novim softverskim paketom koji je više nego sjajan.

Slično je i sa hardverske strane, toliko je dodatne opreme i mogućnosti da bismo mogli da posvetimo seriju tekstova mogućnostima koje su dostupne sa novim modelima. Ako krenemo od toga da ploča poseduje čak osam konektora za ventilatore od kojih većina ima četiri pina, te dodatnih kontrolera i opcija, nećemo se zaustaviti na narednih sedam strana.

Ova ploča se pokazala kao idealna platforma za naš CPU, pa smo odlučili da ih podvrgnemo detaljnim testovima. Napomenućemo da je u vreme testiranja bio dostupan ograničen broj drajvera (uglavnom po jedan), a i sa BIOS verzijama je slična stvar, pa bi rezultati u narednim verzijama mogli da variraju u odnosu na naše. Pri testiranju je korišćena Kingston memorija radne frekvencije 1866 MHz sa CL11 latencijama i Kingston HyperX SSD kapaciteta 240 GB.

Jedini problem je napravila aplikacija SiSoft Sandra koja je odbijala da završi najveći broj testova, pa je zbog nekompatibilnosti izbačena iz testova. Adekvatno poređenje generacija zbog različitih soketa nije moguće, ali smo primetili da razlike u performansama nisu previše velike.

Kada se GPU deo uključi u priču stvari postaju malo drugačije, pa obrada video-materijala pokazuje napredak zahvaljujući prednostima koje nosi QuickSync. Ono što je drastično ubrzano je rad sa memorijom, pa je unapređeni memorijski kontroler u sintetičkim testovima pokazao veliku prednost, koja se nije odrazila na ukupne performanse, što može da bude posledica nedovoljne optimizacije testova.

S druge strane kada su igre u pitanju vidi se ogroman korak, pa osim preterano zahtevnih naslova poput Crysis 2 i užasno neoptimizovanih igara kao što je Lost Planet 2, dobar deo novih igara ostvaruje FPS koji je u pristojnoj rezoluciji i te kako igriv. Ovo je veliki korak u odnosu na prethodnu generaciju, posebno jer sada sa grafikom GT2, odnosno HD4600, bez problema možete da igrate novi Bioshock, Hitmana ili Tomb Raider, što niste mogli sa HD4000 u Ivy Bridge procesorima.

Ukoliko ste očekivali veliki pomak u performansama moraćemo da vas razočaramo, jer Haswell je tek malo bolji od Ivy Bridge generacije, osim kada je grafički deo u pitanju. Arhitektura takođe nije donela neke revolucionarne promene ne koje nas je Intel dosad navikao, pa iz ove perspektive pravog razloga za prelazak sa Ivy Bridge na Haswell i nema. Prave prednosti treba tražiti u mobilnom segmentu koji je definitivno sve bitniji i bitniji i koji je samom Intelu u fokusu. Dok ne stignu modeli sa GT3 grafikom, i ostatak postave, ne možemo dati pravi sud, ali za sad Haswell nije ni „H” od velike pompe i najava koje je Intel pravio od trenutka kada se Ivy Bridge pojavio.

S druge strane Gigabyte ploča nas je prosto oduševila. Od dizajna, opreme, preko mogućnosti, nove UEFI sekcije i performansi, ovaj model odličan je pravac u kojem bismo voleli da vidimo da se Gigabyte kreće. U pitanju je jedan veoma kvalitetan model koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim, a koji će svoje pravo lice otkriti tek u overklok sesijama. Ako već birate neki od skupljih Haswell CPU-ova naša preporuka je da ozbiljno razmotrite Z87X-OC kao osnovu sistema.

Ivan TEOFILOVIĆ

Sistem - Aplikacije (Futuremark)
3DMark Vantage performance6139
3DMark 11 performance1363
PCMark Vantage23064
PCMark 76583
CPU - Aplikacije
3DMark Vantage performance CPU21510
3DMark 11 performance Physics7359
WinRAR kompresovanje [KB/s]5324
7-Zip kompresovanje15822
7-Zip dekompresovanje184363
x264 HD Benchmark 4.0 Pass1 [fps]190,7
x264 HD Benchmark 4.0 Pass2 [fps]39,6
CPU - Aplikacije (manje je bolje)
Pov-Ray 3.7 RC2 [s]182,69
FryBench rendering [s]392
Cyberlink Espresso 6.5 PS3 enc. sa HW acc. [s]41
Cyberlink Espresso 6.5 PS3 enc. bez HW acc. [s]117
RAM - Aplikacije (Kingston HyperX 2133 MHz cl10)
PCMark Vantage memories suite12129
AIDA 64 memory read19419
AIDA 64 memory write22039
AIDA 64 memory copy25704
GPU - Aplikacije (int GMA HD4600)
3DMark Vantage performance GPU4958
3DMark 11 performance GPU1169
Cinebench R11.5 OpenGL [fps]25,99
GPU - Igre (int GMA HD4600 1680x1050 AA&AF disabled)
Street Fighter IV DX10 max [fps]60,06
Resident Evil 5 DX10 high [fps]33,6
AVP DX11 med [fps]21,3
Metro 2033 DX11 med [fps]23,59
Lost Planet 2 DX11 middle test B [fps]6,7
Crysis 2 DX11 high [fps]12,4
Just Cause 2 DX11 med [fps]38,39
Sniper Elite V2 DX11 low [fps]25,2
BioShock Infinite DX11 med [fps]17,64
Hitman Absolution DX11 med [fps]17,87
Tomb Raider DX11 normal [fps]25,9
 
Intel Core i5 4670K, Gigabyte GA-Z87X-OC
Šta mislite o ovom tekstu?
Lenovo IdeaPad U330p
nVidia GeForce GTX 780
MSI GeForce GTX 650 Ti Boost 1 GB OC, Sapphire Radeon HD 7790 1GB
Dell UltraSharp U2913WM
Measy U1A Mini PC, U2A Mini PC, A5A TV Box, RC9 Air Mouse, RC11 Air Mouse, RC13 Voice Air Mouse
Genius Easypen F610E
Samsung DA-F60
Sapphire Edge VS8 Mini PC
D-Link DWA-182 i DIR-865L
LaCie Rugged Thunderbolt & USB 3.0 1TB, Freecom Mobile Drive Mg 1TB
Cooler Master CM Storm Scout II

Intel Core i5-4670K
Osnovno:
3,4 GHz (3,8 GHz Turbo), quad core, LGA 1150, 256 KB L1, 1 MB L2; 6 MB L3
Ostalo:
22 nanometra HKMG, HD4600 GPU 350/1200 MHz, maks. TDP 84W
Proizvođač:
Intel

Gigabyte GA-Z87X-OC
Čipset:
Intel Z87 Express
Memorija:
4 x DDR3 1066-2667 (O.C.), maks. 32 GB
Napajanje:
1 x 24-pinski ATX, 1 x 8-pinski ATX 12 V, 1 x 4-pinski ATX 12 V
Slotovi za proširenje:
1 x PCI Express 3.0 x16, 1 x PCI Express 3.0 x16 (x8), 2 x PCI Express 3.0 x16 (x4), 2 x PCI, 6 x SATA 6.0 Gb/s
Zvuk/USB/Ethernet:
Realtek ALC892 7.1, 8 x USB 2.0 (6 na ploči, dva nazad), 10 x USB 3.0 (4 na ploči, 6 nazad), 1 x Intel GbE LAN
Zadnji panel:
6 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x OC Ignition taster, 1 x S/PDIF Out, 2 x HDMI, 1 x Display port, 1 x LAN 6 x audio, 1 x PS/2
Dodatni konektori:
2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 2 x USB 2.0 porta, 1 x CMOS, 1 x Restart, 1 x Power, 1 x Serial, 1 x Gear, 1 x BCLK UP, 1 x BCLK DOWN, 1 x CPU Ratio UP, 1 x CPU Ratio DOWN, 1 x onboard voltage measurement module, 2 x BIOS switch, 1 x Direct to BIOS taster, 1 x OC Trigger, 1 x OC PCIE, 1 x Clear Battery
Ostalo:
Ultra Durable 5, Dual UEFI BIOS, 4-Way Crossfire, nVidia SLI, Dual Black solid caps, EZ Smart Response, On/Off Charge, One Fuse Per USB Port, 333 OnBoard Acceleration, cFos...
Dimenzije:
30,5 x 24,4 cm (ATX)
Proizvođač:
Gigabyte
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera