TEST DRIVE<>
062013<><>

Lenovo IdeaPad U330p

Štedljivi Haswell na delu

Ultrabook računari postaju sve zastupljeniji, baš kao što se i moglo očekivati. Zahtevniji korisnik koji svakodnevno nosi računar sa sobom, ubrzo shvata da nema potrebe da njegova torba teži četiri-pet kilograma, koliko sada iznosi kombinovana masa notebooka standardnih dimenzija, zajedno sa ispravljačem. Čak i nošenje od sastanka do sastanka ume da bude naporno. Dugo je masa prenosnih računara bila oko tri-četiri kilograma – gotovo od samih početaka, tokom osamdesetih godina, prenosni personalni računari nisu gotovo postajali značajno lakši. Tek nakon čak tri decenije možemo reći da standardni notebook gubi na težini. Doduše, laptop „manekeni” još spadaju u posebnu klasu, ali je pitanje dana kada ćemo ih prosto nazivati notebookovima, jer će onih „debljih”, s optičkim drajvom, biti sve manje. Kao i desktop računari, „normalni” laptopovi neće nestati, već će se samo dosta manje prodavati od današnjih ultrabookova. Tržište snažnijih notebookova će i dalje postojati, ali bi trebalo imati u vidu da je do skoro važilo i mišljenje da ozbiljno igranje nije moguće na prenosnom računaru. Ozbiljne „gaming” performanse nudile prvo su 17-inčne „zveri” iz desktop replacement kategorije, a danas već postoje i računari s masom od oko 2,5 kilograma koji prikazuju najnovije 3D igre u visokim rezolucijama. Uz dalji napredak litografije u proizvodnji čipova, integrisana grafika konačno može da postane konkurentna i za ozbiljnije namene, a ne samo za dekodovanje videa visoke rezolucije i kompresije.

Lenovo IdeaPad U310, prethodnik modela kojeg sada imamo u rukama, postigao je priličan uspeh na tržištu jer je bez obzira na varijantu u kojoj je stigao (Core i3, i5 ili i7) nudio perfektan balans robusnosti premijum serije T iz Lenovoa i stila koju nudi serija Edge. Svakako se radi o impresivnom računaru, koji nas lično, ipak, nije potpuno oduševio kada je u pitanju kategorija „ultraportabilnost”. Apple MacBook Air i Samsung Series 9 su nekako uvek „bežali” Lenovoom modelu IdeaPad U310 i kada je estetski dizajn u pitanju, a i kada govorimo o dimenzijama i prenosivosti. Da je došlo vreme da se najbitniji model „serije U” redizajnira, znali su i u kompaniji, pa smo tako pretpremijerno na test dobili Lenovo IdeaPad U330p.

Promene u odnosu na prethodnika su ogromne, kako spolja, tako i iznutra. Ako prethodni model, U310, pogledate iz profila, videćete da je svuda iste debljine, što nije slučaj s pomenutim konkurentima koji svakako diktiraju trendove kad je dizajn u pitanju. IdeaPad U330p prati ovaj trend, pa je prednji deo računara tanak svega par milimetara, a ta „tankoća” opada ka zadnjem kraju.

Novi ultraprenosni Lenovo je u potpunosti izrađen od anodizovanog aluminijuma, uz poseban proces farbanja – verzija sa testa je osvežavajuće oranž nijanse, sa obe strane, ali verujemo da će u ponudi biti i drugih boja. Na test smo dobili ručno sklapani sempl primerak, ali bez obzira na to, kvalitet je bio na izuzetno visokom nivou i ako zanemarimo sitne probleme sa softverom i drajverima koji će sigurno biti ispravljeni do trenutka kada se ovaj model nađe u prodaji, možemo da kažemo da se radi o zaista posebnom računaru.

Jedna od čestih mana ultrabookova jeste optimizovan izbor konektora, pa tu ni U330p nije izuzetak. Pored obaveznog HDMI i USB 3.0 konektora, kao i malenog 3,5 mm audio-priključka s leve strane, na desnoj zatičemo još samo kombinovani čitač SD kartica i dva USB 3.0 priključka. S unutrašnje strane, i ovaj IdeaPad krasi apsolutni minimalizam. Sa zadovoljstvom konstatujemo da je tastatura, iako malo skučena i sa malim ’Enter’ i ’Backspace’ tasterima, izuzetno kvalitetna, što se može reći i za tačped, koji je mogao da bude nešto veći ili bar „unificiran”, odnosno sa skrivenim tasterima, kako bi korisna površina bila bolje iskorištena. Iako mali i lagan, IdeaPad U330p deluje znatno robusnije od prethodnika, a moramo priznati i od već pomenutih konkurenata iz Applea i Samsunga.

Ugrađeni ekran poslovično je kvalitetan za TN-film matricu i činjenicu da je na njemu anti-glare premaz koji vas oslobađa groznih refleksija, ali „ubija” kontrast, odnosno nivo crne koju je moguće prikazati. Žao nam je što je ekran ograničen na sada već pomalo prevaziđenu HDReady rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Ipak, radi se o Core i3 verziji računara i sasvim je moguće da će jače varijante ovog modela dolaziti sa ekranima s većom rezolucijom.

IdeaPad U310 je ultrakompaktna mašina sa najnovijim štedljivim 22-nanometarskim Core i3 CPU-om Haswell generacije, koju je Intel upravo predstavio. Core i3-4010U radi na 1,7 GHz i najštedljiviji je u seriji, jer čak i u Turbo režimu, kada radi na 2,9 GHz, troši maksimalno 15 W. Unutar čipa integrisana je i značajno poboljšana grafika iz Intel HD4400 serije, sa kojom ćemo se ubrzo još bolje upoznati. U računar je ugrađeno svega 4 GB Samsung DDR3 memorije na 1600 MHz, što je u kombinaciji sa Core i3 dovoljno. Storage sistem je hibridna kombinacija SSD-a od 32 GB i hard diska od 500 GB. Data transfer SSD-a programi za testiranje nisu uspeli da izmere (verovatno zato što je ovo platforma za koju test-programi još „ne znaju”), ali se u radu oseti da računar radi dosta živahnije nego što biste mogli da pretpostavite gledajući rezultate u tabeli, koji su svakako postignuti sa beta verzijom drajvera i sa test-programima koji su pisani mesecima pre nego što je Haswell familija procesora ugledala svetlost dana.

Iako se radi o pretproizvodnom primerku, prednosti Haswell arhitekture se prilično osete na testiranom U330p računaru i drago nam je da smo se s novom serijom procesora upoznali upravo uz Core i3. S obzirom na to da izuzetno dobro znamo kako se u radu ponaša Sandy Bridge ili Ivy Bridge laptop sa Core i3, na sveže instaliranom sistemu, bili smo prijatno iznenađeni dobrim performansama koje je pružio novi IdeaPad. S obzirom na to da IdeaPad U330p ima CPU koji troši maksimalno 15 W i dobru četvoroćelijsku bateriju, i autonomija nije bila nimalo loša, čak i bez posebnih Lenovo power-profila i drajvera. Dobra vest je, dakle, što nova platforma, pogotovo što se tiče grafičkog sistema, omogućava potpuno ugodan rad. Ako se po jutru dan poznaje, čeka nas pregršt dobrih i pristupačnih ultraprenosnika.

Branko MAKSIMOVIĆ

Rezultati testova
PCMark 7 Score4352
3DMark Vantage CPU Score4760
SiSoft Sandra Pro 2013: CPU Dhrystone [MIPS]38152
SiSoft Sandra Pro 2013: Memory [GB/s]8.95
SiSoft Sandra Pro 2013: HDD [MB/s]72.19
HDTune: Avg. Read [MB/s]74.42
HDTune: Avg. Write [MB/s]69.17
FutureMark 3DMark Vantage, 720p2714
FutureMark 3DMark 11 Score, 720p851
Trajanje baterije
Maksimalno opterećenje (100% osvet.)124 min
Office (100% osvet.)215 min
Net (50% osvet.)332 min
 
Intel Core i5 4670K, Gigabyte GA-Z87X-OC
Lenovo IdeaPad U330p
Šta mislite o ovom tekstu?
nVidia GeForce GTX 780
MSI GeForce GTX 650 Ti Boost 1 GB OC, Sapphire Radeon HD 7790 1GB
Dell UltraSharp U2913WM
Measy U1A Mini PC, U2A Mini PC, A5A TV Box, RC9 Air Mouse, RC11 Air Mouse, RC13 Voice Air Mouse
Genius Easypen F610E
Samsung DA-F60
Sapphire Edge VS8 Mini PC
D-Link DWA-182 i DIR-865L
LaCie Rugged Thunderbolt & USB 3.0 1TB, Freecom Mobile Drive Mg 1TB
Cooler Master CM Storm Scout II

Procesor:
Intel Core i3-4010U, 1,7 ~ 2,9 GHz
Čipset:
Intel HM87 Express
Memorija:
4 GB DDR3-1600
Hard disk:
LiteON SSD mSATA 32 GB + Hitachi 500GB 5400 rpm 16 MB cache
Grafika:
Intel HD5000
Ekran:
13,3”, 1366 x 768 piksela, Twisted Nematic
Zvuk:
7.1 HD Audio
Ethernet:
Gigabit Ethernet
Wireless/bluetooth:
WiFi 802.11n, Intel WiDi / v4.0
Konektori:
HDMI, USB 3.0, kombinovani 3,5 mm SPK/MIC, čitač kartica, 2 x USB 3.0
Baterija:
4-cell, 45 Wh
Dodatno:
720 p 1,3 Mpix web kamera
Proizvođač:
Lenovo
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera