TEST RUN<>
062012<><>

TSR Watermark Image 2.1.3.1

Vodeni žig

Prvi korak obuhvata prikupljanje slika za zaštitu
Još nismo stigli u fazu da gledamo digitalne žigove na veštački sintetizovanom mesu mamuta ili pande, ali ih možemo uporebiti sa ciljem da dokažu i zaštite autorstvo ako smo bili dovoljno mudri da ih inkorporiramo u svoju sliku, fotografiju ili dokument. Većina umetnika svoje radove danas deli preko najveće mreže, što olakšava njihovo preuzimanje, a samim tim i zloupotrebu. Vodeni žig će u startu preventivno odbiti krivotvorce, a poslužiće i kao dokazni materijal u slučaju da do neovlašćenog korišćenja vašeg dela ipak dođe.

Vodeni žig je sredstvo koje vašem delu ne narušava umetnički i vizuelni izgled u velikoj meri, ali zlonamernicima znatno otežava postupak čišćenja kako bi ga nelegalno iskoristili. Odličan primer za to su upravo programi iz rubrike koju trenutno pratite. Ukoliko kao rezultat njihove upotrebe dobijate grafički fajl, onda će probna verzija programa preko njega obično „raspaliti” poveći vodeni žig (nagradno pitanje – da li program za vodeni žig stavlja vodeni žig kao zaštitu?). Odličan tekst na tu temu „Svet kompjutera” je objavio u broju 8/2008 (Watermark Creator 5.7), u kojem se savetuje čuvanje fajlova u RAW formatu i EXIF podacima, a objavljivanje samo konvertovanih primeraka, barem kada je reč o fotografiji.

Šta je posle četiri godine drugačije kod programa za pravljenje vodenih žigova? Rekli bismo – ništa što već nemaju ugrađeno poznatiji progami koji barataju slikama. Međutim, neki od njih su vrlo skupi, pa program traži šansu kod korisnika kojima nisu bitne ostale funkcije osim da virtuelnim zamahom zapečate fotografiju. Watermark Image omogućava pravljenje žiga u nekoliko stilova: ispupčen, uokviren ili isklesan ako se radi o unosu teksta. Uz pomoć njega možete dodati i više od jednog žiga na učitanu sliku (ne i u besplatnoj verziji), što je zgodno ako kao žig koristite svoj logo koji nije prevelikih dimenzija. Nažalost, ne postoji opcija za tileovanje, niti za povećanje slike koja će predstavljati žig.

Prilikom snimanja učitane slike ili slika (batch) moguće je promeniti njihovu izlaznu veličinu. Objavljivanje slike u nižoj rezoluciji koja je dovoljna za lep prikaz na ekranu, a nedovoljno dobra za štampu, još je jedan način da obeshrabrite kradljivce. Dobro je to što se slika može automatski orijentisati pod uglom koji je vaša kamera zabeležila u EXIF tagovima, a bilo bi još bolje kada bi se i uneti žig automatski orijentisao. Neki od EXIF podataka lako se mogu uneti u tekst žiga ako ste izabrali da ga predstavite u pisanoj formi. Kvalitet slika može se podešavati kada se snima u JPG formatu, kojem možete ukloniti i EXIF podatke. Novodobijenu, zaštićenu sliku možete snimiti u JPG, TIFF, BMP, PNG ili GIF formatu. Svaku sliku možete automatski snimiti u više različitih foldera, dodelivši joj različite formate ili kvalitet, što je takođe rezervisano za verziju sa koje visi nalepnica s brojem.

Watermark Image je, kao i većina programa ovog tipa, jednostavan, a u svojoj besplatnoj verziji može da pomogne srednje zahtevnim korisnicima.

Ognjen POPOVIĆ

 
Adobe Creative Suite 6
Autodesk 3ds Max 2013
Autodesk Maya 2013
TSR Watermark Image 2.1.3.1
Šta mislite o ovom tekstu?
MSI Afterburner 2.1
Clementine Music Player 1.0.1
Ashampoo Gadge It 1.0.1
Sweet Home 3D 3.5
S_Merge 1.5
Inbox2 0.5.0.1 Beta
Out Of Bounds
DeskAngel 2.2.3.1
Giggles ABC’s & 123’s
SimilarWeb 1.2
Skype Answering Machine 4.0.0.7
SlickScreen 1.3.3.3
InRumor ScreenSaver 2.2
Speckie 3.9.3

Potrebno:
Windows XP/Vista/7
Veličina:
629 KB, 3,16 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .watermark -image .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera