TEST PLAY<>
052010<><>

Tales of Monkey Island: Episodes 3, 4 & 5

Iako nismo blagovremeno opisivali preostale tri epizode revitalizovanog Monkey Islanda, sada, nekolko meseci pre nego što će svetlost dana ugledati umivena, specijalna HD verzija drugog dela igre, dobra je prilika da se osvrnemo na propušteno i još jednom konstatujemo da je Telltale Games uspeo u vraćanju legende na monitore računara nakon što su je mnogi odmahujući rukom davno otpisali.

Preostale tri epizode izlazile su po dinamici po kojoj su i planirane – u mesečnim intervalima između septembra i decembra. Svaku od njih krasi identičan upravljački interfejs (koji nije nimalo menjan, što je i manja zamerka), dizajn same igre i nepromenjena manipulacija inventarom (rogobatno kombinovanje predmeta moglo je malo da se ispegla, ali ne predstavlja preveliki problem). Što se tiče priče, isti princip koji je ustanovljen od početka prisutan je i ovde. Gajbrašove avanture nadovezuju se jedna na drugu, povezane su međusobno (što nije bio slučaj sa epizodnim izbacivanjem avantura Sema i Meksa, npr.), sa pojedinim predmetima koji ostaju u inventaru između zasebnih poglavlja, ali se svako od njih može nezavisno od ostatka sage pokrenuti i odigrati (što, naravno, nije preporučljivo). Sa stanovišta zadataka, zagonetki i problema, kao i u prve dve epizode, i ovde sve pršti od prilično zaguljenih, ali logičnih i zabavnih problema i glavolomki. U nekoliko slučajeva autori su otišli i korak dalje kreirajući prilično originalne probleme i mehanizme za njihovo rešavanje, a veliki plus ide i gotovo totalnom odsustvu pixel huntinga, jer su svi upotrebljivi predmeti i hot spotovi na ekranu jasno vidljivi i nemaskirani. Za one koji još nisu stigli da kompletiraju celu „sezonu” sledi kratak recap svake epizode posebno, sa minimalnim otkrivanjem i spoilovanjem sadržaja koji vas očekuju.

Lair of the Leviathan se skoro celom svojom dužinom dešava u unutrašnjosti mužjaka džinovske morske krave nežnog srca, koji je progutao baksuznu družinu na kraju prethodne epizode. U unutrašnjosti životinje Gajbraša očekuje susret sa članovima prethodne posade, inicijacija u njihovo „bratstvo”, kao i susret sa jednim starim poznanikom iz ranijih igara. Nastavak potrage za La Esponja Grandeom, artefaktom koji bi trebalo da razveje prokletstvo vudu boginja sa piratske populacije Kariba, obuhvatiće i krucijalnu Gajbrašovu ulogu u provodadžisanju između mužjaka i ženke pomenutih morskih sisara, što je predstavljeno u sjajno osmišljenoj verbalnoj igri postavljanja i odgovaranja na pitanja sa dvostrukim značenjem. Još jedna odlična strana epizode je i urnebesna odjavna špica, koju nikako ne bi trebalo propustiti.

The Trial and Execution of Guybrush Threepwood, četvrta epizoda po redu, izazvala je i najviše interesovanja zahvaljujući svom zlosutnom podnaslovu. Na početku, Gajbraš ipak uspeva da dopadne šaka luckasto poremećenom francuskom fićfiriću De Sinžu, ali pre nego što ovaj uspe da ga upregne u svoje ludačke eksperimente, naš nevoljni pirat biva zarobljen od strane pobesnele rulje sa Flotsama. Na igraču je da Gajbrašu, kao sopstvenom advokatu, pomogne u pobijanju nekoliko optužnica protiv njega koje se odnose na aktivnosti i događaje iz prethodnih epizoda, u sjajno osmišljenom „procesu stoleća”. Jednom kada se ispetlja iz pravosudnih kandži, na našem junaku je i komplikovan proces aktiviranja samog La Esponje Grandea kroz dešifrovanje kriptične mape sa uputstvom za dotični ritual. Pored poslovično kvalitetnog scenarija i gostovanja starog lisca Stena u ulozi advokata optužbe (posebno je interesantna vizuelna obrada njegovog legendarnog sakoa), primetićemo da epizodu krasi mračniji ton u drugom delu, uz nekoliko neočekivanih i bizarnih događaja i obrta koji pomalo odskaču od klasičnog karaktera Monkey Island igara.

The Rise of the Pirate God, poslednje poglavlje ovog Monkey Island serijala, iz razumljivih razloga nećemo detaljnije opisivati, jer bi bilo nemoguće ne zagaziti u debele spoiler vode. Dovoljno je reći to da epizoda nastavlja s mračnijom i morbidnijom pričom i neočekivanim obrtima i da ćemo u njoj konačno prisustvovati konačnom okršaju između napaćenog Gajbraša i bradonje Le Čaka, koji se u međuvremenu vratio u udobnost mračne strane.

S teničke strane nema mnogo iznenađenja, uz identičnu grafiku i očuvanu hardversku zahtevnost. Subjektivan utisak je da je ovakav vizuelni stil promašen (ne po kvalitetu već po tome što bi jednom Monkey Islandu daleko bolje ležale detaljne, ručno crtane pozadine), ali se ne može osporiti umešnost autorâ da na licima likova sa limitiranim brojem detalja prikažu prilično uverljive emocije. Odlična muzička pratnja filmskog kvaliteta je, očekivano, u drugom planu i audio stranom ponovo vladaju fantastični glasovi glumaca, koji su višestruko zaradili svoje honorare. Ovo se ne odnosi samo na stare kuke Dominika Armata, Aleksandru Bojd i Erla Boena u ulozi ukletog trija Gajbraš-Ilejn-Le Čak, već i na sve ostale likove, ma koliko mali, sporedni ili naizgled nebitni oni bili (opet subjektivno, najveće simpatije odnosi Valas Grajndstamp kao vlasnik Kluba 41 na Flotsamu i neurotični sudija u procesu protiv Tripvuda).

Na kraju balade može se samo konstatovati da je, osim ako se izuzme grafički stil koji neće leći baš svakom mankijevcu, Telltale odradio lavovski posao i dostojno preuzeo brigu o jednom od najznačajnijih avanturističkih serijala svih vremena iz ruku nezainteresovanog LucasArtsa. Da li će talentovani momci i devojke naći dovoljno inspiracije da nastave avanture moćnog pirata Gajbraša na isti ili neki drugi način, ostaje da se vidi, ali je sasvimjasno da ako cenite kvalitetan humor, interesantnu priču i zanimljive likove, a uz to ste i ljubitelj svega vezanog za pirate, Tales of Monkey Island predstavlja obavezno štivo za svakog ljubitelja video igara u širem smislu.

Aleksandar DINIĆ

 
Just Cause 2
The Scourge Project – Episodes 1 & 2
Borderlands: The Secret Armory of General Knoxx
Clover: A Curious Tale
Tom Clancy’s: Splinter Cell: Conviction
Tales of Monkey Island: Episodes 3, 4 & 5
Šta mislite o ovom tekstu?
Ghost Pirates of Vooju Island
Majesty 2: Kingmaker
Rise of Prussia
Prison Break: The Conspiracy
Alice in Wonderland
Disney Fairies: Tinker Bell’s Adventure
Metal Slug Complete
Dead to Rights: Retribution
God of War III

Platforma:
PC, Wii
Potrebno:
Intel Pentium 3 / 800 MHz ili AMD ekvivalent, 256 MB RAM-a, nVidia GF 32 MB ili ATI ekvivalent
Poželjno:
Intel Pentium 4 / 1,5 GHz ili AMD ekvivalent, 512 MB RAM-a, nVidia GF 64 MB ili ATI ekvivalent
Veličina:
Download / 1 CD
Adresa:
www .telltalegames .com /monkeyisland /

86
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera