TEST RUN<>
012008<><>

Softdiv Software Snosh 2.0

Konverzija u web video formate

Sve veći broj kućnih širokopojasnih internet konekcija doneo je jedan novi kvalitet u poimanju Interneta. Korisnici sada mogu mnogo lakše da razmenjuju video fajlove, ali i da ih preuzimaju sa različitih web portala. Jedan od standardnih formata za predstavljanje video zapisa putem Interneta jeste Flash, i na najvećem broju sajtova koji hostuju video zapise naći ćete upravo takve video inserte. Jedno od softverskih rešenja koje služi za pravljenje takvih video inserata je Snosh, video konvertor sa kojim svoje video i audio fajlove, ali i fotografije možete da pretvorite u Flash 8 (SWF ili FLV format), Flash MX (SWF ili FLV), Flash Vector (SFW), HTML, MP3, WAV i Windows Projector fajlove. Ovaj poslednji format ne treba da vas buni jer se radi o klasičnom izvršnom (EXE) fajlu. Kao što se može videti iz pomenutih formata, Snosh možemo da iskoristimo i za „grebovanje” zvuka iz nekog video fajla. Iako ovo nije njegova primarna namena, ne smeta što postoji, čak naprotiv, može da bude veoma korisna.

Što se ulaznih formata tiče, i njih ima prilično. Snosh se snalazi sa QuickTime, 3GP, MPEG, MPEG4, Windows Media Video, AVI, FLV, DV, WAV, WMA i JPEG fajlovima. Kao što se da primetiti, izbor je prilično velik i pokriveni su bezmalo svi uređaji koji mogu da naprave video zapis, počev od DV kamera pa do mobilnih telefona. Ipak, da ne bude zabune, neki od pomenutih formata (i za importovanje i za eksportovanje) zahtevaju posebno instalirane kodeke. Na primer, da bi moglo da se barata sa QuickTime formatom, na računaru mora da bude instaliran QuickTime Player itd.

Snosh poseduje nekoliko predefinisanih opcija za eksportovanje koje su podešene za različite brzine internet konekcija. Ukoliko vam ništa od ponuđenog ne odgovara, možete sami podesiti sve parametre (kvalitet snimka, broj izlaznih frejmova u sekundi, bitrejt, ključne frejmove i početnu i krajnju poziciju za renderovanje). Drugim rečima, ukoliko vam nije neophodan kompletan video zapis, možete obeležiti samo onaj vremenski interval unutar njega koji želite da konvertujete. Korišćenje ove opcije zgodno je i zbog prevazilaženja jednog ograničenja, ali o tome više reči niže u tekstu. Snosh dozvoljava i podešavanje izlazne rezolucije video snimka. Rezultujući video može da bude i skaliran u odnosu na original, a u njemu može da se prikaže i samo jedan deo ulaznog snimka (funkcija crop). Naravno, ne smemo zaboraviti da postoji i preview prozor u kojem se može videti i reprodukovati originalni video fajl.

Nakon videa, na red dolazi podešavanje zvuka. Ova sekcija u programu mnogo je jednostavnija. Potrebno je samo uključiti (ili isključiti) zvuk i, ako je uključen, odabrati format i njegova setovanja. Opcija Overlay služi za ubacivanje dodatnih informacija u video. To se odnosi na „lepljenje” vodenog žiga ili logoa preko video zapisa. Iako nesumnjivo korisna opcija, mislimo da bi ovde dobro došla mogućnost definisanja vremenskog intervala kada će se logo prikazivati na ekranu.

Sledeći korak u izradi Flash video zapisa jeste podešavanje svojstava SWF fajla, kao što su način reprodukcije (jednom ili u petlji, da li će se posle završetka reprodukcije jednog SWF fajla pokrenuti neki drugi itd.). Poslednji korak pre eksportovanja je dodavanje kontrola za reprodukciju, koje su na raspolaganju u nekoliko desetina varijanti.

 
Sam čin eksportovanja može se obaviti u više formata odjednom. Dovoljno je samo čekirati odgovarajuće opcije i nakon završetka tog procesa u rezultujućem folderu prikazaće se sve verzije procesiranog fajla. Isto tako moguće je napraviti i batch proceduru za automatizovanu konverziju više fajlova odjednom. Ukoliko želite da video fajl smestite na neku web stranicu, Snosh će za vas generisati i odgovarajući HTML kôd koji treba da ubacite u svoju prezentaciju.

A sada da se vratimo ograničenjima koje smo pomenuli ranije u tekstu. Generalno, u pitanju je ograničenje SWF formata, a ne samog programa. Naime, SWF format može u sebi da sadrži maksimalno 16.000 frejmova. Ukoliko pravite klasičan SWF fajl sa 25 frejmova u sekundi, na raspolaganju će vam biti nešto više od 10 minuta za taj video snimak. Iako vas niko ne sprečava da napravite i duži fajl (sa više frejmova), Flash Player će reprodukovati samo prvih 16.000 frejmova. Snosh ipak može da se zaobilaznim putem izbori sa ovim ograničenjem. Jedan od načina jeste da se smanji broj frejmova u sekundi. Ako umesto sa 25 fps svoj video zapis snimite sa 20 fps, umesto 10 imaćete na raspolaganju skoro 13 minuta maksimalne vremenske dužine SWF fajla. Ukoliko ne želite da pravite kompromis po pitanju kvaliteta, na raspolaganju su dve druge solucije. Pomenuli smo u tekstu da u podešavanjima SWF fajlova postoji opcija za automatsko pokretanje sledećeg fajla po završetku reprodukcije tekućeg. Na ovaj način možete napraviti „lanac” SWF fajlova dužine do 16.000 frejmova. Najelegantnije rešenje ipak je korišćenje FLV formata. To je alternativni Flash format (takođe je Macromedijin proizvod), koji je razvijen specijalno za reprodukciju video fajlova. FLV format nema ograničenje u broju frejmova koje može da čuva, ali ima jedno drugo ograničenje – da bi se reprodukovao, neophodno je da na računaru postoji instaliran Macromedia Flash Player u verziji 7 ili noviji.

Sve u svemu, Snosh je odlično rešenje za svakog ko želi da ostvari dobru kontrolu nad izradom Flash fajlova, a podrška za neke druge izlazne formate predstavlja samo bonus.

Branislav BUBANJA

 
Side Effects Software Houdini 9
Easy DVD Creator 1.5.7
AKVIS Sketch 6.0.615.2002
Snapter Ice 2.0
McAfee VirusScan Plus with SiteAdvisor 2008
Softdiv Software Snosh 2.0
Šta mislite o ovom tekstu?
Sothink Video Encoder for Adobe Flash 2.3
Eclipsit Microangelo Creation 2
FontLab ScanFont 5.0 i TypeTool 3.0
MGDSoftware DietController 1.02

Potrebno:
Windows
Veličina:
16,7 MB, 30,7 MB na HD-u
Cena:
55 dolara, otključava neograničenu upotrebu programa
Adresa:
www .snosh .net
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera