Promo Vesti

Ova foto oprema će podići kvalitet vaših fotki na viši nivo

Svako ko se malo ozbiljnije bavi fotografijom, pa makar i amaterski, zna koliku razliku u jednostavnosti fotkanja, ali i kvalitetu samih fotografija može napraviti odgovarajuća foto oprema. Proverili smo s profesionalcima i izabrali 10 delova najosnovnije dodatne foto opreme. Pogledajte!

10. 50mm objektiv
50 milimetarski objektivi su toliko popularni da ih ima gotovo svaka fotografska torba. Nije čudno, jer ipak je reč o odličnom objektivu koji će vam omogućiti da zabeležite znatno kvalitetnije i bolje fotografije u poređenju s onima koje ste škljocnuli objektivom lošijeg kvaliteta koji je došao u paketu s vašim fotoaparatom. Vrlo prihvatljive cene i velike efikasnosti, ovo je definitivno jedan od glavnih delova dodatne DSLR opreme. Iskusni fotografi govore da postoji jedna zamka u koju ćete verovatno upasti ako se odlučite za kupovinu ovog objektiva – jednom kad otkrijete razliku u kvalitetu, nećete moći da prestanete da kupujete nove objektive.

9. Power Bank
Ako većinu svojih fotki slikate mobilnim, dodatan izvor napajanja koji možete nositi u rancu i biće vam od velike koristi. Power Bank će vam biti od pomoći ne samo za pametni telefon, već i za sve ostale uređaje koji se mogu puniti putem USB kabla – od GoPro kamera, tableta pa sve do nekih kompaktnih digitalnih fotoaparata. Izaberite lagan i izdržljiv model s opcijom brzog punjenja.

8. Kutija za memorijske kartice
Držač, odnosno torbica ili kutija za memorijske kartice ima samo jednu jedinu svrhu – da na sigurnom čuva vaše memorijske kartice. U njih možete spakovati CF kartice, SD kartice ili čak microSD kartice. Neke od njih imaju i shock zaštitu, a uz to mogu biti i vodonepropusne. Za sve one kojima su kartice posvuda, ovo je idealan komad dodatne foto opreme.

7. Kaiš za fotoaparat
Profesionalni fotografi naglašavaju važnost kvalitetnog kaiša za fotoaparat. Naravno, ističu ga kao jednog od najvažnijih delova opreme, apsolutni must-have. Neki od njih, dostupni i u domaćim veb prodavnicama su izrazito svestrani, mogu se koristiti i za brdo druge opreme poput dvogleda, daljinometra, tripoda i slično, a osim toga odgovaraju svim vrstama fotoaparata. Mogu biti od velike pomoći kao stabilizatori i pri snimanju videa. Ako nemate kaiš za fotoaparat, definitivno razmislite o nabavci.

6. Stativi / tripodi
Stativi su osnova fotografske opreme, bilo da vam trebaju za fotoaparate, pametne telefone ili tablete. Kod biranja stativa za DSLR fotoaparat, njegova nosivost biće vam jedan od osnovnih kriterijuma. Najrobusniji među njima mogu nositi i do 20kg, izdržljivi su i odlično služe svrsi, međutim poprilična mana može biti sama težina stativa, pa zato pažljivo izaberite i nemojte preterivati, odnosno izaberite tripod prema uslovima u kojima ga mislite koristiti.

5. Pribor za čišćenje objektiva
Koliko ćete fotografisati i uživati u svojoj profesiji ili omiljenom hobiju, toliko ćete deo vremena morati da posvetite čišćenju i održavanju sve foto opreme koju koristite. Jedan od obaveznih rituala čišćenja odnosi se na čišćenje objektiva. Od pribora za čišćenje objektiva na raspolaganju su vam četkice, pumpice i olovke za čišćenje, različiti setovi koji uključuju i pribor za čišćenje senzora i mekane jednokratne krpice za čišćenje. Krpice su ujedno i najčešći izbor profesionalaca jer su jeftine, jednokratne, a mogu se koristiti i za čišćenje filtera. Važno je da su antistatičke.

4. Dodatne baterije
Ovo je još jedan nezaobilazni komad opreme svih profesionalnih fotografa, ali i svih onih koji se fotografijom bave iz hobija, pa zbog tog hobija često putuju ili provode vreme u prirodi, daleko od prve električne utičnice. Dugotrajno snimanje prazni i najkvalitetniju (najnoviju) bateriju i nijedno drugo rešenje nije efikasno kao ono kada pri ruci imate barem još jednu dodatnu bateriju, ako ne i više njih.

3. Dodatne memorijske kartice i čitač memorijskih kartica
Bez dodatnih memorijskih kartica nemojte ni pomišljati na fotografisanje događaja. Nepisano je pravilo da kvalitetnija kamera znači da imate i kvalitetnije snimke, a kvalitetniji snimci zauzimaju dosta mesta na vašim memorijskim karticama. Pažljivo izaberite vrstu kartice za svoj fotoaparat; obično su to SD ili CF memorijske kartice.
Čitač memorijskih kartica olakšaće vam jednu uobičajnu radnju – prebacivanje fotki sa aparata na računar. Naravno, fotke možete prebacivati i direktno s kamere, ali mnogo mnogo sporije nego što će to biti s čitačem kartica.

2. Eksterni hard disk
Kod prebacivanja važnih fotki na računar, dobro je odmah napraviti i kopiju na eksternom hard disku. Ovo posebno važi za sve profesionalce među fotografima koji jednostavno ne mogu sebi dozvoliti da ostanu bez originalnih fotografija.
Osim toga, nakon obrade ili pregledanja fotki na računaru, iste treba negde „skladištiti“, a to je najlakše i najsigurnije upravo na eksternom hard disku.

1. Ranac/torba za foto opremu
Prvo mesto zauzima najvažnija dodatna foto oprema – ranac ili torba za fotoaparat i svu potrebnu foto opremu. Mnogo je različitih modela i vrsta torbi i rančeva dostupno u prodavnicama (posebno na vebu) – od torbi na točkićima, do klasičnih rančeva, tvrdih kofera ili torbi koje se prebacuju preko jednog ramena. Ove poslednje mnogi navode i kao najpraktičnije jer je iz njih najlakše na brzinu izvaditi fotoaparat ili neki drugi komad dodatne foto opreme. Pre biranja treba proveriti sve dostupne pregrade i džepiće kako biste organizovano mogli da držite sve što vam treba za neometano fotografisanje.