Tokom godina, tehnologija je napravila pravu revoluciju sveta u kom živimo, i kreirala neverovatne alate i resurse, omogućavajući da nam korisne informacije budu na dohvat ruke. Digitalne tehnologije su nam se uvukle u DNK toliko da smo im izloženi od najranijeg uzrasta. Nedavno sprovedeno istraživanje pokazalo je da svako četvrto dete u Srbiji poseduje svoj uređaj, 96 odsto dece nižih razreda i 88 odsto dece predškolskog uzrasta svakodnevno koristi internet, a čak 70% dece od 4 do 8 godina digitalne tehnologije koristi samostalno, bez nadzora roditelja.
I dok nudi bezbroj korisnih mogućnosti, postavlja se pitanje da li zaista znamo kako naša deca provode vreme na internetu i kakvim su sadržajima izloženi? Zaštita dece na internetu je u poslednjih nekoliko godina postalo „vruća” tema i sve veći izazov za roditelje. Chat sa nepoznatim osobama, nasilni i eksplicitni sadržaji, internet nasilje – samo su neke od opasnosti koje vrebaju cyber prostorom. Edukacija roditelja o bezbednosti na internetu od ključne je važnosti, jer omogućava da budu u toku sa trendovima koji često brže stižu do dece nego do njih. Ukoliko su dovoljno informisani i upućeni, roditelji će moći da odgovore na svaku dilemu kod deteta i da ga upute u pravom smeru kada je boravak na internetu u pitanju.
Ako razmišljate odakle krenuti, edukativna platforma Vip mobile Bezbedni klinci bi mogla da bude pravo rešenje. Upravo ovde možete pronaći kvalitetan sadržaj na temu bezbedne upotrebe interneta za decu, preporuke različitih lista popularnih igara, edukativnih aplikacija i kanala na kojima deca mogu kvalitetno da provode svoje vreme, kao i informacije o alatima i uređajima koji vam u tome mogu pomoći. U izradi sadržaja za platformu učestvovali su stručnjaci Pedagoškog društva Srbije, a platforma sadrži savete i objašnjenja različitih situacija na društvenim mrežama, aplikacijama za dopisivanje, kao i korisne sajtove. Kako bi se dodatno edukovali i oni koji na decu imaju najviše uticaja, pored roditelja, Vip će u narednom periodu organizovati i radionice na temu bezbednosti dece na internetu za nastavnike
širom Srbije.
Korak više u zaštiti dece na internetu predstavlja i upotreba softverskih alata, poznatijih kao roditeljski nadzor. On obično uključuje podesive filtere, softver za kontrolu/nadgledanje, kontrolu vremena, IM (instant messages) i chat kontrolu. Preporuka je da se roditeljski nadzor koristi na svim uređajima koji imaju pristup internetu: računarima, laptopovima i uređajima za igre, mobilnim telefonima i slično. U tom smislu, besplatna aplikacija VipDečjaZona, roditeljima omogućava da jednostavno blokiraju aplikacije, filtriraju internet sadržaj i upravljaju vremenom koje njihovo dete provodi uz telefon ili tablet. Svako dete kom se ukine pristup internetu biće na mnogo načina u ozbiljnom nedostatku u odnosu na svoje vršnjake. Zato je, uz korisna rešenja kakva je platforma Bezbedni klinci, važno razviti odnos poverenja sa detetom. Razgovor o tome šta vole da rade na netu, koje aplikacije im se sviđaju i zašto, šta rade kako bi bili bezbedni, ohrabrenje da potraže pomoć i pomognu drugima, kao i zajedničke aktivnosti na netu su pravi put ka bezbednijem online okruženju.