TEST RUN
nomacs 3.16 • PotPlayer 1.7 • Krita 5.2.2 • Kdenlive 24.02 • CPU-Z 2.09 • Oracle VM VirtualBox 7.0.14 • RealWorld Cursor Editor 2003.1 • Mixxx 2.4.0
Korisne besplatne alatke
Vladimir PISODOROV
1. april 2024.

Uz Windows dolazi gomila softverskih alatki upitne upotrebne vrednosti. Istina, među njima se nalaze i izuzeci, koje koristimo na svakodnevnom nivou, ali da li ste čuli da neko, sem onih najnezainteresovanijih, koristi Photos za pregled slika, Paint za grafičko stvaranje ili, recimo, Media Player za „puštanje” audio/video-sadržaja? Uglavnom se traže alternativna rešenja i nije tajna koji primerci dominiraju u pripadajućim kategorijama. Ima ih sa obe strane spektra - i besplatnih i komercijalnih, mada je prosečnom korisniku uvek milije kada nešto može da koristi „za dž”.

Prosečnom korisniku uvek je milije kada nešto može da koristi „za dž”...

Ovom prilikom, donekle ćemo skrenuti sa puta i umesto da vam, po ko zna koji put, predstavimo besplatne alatke koje su kvalitetom odavno istakle kandidaturu za najbolje u svojim klasama, svetla reflektora usmerićemo na one koje vrebaju iz zapećka. To ne znači da su među njima baš sva rešenja totalno nepoznata široj javnosti - naprotiv, već da se ređe ističu u prvi plan. Naravno, nismo mogli da izbegnemo da još jednom isprobamo i po koje rešenje davno ustanovljene reputacije. Na testu nam se našlo osam alatki, a počinjemo od stvari koju većina prosečnih korisnika prvo uradi kada se dočepa kompjutera - reprodukcijom multimedijalnog sadržaja.

nomacs 3.16

Nomacs (nomacs.org, 34 MB) je jednostavan „pregledač slika”, koji može da se preuzme u instalacionoj ili prenosivoj varijanti. Razvoj programa stao je sa verzijom 3.16, od pre skoro četiri godine, ali to ne treba da vas obeshrabri. Upravljački interfejs je sveden i jednostavan, a po pokretanju programa na ekranu će se pojaviti sićušna radna forma. Nomacs se od konkurencije izdvaja i po tome što je podržan veliki broj grafičkih formata zapisa, ali ne samo njih. Na primer, dozvoljeno je „otvaranje” Microsoft Office dokumenata, pa, čak, i arhiviranog/kompresovanog sadržaja (ZIP), dok vas programska rutina neće ostaviti na cedilu ni kada su u pitanju Photoshop kreacije i fotografije zabeležene u formatu RAW.

Aktiviranjem pomoćnih panela, nomacs korisniku nudi jednostavniji pristup podržanim funkcijama, doduše, nauštrb slobodnog prostora za prikaz sadržaja i „čistoće” upravljačkog interfejsa. Tako, mogu da se prikazuju thumbnailovi, „drvo” direktorijuma, podaci iz zaglavlja slika, komande za kontrolu toka reprodukcije slideshow prezentacija i tako dalje. Na raspolaganju je i čitav buljuk funkcija za obradu grafičkog sadržaja, promenu veličine slike, konvertovanje u podržane formate zapisa, batch procesiranje, pa čak i proširivanje sadržaja programa putem plug-inova.

PotPlayer 1.7

Ukoliko vam se dopao minimalizam nomacsa, onda ćete biti oduševljenim onim što nudi PotPlayer (potplayer.daum.net, 36 MB). U pitanju je alatka za reprodukciju audio/video sadržaja, koja baš i nije toliko nepoznata široj javnosti. Ipak, PotPlayer ne pominje se toliko često koliko zaslužuje i redovno ostaje u senci, na primer, VLC media playera, Media Player Classic Home Cinema i ostale poznatije braće.

Krasi ga sveden upravljački interfejs i radna površina čiji veći deo zauzima prostor u kom će se obaviti „iscrtavanje” multimedijalnog sadržaja. U pitanju je, takozvani, „jednoglavi” interfejs, s obzirom na to da su komande za kontrolu toka reprodukcije integrisane i nalaze se pri dnu radne forme. Na raspolaganju je osnovni set mogućnosti, ali to ne znači da PotPlayer „ispod haube” nema šta da ponudi. Multimedijalni sadržaj može da se „povuče” sa, praktično, bilo koje lokacije, pa čak i analognih TV kartica, dok mu nije strano ni koketiranje sa sadržajem koji se nalazi na mreži. Podržan je i broadcast, primanje signala koji emituju veb-kamere, a sadržaj može da se bistri sa plej-liste, koju je moguće „prišiti” za desnu ivicu radne forme.

Očekivano, PotPlayer dolazi sa svitom ugrađenih kodeka, podržava učitavanje tekstualnih datoteka koje sadrže prevode za filmove/serije, a neće se buniti ni ako pokušate da ga iskoristite kao alatku za reprodukciju audio-sadržaja. Prilikom video-reprodukcije, program može da se osloni na resurse grafičke kartice i na taj način rastereti procesor, a ako nastavite da čačkate po onom što se nalazi „ispod haube”, otkrićete da je u pitanje daleko moćnije ostvarenje nego što je to njegova neugledna spoljašnost sugerisala na početku.

Krita 5.2.2

Iz Painta, ma koliko odolevao zubu vremena, teško da ćete uspeti da dođete do grafičkih remek-dela koristeći ugrađene alatke ili tablu za crtanje. Za tako nešto postoji besplatna i open source alternativa - Krita (krita.org, 146 MB), profesionalno ostvarenje za čiji nastanak su zaslužni upravo kolege umetnici.

Može da se kaže da je upravljački interfejs, relativno, jednostavan i da njegova organizacija ne odstupa puno od sličnih ostvarenja iz klase. Ako ste jednom pokrenuli Photoshop ili neku sličnu alatku, nećete biti iznenađeni zatečenom organizacijom u Kriti. Podržan je rad s layerima, na raspolaganju je „mali milion” korisnih alatki, tu je i podrška za učitavanje PSD kreacija, baš kao i sveobuhvatna podrška za grafičke table. Na raspolaganju je i mogućnost korišćenja grafičkih filtera, skripti, a kako da od programa izvučete maksimum, možete da saznate iz bogate online dokumentacije. Krita podržava i HDR, napredne funkcije za manipulisanje bojama, odličan editor četkica, mogućnost izrade animacija... ali da biste sve to savladali, ipak, biće vam potrebno izvesno vreme. Po našem mišljenju, program može da se koristi i za obradu ranije izrađenog sadržaja, iako tako nešto nije u fokusu.

Problem može da nastane kada su u pitanju hardverske predispozicije, naročito kada je količina radne memorije u pitanju. Krita će se zavrteti i na mašinama sa samo četiri gigabajta RAM-a, ali će vam za udoban rad biti potrebno čak četiri puta više. Spas može da dođe u vidu podatka da je program jako dobro optimizovan.

Kdenlive 24.02

Postoji hrpa dobrih alatki za montažu video-sadržaja, naravno i onih besplatnih, a mi ćemo vam ovog puta pažnju skrenuti na Kdenlive (kdenlive.org, 110 MB). Pored toga što je besplatan, ovaj projekat je i open source, a na softverskoj pijaci nalazi se još od 2003. godine. U pitanju je nelinearna montaža video-sadržaja, što znači da je korisnicima na raspolaganju vremenska linija i više „traka” po kojima može da se raspoređuje multimedijalni materijal.

Za radno okruženje možemo da kažemo da je klasičnog tipa. Prikazom dominira vremenska linija, a iznad nje nalaze se preview sekcije za brzo pregledanje selektovanog video-snimka i čitavog projekta. Levo je smešten komplement iz kog se pristupa učitanom sadržaju koji nameravate da koristite prilikom rada, ali i brojnim efektima i dodacima koje je, pritom, moguće postaviti na vremensku liniju. Između ostalog, zahvaljujući oslanjanju na FFmpeg, program je u mogućnosti da učita bilo koji video-snimak koji mu ponudite. Pritom, sa izlaza može da „izađe” bilo koja rezolucija koju zamislite, naravno, i 4K komplement(i). Kako bi se mašini olakšao život prilikom obrade gabaritnih i datoteka visoke rezolucije, na raspolaganju je mogućnost rada sa proxy datotekama, čiji kvalitet možete sami da odredite.

Kdenlive nudi mnoštvo zanimljivih propratnih funkcija. Na primer, tu je mogućnost rada s tekstom, pomenuti specijalni i tranzicioni efekti, opcija da se, direktno sa vremenske linije, obavi renderovanje dela materijala kako bi se stekao uvid u to kako će da izgleda rezultanta, a tu je i mogućnost povlačenja dodatnog, online sadržaja i tako dalje.

CPU-Z 2.09

Na stranama rubrike Tips & Tricks možete da pročitate tekst o tome kako da pod Windowsom, bez korišćenja eksternih softverskih rešenja, dođete do (nekih) podataka o hardverskim komponentama sistema. Kada bismo sada krenuli u nabrajanje third party alatki za ovu namenu, ko zna kada bismo završili, pa ćemo umesto toga pažnju da vam skrenemo na alternativno rešenje. U pitanju je CPU-Z (i.sk.rs/359840, 2 MB), prilično poznata alatka za koju mnogi misle da služi isključivo za detekciju modela procesora i ispisivanje podataka o njemu.

U praksi, u pitanju je daleko više od toga, jer ovo programče nudi mogućnost prezentovanja informacija o matičnoj ploči, memoriji i grafičkoj kartici. Na raspolaganju je čak i sekcija za jednostavno „ocenjivanje” performansi procesora (alternativno, i za njegovo „stresiranje”), uz mogućnost da se podaci uporede sa referentnim iz baze koja dolazi uz program.

Program odlikuje velika preglednost i jasno prezentovani podaci, iako ne postoje dodatna pojašnjenja o njihovom značenju koja bi početnicima pomogla da se lakše snađu i rastumače ih. Inače, sadržaju se pristupa preko komandnih kartica, a često je dato mnogo više informacija nego što ste to tražili. Dobar primer za to su memorijski moduli kod kojih čak postoji podatak o datumu proizvodnje.

Oracle VM VirtualBox 7.0.14

Iako virtuelizacija ne predstavlja novu stvar, ne možemo da preskočimo priliku i ne spomenemo da se korisnicima na ovaj način nudi mogućnost da, u kontrolisanom okruženju, obave testiranje radnih okruženja bez bojazni da će napraviti štetu. Za tu svrhu postoji besplatno ostvarenje, Oracleov VirtualBox (www.virtualbox.org, 106 MB), koje će vam omogućiti da se razmašete i izradite virtuelno okruženje po sopstvenom naumu. U program su uložene godine razvoja, a nedavno je svetlost dana ugledala i sedma, velika revizija, koja je donela dugoočekivani redizajn upravljačkog interfejsa.

Uprkos unapređenjima na polju lakše dostupnosti resursa, evidentno je da ćete, ukoliko iz VirtualBoxa želite da izvučete maksimum, morati da provedete neko vreme u učenju zakonitosti i savladavanju upravljačkog interfejsa. Kada to učinite, shvatićete da se pred vama nalazi kutija puna mogućnosti, koja omogućava pokretanje gotovo bilo kog operativnog sistema koji može da vam padne na pamet. Programeri su se dobro dosetili, pa su operativne sisteme podelili po kategorijama i jasno naznačili ključne verzije koje je moguće odabrati kao šablon prilikom definisanja virtuelnih mašina. Pored Windowsa, na raspolaganju je i macOS, Linux, IBM OS/2, BSD i Solaris, a ako među ponuđenima ne možete da pronađete onaj koji želite da zavrtite, uvek možete da se opredelite za kategoriju Other.

Podešavanje virtuelnog hardvera stvar je koju možete da obavite pre ili nakon instalacije operativnog sistema, što omogućava rihtovanje performansi u bilo kom momentu. U ovom segmentu, malo toga možete da uradite pogrešno, ali početnici moraju da budu oprezni kako ne bi zalutali u moru mogućnosti i funkcija.

RealWorld Cursor Editor 2003.1

Ako još uvek volite da se bavite prilagođavanjem izgleda Windowsa, ali preferirate korišćenje rešenja koja sami izradite, onda bi trebalo da pogledate šta nudi RealWorld Cursor Editor (i.sk.rs/359842, 9 MB). Na početku, pomislićete da nešto nije u redu sa programom, tačnije, da su vas njegovi tvorci pogrešno informisali o njegovoj nameni. Na raspolaganju je neuobičajeno velik broj mogućnosti i funkcija, toliko velik da bi neka ostvarenja iz domena alatki za crtanje i obradu fotografija, odnosno, njihovi autori, mogli da se postide. Dobra stvar je to što su autori omogućili jednostavan pristup video-snimcima koji pojašnjavaju korišćenje važnih funkcija, pa ćete, ipak, imati odakle da krenete.

Do unikatnog kursora može da se dođe „od nule”, prepravljajući neko od postojećih rešenja, ali i „isecanjem” modela iz slike koju ćete dostaviti do programa. Ostavljena je mogućnost „čupanja” screenshotova, tako da je sadržaj moguće „povući” i sa desktopa. Sledeća stvar koju ova alatka podržava je izrada animiranih kursora, pa, čak, i onih u više rezolucija, a omogućeno je i njihovo konvertovanje u oba smera. Konačno, tu je i jednostavna metoda za zamenu aktivnih kursora. Ono što nam se najviše dopalo je ugrađeni editor i nije slučajno da smo ga uporedili sa programima za crtanje i obradu fotografija. Pokretački engine oslanja se na RealWorld Paint, još jedno besplatno ostvarenje istog autora. Za kraj još da napomenemo da Cursor Editor može da se koristi i kao prenosiva alatka.

Mixxx 2.4.0

Davno su prošla vremena kada smo baje na žurkama izigravali blejkajući u katodaša i iz Winampa, celu noć, vrteli muziku koja se sviđa okupljenima. Ode danas sve „u oblake”, nema više ni katodaša, a na Winamp su zaboravili i oni koji su znali da je postojao (mislimo na legacy verziju, ne na rebootovani komplement). Šansa da budete onaj koga će reflektori obasjavati celu noć, ipak, postoje, a za tako nešto biće vam dovoljan laptop pod miškom i program Mixxx (mixxx.org, 64 MB).

Mixxx je besplatno, open source ostvarenje koje omogućava korišćenje najviše četiri deka istovremeno. Donosi mogućnost koketiranja sa iTunesom i Traktorom, ali pod skute programa možete da dodate muzičke numere uskladištene u, gotovo, bilo kom formatu (pa i one FLAC tipa). Na raspolaganju je mogućnost praćenja tempa, ponavljanja segmenata sve dok ne odlučite da je vreme da u miks ubacite novu numeru, baš kao i da se efekti vezuju jedan za drugi. Kada se umorite i kada poželite da popričate sa nekim od fanova koji vas iz publike ushićeno gledaju kako radite, muzika ne mora da stane, jer je tu funkcija za automatsko miksovanje sadržaja. Ne treba posebno isticati da Mixxx pruža i mogućnost „preplitanja” numera (crossfade), da je na raspolaganju grafički ekvilajzer, promena tempa i tako dalje.

Za one koje su otišli korak dalje, na raspolaganju je i podrška za korišćenje MIDI/HID uređaja, koji u nebesa podižu kvalitet DJ-isanja, potom podrška za broadcasting sadržaja putem Shoutcast i Icecast servera, ali i mogućnosti da izrađene mikseve snimite na hard-disk. Mixxx omogućava i priključivanje mikrofona i eksternih instrumenata i njihovo „živo” ubacivanje, što je sve zajedno krajnje neverovatno za program za koji autori ne traže ni prebijenog cvonjka. Za program ovolikih mogućnosti, normalno je da će biti potrebno vreme kako biste naučili potrebne zakonitosti i uspeli da ga zauzdate. Naročito pošto se većina kontrola nalazi na glavnoj radnoj formi, pa je upoznavanje stvar od koje možete da imate strah. Savladajte ga, jer će vam se višestruko vratiti.

• • •

Prilikom sastavljanja spiska programa koje ćemo vam predstaviti, jedini ključ koji smo upotrebili je da budu zaista besplatni. Dakle, ideja nam nije bila da pokrijemo potrebe određene grupe korisnika, a još manje da vam ukažemo na alatke koje možete da koristite u sinergiji kako biste obavili određenu vrstu posla. Kada kažemo da su u pitanju „zaista besplatni” programi, mislimo na to da ne postoje njihove komercijalne varijante, za koje bi free izdanja bila samo, od funkcija ošišana, najava. Svih osam alatki sa testa postoje samo u besplatnim iteracijama, ne donose skrivene troškove i ne ostavljaju prostor da čeznete za funkcijama koje se plaćaju. Na listi je, naravno, moglo da ih se nađe još, ali nešto moramo da ostavimo i za narednu priliku.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama