TEST RUN
Priform Recuva 1.53 • UndeleteMyFiles Pro 3.1 • MyRecover 3.6 • EaseUS Data Recovery Wizard 17.0 • Stellar Data Recovery 11.0 • Wise Data Recovery 6.1.6
Besplatni programi za povraćaj podataka
Vladimir PISODOROV
1. mart 2024.

Nema tog korisnika kojem se nije desilo da nepažnjom obriše važnu datoteku, pa i čitav direktorijum sa hard-diska. Hladan znoj koji vas tom prilikom obliva nešto je najstrašnije što možete da doživite sedeći ispred monitora, ali razloga za paniku, ipak, nema. Od kad je (kompjuterskog) sveta i veka, postoje programske alatke koje služe za povraćaj podataka. Da bi njihovo korišćenje bilo uspešno, veoma je važno da prestanete sa korišćenjem diska sa kog planirate da izvršite povraćaj podataka. Verujemo da već znate za priču da se podaci prilikom brisanja ne uklanjaju sa hard-diska, već da se prostor koji okupiraju označava slobodnim. Ukoliko nema novih upisa na disk, šanse da situaciju preokrenete u svoju korist veoma su velike.

Predstavljamo šest najboljih alata...

Postoji gomila programa koji se bave ovom problematikom. U većini slučajeva radi se o komercijalnim ostvarenjima, koja će vam iz novčanika izbiti priličnu svotu novca. Zbog toga smo napravili kratak presek besplatnog spektra tržišta, odnosno rešenja koja mogu da se koriste i za „dž”. U slučaju prosečnih, kućnih korisnika, ona, u većini situacija, „završavaju posao”, osim ako nije došlo do „rezanja” ogromne količine podataka.

Piriform Recuva 1.53

Piriformova Recuva (i.sk.rs/359767, 12,39 MB), alatka je kojoj se prvoj obraćamo kada dođe do neželjenog gubitka podataka. Pre svega, zbog toga što je korisnički interfejs izuzetno jednostavan, a u akciju možete da krenete sami ili uz pomoć „čarobnjaka”. Program se snalazi sa „običnim” hard-diskovima, SSD-ima, prenosivim nosačima podataka... Pre otpočinjanja procesa skeniranja možete da naglasite koje tipove datoteka želite da „pojurite”, a podržane su slike, audio-fajlovi, dokumenti, video-snimci, arhive... Ukoliko niste sigurni koji tip fajlova tražite, možete da odaberete opciju skeniranja svog dostupnog materijala.

Na listi „pogodaka” izlistava se sve što je program uspeo da pronađe, a dobra stvar je to što će zelenom bojom biti označeni oni koje je moguće povratiti. Dobićete i informacije o tome sa koje lokacije će se povući informacije, da li postoje „prepisani” klasteri, koji je naziv datoteke i tako dalje. Na raspolaganju je i mogućnost „dubokog skeniranja”, čak i previewa datoteka, pa Recuvu jednostavno ne možete a da ne uzmete u obzir.

UndeleteMyFiles Pro 3.1

Ne dozvolite da vas sufiks Pro u nazivu programa zbuni - UndeleteMyFiles Pro (i.sk.rs/359768, 1,31 MB) u potpunosti je besplatno ostvarenje. Početni ekran nagoveštava da ovo parče softvera može mnogo više od pukog spasavanja nasukanih datoteka. Tako se među funkcijama nalaze i one za nepovratno brisanje datoteka, izrada „slika” hard-diskova sa kojima naknadno možete da radite, podrška za vraćanje mejlova iz podržanih klijenata za njihovu razmenu... UndeleteMyFiles Pro datoteke može da „vadi” i sa digitalnih uređaja povezanih sa kompjuterom, ne donosi mogućnost rada sa „čarobnjakom”, ali ni označavanja tipova datoteka za kojima se traga. Umesto toga, možete samo da označite particiju koju želite da skenirate i potom kliknete na taster Scan.

Nije nam se dopalo to što se po obavljenom skeniranju korisnik ne obaveštava o tome u kakvom stanju su detektovane datoteke. To znači da ćete prvo morati da obavite povraćaj fajlova, pa tek onda da proverite da li je operacija uspela. Ako je za utehu, postoji Preview funkcija, koja će, donekle, ublažiti nedostatak kategorizacije ovog tipa. Nedostatak je i to što nije podržan režim „dubokog skeniranja”, ali je protivteža postojanje moćne sekcije za pretragu, koja omogućava lako lociranje datoteka bilo kog tipa.

MyRecover 3.6

U uvodu smo napomenuli da besplatne verzije komercijalnih ostvarenja mogu da se koriste u kućnim uslovima ukoliko nije došlo do „rezanja” velike količine podataka. Upravo to je ograničenje koje donosi MyRecover (www.myrecover.com, 38,62 MB), i ono iznosi 30 megabajta po sesiji. Nažalost, to nije sve, tako da će korisnici Free izdanja biti osuđeni na sporije brzine skeniranja i povraćaja podataka. Ako program uspešno obavi akciju, nećemo žaliti vreme koje smo potrošili čekajući.

Dakle, MyRecover proces skeniranja obavlja dosta sporo, ali vas pre toga ne pita apsolutno ništa. Preko naročite statusne linije pratite dokle se stiglo, a u bilo kom momentu proces može da se pauzira ili prekine. Datoteke se automatski sortiraju, tako da se odvaja obrisan od materijala koji je u večna lovišta poslat preko kante za otpatke ili, recimo, datoteka koje će biti poređane po tipu (Audio, Documents, Images, Videos...). Izlistan sadržaj može da se filtrira na više načina, a može da se bira i između prikaza u vidu klasične liste ili thumbnailova.Deep Scan se podrazumeva i obavlja se automatski nakon okončanja „običnog” komplementa. Naoružajte se strpljenjem, jer proces može da potraje. Preview funkcija i ovde je prisutna i koristićete je obilato, pošto ni MyRecover datotekama „ne prišiva” stanje u kom se nalaze.

EaseUS Data Recovery Wizard 17.0

EaseUS Data Recovery Wizard (i.sk.rs/359776, 68,81 MB) je švajcarski nož među alatkama za povraćaj slučajno obrisanih podataka. Program je namenjen za gotovo svaku situaciju u kojoj korisnik može da se nađe, pa čak i za spasavanje podataka sa oštećenih hard-diskova. Naravno, podatke vraća i kada su u pitanju „izgubljene” particije, pobrljavljeni sistemi, formatirani diskovi... Akcija može da se sprovede sa bilo kojim nosačem podataka, pa čak i kada su NAS uređaji u pitanju.

Ni ova alatka ne može da se pohvali brzinom skeniranja, ali je, baš kao kod prethodnika, na delu odličan sistem sortiranja pronađenog materijala. Datoteke se automatski sortiraju po tipu, tako da lako pronalazite dokumente, audio-fajlove, video-snimke, mejlove i tako dalje. U bilo kom momentu, opet, isto kao kod prethodnika, možete da se prebacite na klasičan prikaz, gde će vam biti predočene putanje obrisanih datoteka. Dodatno filtriranje moguće je na sijaset načina, kao i predstavljanje putem liste ili thumbnailova. Ne postoji označavanje stanja u kojima se pronađene datoteke nalaze, ali je zato tu moćna Preview funkcija da, koliko-toliko, nadomesti stvari. Besplatna verzija ograničena je na povraćaj 512 megabajta podataka i nije u stanju da obavi reparaciju oštećenih multimedijalnih datoteka. Deep Scan se podrazumeva podefaultu.

Stellar Data Recovery 11.0

Zahvaljujući jednostavnom upravljačkom interfejsu i postojanju svojevrsnog „čarobnjaka”, Stellar Data Recovery (i.sk.rs/359780, 105,2 MB) dopašće se prvenstveno početnicima. Na početku, potrebno je da odaberete koje to tipove datoteka „jurite”, a na raspolaganju su slike, audio-fajlovi, dokumenti, video-snimci i mejlovi. Posebna kategorija su direktorijumi iz kojih će biti pokušan povraćaj svih datoteka. U sledećem koraku vrši se odabir particije ili uređaja na kom se nalaze podaci, kao i aktiviranje režima Deep Scan. Meta može da bude, bukvalno, bilo koji nosač podataka, pa i oni eksterni ili SSD-i, dok je važno napomenuti da podaci mogu da se „vade” i sa RAW particija. Pokriveni su i svi ostali slučajevi: od slučajno obrisanih datoteka, preko formatiranog sadržaja, pa sve do diskova na kojima se nalazi oštećen sadržaj.

Skeniranje se obavlja po fazama, a ako uključite Preview, možete da vidite na kojim datotekama program trenutno „radi”. Kao i u prethodna dva slučaja, proces skeniranja ume da potraje, pa se zavalite u fotelju. Kada se rezultati, konačno, budu pojavili na ekranu, možete da birate između predstavljanja putem putanja, sortiranja po tipovima datoteka, ali i komplementa koji prikazuje samo obrisane datoteke. Autori su bili izdašni, pa su u besplatnoj verziji omogućili povraćaj čak gigabajt podataka.

Wise Data Recovery 6.1.6

Za kraj smo ostavili Wise Data Recovery (i.sk.rs/359781, 11,83 MB), jednostavno rešenje za povraćaj slučajno obrisanih podataka, koje krasi sveden upravljački interfejs koji se ne oslanja na koketiranje sa „čarobnjakom”. Nakon što odaberete particiju/disk, proces skeniranja počinje automatski, a fajlovi se razvrstavaju po kategorijama. Naravno, postoji i uobičajen pregled po putanjama, mogućnost korišćenja filtera i pretrage pogodaka sa liste.

Wise Data Recovery podržava sve tipove skladišnih uređaja i veliki broj fajl-formata. Po brzini je sličan ostalim predstavnicima iz klase, dok u besplatnoj verziji nudi mogućnost povraćaja dva gigabajta podataka. Odlikuje ga i to što može da se koristi i kao prenosiva alatka, što je u situacijama kada je potrebno izbeći upisivanje novih podataka na disk od velikog značaja. Program se koristi u viđenom obliku, nudi Preview funkciju, ali ne označava iteme na listi bojom koja bi sugerisala na uspešnost akcije vraćanja podataka u život.

• • •

Piriformova Recuva odoleva konkurenciji i godinama, mada zub vremena počinje da ostavlja tragove. Program se jednostavno koristi, a u besplatnoj varijanti ne donosi ograničenja koja će zasmetati prosečnim, kućnim korisnicima. Na raspolaganju je i „čarobnjak”, ali i jasan pokazatelj da li je označene datoteke moguće povratiti ili ne. S druge strane, EaseUS Data Recovery Wizard nema premca kada je u pitanju broj funkcija i uspešnost povraćaja podataka, ali zbog ograničenja koje donosi besplatna verzija kada je u pitanju količina podataka koju je dozvoljeno spasiti pre zavlačenja ruke u džep, lako možemo da ga diskvalifikujemo sa pobedničkog postolja. Alternativa mu je Stellar Data Recovery, podjednako moćna alatka kada su propratne funkcije u pitanju, ali i duplo izdašnija kada je dozvoljena količina povraćenog materijala „za dž” u pitanju. Tu je i izuzetno pedantan i sveden upravljački interfejs. Ni ostatak družine nije za bacanje, pa ako vam predočena trojka ne bude „završila posao”, isprobajte i njih.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama