SERVIS
Promena grafičkog interfejsa na Linuxu
Ulepšavanje desktopa
Petar LONČAREVIĆ
1. septembar 2015.

Izmena grafičkog interfejsa kod Linuxa nije (mnogo) problematična zbog njegove arhitekture, ali je potrebno poznavati osnovne operacije u terminalu. Sve se svodi na instalaciju potrebnih elemenata, njihovu aktivaciju, podešavanje i naknadno uživanje u korišćenju novih đakonija.

Iako svaki korisnik Linuxa ima svoju omiljenu distribuciju sa pratećim interfejsom, može se desti da ga nešto posle određenog vremena jednostavno „smori”. Za takve situacije napravićemo mali vodič šta se po tom pitanju može uraditi, pa ako ništa drugo, možete se barem malo poigrati...

Ukoliko ste nov korisnik Linuxa, nemojte se plašiti njegovog moćnog terminala (nešto slično Windows Command Promptu ili Power Shellu). On olakšava praćenje uputstava koje ćete pronaći u tekstovima poput ovog. Umesto da pratite duge liste koraka koje treba da prođete, a koje vam govore gde sve treba da kliknete, najveći deo ćete moći da uradite jednostavnim kucanjem komande u terminalu (ili kopiranjem, ako ovo čitate online) i pritiskom na taster ’Enter’.

Dostupni interfejsi

Od gotovih interfejsa, dostupni su nam mnogobrojni, ali ćemo u ovom tekstu pokriti samo one koji su nam se vizuelno najviše svideli, a to su Blackbox, Cinnamon, Budgie, Enlightenment, Fluxbox, GNOME, GNOME Classic, GNOME Flashback (Compiz i Metacity), KDE Plasma, LXDE, MATE, Openbox, Pekwm, Kodi (bivši XBMC) i Xfce.

Priprema

Za ovu igrariju potrebno je imati instaliran Linux, ili ga sveže instalirati. Radi manje glavobolje, preporučujemo update operativnog sistema i aplikacija pre upuštanja u proceduru. Ukoliko planirate da isprobate mnogo različitih interfejsa, pre no što se odlučite za onaj koji ćete koristiti u daljem radu, preporučujemo podizanje „igrališta” u virtuelnoj mašini (recimo Virtualbox), zbog mogućih komplikacija.

Instalacija gotovih GUI-ja

Za primer ovog teksta koristili smo distribuciju Ubuntu, zbog velike popularnosti među korisnicima i određenih problema koje njen glavni interfejs Unity zadaje korisnicima. Ti problemi su za neke vizuelne prirode, dok su za druge vezani za nekompatibilan hardver, pa mislimo da je on odličan za ovu pokaznu vežbu.

Za početak avanture potrebno je prvo otvoriti Terminal. To se radi klikom miša na Ubuntu meni (isto to se može postići pritiskom na ’Super/Windows’ taster na tastaturi), kucanjem reči Terminal i kliktanjem na pripadajuću ikonicu (ili pritiskom na taster ’Enter’). Ukoliko volite lakši put koji omogućavaju skraćenice na tastaturi, isti efekat se postiže pritiskom na tastere ’Ctrl+Alt+T’.

Za instalaciju interfejsa (a i ostalog softvera) koristi se uglavnom samo komanda

sudo apt-get install naziv-interfejsa

mada je u nekim slučajevima potrebno prvo dodavanje repozitorijuma (http://ow.ly/QqzNl) iz kog će se sam interfejs preuzeti, što se radi komandom

sudo add-apt-repository ppa:ime-repositorijuma”

Onda je ceo proces nešto složeniji, pa set komandi izgleda ovako

sudo add-apt-repository ppa:ime-repozitorijuma && sudo apt-get update && sudo apt-get install ime-interfejsa

Prvi deo ovog seta komandi dodaje repositorijum, drugi apdejtuje listu dostupnih paketa, dok treći instalira željeni interfejs, a „&&” karakteri između svake komande predstavljaju sponu za sekvencijalno izvršavanje svake od ovih komandi. Nakon uspešno izvršene instalacije, za probu novog GUI-ja potrebno je izlogovati se, iz padajućeg menija na Login Screenu odabrati željeni interfejs i zatim se ponovo ulogovati. Pri tom, nakon probe se ne morate odlučiti za samo jedan, već ih možete podesiti i koristiti nekoliko, ukoliko među njima nema nikakve kolizije.

Kako da Linux izgleda kao Windows

S obzirom na to da stare navike teško umiru, neki od nas koliko god da su odmakli od Windowsa kao pojma operativnog sistema i dalje vole takav izgled. Ubuntu je, recimo, moguće kastomizovati da bude vrlo, vrlo sličan Windowsu 7, a kako stvari sa popularnošću Windowsa 10 stoje, verujemo da će se uskoro pojaviti i „tema” za takav izgled.

Deo ovog procesa se vrši kroz Terminal, a deo metodom point & click. Prvi korak je instalacija Cinnamon interfejsa kroz terminal, ukoliko nije već instaliran. Zatim je potrebno izlogovati se i odabrati Cinnamon, pa se ulogovati opet. Nakon toga, potrebno je kroz terminal skinuti i instalirati teme (opširnije u prilogu). Kada se instalacija završi, teme se biraju iz Themes panela, do kog se najlakše stiže pritiskom na meni, kucanjem „Themes” i klikom na pronađenu ikonicu. Nakon startovanja, potrebno je odabrati Win7 iz panela Window Borders, Icons, Controls i Desktop, dok se za Mouse Pointer bira DMZ White. Ukoliko se desi da ikonice u desnom ćošku Task Bara (kod sata) budu loše prikazane, potrebno je uraditi desni klik na Task Bar, odabrati opciju Panel Settings, upaliti opciju Use customized panel size i podesiti visinu po želji, što će rešiti bag u vezi sa veličinom ikonica. Neke stvari se naravno moraju i ručno podesiti. Pozadina se mora skinuti i podesiti zasebno (najbolje sa opcijom Zoom), a takođe se mora skinuti i slika koja će ikonicu menija da zameni Start ikonicom, kao i izbrisati tekstualni naslov menija. To se radi desnim klikom na meni, te klikom na opciju Configure i brisanjem reči „Menu” iz polja Text. Ikonica se menja klikom na Use a custom icon i izborom nove (recimo ove: http://ow.ly/QO7iv). Po želji je moguće sa Task Bara izbrisati ikonice koje su višak desnim klikom i biranjem opcije Remove this applet. Za dodavanje ikonica na desktop (što nije baš odlika Sedmice, ali mi neki volimo) potrebno je otvoriti aplikaciju Desktop (na isti način kao i Themes), i upaliti ikonice koje su potrebne od ponuđenih.

Kako da Linux izgleda kao Mac

Još jedan izgled koji je mnogima privlačan je i izgled Mac OS-a. Kada je u pitanju Ubuntu 14.04, moguće je (skoro) potpuno prilagoditi izgled tako da liči na Mac OS X. Ovaj proces je potrebno proći iz Unity interfejsa, gde pored instalacije potrebnih elemenata kroz Terminal ima i dosta point & click operacija. Wallpaper je potrebno podesiti ručno (isto kao kod Windows moda), a paket slika možete preuzeti sa http://ow.ly/R2G7g. Sledi instalacija potrebnih elemenata (kroz priloženi set komandi u terminalu), a zatim restart OS-a. Kada se OS startuje, potrebno je pokrenuti Docky i instalirati Mac temu za njega, koju možete skinuti sa http://ow.ly/R2Jis. Instalacija se radi klikom na prvu ikonicu Dockyja, čime se otvara njegov Settings, klikom na dugme Install koje se nalazi pod sekcijom General Options i biranjem skinutog paketa (Mac-OS-Lion(Docky).tar). Nakon toga, potrebno je izabrati temu Buyi-idock kroz padajući meni opcije Themes iz iste sekcije, zatim zatvoriti i ponovo otvoriti podešavanja radi čekiranja opcije 3D Background iz sekcije Dock Configuration i zatvoriti podešavanja. Posle toga je potrebno startovati Unity Tweak Tool i odabrati jednu od ponuđenih Mbuntu tema sa Theme i Icons opcija, a za kursor odabrati Mac-cursors sa opcije Cursor. Za potpun ugođaj, na samom kraju je potrebno postaviti Unity Menu na Autohide. To se radi iz sekcije Behavior opcije Apperance Ubuntuovog System Settingsa.

• • •

Za kraj vam preporučujemo da proverite koji interfejs ima vaša distribucija pre pokušavanja instalacije novih, da ne bi došlo do mogućih problema. Primera radi, svi gotovi interfejsi koje smo probali su međusobno kompatibilni, osim GNOME i MATE interfejsa. Naime, ukoliko se instalira prvo GNOME, naknadnom instalacijom MATE interfejsa, brišu se svi GNOME interfejsi, dok je sa ostalima kompatibilan. Što se modova tiče, mogućnosti su beskonačne, ali i tu bi trebalo da budemo oprezni, jer može doći do problema. Za kraj je bitno istaći da se kod operativnih sistema baziranih na Linuxu može promeniti skoro sve, te se pored ovde prikazanih promena može uraditi još dosta stvari ukoliko se to žarko želi. Happy modding!


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama