TEST DRIVE<>
022016<><>

JVC GZ-R15

GoPro sa zumom

Poslednjih nekoliko godina proizvođači vrhunskih kamera pokušali su da se prilagode (ili dodvore) aktuelnim dešavanjima koje diktira tržište mobilnih telefona. Sony je dodavao svojim kamerama minijaturni projektor sa idejom da korisnik lakše prikaže društvu ili porodici šta je zanimljivo snimio tog dana. Panasonic je ugrađivao selfi kameru koja istovremeno snima i kamermana (PiP). Moramo da priznamo da niko u redakciji nije bio oduševljen ovakvim trendovima. Verovatno zbog toga, pažnju nam je privukla JVC-jeva relativno jeftina kamera sa oznakom GZ-R15 koja je, za razliku od Sonyjevih i Panasonicovih gimmicka, zaista napravljena sa opcijama koje će krajnji korisnici znati da cene.

U današnje vreme kada čujete da neko razmišlja o kupovini kamere, najverovatnije je u planu kupovina nekog modela trenutno popularnih akcionih kamera. Ili, druga krajnost je popularna uzrečica „Šta će mi kamera, imam to i u mobilnom?”. Obe opcije imaju svojih prednosti i mana, u odnosu na standardne modele kamera. Srećom, neko u JVC-u razmišljao je kako da napravi kameru kojom bi većina korisnika bila zadovoljna.

GZ-R15 je kamera koja je otporna na udarce i pad sa visine od metar i po na tvrdu površinu. Naravno da ne treba ovu činjenicu zloupotrebljavati u svakodnevnoj primeni, već uzeti kao nešto što će vam umanjiti brigu ako ukućani, pogotovo deca, ne budu baš u svakom trenutku najnežniji prema kameri.

Sledeća osobina koja krasi JVC-jevu seriju „Quad Proof” kamera jeste vodootpornost. Minimalističkim dizajnom, sa što manje komandnih tastera, zaštitnim staklom koje štiti optiku sa prednje strane i specijalnim vratima koja štite konektore od vlage, JVC je uspeo da stvori kameru koja omogućava snimanje i do pet metara pod vodom. Naravno, postoje mala ograničenja i preporuke kako se kamera koristi u ovim ekstremnim uslovima. Na primer, ne preporučuje se snimanje u slanoj vodi. U stvari, ako ste već odlučili da baš morate nešto da snimite u moru, snimanje ne bi trebalo dugo da traje i obavezno kameru isperete običnom vodom da ne bi došlo do korozije osetljivijih delova. Takođe, iz JVC-a kažu da ne bi trebalo skakati u vodu zajedno sa kamerom zbog mogućnosti oštećenja pokretnog displeja i prednjeg zaštitnog stakla.

Da bi se postigao što jednostavniji dizajn tela kamere, a koji je istovremeno ne poskupljuje, inženjeri u JVC-u su odlučili da baterija bude ugrađena u kameru i samim tim bude neizmenjiva. Neki će ovo, eventualno, videti kao manu, ali uteha je da ugrađena baterija ima kapacitet koji obezbeđuje snimanje i do 270 minuta (ako imate i toliko memorijskog prostora). Pozitivno je i to da kod standardnih kamera bateriju ovakvog kapaciteta po pravilu morate da dokupite, a nisu baš jeftine.

Treći adut ove kamere jeste mogućnost da radi na temperaturama do minus deset stepeni. Kako je telo hermetički zatvoreno, ne postoji opasnost od kondenzacije i oštećenja elektronike. I konačno, četvrti adut jeste hermetički zatvoreno kućište, što znači da ni prašina nije problem za ovu kameru, ali bi trebalo ipak pripaziti na pesak (na plažama) zbog opasnosti da se izgrebe prednje zaštitno staklo ili displej.

Opcija koja je sasvim normalna u svetu kamera, a često nedostaje na mobilnim aparatima i standardnim akcionim kamerama jeste zumiranje. Koliko puta vam se desilo da snimate mobilnim i da biste tako voleli da približite neki detalj, neku osobu... JVC GZ-R15 je opremljena impresivnim optičkim zumom od čak 40x, sa stabilizacijom slike. Stabilizacija radi prilično dobro, mada se pomalo muči prilikom maksimalnog uvećanja. Takođe smo primetili i da izoštravanje slike postaje prilično sporo na maksimalnom zumu. Kvalitet slike je prilično dobar za ovaj cenovni razred. Kao i uvek, što više svetla – to će slika biti bolja.

Ovaj model nipošto ne treba porediti sa skupim modelima iz Sonyja i Panasonica. To su dva različita sveta. JVC-jeva „Quad Proof” serija prvenstveno je namenjena snimanju porodice na odmorima. Proizvođač je mislio na bezbednost uređaja, a na vama je da se opustite na odmoru čak i ako deca odluče da snimaju ribice u plićaku.

Zoran OLUIĆ

 
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 5
Toshiba Video Stream HDD (DT01ABA200V), Western Digital Purple (WD20PURX), Seagate Video HDD (ST2000VM003) i Seagate Surveillance HDD (ST2000VX003)
LC-Power LC-HUB-EX4R-ALU
Gigatron Game Rattler
LC-Power Gaming 977MB Big Block
Dell E1916He, E2016H, E2216H i E2316H
Benq GW2270
Dell Inspiron 15-3542
Asus RoG GX700VO
HP Pavilion x2 (12)
JVC GZ-R15
Šta mislite o ovom tekstu?
nJoy Septu 600, Horus 600, Isis 650L i Shed 625
TP-Link Archer C20

Ukratko
1. Telo kamere se na prvi pogled ne razlikuje mnogo od standardnih kamera iz ove klase. Međutim izgled vara, sve je prilagođeno uslovima snimanja koji su ekstremniji od standardnih.
2. Zaštitno staklo štiti optiku od vode do dubine od pet metara.
3. Displej je najranjiviji deo kamere i verovatno jedini deo na koji se mora barem malo pripaziti prilikom upotrebe.
4. Sve komande su smeštene na ekran osetljiv na dodir, kako bi se što više smanjila potreba za tasterima na telu kamere.
5. Zaštitna guma čuva konektore i memorijsku karticu od vode i prašine.
6. Tekstilna traka za nošenje je udobna, ali ona nije „Quad Proof” i prilično dugo ostaje vlažna ako je pokvasite.

Senzor:
CMOS 1/5.8” (back illuminated), 2.290.000 piksela, minimalna osetljivost 3 luksa
Optika:
Konica Minolta HD sočivo, optički zum 40x, dinamički zum 60x
Ekran:
3 inča, 230.000 piksela, rezistivni touch
Memorija:
SD kartica, klasa 4 ili više
Video-formati:
1080p, 1080i, 720p
Ostalo:
analogni PAL video izlaz; mini HDMI izlaz; USB 2.0
Dimenzije i masa:
50 x 57 x 116 mm, 240 g
Proizvođač:
JVC
Cena (u vreme testiranja):
29000 dinara
Kontakt:
Flutto
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera