TEST DRIVE<>
032015<><>

Dell Inspiron 15 7537

U inspiraciji je potencijal

Pred nama je još jedan Inspiron koji je sasvim ispunio sva naša očekivanja, pozitivna, ali i ona druga. Ako krenemo redom, prva u nizu logo nalepnica u desnom uglu baze laptopa je Ubuntu. Na našu veliku žalost Dell nas je još jednom naveo na pomisao da je Ubuntu samo paravan za prodaju hardvera bez operativnog sistema. Koju ideju su imali „stručnjaci” iz Della kada su na nekoliko meseci star hardver odlučili da stave Ubuntu 12.04 koji je star više godina verovatno nikada nećemo saznati. Ta verzija Ubuntua već dugo nije poslednja LTS (Long Term Support) verzija, niti je najstabilnija, a svakako nema ni najbolju podršku za hardver koji je Dell ugradio u ovaj Inspiron. Po starom lošem običaju, drajveri za grafičku karticu su loše instalirani bez ikakve podrške za 3D akceleraciju i OpenGL. Ni jedan softver kome su potrebne ove biblioteke (igre, 3D modeling i animacija, video-montaža...) ne može da se pokrene, a da stvar bude još gora nijedan od ponuđenih vlasničkih drajvera vam neće vratiti kontrolu nad hardverom. Ovde ćemo samo za trenutak gvirnuti na sledeće dve logo nalepnice (i pokvariti iznenađenje), da shvatite šta se od hardvera ignoriše: Nvidia GeForce (konkretno 750M sa 2 GB) i Core i7.

Dakle, ne preostaje ništa drugo nego da pobrišete sve particije (čak i one servisne jer ne služe ničemu), povučete poslednju verziju Ubuntua sa interneta ako je to vaš odabrani distro i krenete ispočetka. Ažuriranje 12.04 na kasnije verzije nije preporučljivo jer traje čitavu večnost, a šanse da ćete na kraju morati sve da instalirate butovanjem sa instalacionog medija su prilično velike. Začuđujuće, ekran osetljiv na dodir je radio po prvom uključivanju.

Ugovor koji je Dell potpisao sa Canonicalom o korišćenju Ubuntua na svojim laptopima verovatno je loš po obe kompanije, a najviše za kupce Dellovih laptopa i poklonike Ubuntu operativnog sistema koje niko ne pita ništa. Zjapeća crna rupa u tom ugovoru je verovatno progutala onaj deo koji definiše ko je odgovoran za podršku hardveru, pošto Dell ne oseća nikakvu potrebu da na svom sajtu ponudi drajvere/firmver koji bi „spasili” korisnike, a Canonical objavljuje detaljnu tabelu uređaja koja pokazuje da je za većinu laptopa na kojima se isporučuje Ubuntu odgovoran proizvođač.

Ako je Dell uspeo da uradi sve pogrešno sa Ubuntuom, možda iz najboljih namera, sa olakšanjem konstatujemo da je sa hardverske strane uradio skoro sve baš kako treba. Inspiron 15-7537 je prelepa mašina spakovana u super kvalitetno kućište od brušenog aluminijuma. Ivice su oborene vrlo preciznom obradom i pored toga što izgledaju sjajno, vrlo su prijatne na dodir. Preko čitavog laptopa, izuzev monitora koji ima elegantni crni okvir, dominiraju srebrni tonovi. Isto važi i za kvalitetnu tastaturu sa pozadinskim osvetljenjem, mada je ona jedino mesto na laptopu gde ćete primetiti minimalno ugibanje pod pritiskom. Ogromni multi-tač tačped (10,5 x 8 cm) ispod tastature je vrlo udoban za korišćenje, mada zbog svojih gabarita i osetljivosti može da zasmeta pri dužem pisanju. Nažalost, na tastaturi ne postoji alternativna opcija na funkcijskim tasterima za deaktivaciju tačpeda pa ćete to morati da premostite softverom.

Raspored portova na ovom laptopu je takođe odličan, pošto USB portovi (ukupno 4 komada) nisu nagurani previše blizu, što znači da stvarno možete da iskoristite sva četiri istovremeno – na obe strane po dva.

Interesantno je da se ovaj Inspiron zvanično vodi kao tzv. ultrabook, mada iz meseca u mesec razlike između dve kategorije postaju sve više akademske. Sa debljinom od 2,2 centimetra i težinom od 2,6 kg, Inspiron 15-7537 svakako ne spada u ultrabukove sa minimalističkim pretenzijama.

Hardver u unutrašnjosti ovog lepotana nije ništa manje impresivan od njegove spoljašnjosti. Baza ovog laptopa je dvojezgarni Core i7-4510U procesor na 2,0 GHz koji će po potrebi oboriti frekvenciju na 800 MHz u uslovima niže opterećenosti, ili je povisiti na 3,0 GHz kada je potrebno „zapeti”. Primerak koji je stigao do nas je opremljen sa 8 GB dual-channel RAM, što je dovoljno za sve „predviđene” potrebe. To naročito važi na GNU/Linux operativnim sistemima koji imaju niže apetite za resursima od Prozora, gde komotno možete računati na celih 7 do 7,5 GB memorije koje možete posvetiti aplikacijama na kojima radite. Pošto se ovaj Inspiron prodaje sa preinstaliranim Ubuntuom jasno je da UEFI na matičnoj ploči ima podršku i za Legacy BIOS, što je vrlo korisno onima koji ne nameravaju svoj hardver da „znoje” Prozorima.

Već smo pomenuli da je Dell, pored Intel HD 4400 GPU-a integrisanog u procesor, ovom Inspironu dodelio i Nvidia GeForce GT 750M grafičku karticu. U prethodnih nekoliko brojeva smo testirali različite modele mobilnih računara sa ovom grafičkom karticom. Na tim testovima, baš kao i na testovima Inspirona 15-7537, GT 750M se pokazao kao vrlo kvalitetno rešenje. Ostvareni rezultati su vrlo ujednačeni, a sa ovom grafičkom karticom ćete se bez problema igrati ili raditi na grafički zahtevnijim aplikacijama. Podrška za ovu seriju grafičkih čipova u Linuxu je upravo ovih dana postala još bolja, pa je prava šteta što Dell nije iskoristio tu priliku sa ovako kvalitetnim hardverom.

Skladištenje podataka je povereno vrlo dobrom Seagateovom hibridnom disku ST1000LM014 koji na sebi ima 8 GB NAND memorije, što kombinuje prednosti SSD-a i mehaničkih diskova. Iako je deklarisan na 5400 obrtaja u minuti, performanse su već na oko više od onoga što se očekuje od običnih 5400 rpm diskova i to se oseća u svakodnevnom radu. Glavni problem sa ovim diskom nije u performansama, već što ga Seagate reklamira kao 1 TB disk, a on realno nije ni blizu te brojke. U nekim reklamama se primenjuje klasični marketinški nastup navodeći cifru od 1000 GB (1 TB = 1024 GB), ali čak ni to nije istina jer je kapacitet ovog diska u stvari 953,869 GB, a to je tek 931,5 GB. Dakle, razlika između onog što se reklamira i stvarnog stanja stvari je stigla skoro do 10%. Biće interesantno videti gde će se na kraju povući granica za neetičko reklamiranje kapaciteta diskova.

Ekran, s druge strane, uglavnom odgovara specifikacijama i u punoj HD rezoluciji nije zamorno sedeti ispred njega više sati. IPS sa LED pozadinskim osvetljenjem je presvučen refleksivnim slojem, ali se refleksije slabo primećuju sve dok direktno ne okrenete ekran u sijalicu ili drugi tačkasti izvor svetla. Brzina osvežavanja slike je dovoljna za sve primene od standardnog rada sa kancelarijskim softverom i surfovanja, do gledanja filmova i igranja. Sa prethodnim serijama Inspirona je bilo pritužbi na suviše mekan i labav sistem kojim je monitor spojen sa kućištem. U ovoj seriji je to ispravljeno i zglob je vrlo širok i utegnut tako da je neophodno koristiti obe šake kod otvaranja laptopa.

Zvučnici se nalaze na zaobljenom delu donje strane kućišta i prednost je što su okrenuti ka korisniku. Definicija zvuka je vrlo dobra, ali vas novi Inspiron neće oduševiti snagom zvuka koja je prihvatljiva za sve klasične primene. Ipak, ako želite malo ambijentalne muzike kad vas posete prijatelji, posegnite pre za svojim stereom.

Jedna od najbitnijih karakteristika svakog mobilnog računara je svakako autonomija. Inspiron 15-7537 se i na tom polju može pohvaliti solidnim rezultatima. Sa maksimalnim osvetljenjem i prosečnim opterećenjem procesora odnosno grafičke karte možete računati sa 200 do 220 minuta neometanog rada. Ukoliko pravite kompromise po pitanju ova dva parametra, bez strujnog adaptera možete biti i značajno duže od četiri sata.

Bez dvoumljenja, hardver ovog sjajnog laptopa možemo porediti sa kvalitetom jednog MacBook Proa, kako po izgledu i kvalitetu materijala tako i po performansama. Da bi ovaj sjajni Inspiron bio bar približno upotrebljiv, pored novca kojim ćete ga platiti, biće potrebno još mnogo pažnje i truda korisnika. Potencijal je definitivno tu. Potrebno je samo da izvagate da li ste se prepoznali u prethodne tri rečenice.

Stevan JOSIMOVIĆ

3DMark
Ice Storm43275
Cloud Gate7406
Fire Strike1814
Fire Strike Extreme905
PCMark 8
Home3244
Creative2746
Work4446
Cinebench r15
OpenGL [fps]68.95
CPU [pts]250
CPU (samo jedno jezgro) [pts]121
MP Ratio [x]2.07
CrystalDiskMark
Sequential read / write [MB/s]115.3 / 117.7
4K read / write [MB/s]1.172 / 4.372
Fritz Chess Benchmark
Relative speed11.14
Knodes/s5345
Luxmark v2.0
OpenCL GPUs (Intel HD4400 + GT 750M)589
OpenCL CPUs (4 niti)228
Trajanje baterije
Maks. osvetlj,, prosečno optereć. CPU/GPU3:43:00
 
Pentium G3258 Anniversary Edition i Gigabyte B85M-HD3
Antec P380
Njoy A20560N, A20560M i A21500D
Asus EeeBook X205TA
Dell Inspiron 15 7537
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon Pixma MG5650
Sandberg USB Master Charger i Magnetic Charging Station 4in1
Epson L810
Canon PowerShot SX520 HS
BenQ GP30 Ultra Lite LED Projector
Vivax DVB-T2 106/170, Xwave Digital One
TP-Link 300Mbps AV500 WiFi Powerline Extender Starter Kit (TL-WPA4220KIT)

Procesor:
Intel Core i7-4510U 2,0 GHz (Turbo 3,1 GHz)
Memorija:
8 GB (2 x 4 GB) Dual Channel DDR3L 1600 MHz
HDD:
Seagate 1 TB 5400 rpm hibridni HDD sa 8 GB NAND
Grafika:
Nvidia GeForce GT 750M 2 GB DDR5
Ekran:
15,6 inča, 1920 x 1080 px, IPS sa LED pozadinskim osvetljenjem, osetljiv na dodir
Tastatura:
Dell tastatura sa osvetljenjem i multitač tačpedom od 10,5 x 8 cm
Bežična mreža:
Intel 7260BGN+BT (802.11bgn + BT 4.0)
Mreža:
Realtek RTL8168/8111
Priključci:
4 x USB 3.0, HDMI, Kensington, RJ-45, 8-u-1 čitač kartica
Zvuk:
Waves MaxxAudio Pro
Web kamera:
720p
Baterija:
4-ćelijska, litijum-jonska, 58 Wh
Dimenzije i masa:
379,4 x 254,8 x 22,2 mm, 2,6 kg
Operativni sistem:
Ubuntu Linux 12.04 SP1
Proizvođač:
Dell
Kontakt:
List Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera