LAKI PINGVINI<>
052014<><>

Zorin OS 8.1 Core

Linux „na izvol’te”

Unazad nekoliko meseci veoma je aktuelna tema o završetku podrške za Windows XP u aprilu tekuće godine. Iako veliki broj kućnih korisnika verovatno neće menjati ovu verziju operativnog sistema, neki će se odlučiti za nadogradnju na novije verzije Windowsa, a verujemo da će biti i korisnika koji će poželeti da pređu na, ili makar probaju, neku Linux distribuciju. Verovatno prva stvar koju će uzeti u obzir pri izboru Linux distribucije jeste izgled. Zorin OS je zamišljen da bi olakšao prelazak Windows korisnika pružajući im već dobro poznato okruženje, ali ovo je mač s dve oštrice. Iako izgledom podseća na Windows ne ponaša se isto, što može zbuniti neke korisnike izazivajući kontraefekat. Mi smo testirali Core verziju, a tu je i Educational verzija namenjena školama, kao i Gaming verzija namenjena korisnicima koji su više okrenuti video-igrama. Prve dve verzije su besplatne, dok se Gaming verzija ranije plaćala, ali je sada pružena mogućnost da se i ona dobije besplatno, uključivanjem u Zorin World Community Grid, o čemu više možete da pročitate kasnije u tekstu.

Zorin OS baziran je na Ubuntu, a verzija 8.1 koju smo mi testirali, počiva na Ubuntu 13.10 i ima podršku do jula ove godine, mada je, pored nje, dostupna i verzija 6 koja ima podršku do 2017. godine (Long Term Support). Nakon preuzimanja iso fajla sa zvaničnog sajta potrebno ga je narezati na DVD ili ga, pomoću programa Unetbootin, staviti na USB fleš memoriju i tako pokrenuti Zorin OS. Sa instalacijom nećete imati problema, ista je kao i na Ubuntuu i njegovim derivatima, što znači prilično jednostavna. Nakon završene instalacije i prvog pokretanja računara, preporuka je da uradite nadogradnju sistema, za šta je zadužen alat Software Updater.

Prvi utisak o ovoj distribuciji jeste vizuelna privlačnost sa dosta efekata za koje je zadužen Compiz. Podrazumevani izgled je sličan izgledu Windows 7, ali ako vam se takva postavka ne sviđa, u start meniju možete da nađete Zorin Look Changer u kojem imate još dva već predefinisana izgleda – Windows XP i GNOME 2 (u Gaming verziji postoji i MacOS X izgled). Zanimljivo je da je panel u Windows 7 i XP izgledu u stvari AWN dock prilagođenih postavki kojem je dodan Zorin Menu, tako da izgled panela možete i sami da menjate. Zorin Menu nije kopija Windows 7 menija, ali se vidi njegov uticaj. S desne strane panela nalaze se klasične postavke poput sistemske kasete i sata, a zanimljiv dodatak je i opcija na čiji klik imati pristup sistemskim postavkama, korisničkim nalozima, gašenju i restartovanju računara kao i linku za pomoć oko Zorin OS-a koji vodi na zvanični forum u slučaju da vam treba savet ili imate pitanje.

Pored već navedenih, Zorin OS poseduje još sopstvenih programa. Zorin Theme Changer je zadužen za promenu između tamne i svetle teme, dok generalnu promenu tema možete izvršiti u takođe već instaliranom Gnome tweak tool-u. Tu je i Zorin Web Browser Manager koji će vam olakšati odabir željenog internet brauzera (podrazumevani je Google Chrome), a ponuđeni su i Firefox, Opera i Midori. Istu stvar možete uraditi i preko Software centra, pomoću kojeg možete pretraživati repozitorijum i instalirati neki od željenih programa.

S obzirom na to da je Ubuntu osnova, velik deo softvera je preuzet iz njega, a takođe i System Settings u kojem možete menjati postavke vezane za sam sistem. Zadani menadžer fajlova je Nautilus verzije 3.8.2, a pored već pomenutih alata, od preinstaliranih programa tu su: LibreOffice, GIMP, Cheese, Music (Noise), Videos (Totem), Disks, Wine, Compiz Config Settings Manager (CCSM). CCSM će vam dobro doći da podesite ponašanje okruženja do detalja kao i da se „igrate” sa ponuđenim efektima i animacijama ili ih po želji isključite ako vam smetaju. Pored ovih tu je još jedan veoma zanimljiv program pod nazivom Help Humanity (pomenuti Zorin World Community Grid). U napomeni pri paljenju programa piše da je u pitanju program koji će omogućiti da „donirate” neiskorišćenu snagu vašeg računara naučnicima kojima rade na izlečenju raka i AIDS-a, kao i drugim humanitarnim projektima, a pri tome neće bitnije uticati na rad vašeg operativnog sistema. Koristili smo ovaj program, i stvarno nije bilo vidljivih promena u radu operativnog sistema, a nadamo se da smo ovime makar malo pomogli naučnicima kojima je računarska snaga potrebna. Više informacija o ovome možete naći na adresi goo.gl/oeEJkI. Zanimljivo je da su u distribuciju uključeni i programi koje inače retko viđamo preinstalirane, kao što su: Power Statistics (program za proveru potrošnje struje, veoma korisno za korisnike prenosnih računara), Disk usage analyzer (statistika popunjenosti hard diska), kao i program za proveru ispravnosti komponenti vašeg ljubimca pod nazivom System testing.

Za korisnike aplikacija ili video-igara pravljenih za Windows su, pored winea, instalirani winetricks i PlayOnLinux koji će omogućiti njihovu lakšu instalaciju i pokretanje. Ovakvim detaljima vidimo da tim koji stoji iza ove distribucije misli na sve što bi moglo zatrebati bivšem Windows korisniku i olakšati mu prelazak na novi operativni sistem.

Kao i većina Ubuntu baziranih distribucija, ni Zorin OS nema problema sa stabilnošću. Rad u njemu je pravo uživanje i distribucija je veoma brza, a posebno moramo pohvaliti Compiz efekte koji će sigurno ostaviti dobar utisak na nekoga ko se prvi put sreće sa Linux distribucijama. Jedina zamerka koju bismo mogli da uputimo ovoj distribuciji jeste nemogućnost brzog pokretanja aplikacija pritiskom tastera Alt+F2 na koju su mnogi korisnici Linux okruženja navikli, ali ne možemo reći da je ovo veliki propust s obzirom na to da ciljna grupa Zorin OS-a verovatno nije ni upućena u postojanje ovako zgodne prečice, a problem se lako rešava naknadnim ubacivanjem programa kao što je Synapse. Zanimljiv izgled kao i alati koji olakšavaju upotrebu ovog operativnog sistema čine Zorin OS distribucijom koja je laka za korišćenje, te je uz Linux Mint ona naša preporuka za svakog početnika u svetu Linuxa.

Bojan STOJANOVIĆ

 
Zorin OS 8.1 Core
Šta mislite o ovom tekstu?
Skrooge 1.8.0
KStars 2.1.0
Polly 0.93.11

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GPL
Veličina:
32bit – 1,5 GB; 64bit – 1,6GB
Cena:
operativni sistem je besplatan
Adresa:
www .zorin -os .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera