TEST DRIVE<>
082013<><>

Dell U2413

Slatko od snova

Dosadašnje iskustvo pokazalo je da sa Dellovim monitorima važi pravilo „koliko para, toliko muzike” i da je prag devijacije, u odnosu na konkurenciju, znatno manji, pa smo sa nestrpljenjem iščekivali da stigne naslednik čuvenog U2410 koji je u svoje vreme žario i palio... I stigao je. Model U2413 je noviji, mlađi i, dok čitate ovo, šalje prethodnika u neopozivu starosnu penziju.

Kao i svaki Dell dizajniran je bez ekstravagantnih detalja koji bi privlačili pažnju okoline, zaobljene ivice predstavljaju hajlajt dizajna, jer njegova namena je strogo profesionalna. Nažalost, trend snižavanja troškova uzima maha i u višim rangovima gde se upotreba plastike intenzivirala i ona se sada koristi kako bi se dočarao izgled nekog drugog materijala, u ovom slučaju brušenog aluminijuma na prednjoj masci. Srećom, završna obrada ostala je na visokom nivou. Podešavanje visine (115 mm razlike od najniže do najviše tačke), nagiba (4 stepena napred i 21 unazad) i rotacija ekrana po X (45 stepeni levo i desno) i Y (90 stepeni, portret) osi očekuju se od monitora ove klase, a Dell U2413 ne razočarava ni u jednom aspektu. Svaka akcija odvija se uz dovoljnu dozu otpora kako se ne biste našli u situaciji da ga nenamerno pomerite iz „idealne” pozicije u koju ste ga prethodno postavili.

Konektori su raspoređeni onako kako se i očekuje, dva USB 3.0 porta s leve strane iznad kojih se nalazi 9-in-1 čitač kartica (SD, MS Duo/Pro, MMC), dok se pozadi krije pravo bogatstvo – 2 x USB 3.0, USB upstream, DisplayPort out (za povezivanje više monitora tzv. Daisy chain), HDMI, DL-DVI, mini DisplayPort, DisplayPort, Audio out. Tasteri za kontrolu monitora, ukupno njih pet, nalaze se vešto skriveni iza belih LED-ova koje označavaju njihovu poziciju. Potrebno je naglasiti da oni nisu stalno upaljeni, za razliku od power tastera, i da se prvi aktivira tek kada vam ruka pridje na oko centimetar od njihove pozicije, a ostali tek nakon što pritisnete prvi. Opet strogo profesionalno kako bi ometanje u radu bilo što manje.

Navigacija kroz meni bila je napornija nego što smo očekivali. Odziv na tastere nije bio tradicionalno odličan, već samo vrlo dobar, pošto smo u više navrata morali da ponavljamo akciju kako bi taj pritisak rezultirao odzivom.

Ispod haube, krije se mat AH-IPS panel (8-bit + FRC, emulira 10-bit paletu boja) koji prikazuje preko milijardu boja (pokrivenost 99 odsto Adobe RGB i 100 odsto sRGB kolornog prostora). Panel potpisuje LG i za njegovo osvetljenje koristi se GB-LED (Green Blue Light Emmiting Diode) tehnologija. U njenoj osnovi nalaze se zelena i plava dioda prekrivene crvenim fosforom, koje kreiraju izraženije plave, zelene i crvene tonove, u odnosu na slična rešenja kao što je W-LED. Cena implementacije i izlazni kvalitet su viši u odnosu na druga češće zastupljena rešenja na primer U2412M model koji koristi e-IPS panel (6-bit + FRC) sa W-LED pozadinskim osvetljenjem.

Sam meni je klasičan, podeljen u sedam celina – Brightness/Contrast, Input source, Color settings, Display settings, PIP setting, Other Settings, Personalize, a tu je i neizostavni power bar koji prikazuje potrošnju energije. Opcija u meniju ima na pretek, a navešćemo samo najbitnije – podešavanje temperature boje u koracima od 5000 do 10000 k, predefinisani Adobe RGB i sRGB kolorni prostor, kao i dva mesta za hardverski kalibrisane profile, Custom Color gde je boje moguće podesiti po Gain, Offset, Hue i Saturation parametrima. Zatim su tu Noise Reduction i Uniformity Compensation (opcija s kojom smo se sreli prvi put kod Dell U2913WM), Smart Video Enhance, PIP (Picture in Picture) i PBP (Picture by Picture) modovi prikazivanja.

Dell U2413 dolazi hardverski konfigurisan iz fabrike, pa je rezultujuća slika na izuzetno visokom nivou, bilo da je u pitanju zasićenost boja, kontrast na crno belim fotografijama ili traženje detalja u najtamnijim ili najsvetlijim delovima fotografija.

Sve izgleda izuzetno dobro, dok ne upalimo sintetičke testove. Reprodukcija crne predstavlja kamen spoticanja, jer se od IPS panela očekuje da ona bude dublja, tamnija, impresivnija. Ne, ona nije loša, naprotiv veoma je dobra, ali smo očekivali bolje rezultate, pogotovo kada smo došli do testa uniformnosti. Tu se pokazalo nejednako osvetljenje površine ekrana u većoj razmeri nego što smo očekivali, pošto kako vam se pogled kreće od sredine ka ivicama ekrana crna postaje sve svetlija. Čak i neki jeftiniji paneli nemaju ovako izražen nedostatak uniformnosti. Ulazimo u meni i čekiramo Uniformity Compensation opciju u nadi da će se rezultat poboljšati, kao kod U2913WM, a samo dobijamo pojačan osvetljaj ekrana (koji ne možemo da regulišemo) bez promene u uniformnosti crne. Nimalo zadovoljavajući rezultat.

Ostale testove prolazi s visokim ocenama, praktično bez mane, a značajnu impresiju ostavlja vreme odziva. Naime, u slučaju da odaberete bilo koji predefinisani ili custom profil, a da nije Game, imaćete veoma korektno vreme odziva s kojim ćete biti zadovoljni u svakodnevnoj upotrebi, jer ovo ipak nije monitor napravljen za ozbiljnije igranje. Odabirom Game moda, ekran se isključi na sekund i onda ponovo uključi, kao da se neka elektronika isključuje, a Overdrive opcija uključuje samo u ovom predefinisanom profilu. Ne, rezultati nisu u nivou TN ekrana s veoma brzim odzivom, ali razlika je primetna u sintetičkim testovima. Da ne znamo bolje, rekli bismo da je u pitanju malo magije na dellu.

Još jedna zanimljiva opcija u meniju, a koja se pokazala korisnom u realnom radu je Smart Video Enhance. Ona analizira da li se na ekranu pušta video-materijal, bilo da je reč o prozoru ili preko celog ekrana, i na zadato mesto primenjuje prekalibrisana „Movie” podešavanja koja poboljšavaju prikaz. Postoji i „Advance” opcija u kojoj sami podešavate Contrast, Sharpness, Offset, Hue i Saturation, a prednost ove funkcije jeste što deluje samo na video-materijal, ne menjajući parametre prikaza drugih delova ekrana.

Nekonzistentnost pozadinskog osvetljenja u ovoj klasi pripisuje se kao mana koja vas može odvratiti od kupovine, kao i nedovoljno upečatljiva reprodukcija crne, ali... I uz te mane Dell U2413 je odlično izbalansiran proizvod koji nas je reprodukcijom boja, njihovim živopisnim prikazom i koloritom, kupio od prvog trenutka. Odnos strana od 16:10 (1920 x 1200 px) na dijagonali od 24” takođe je pun pogodak, zbog oštrine slike i velike radne površine koja vam je na raspolaganju. Dostojan naslednik modela U2410, ali još jedno ali... Da li vam je potreban? Ako ste profesionalac koji zarađuje dovoljno da može da opravda skoro dva i po puta veću cenu naspram Dell U2412M i kome je zaista potreban prikaz skoro celokupnog Adobe RGB spektra, onda – da, uzmite Dell U2413 u izbor.

Vojislav VUJANIĆ

 
Gigabyte GeForce GTX 760 WindForce 3X, MSI Radeon HD 7950 Boost Edition
Titan TTC-SC7TZ
Asus N56DY
HP ProBook 450
NEC AccuSync AS241W
Barnak LT-Stand X 1.0
Dell U2413
Šta mislite o ovom tekstu?
Epson L355
Cooler Master Seidon 120M i 120XL
LC-Power Gaming 975B Air Wing
Nikon Coolpix S9500
Tangent Pearlbox, EVO E4i, BT50, Bluetooth Adapter
Genius LuxePad 9100
JVC Adixxion GC-XA1BE
Transcend StoreJet 35T3 i Freecom Quattro 3.0
Aneex E-H910 i Genius HS-M470
Canon Legria HF R46
Gigabyte Brix
Verbatim Store’n’Go Max 32 GB i Freecom Data Bar III 32 GB
APC SMT750I Smart-UPS (750VA LCD 230V)

Osnovno:
24”, AH-IPS, Gb-LED, 1920 x 1200 piksela
Ostalo:
DVI, DisplayPort, mini DisplayPort, DisplayPort out, HDMI, 4 x USB 3.0, audio out, osvetljaj 50-350 cd/m2, statički kontrast 1000:1, vreme odziva 6 ms (GtG), uglovi vidljivosti 178°/178°
Proizvođač:
Dell
Kontakt:
Ewe Comp
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera