TEST DRIVE<>
052013<><>

Toshiba Satellite U840W-108

Filmska zvezda

Kada nam je Toshiba poslala na test ovaj model, pomislili smo da je reč o greški, jer u toliko usku kutiju nikako ne može da stane notebook dijagonale 14,4 inča, ma koliko tanak bio. Kutija, za koju biste pomislili da se u njoj nalazi neka teška gejmerska tastatura, ipak krije brzi Core i5 bazirani notebook, poseban po mnogo čemu, ponajviše po ekranu proporcija 21:9.

Velika većina ekrana monitora i prenosnih računara ima odnos stranica 16:9 (=1,78:1), što je uglavnom posledica HDTV standarda. Međutim, filmovi se snimaju u aspektu koji je još širi, a najizraženiji je onaj od 2,40:1 (VistaVision i CinemaScope idu do 2,66:1, dok su neki stariji filmovi snimani u aspektu 2,85:1). Da u tim situacijama površina ekrana bude bolje iskorišćena pobrinuli su se Philips i Sony, koji su prvi na tržište izbacili HDTV uređaje sa aspektom stranica 21:9 (2,33:1), namenjene strastvenim filmofilima. Nakon toga su se pojavili i 21:9 monitori (Philips, LG, Asus, Viewsonic, Dell i drugi) ističući prednosti ovakvog aspekta u popularnim 3D igrama, uključujući tu i najpopularnije žanrove FPS, TPS i RTS. Ipak, postavili smo sebi pitanje da li ovako koncipiran notebook ima još nekih prednosti, a odgovor želimo da podelimo i sa vama.

Satellite U840W izrađen je od aluminijuma, a u pakovanju, osim futrole „sleeve” tipa, zatekli smo samo AC adapter. Pakovanje, dakle, nije bogato, ali zato sve pohvale moramo uputiti kvalitetu izrade i završne obrade. Slike vam ne mogu dočarati koliko neobično izgleda U840W i koliko je privikavanja potrebno da na njega gledate kao na „još jedan laptop”. Dijagonala od 14,4 inča zvuči mnogo, i računar jeste nešto širi, ali po visini i dalje izgleda minijaturno.

Deo donjeg dela obložen je gumom, koja je prijatna na dodir, ali je korisna i da zaštiti računar od mini-udaraca svaki put kada ga manje pažljivo spustite na sto. S obzirom na to da ovakav laptop „vidimo” u rukama ljudi koji često putuju i kojima je posao vezan za teren, ovo je vrlo koristan i praktičan dodatak. Kao i kod većine modernih laptopova, tastatura je „chicklet” tipa, prilično ugodna za kucanje, iako nije u rangu sa tastaturama na standardnim prenosnicima Satellite i osetno je nežnija od tastatura na modelima Tecra, što je i očekivano. Ipak, ugibanja na sredini nema i računar deluje robusno i čvrsto. Tačped nije mogao da bude veći, ali je mogao biti nešto širi. Što se kvaliteta i osetljivosti tiče, ona je na zadovoljavajućem nivou, sa vrlo jasno izraženim, nešto tvrđim aktuatorom koji prepoznaje levi i desni klik. Zvučnici i kamera nisu preterano iznad proseka u klasi računara od skoro 800 evra, što opet znači da su sasvim dobri, sa akcentom na zvučnike, koje je potpisao Harman Kardon.

Ugrađeni ekran će za neke biti prava poslastica i oni će umeti da ga na pravi način iskoriste, dok će za one koji ne vole promene uvek biti neobičan. LCD radi u rezoluciji 1792 x 768 piksela, što je standardna HDReady 16:9 rezolucija 1366 x 768, proširena u horizontali za 426 piksela, odnosno na aspekt 21:9. U pitanju je 18-bit TN-Film panel solidnog kvaliteta, sa dosta reflektivnim „glossy” slojem. Njegove mane nisu izražene, ali bismo voleli da je rezolucija nešto veća – očekivali smo da će 1600 x 900 biti „prošireno” na 2100 x 900, što bi pružilo daleko bolje rezultate i više odgovaralo cenovnom rangu.

Satellite U840W je kompaktna mašina, čiji kompletan sistem ne sme da troši niti disipira više od dvadesetak vati, pa je za Toshibu bilo logično da ide na ULV seriju Core i5 3317U procesora. Ivy Bridge izrađen u 22-nm procesu, sa HD4000 grafikom, može maksimalno da „povuče” svega 17 W, a slično je i sa AMD-ovim A6 i A8 APU-ovima, koji imaju snažniju grafiku, ali su ipak inferiorniji kada su CPU performanse u pitanju. Procesor ima dva jezgra, ali podržava HyperThreading, te paralelno izvršava četiri threada. Maksimalna frekvencija u Turbo režimu je 2,6 GHz, ali će procesor najčešće raditi na 1,7 GHz ili manje (Intelova tehnologija SpeedStep), budući da se radi o računaru koji će najčešće procesirati lagane Office taskove. S obzirom na nisku cenu DDR3 memorije, čudno nam je to što se Toshiba nije odlučila da u laptop ugradi 8 GB memorije već u startu, mada će i 6, pa i 4 GB uglavnom biti dovoljno. U računaru je kombinacija hard diska od 320 GB i SSD-a od 32 GB. Programi za testiranje nisu uspeli da izmere data transfer SSD-a, ali verujte nam na reč da računar radi dosta živahnije nego što biste mogli da pretpostavite gledajući rezultate, baš zbog toga što je sam OS smešten na SSD. Od dodatnih proširenja zatičemo tri USB 3.0, HDMI, SDHC čitač kartica, LAN i audio konektore.

U praksi, računar radi tiho i nešto je živahniji od AMD-ovog A8, pogotovo od AMD-ovog A6 APU „kolege”, koji u proseku ipak koštaju adekvatno manje. Najveći „krivac” za dobar odziv je, naravno, mali SSD, čije prisustvo treba ceniti. Četvoroćelijska baterija pružila je očekivano dobru autonomiju, što je opet plus s obzirom na dimenzije laptopa.

Na kraju bismo napomenuli to da će ovako koncipiran računar već na prvi pogled osvojiti jedan broj korisnika, dok će drugima biti čudan i postavljaće sebi pitanja „zašto” i „čemu ovo”? Zato bi bilo dobro da ga pre kupovine dobro pogledate i procenite da li bi vam baš ovakav računar odgovarao kao veran pratilac na putu.

Branko MAKSIMOVIĆ

 
AMD Radeon HD 7990 6GB GDDR5
Intel Next Unit of Computing
Toshiba Satellite U840W-108
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus U38N
Lenovo ThinkPad Tablet 2
HP ScanJet 300
HP Pavilion 23 All-in-One
Canon imageFormula DR-M160
Sony Alpha NEX-3NL
Canon Ixus 135
Viewsonic VX2370Smh-LED i VX2770Smh-LED
Samsung UE55F8000
Prestigio RoadRunner 710X
JBL Micro Wireless, Flip i Charge
Samsung BD-F8900
Foscam FI9818W i FI8910W
D-Link DIR-845L i DIR-626L

Procesor:
Intel Core i5-3317U, 1,7-2,6 GHz
Čipset:
Intel HM77 Express
Memorija:
4 GB DDR3-1600
Hard disk:
Seagate 320 GB 5400 rpm 16 MB cache + SSD mSATA 32 GB
Grafika:
Intel HD4000
Ekran:
14,4 inča, 1792 x 768 piksela, TN
Zvuk:
7.1 High Definition Audio
Ethernet:
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n
Wireless/bluetooth:
Intel WiDi / ima (4.0)
Konektori:
3 x USB 3.0, HDMI, čitač memorijskih kartica (MMC, SD), LAN, 3,5 mm SPK/MIC
Ostalo:
web kamera 1,3 Mpx
Dimenzije/masa:
369 x 200 x 20,3 mm / 1,6 kg
Baterija:
42 Wh, 4-cell
Softver:
Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit
Dodatno:
480p web kamera
Proizvođač:
Toshiba
Kontakt:
Toshiba Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera