TEST DRIVE<>
042013<><>

Kingston HyperX Predator USB 3.0 512 GB

Statusni simbol

Kada čujete da jedan USB fleš drajv košta oko šest stotina evra, šta pomislite? Da je optočen zlatom ili dragim kamenjem, zar ne? Međutim, Kingston HyperX Predator USB 3.0 svoju cenu pravda gotovo isključivo hardverom koji stoji iza njega. Razume se, reč je o uređaju koji košta koliko i ceo računar, pa mu je shodno tome i izrada izuzetna.

Kućište je izrađeno od legure cinka, pa verujemo da se neće pohabati pre nego što zastari. Mehanizam je odlično izveden – osim što nema „kapicu”, koju je lako izgubiti, fleš ne menja dimenzije nakon što mu se izvuče USB 3.0 konektor. Pored svega navedenog, ono što ga čini posebnim jeste hardver smešten unutra. Kontroler Phison PS2261 sa osam memorijskih čipova kapaciteta od po 64 GB jeste enterijer ovog kvalitetnog i skupog SSD-a od 512 GB. Da bi to bilo moguće, Kingston je morao da upotrebi čak tri fizički odvojene štampane ploče, što objašnjava zašto je HyperX Predator toliko „buckast”.

Sve ovo obezbeđuje i vrhunske performanse, jer šta biste radili sa 512 GB prostora u fleš disku ukoliko biste ga popunjavali nekoliko sati? Čitanje podataka je deklarisano na 240 MB/s, dok je upis 160 MB/s. Naravno, to je idealan scenario koji se odnosi na sekvencijalne brzine. U tom svetlu, sa sintetičkim testovima kao što je CrystalDiskMark ne samo da smo dobili deklarisane vrednosti, već je brzina upisa bila veća za nekih 20 MB/s. U praksi, možete računati na minimalni upis oko 50 MB/s, što je ujedno bila i najmanja vrednost koju smo uspeli da postignemo kopiranjem ogromnog broja fotografija. Čak je i to sjajan rezultat, jer ne verujemo da ćete doći u realnu situaciju da kopirate 512 GB sitnih fajlova.

Sve u svemu, u kontekstu kapaciteta i performansi, HyperX Predator zaista nema alternativu. Proizvođač se potrudio da i pakovanje obezbedi taj premijum šmek tako što je kutija izrađena od metala, a unutra ćete naći metalni privezak za ključeve i produžni USB 3.0 kabl. Ovde dolazimo i do najveće mane. Reč je o prevelikim dimenzijama, zbog čega na velikom broju računara nije moguće povezati fleš bez isporučenog kabla.

Međutim, zbog svega ostalog, spremni smo da zažmurimo na jedno oko. Teško da ćete HyperX Predatoru pronaći alternativu. Ovaj uređaj zaista neće imati mnogo vlasnika, posebno na domaćem tržištu, gde je cena izuzetno bitan faktor, ali njegova ciljna grupa ionako nije previše široka. Verujemo u to da Kingston ima više dobiti od činjenice da ovakvi uređaji podižu svest o brendu kod korisnika. S druge strane, oni koji budu imali sreće i postanu vlasnici mogu biti sigurni u to da bolji fleš od ovoga neće postojati u skorijoj budućnosti... Dok se ne pojavi najavljeni model od jednog terabajta!

Nebojša TODOROVIĆ

 
AMD A4-5300, A6-5400K, A8-5500, A8-5600K, A10-5700 i A10-5800K
Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X 1GB
Eizo ColorEdge CG223W i Foris FS2333
Blueberry NetCat M-15 TVCat
Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Samsung Series 7 Chronos (770Z5E)
Acer Aspire V5-551 i HP Envy Sleekbook 6
Lenovo IdeaCentre C240 All-in-One
Toshiba LX830-108
Canon EOS M
Logitech Rechargeable Trackpad T651 for Mac
Kingston HyperX Predator USB 3.0 512 GB
Šta mislite o ovom tekstu?
Integral Crypto Drive FIPS 140-2
Logitech K810 Bluetooth Illuminated Keyboard
Vivanco Travel Headphones i Aircoustic SR 580 HD
Microlab FC10, FC20 i FC50
Verbatim Bluetooth Mobile Speaker

Osnovno:
USB 3.0 interfejs, kapacitet 512 GB
Ostalo:
dimenzije 72 x 27 x 21 mm
Proizvođač:
Kingston
Kontakt:
Ewe Comp
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera