TEST DRIVE<>
032013<><>

Sony VAIO E11 (SVE111B11M)

Više od netbooka?

Nadmetanje između kompanija AMD i Intel nikad nije bilo neprimetnije. Intel samouvereno drži više od 70 odsto desktop i laptop tržišta, dok se AMD specijalizovao za jeftinije računare poput malih kućnih medijskih centara, pristupačnih igračkih mašina, kao i laptopova, kod kojih je osnovni cilj da se ponudi ubedljivo najbolji odnos cene i performansi, uključujući i ono što bi trebalo da ponudi grafički podsistem. U najnižim cenovnim razredima, AMD-ova serija APU-ova zaista pruža više, a to je poznato i inženjerima u Intelu, koji su nakon dugog niza godina konačno odlučili da svojim integrisanim akceleratorima ponude konkretnije 3D performanse (arhitektura Haswell). S druge strane, već dugi niz godina finansijski izmorenoj kompaniji AMD izuzetno će značiti to što će baš njihov APU i discrete Radeon grafički akcelerator pokretati sledeću generaciju PlayStation i Xbox konzola.

Iako su netbook računare proterali sve moćniji tableti, te su oni gotovo iščezli i sa našeg tržišta, do nas je došao jedan maleni računar Sony VAIO, koji neodoljivo podseća na veoma kvalitetan netbook. Doduše, performanse koje nudi 11-inčni SVE111B11M trebalo bi da budu osetno bolje od onoga što je važilo za ozloglašene netbookove i Intelovu platformu Atom, čije performanse pre odgovaraju mobilnom telefonu nego računaru koji radi na punokrvnom operativnom sistemu kakvi se Windows 7 i 8.

VAIO E11 je mali laptop prijatnog izgleda, ali se ne može reći da se ičim posebnim izdvaja iz gomile. Ako vam sam brend ne znači mnogo, teško da će vas bilo šta oduševiti. Ekran je rezolucije 1366 x 768 piksela, što je sasvim odgovarajuće za dijagonalu od 11 inča, ali se ne bismo bunili ni da je ona veća. Crno-bela kombinacija uvek je prikladna za mali prenosnik, koji jeste tanak, ali utisak kvari ispupčenje koje čini baterija kapaciteta 38 Wh (3,5 Ah). Web kamera i čitač kartica se podrazumevaju, ali LAN priključak nismo očekivali. Pored dva „stara” USB konektora, tu je i jedan „plavi” (USB 3.0). Da Sony misli i na situacije u kojima će neki korisnici držati prezentacije na starijem projektoru pokazuje i prisustvo „legacy” VGA video izlaza, pored kojeg je HDMI.

Kada je prikaz ekrana u pitanju, moramo da uputimo pohvale, i to ne toliko na osvetljenost, koja je solidna, već na kvalitet prikaza boja, vidljive uglove i odsustvo bilo kakvog odsjaja. Windows 8 izgleda zaista lepo. Međutim, dok je Modern UI bilo lepo gledati, nismo bili preterano zadovoljni upravljanjem. Sam koncept UI-ja daje težak zadatak svim proizvođačima laptopova, jer tačped mora biti besprekoran. Iako nismo ni očekivali da bude idealan, želeli smo da bude makar dovoljno dobar da se skrol sa dva prsta odvija nesmetano. To, nažalost, nije bio slučaj i tačped na momente odbija poslušnost, pogotovo u takvim, multitouch operacijama. Tastatura lepo izgleda, ali brzo i intenzivno kucanje na njoj nije ugodno, čak i onda kada prođete period navikavanja. Kvalitet web kamere je prosečan, pa ni tu nema nekih većih pozitivnih iznenađenja.

Iako je AMD-ov E2-2000 dosta brži procesor od sada već zaboravljenih „Atoma”, problem je nova generacija operativnog sistema Windows i pratećeg softvera kojim gotovo svaka kompanija voli da optereti tek kupljeni računar. Tu su standardnih 4 GB radne memorije i Hitachijev hard disk od 500 GB. Za video i 3D performanse zadužen je integrisani Radeon HD7340 akcelerator, koji ima 80 shader jedinica i radi na taktu od 540 do 700 MHz. Prema performansama, ovaj GPU je znatno ispred Intelovih HD3000 i HD4000, ali svakako nemojte očekivati da ćete igrati išta osim veoma starih ili veoma jednostavnih 3D igara.

Pored McAfee internet zaštite, tu je i ogroman broj VAIO aplikacija koje su prilagođene Metro interfejsu. Najviše nam se dopao Vaio Gate, koji je praktično zamena za Start meni. Sve pohvale za Sony koji se dosetio i upotpunio interfejs operativnog sistema koji ima tendenciju da postane omraženiji od Viste. Neke od bitnih sitnica koje su nas obradovale jesu izuzetno brz odlazak „u sleep” mod, kao i bukvalno trenutno buđenje iz njega, čak i nakon vađenja baterije. Instant-on u pravom smislu reči!

Opšti utisak o radu računara ipak je pozitivan, bar ako Windows 8 koristite u desktop modu. Računar brzo odgovara na sve zadatke, pa se i Office 365, Chrome sa nekoliko tabova sa zahtevnim prikazima i Skype multitaskuju bez ikakve zadrške. Dodatne Sony VAIO aplikacije uglavnom su korisne, ali verujemo da će i dalje ostati alternative programima koje ste već navikli da koristite (sem ako niste nov korisnik računara). Osim toga, računar radi tiho i bešumno, a nije bučan čak ni kada se optereti, recimo, nekim 1080p YouTube video klipom. Osim toga, AMD-ova APU grafika dovoljno je jaka da izgura i najzahtevnije video klipove bez zastajkivanja, bilo da se radi o x264 ili H.264 video kodecima visokog bitratea. Prijatno iznenađenje je i autonomija koju pruža malena baterija, pa tako uz lagano surfovanje i lakše office taskove VAIO možete koristiti i nešto više od pet časova.

Za kraj bismo morali još jednom da pomenemo da bi tastatura svakako morala da bude ugodnija za rad, a za računar koji stiže sa Windows 8 OS-om tačped je nedovoljno kvalitetan. Osim toga, i cena ovog računara nije prikladna. Naime, prošlo je vreme kada su se mali laptopovi smatrali ultrapremijum proizvodima samo zbog malih dimenzija. Netbookovi, a kasnije i tableti, kumovali su svemu tome. Zbog čega smo bili tako strogi prema testiranom računaru VAIO? Pre svega, od kompanije Sony očekivali smo više, a čak i da zaboravimo na brend, za oko 500 evra, koliko ovaj maleni laptop košta, svakako se mogu pronaći daleko, daleko isplativija rešenja koja nude bolje performanse uz gotovo sličnu prenosivost.

Branko MAKSIMOVIĆ

 
AMD FX-4300
Canon PowerShot SX160 IS
Asus GeForce GT 620, Asus GeForce GT 630, Gigabyte Radeon HD 7750, MSI GeForce GT 640, VTX3D Radeon HD 7750, VTX3D Radeon HD 7770 X-Edition
LG 29EA93
Hewlett-Packard Envy x2
Lenovo ThinkPad T430u
Asus Taichi 21
Sony VAIO E11 (SVE111B11M)
Šta mislite o ovom tekstu?
Datacolor Spyder4Elite
TP-Link TL-R470T+, TL-R480T+ i TL-ER5120
Hewlett-Packard OfficeJet 150 Mobile
Epson WorkForce M100
Omega Bluetooth Keyboard OKB003B i OKB008
Genius NX-ECO i Verbatim Go Nano
Trust Wirelles Keyboard & Touchpad, Blueberry BKM500
Genius HS-530F, HS-510X, HS-400A i GHP-400A
Hewlett-Packard K5510 Wireless Keyboard

Procesor:
AMD E2-2000 APU 1.75 GHz
Čipset:
AMD Brazos/Zacate čipset
Memorija:
4 GB DDR3-12800
Hard disk:
Hitachi HTS545050A7E380 500 GB 5400 rpm 16 MB
Grafika:
Radeon HD7340
Displej:
11,6”, 1366 x 768, TN
Zvuk:
AMD High Definition Audio
Ethernet:
Qualcomm Atheros (10/100 Mbit/s)
Wireless/bluetooth:
Atheros (802.11b/g/n) / ima (2.0)
Konektori (položaj):
2 x USB 2.0, USB 3.0, D-sub, HDMI, LAN, 3,5 mm SPK/MIC, čitač kartica
Dimenzije/masa:
290 x 318 x 203 mm / 1,51 kg
Baterija:
38 Wh (3,5 Ah) 2-cell
Softver:
Microsoft Windows 8, Microsoft Office 365 Trial, McAfee Int. Security
Dodatno:
480p web kamera
Proizvođač:
Sony
Kontakt:
Sony Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera