PHONE ZONE<>
122012<><>

Benchmark programi za Android

Sintetičko testiranje performansi tablet računara i mobilnih telefona možda deluje kao nepotrebna stvar – oni koje interesuju brojke verovatno su se informisali pre kupovine uređaja, tako da dalje korišćenje ovakvih alatki zvuči besmisleno. Međutim, onog momenta kada se upustite u rutovanje telefona i instaliranje modifikovanih ROM-ova, priča se iz korena menja. Iako su promene često kozmetičke prirode, kvalitetniji ROM-ovi nude bolje performanse, kernel koji otvara mogućnost overklokovanja procesora i gomilu sitnih korekcija koje imaju za cilj da ubrzaju sistem. Merenje brzine namenskim aplikacijama svakako je jedan od najbržih vidova za uočavanje razlika i izbor ROM-a koji nudi najviše.

AnTuTu Benchmark 2.9.4

 
AnTuTu Benchmark je svakako jedna od najpopularnijih aplikacija kada su u pitanju sintetički testovi. Ono što je izdvaja od ostalih jeste spektar testova koji pokriva gotovo sve elemente koji utiču na performanse uređaja. Pored klasičnog testa procesora, koji podrazumeva kalkulacije sa celim brojevima, kao i one sa pokretnim zarezom, tu su i test RAM-a i brzine upisa, kao i čitanja interne memorije. Interesantna je mogućnost testiranja brzine upisa/čitanja sa memorijske kartice, a kako brza memorijska kartica može vidno da utiče na udobnost rada sa uređajem, ovaj test smatramo krajnje korisnim. Ni video mogućnosti nisu preskočene, AnTuTu testira kako iscrtavanje i tranzicije 2D slika tako i rad sa 3D objektima. Pored testa, tu je i prikaz informacija o hardveru uređaja, koji podrazumeva brzinu i tip procesora, podržane setove instrukcija, količinu slobodne memorije i mnošto drugih korisnih detalja. Šlag na torti svakako je mogućnost slanja rezultata u ogromnu online bazu rezultata, što će vam pomoći da uporedite svoj uređaj sa drugima i saznate koliko su vaše modifikacije donele poboljšanja.

Vellamo Mobile Benchmark 2.0.2

Iako su mnogi sumnjičavi kada je u pitanju favorizovanje rezultata ove aplikacije, uzimajući u obzir to da ju je kreirao Qualcomm, jedan od vodećih proizvođača procesora za mobilne uređaje, smatramo da je Vellamo Mobile Benchmark jedna od najmerodavnijih alatki kada je reč o merenju realnih performansi jedne mobilne naprave. Testiranje se sastoji od dve kategorije: HTML 5 testa, koji podrazumeva snalažljivost uređaja pri radu sa internet sadržajem, kao i Metal testa, koji zapravo predstavlja niz sintetičkih testova procesora. Broj stavki koje čine HTML 5 test zaista je impresivan, pa se, pored standardnog testiranja rada sa Java skriptama, koje između ostalog podrazumevaju i čuveni benchmark Sun Spider, vrši i veliki broj testova brzine iscrtavanja piksela, alfa-blendinga, kao i test reprodukcije video zapisa. Poznati V8 Benchmark takođe je sastavni deo ovog testa, a nama se posebno dopao korak kada se emulira pregled internet strane na kojoj se vrši skrolovanje i zumiranje, što su dve stavke koje upravo zadaju najviše muke hardveru. Druga komponenta, Metal test, svakako će namučiti procesor do krajnjih granica korišćenjem benchmarkova Drystone i Linpack, a uz to se obavlja i testiranje memorije, memorijskog kontrolera i skladište memorije. Poput AnTuTu Benchmarka, moguće je poređenje rezultata putem online baze, koja je, doduše, u ovom slučaju nešto manja. Iako broj testiranih segmenata nije ni približno veliki kao kod AnTuTua, u ovom slučaju to ne smatramo manom jer relativno uzak dijapazon testova Vellamo nadoknađuje mnogo bitnijom stavkom – simulacijom realnih uslova korišćenja jednog tablet računara ili mobilnog telefona.

NenaMark 2.4

 
Iako su dva pomenuta testa dobri pokazatelji opštih performansi uređaja kada je igranje u pitanju, potrebno je posegnuti za namenskim alatkama specijalizovanim za testiranje performansi 3D grafičkog čipa. Jedna od osnovnih alatki na tom polju svakako je NenaMark2, aplikacija čija je funkcija testiranje realnih performansi uređaja, zasnovana na OpenGL ES 2.0 API-ju koji se koristi na mobilnim platformama. Interfejs aplikacije veoma podseća na interfejs neke igre, a opcija RUN, koja je ujedno i jedina, govori u prilog minimalističkom pristupu. Nekoliko 3D objekata na statičnoj pozadini, uz prelamanje svetlosti i rotiranje kamere, predstavljaju okosnicu 3D testa, a prosečan FPS koji je ostvaren jedini je rezultat koji ćete dobiti. U većini slučajeva, to je upravo jedini podatak koji je potreban kada se porede različite verzije ROM-ova i njihov uticaj na 3D gejming. Svoj rezultat moguće je uporediti sa skromnom listom u okviru same aplikacije, dok je poput AnTuTua na sajtu programera moguć pristup celokupnoj bazi rezultata.

GLBenchmark 2.5.1

Nekome kome spartanski rezultati koje nudi NenaMark2 nisu dovoljni, na raspolaganju je daleko kompleksnija aplikacija GLBenchmark, takođe namenjena OpenGL ES 2.0 API-ju. Pored klasične sintetike, koja uključuje fill rate test i količinu trouglova koju je moguće obraditi, tu je baratanje vertex shaderima i osvetljenjem. Veoma impresivan test realnih performansi, čija je scena smeštena u Egipat, svojim reflektivnim površinama, animiranom vodom i prelepim senkama ume da ostavi bez daha, a ujedno i da dobrano namuči grafički procesor. Ultimativni deo ove aplikacije svakako je i test baterije u 3D okruženju, što je podatak koji ne navodi nijedan proizvođač tablet uređaja. Postoji nekoliko predefinisanih modova, pa je tako trajanje baterije moguće testirati u uslovima kada je nivo osvetljenosti ekrana na 50 ili 100 odsto, kao i sa ograničenjem na 30 ili 60 frejmova po sekundi! Ono što će takmičarski nastrojenim korisnicima zasmetati jeste da unutar aplikacije nema nikakve uporedne liste sa ostalim korinicima, već je za poređenje rezultata neophodno posetiti sajt proizvođača.

Zapravo, nijedna od pomenutih aplikacija ne pruža realan prikaz performansi svakog segmenta rada jednog mobilnog uređaja, već je za prave rezultate potrebno koristiti ih sve. Dok AnTutu daje veoma dobre opšte rezultate, Vellamo svakako pruža mnogo realniju sliku, barem kad je u pitanju surfovanje internetom. NenaMark je apsolutno dovoljna za bazično testiranje, pre svega kada je reč o 3D igrama starijeg datuma. GLBenchmark, s druge strane, pruža daleko kompleksnije okruženje kakvo ne pruža nijedna igra za platformu Android, te je odličan pokazatelj toga kakve 3D performanse možete očekivati u budućnosti.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
Archos 97 Carbon, 97 Xenon i 101 XS
Sony Xperia T
HTC Windows Phone 8X
HTC Desire X
Benchmark programi za Android
Šta mislite o ovom tekstu?
CloudMagic
Bragger
Naša patrola
Eye Color Studio
TuneWiki Pro
PlanPlus
All-In-One Toolbox
Translator
runtastic PRO
Bosch Toolbox
Photaf Panorama
Floor Plan Creator

Softver testiramo na tabletu Samsung Galaxy Tab 7500 iz standardne ponude Telenora
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera