PHONE ZONE<>
102012<><>

DSoid

Pojavom snažnih višejezgarnih procesora i zasebnih GPU-ova, pametni telefoni, odnosno tableti, postali su plodno tlo za emulaciju igračkih konzola. Stariji igrački sistemi, poput svih iteracija čuvenog GameBoya, Super Nintenda i Sega Mega Drivea, ili pak planetarno popularnog PSOnea, odavno su portovani na Android, ali to ne zadovoljava apetite gladnih igrača, koji na svom mobilnom gedžetu žele da poteraju i naslove sa savremenijih konzola. I dok je malo verovatno da ćemo na mobilnim uređajima „terati” PS3 ili Xbox360 igre (barem dok hardver ne napreduje toliko da naši telefoni dobiju 8/16-jezgarne procesore i GPU-ove koji su pandan najjačim nVidia/ATI desktop čipovima današnjice), odskora je na Androidu uspešno emulirana Nintendova džepna konzola DS. Ovaj zanimljiv produkt japanske kompanije na preklop, sa dva ekrana, od kojih je donji osetljiv na dodir, ugrađenim mikrofonom i WiFi čipom, predstavljen je 2004. godine i u godinama koje su usledile dva puta je unapređen u vidu smanjenih dimenzija i jačeg hardvera. Do marta ove godine prodat je u više od 150 miliona primeraka, te nije čudno to što je pojavljivanje aplikacije DSoid na Marketu izazvalo buru pozitivnih komentara i sugestija. Program je još debelo u razvoju, ali nama to nije smetalo da ga isprobamo.

Po startovanju dočekaće vas poprilično nedopadljiv GUI, i odmah ćete biti „usmereni” da pokrenete neki DS ROM. Dodatnih opcija nema, ali autor kaže da će one uskoro biti dodate kako biste mogli da podesite audio i video setovanja. Performanse nisu za pohvalu, jer ćete sa quad core aždajama današnjice ostvarivati 20–30 FPS, što je donekle igrivo, ali još nedovoljno dobro. Oni koji su željni eksperimentisanja mogu da pogledaji topic na XDA forumu, gde Android hakeri izveštavaju korisnike o tome koji kerneli donose povećanje frejmrejta. Zajedno sa potrebnim podacima i tutorijalima, tu su i YouTube filmovi, gde u praksi možete videti razliku između DSoida pokrenutog na stock Android kernelu i modifikovanom, i, verujte nam, dobijeno ubrzanje nikako nije za potcenjivanje. Trenutno je moguće korišćenje aplikacije samo u portrait modu, gde će donji deo ekrana zauzeti virtuelne komande, kao i „imitacija” touchscreen ekrana DS-a, koji je i ovde osetljiv na dodir, ali je njegova uloga samo informativna, jer se sva „akcija” u igrama odvija na gornjem displeju. Naše iskustvo sa programom je ambivalentno: neke igre su radile savršeno, dok neke ROM-ove (Zelda, Call of Duty 4) nismo uspeli ni da pokrenemo.

Iako možda sada ne deluje kao dobra kupovina, verujemo da će DSoid veoma brzo, već kroz nekoliko nedelja ili meseci biti pun pogodak, te da ćete pomoću njega i te kako uživati u Nintendo DS igrama na svom Android tabletu ili telefonu.

Petar MARINKOVIĆ

 
Google Nexus 7
Blueberry NetCat M-10
ZTE Grand X i Blade III
Samsung Galaxy 10.1 Note
Pinterest
DSoid
Šta mislite o ovom tekstu?
Pick-Up Babes
Crvena Zvezda: For Fans
MyFootball
Maps With Me Pro
Secret Video Recording Pro
ES File Explorer
Stitcher
AndFTP
Pocket Informant
Garmin Fit
Comic Reader Mobi
Thumb

Platforma:
Android
Velicina:
1,6 MB
Cena:
2 USD
Adresa:
bit .ly /Ty43Sz

Softver testiramo na tabletu Samsung Galaxy Tab 7500 iz standardne ponude Telenora
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera