TEST DRIVE<>
062007<><>

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525

3G notebook

Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525
Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525
Poslednjih nekoliko godina situacija na domaćoj IT sceni se polako ali sigurno poboljšava. Prodaja desktop i notebook računara beleži značajan rast, a raste i broj broadband korisnika, kako ADSL, tako i onih koji se na „mrežu svih mreža” kače preko svog kablovskog operatera. Sve je manje kućnih i poslovnih korisnika koji nemaju rešeno pitanje Interneta, ali šta je sa korisnicima „u pokretu”? Pronalaženje wireless hotspotova ili spori i skupi GPRS dosad su bili jedini izbor. Prvi je brz ali ga je teško naći, a kada se to i desi, ume da košta mnogo. GPRS je dostupan svuda, ali je cena od približno 50 dinara za megabajt preskupa, a brzina 3–10 kB/sec premala. Međutim, pojavljuje se i treća alternativa.

Dve velike kompanije na srpskom tržištu, ComTrade i Mobilna telefonija Srbije, nedavno su pokrenule akciju prodaje notebook računara sa ugrađenom podrškom za prenos podataka u 3G/HSDPA mreži po specijalnoj ceni. Paket čine notebook računar Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525 i GSM kartica sa aktiviranim prenosom DATA podataka. Krenimo redom.

Amilo Pro V3525 zasnovan je na Intelevoj platformi, ali ga pokreće jeftiniji Celeron procesor sa oznakom 440 koji radi na 1,86 GHz. Novine kod poslednje generacije Celeron procesora su izrada u 65 nm tehnologiji, kao i FSB koji sada radi na 533 MHz (seriju 300 čine 90 nm modeli sa FSB-om na 400 MHz). Kako bi sve bilo u znaku Intela, tu je i čipset 945GM koji već i vrapci znaju jer smo ga sigurno desetak puta pominjali u našim opisima. Ovaj model poseduje 512 MB DDR2 radne memorije, što danas predstavlja standard za modele koji su namenjeni korisnicima s plićim džepom. Pošto ovaj model spada u budžetsku klasu, niko od njega i ne očekuje da ima zaseban grafički čip. To i nije slučaj, jer je za grafiku zadužen Intelov integrisani GMA950. Igranje novijih igara možete jednostavno da otpišete i da se zadovoljite naslovima starim 2–3 godine. Hard disk dolazi naravno iz Fujitsuove kuhinje, kapacitet mu je 80 GB, a svidela nam se brzina od 5400 obrtaja u minutu. U budžetstkoj klasi postoji tendencija ugrađivanja sporijih diskova što dodatno degradira performanse i to je vid uštede koji ne volimo. Dual layer DVD rezač takođe je delo japanskog proizvođača, dok od opcija za povezivanje ovaj računar poseduje sve što će vam ikada zatrebati. Pored standardne Ethernet mrežne karte i WiFi adaptera, tu su još i BlueTooth i 3G/HSDPA modul (koji je retkost na prenosim računarima, čak i onim najskupljim). Imali smo prilike da isprobamo ovaj vid konekcije prvi put kod nas, a naše zaključke možete pročitati u zasebnom tekstu. Prikaz na 15-inčnom wide monitoru maksimalne rezolucije 1280 x 800 piksela solidan je, u rangu sa ostalim laptopima iz iste klase.

Brz Internet bilo gde u Srbiji
Krajem prošle godine konačno je zaživela mobilna telefonija treće generacije u Srbiji. Prvi je kroz cilj prošao 064 MTS, a Telenor je uveo 3G nekoliko meseci kasnije. Pokrivenost ipak još nije na očekivanom nivou. Glavna prednost 3G usluge jeste uspostavljanje video poziva sa sagovornikom, dok je moguće koristiti sve Internet servise uz maksimalnu brzinu prenosa od 384 kbit/s. Paralelno sa mobilnom telefonijom treće generacije, čelnici 064 MTS mreže predstavili su i protokol HSDPA koji predstavlja nadogradnju 3G usluge i omogućava prenos podataka brzinom od 1,8 megabita u sekundi. Impresivna brzina, naročito imajući u vidu da je maksimalna brzina koju ADSL provajderi nude krajnjim korisnicima u Srbiji više nego dvaput manja. Ipak, glavni problem je prevelika cena koja iznosi nešto više od 50 dinara za jedan preneti megabajt, što je preskupo čak i za povremen surf i proveru emaila, a kamoli za druge Internet servise, pa „3G Internet” nije zaživeo još uvek u toj meri.
U cilju popularizacije ove usluge, MTS u saradnji sa kompanijom CT Retail, jedom od članica ComTrade grupe, nudi posebne uslove za kupovinu notebook računara sa 3G/HDSPA modulom i odgovarajućim pristupom internetu.
Notebook koji se nudi je opisani FSC Amilo Pro V3525, a u paketu se dobija i standardna GSM kartica koja ima uključen prenos podataka po 3G/HDSPA standardu. Specijalna cena je 30.000 za komplet i 1.500 odnosno 2500 dinara za karticu, u zavisnosti od paketa.
Trenutno se nude dva paketa, prvi koji koji uključuje 512 MB i drugi sa uključenih 1 GB protoka u pretplati, po ceni od 2300 odnosno 3500 dinara. Ako prekoračite kvotu, dodatni megabajt koštaće vas u rasponu od 5,10 do 7,20 dinara.
Na sve ove cene treba dodati 18% za porez na dodatu vrednost, a tarifiranje se vrši na svakih prenetih 10 KB. U realnom radu servis se pokazao odlično, a maksimalna brzina downloada koju smo uspeli da ostvarimo iznosila je nešto više od 1 Mbit/s, dok je upload dostigao maksimum od nešto niže od 100 kbit/s. Za bežičnu komunikaciju u svakom delu grada ili na autoputu recimo, ovo je veoma brzo. Negativna strana jeste preveliki ping, tako da korišćenje servisa koji su osetljivi na latenciju nije preporučljivo. Ako u oblasti u kojoj se nalazite ne postoji podrška za 3G/HSDPA, ugrađena aplikacija 3G Watcher preći će na GPRS konekciju, što je zgodno ako se nalazite u nekom zabačenom kutku države. Ista aplikacija meri i potrošnju tokom svake sesije, a 064 MTS mreža poseduje tehnologiju NetGain pomoću koje korisnik može da kontroliše brzinu konekcije i isključi nepotreban sadržaj kako bi potrošnja bila što manja. Cene ove usluge su visoke, ali ona i nije namenjena širem krugu korisnika već biznis korisnicima kojima treba stalan i brz internet pristup bilo kad i bilo gde. Takođe, treba imati u vidu da ovakav vid usluge ni kod velikih svetskih mobilnih operatera kao što su T-Mobile ili Vodafone nije namenjen za download ili druge servise koji „jedu” megabajte, već za surf, proveru emaila i instant messaging. Sa druge strane, oni kojima je „mreža” potrebna za obavljanje posla biće vrlo zadovoljni. Ako zanemarimo pristupačnost, ovakav potez MTS-a i ComTradea možemo samo da pozdravimo i pohvalimo jer Srbiju i nas koji ovde živimo definitivno približava modernim svetskim IT i telekomunikacijskim tokovima.
 
Kombinacija sive i crne boje standardna je za Fujitsu Siemens modele, i sigurno neće izazvati uzdahe kod mnogih, ali se nećete ni stideti da svoj notebook izvadite u kafiću ili na drugom javnom mestu. S obzirom na to da je ovaj model član serije Amilo Pro, kvalitet izrade je na veoma visokom nivou i ne treba ga poistovećivati sa običnom serijom Amilo ovog proizvođača. Tastatura je dobra za višečasovni rad, ali imamo primedbe na izradu touchpada, pošto je on veoma neprecizan i ponekad zna da učini čoveka nervoznim. Ipak, treba imati u vidu konačnu cenu proizvoda i ne očekivati previše. Zagrevanja u radu gotovo da nije bilo, što je uvek plus za svaki prenosni računar, nezavisno od njegovog cenovnog ranga.

Ovaj model dolazi bez operativnog sistema da bi konačna cena bila što niža. Kako bismo utvrdili pravu brzinu ovog notebooka, testirali smo ga u Windows Vista okruženju kako bismo ustanovili da li ovaj model ima snage da se nosi sa operativnim sistemom najnovije generacije. Kao i na našem prethodnom testu „prenosnika” opremljenih Vistom, i ovde se pokazalo da je 512 MB radne memorije malo da bi se računar upustio u neki ozbiljniji rad, i da kupovinu dodatnog modula treba imati u vidu u budućnosti. To ne znači da se Amilo Pro V3525 ponaša kao puž u dnevnim zadacima, ali su usporenja u radu i te kako moguća i prisutna. Uz ovaj laptop ne ide nikakav dodatni softver, opet u cilju što niže cene, ali ipak mislimo da je tu trebalo napraviti mesta za neku aplikaciju za snimanje CD/DVD medija ili za neki softverski paket za reprodukciju multimedijalnog sadržaja.

FSC Amilo Pro V3525 nas nije iznenadio rezultatima na našim benchmark testovima. Dosta je sličan jeftinijim modelima sa prethodnih testova i pruža ono što se od kombinacije „Celeron + integrisana grafika” može i očekivati. Ono gde ovaj model briljira jesu testovi autonomije. Ostvareno vreme je jedno od najboljih, a ovu činjenicu sigurno će znati da cene oni korisnici koji nisu često blizu utičnice.

Zaključak posle testiranja ovog notebooka jeste da Fujitsu Siemens zna kako da napravi dobar a jeftin proizvod. Prednosti su brojne, najveće su sigurno odlična autonomija i prisustvo BT i 3G/HSDPA konekcija, a mane su skoro pa neprimetne ukoliko koristite notebook za ono za šta je predviđen.

Regularna cena ovog računara iznosi oko 650 evra, dok je u ovoj akciji cena bezmalo duplo manja i iznosi 35.400 dinara. Stvar funkcioniše poput trenutno moderne kupovine mobilnih telefona – uz ugovor.

Kupac ovog notebooka ugovorom se obavezuje na dve godine korišćenja 3G interneta i plaćanje mesečne pretplate koja nije tako jeftina, a to će učiniti ovu akciju interesantnom samo užem krugu korisnika. Kad se saberu svi troškovi u okviru tih 24 meseca, uz jeftiniji paket od 512 MB ostvarenog mesečnog saobraćaja, FCS Amilo Pro V3525 će vas izaći nešto ispod 1400 evra, što i nije tako loše ako imate u vidu brz pristup Internetu bilo gde i bilo kad. Ako je stalan i brz pristup Internetu neophodan za obavljanje vašeg posla, ova akcija će vam dobro doći.

Po regularnoj ceni, FCS Amilo Pro V3525 je dobro rešenje za korisnike sa plićim džepom. Ako razmišljate o prenosnom računaru u cenovnom rangu ispod 650 evra i važna vam je pre svega autonomija i mogućnost pristupa 3G mrežama, ovaj model definitivno treba da uđe u vaš najuži izbor.

Petar MARINKOVIĆ

 
ATI Radeon HD 2900XT
GeForce 8500GT, 8600GT i 8600GTS
Abit IN9-32X MAX
Hewlett-Packard iPaq rx5900 Travel Companion
Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525
Šta mislite o ovom tekstu?
Biostar TA690G
Samsung SyncMaster 931BW
TechniSat SkyFunk 4
Media-Tech Mobile Vision MT4012, Mobile Office Vision MT4014 2 in 1, Office Vision MT4013 3 in 1
Mitsubishi HC910 i SD105U
NetGear WGR614, RP614 i SF608
Logitech Harmony Advanced Universal Remote 785
KWorld Dual Analog TV Card PVR-TV PE210 i 1680 x 1050 LCD TV Box
Pentax Optio T20
MS Industrial Laser Mouse, Smart Wireless Mouse i Smart Optical Mouse
Gembird USB Earphone i USB Headset
Leadtek LR9559X Bluetooth GPS Reciever

Specifikacije
FSC Amilo Pro V3525
Procesor: Intel Celeron M 440 1,86 GHz
Čipset: Intel i945GM
RAM: 512 MB DDR2 PC4300 Hyundai
HDD: Fujitsu 80 GB 5400 rpm 8 MB SATA
Grafika: Intel GMA950
Optika: Fujitsu (CD-ROM 24x, CD-R 24x, CD-RW 16x, DVD-ROM 8x, DVD±R 8x / DVD±RW 6x / DVD±R DL 2,4x)
Ekran: 15,4” 1280 x 800
Zvuk: Realtek HD Audio
Povezivanje: Marvel Yukon 88E8055 (10/100/100 Ethernet), Motorola SM56 v92, Intel 3945ABG (802.11a/b/g WiFi), Siemens BlueTooth, Sierra 3G/HSDPA Wireless Card
Konektori: 2 x USB 2.0, Modem, Ethernet (pozadi), VGA, S-video (levo), 2 x USB 2.0 (desno), MIC, SPK (napred)
Baterija: 6-cell, 11,1 V, 4800 mAh
Softver: disk sa dodatnim drajverima za Windows XP/2K/Vista operativne sisteme
Fizičke karakteristike: 355 x 255 x 34 mm, 2,8 kg
Proizvođač: Fujitsu Siemens (www.fujitsu-siemens.com)
Kontakt: CT Retail (www.comtradeshop.com)
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera