PHONE ZONE<>
082005<><>

Hewlett-Packard iPaq hw6515

Od dobre ideje do lošeg ostvarenja

Pojava smartphonea štetno je uticala na PDA tržište. Veliki broj kupaca je hteo da gužvu u džepu, koju čine PDA i mobilni telefon, zameni jednim uređajem s istim ili približnim funkcijama. Zato je prodaja PDA uređaja značajno opala u poslednje dve godine, iako su baš u to vreme PDA uređaji najviše i napredovali (ekrani VGA rezolucije, Windows Mobile 2003 koji je doneo dugo očekivanu rotaciju ekrana, megapikselne kamere, poboljšana multimedija i još mnogo toga). Zato je logičan potez velikih kompanija kao što su HP i Asus da svojim PDA uređajima dodaju GSM podršku, da im smanje dimenzije i približe ih korisnicima smartphone aparata. Prvi HP-ov pokušaj je prošao, možemo slobodno reći, veoma slabo, naročito na tlu SAD gde je dobar deo ovih uređaja povučen iz prodaje zbog greške u softveru. Poučen prethodnim greškama, HP je ovog proleća predstavio nov uređaj koji je imao radni naziv Messenger, a kasnije je dobio oznaku hw6515. Ono što je posebno zanimljivo jeste to što je ovo prvi Pocket PC Phone uređaj sa GPS podrškom. Imali smo prilike da među prvima u svetu testiramo sempl ovog aparata koji se trenutno ne nalazi u prodaji kod nas.

Pored USB stalka za povezivanje s računarom, punjača i kompakt diska sa programima za sinhronizaciju, uz uređaj dolaze još i slušalice koje nisu visokog kvaliteta, pa za slušanje muzike na ovom PDA toplo preporučujemo kupovinu nekih boljih. Sam uređaj je malih dimenzija (118 x 71 x 21 mm) i odlično leži u ruci, ali je težak 165 g, što i nije baš malo, naročito ako se aparat nosi u džepu pantalona, gde se obično nosi mobilni telefon. Izgledom iPaq hw6515 dosta podseća na PalmOne Treo 650: s donje strane umesto standardna četiri tastera nalazi se tastatura kojoj su dodati tasteri za primanje i odbijanje poziva, kao i džojstik za lakše kretanje kroz menije. Nalik na mobilne telefone, tastatura svetli plavom bojom kada se koristi. Iznad ekrana se nalazi taster za uključivanje, dve LED diode (jedna za Bluetooth, a druga za punjenje baterije) i zvučnik. Ekran prekriva zaštitni providni poklopac od plastike, sličan onome na modelu hx4700. S desne strane se nalaze slotovi za SD i miniSD memorijske kartice, a sa leve klizač za podešavanje jačine zvuka i još jedan taster kojem se može dodeliti funkcija po želji. SIM kartica se stavlja sa zadnje strane uređaja, ispod baterije. Za razliku od njegovog starijeg brata, modela h6340, ovaj uređaj nema antenu, a njen nedostatak nije stvarao nikakve probleme u razgovorima.

Kao telefon hw6515 je quad-band, što znači da podržava sve četiri frekvencije rada (850, 900, 1800 i 1900 MHz) tako da se može koristiti na svim mobilnim mrežama. Pošto ubacite SIM karticu, možete podesiti konekcije za GPRS i MMS, a zanimljivo je što je hw6515 prvi PocketPC uređaj koji podržava EDGE protokol (maksimalna brzina prenosa podataka od 480 kb/s). Lista kontakata je odlično urađena, svakom je moguće dodeliti više telefonskih brojeva i adresa, kao i važne datume (rođendane, godišnjice i slično), ali nedostaje dodavanje slike. Zahvaljujući ugrađenoj tastaturi, pisanje SMS i MMS poruka je prava milina. Zvuk prilikom razgovora je dovoljno glasan i kristalno je čist, pa kad bismo ovaj uređaj ocenjivali samo kao telefon, on bi dobio čistu desetku.

Ispod „haube” se nalazi Intelov procesor PXA270 na 312 MHz, za razliku od modela h6340 koji je pokretao procesor kompanije Texas Instruments. Prilikom korišćenja GPS-a nekoliko puta nam se desilo da se hw6515 jednostavno usporio, dok je sistem pokazivao 100% iskorišćenje procesora, te upućujemo zamerku HP-u na sam procesor – mogao je biti jači. Tu je 64 MB radne memorije, od kojih je 44 MB ostavljeno korisniku da u njih smešta podatke po svojoj želji. Tu je još 12 MB memorije iPaq File Store, kao i dva slota za proširenje, miniSD i SD slot, i u oba ležišta se mogu instalirati dodaci kao što je na primer wireless adapter. Mnogo bi bolje bilo da je prisutno 128 MB radne memorije jer programi koji koriste GPS često znaju da uzmu svu raspoloživu memoriju, pa je nemoguće pokrenuti neki drugi program. S druge strane, dodavanje memorije i bržeg procesora bi dodatno povećalo cenu uređaja.

Prvi put smo imali prilike da se sretnemo sa PocketPC uređajem koji ima rezoluciju ekrana od 240 x 240 tačaka. Sam ekran je identičan onome na modelu h6340 – znači, dosta slabiji od modela iz serije hx. Većina programa za Windows Mobile sistem je pisana za format ekrana 3:4 (rezolucije 240 x 320 i 480 x 640), pa se kod hw6515 često dešavalo da programi zahtevaju mnogo više skrolovanja nego kod ostalih PocketPC uređaja, što ponekad zna da zasmeta, a najviše kod surfovanja Internetom. Veličina ekrana je 2,5 inča, što je premalo, a to se naročito vidi kada se koristi program za unošenje reči pomoću olovke jer on zauzima više od pola ekrana.

Pored sada već standardnog Bluetooth adaptera, prvi put kod nekog HP-ovog PDA uređaja imamo i integrisan GPS adapter. Global Positioning System je satelitski navigacioni sistem koji se koristi da bi se odredila precizna lokacija korisnika. Program koji je instaliran u iPaq hw6515 nije toliko moćan, a i ne sadrži nijednu mapu, pa preporučujemo da se instalira i TomTom Navigator 5, jedan od najboljih programa za GPS navigaciju koji poseduje mape svih zemalja sveta. Model hw6515 nema podršku za WiFi mrežu, a za početak jeseni najavljen je hw6510 koji će imati WiFi adapter, ali neće imati GPS. Kamera je identična onoj na modelu h6340, ali sada ima blic koji poboljšava slikanje u mraku. Naravno, kvalitet fotografija je dosta slabiji od pravih digitalnih fotoaparata, te ovakva kamera nema profesionalnu primenu. Baterija ima kapacitet od 1200 mAh, što je još jedan ozbiljan minus jer ona ne može da izdrži više od jednog dana uz osrednje korišćenje (sat vremena razgovora, povremeno korišćenje Bluetootha, GPS-a i ugrađenih aplikacija).

Model iPaq hw6515 pokreće operativni sistem Windows Mobile 2003 Second Edition, a sadrži standardne programe (Word, Excel, ClearVue PDF i Presentation), kao i verziju 10 Windows Media Playera i aplikaciju za GPS. Ono što će rastužiti potencijalne kupce jeste to što je Microsoft najavio da za ovaj model neće biti upgradea na budući Windows Mobile 5 koji će se pojaviti krajem leta. Dakle, kupci ovog uređaja neće uživati u sjedinjavanju PocketPC i SmartPhone platformi niti u korisnoj opciji da se sadržaj radne memorije više ne briše prilikom gubitka napajanja ili hard-reseta.

Stekli smo utisak kao da je ovaj uređaj „ferrari” s motorom „fiće”. HP je definitivno na pravom putu sa svojim PocketPC telefonima, ali su njima potrebna brojna poboljšanja. Slab procesor, malo memorije, slaba baterija i mali ekran niske rezolucije jesu ozbiljne mane, ali hw6515 ima i svoje prednosti koje se ogledaju u GPS modulu, kameri, odličnoj tastaturi i, pre svega, malim dimenzijama. Takođe, treba napomenuti da se uređaj izuzetno pokazao kao telefon. Glavna mana je cena koja je u Evropi nešto viša od 700 evra, što je mnogo, naročito kad u obzir uzmemo mane ovog uređaja. Ako želite PDA sa GPS mogućnostima, preporučujemo vam da razmislite o odvojenom GPS uređaju koji ćete kombinovati s nekim PocketPC aparatom preko Bluetooth veze, a ako jednostavno volite „all-in-one” uređaje i možete da pređete preko nedostataka, hw6515 će predstavljati odličnu kupovinu, ali tek onda kad mu cena značajno padne.

Petar MARINKOVIĆ

 
Hewlett-Packard iPaq hw6515
Šta mislite o ovom tekstu?
Intex Cyclone USB Bluetooth i Wiretek WBTHE Bluetooth USB Dongle
RedShift Commander
Handy Base
Active Desk

Vrsta:
smartphone
Proizvođač:
Hewlett-Packard
Kontakt:
Hewlett-Packard SCG
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera