TEST DRIVE<>
032005<><>

Canon PowerShot A400

Canon sa šminkom

Canon PowerShot A400
Canon PowerShot A400
Osnovno: Rezolucija: 3,2 megapiksela
Ostalo: Kućište u četiri boje, objektiv od 45–100 mm ekvivalentno, zum 2,2 X
Od avgusta prošle godine Canon konačno može da se pohvali da u svojoj ponudi i on ima jedan „modni” fotoaparat. U pitanju je model PowerShot A400 koji se u prodaji pojavio u septembru. Sa svoja 3,2 megapiksela ovaj aparat je očigledno namenjen kućnoj upotrebi, a zahvaljujući dizajnu i lakoći korišćenja, korisnike nalazi u amaterima koji ne žele da se opterećuju brojnim opcijama prilikom fotografisanja.

Pošto se radi o „modnom” fotoaparatu, Canon nudi četiri boje kućišta za A400 – srebrnu, zelenu, plavu i zlatnu. Kućište je malih dimenzija, ali ne toliko malih da bi ugrozilo seriju Ixus. PowerShot A400 ima manje dimenzije i težinu zahvaljujući upotrebi samo dve AA baterije (umesto standardne četiri). Ispod poklopca za baterije nalazi se još jedna promena – slot za SD memorijsku karticu, što dodatno doprinosi smanjenju dimenzija. A400 je prvi model iz A serije koji koristi SD karticu, a kapacitet isporučene kartice iznosi 16 MB. Sa zadnje strane kućišta nalaze se 1,5-inčni P-Si TFT ekran visoke rezolucije i podesivog osvetljenja, optičko tražilo i zgodno raspoređeni dugmići za kontrolu fotoaparata, od kojih je dominantan petosmerni kontroler. Sa zadnje strane se nalaze i konektori za USB 1.1, punjač i TV koji su sakriveni ispod gumenog poklopca.

Kada se aparat uključi, objektiv se malo izvuče i to je jedini trenutak kada ćete ga videti kako se pomera. Prilikom zumiranja, elementi objektiva se kreću unutar kućišta, tako da spoljni elemenat potpuno miruje. Inače, objektiv je žižne daljine 5,9–13,2 mm što je ekvivalentno 45–100 mm i pruža zum od 2,2 X – manje od standarda na koji smo navikli. Najveći otvor blende objektiva je F3,8 što je takođe manje nego što smo navikli.

S obzirom na to da se radi o aparatu namenjenom isključivo amaterima, broj opcija nad kojima korisnik ima kontrolu je smanjen. Podešavanje fotoaparata se svodi na izbor jednog od osam predefinisanih režima (portret, noćna scena, zelenilo, sneg, plaža, vatromet, podvodno i sobno snimanje) ili manuelnog moda. U manuelnom modu korisnik može da utiče na kompenzaciju ekspozicije (±2EV u koracima od 1/3), balans bele boje (pet predefinisanih i merenje) i ISO osetljivost (50, 100, 200 ili 400). Ekspozicija se određuje automatski i kreće se između 1/1500 i jedne sekunde, a pri ekspozicijama između 1/6 i jedne sekunde vrši se smanjenje šuma.

Canon PowerShot A400
Canon PowerShot A400
Fokus se određuje automatski u devet tačaka, a nalaženju fokusa u uslovima smanjene osvetljenosti pomaže crvena lampica. Međutim, njena efikasnost je ponekad prilično mala, a neprijatno nas je iznenadilo što fotoaparat u pojedinim trenucima kad ne nađe fokus ne želi da „okine”. Treba pomenuti da je A400 opremljen i senzorom orijentacije. Zanimljiva opcija u meniju ovog fotoaparata je Quick Shot koja malo smanjuje vreme potrebno za pronalaženje fokusa i skraćuje vreme potrebno od punog pritiska dugmeta zatvarača do snimanja slike. Što se menija tiče, oni su standardni Canonovi, ali se pri kretanju kroz njih primećuje da je PowerShot A400 prilično spor, što često ume da zasmeta.

Kao što smo rekli, CCD senzor ugrađen u A400 je rezolucije 3,2 megapiksela, pa slike mogu biti rezolucije 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1024 x 768 i 640 x 480 piksela sa tri nivoa JPEG kompresije. Na polju snimanja video-zapisa takođe nema promena: standardne Canonove rezolucije i ograničenja dužine. Kvalitet fotografija je dobar, podjednake oštrine, sa priličnom količinom hromatske aberacije. Fotografije su možda malo tamnije nego što smo navikli kod Canona, što se može primetiti kod fotografije u zatvorenom prostoru.

PowerShot A400 je aparat namenjen isključivo amaterima, rezolucije dovoljne za razvijanje slika za kućne albume. Jednostavnost upotrebe i dopadljiv dizajn s različitim bojama kućišta čine ga idealnim za novajlije u fotografiji. Međutim, moramo da uputimo zamerku sporoći u menijima i prilično nezanimljivom objektivu – relativno malo uvećanje od 2,2 X, kao i žižna daljina od 45 mm u širokougaonom režimu koja ga čini nepogodnim za slikanje na malim rastojanjima. Ipak, to nisu stavke koje bi mogle značajno da zasmetaju korisnicima kojima je ovaj fotoaparat namenjen.

Ivan ČABRILO

 
Microstar NX6200-TD128E
ViewSonic VP171b
Chaintech VNF4 Ultra Zenith VE
Speed Link Razer eXactMat
Standardni kuleri
Titan TTC-005
Logitech MediaPlay
Zalix BioFlash, TakTook USB
Canon PowerShot A400
Šta mislite o ovom tekstu?
USB Music Xmas Tree i USB Snow Man
Speed-Link Metal Mouse SL-6178
palmOne Tungsten T5
Altec Lansing GT–5051R
TechniSat SkyStar 1 CI
Creative MuVo V200, MuVo Micro N200 i Zen Micro
Hyundai ImageQuest L70D+ Pivot
D-Link DSL-200, DSL-502T i DSL-504T
Plextor PX-716A i Sony DRU-710A

Vrsta:
digitalni fotoaparat
Proizvođač:
Canon
Kontakt:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera