Stari hitovi za Symbian mobilne telefone Do pre samo nekoliko godina igre koje su se nalazile u okviru sistemskog softvera u mobilnim telefonima bile su dovoljne taman da zadovolje znatiželju njihovih vlasnika i ništa više od toga. Kako je tehnologija prenosivih uređaja tokom godina napredovala tako su i apetiti rasli, što je nateralo programere da dizajniraju igre po ugledu na one s kućnih računara i konzola. Upliv Java igara, široka rasprostranjenost Symbian platformi i, na kraju krajeva, postojanje Nokijinih N-Gage/N-Gage QD modela zauvek su izmenili stanje stvari na terenu. Tako je stvorena pogodna klima i za emulatore. Evo kako stoje stvari kada je u pitanju Symbian gama telefona. Osmobitaši S obzirom na to da proces emuliranja „vuče” prilično resursa i zahteva izuzetno programersko umeće kako bi se specifičnosti jedne platforme obuhvatile jedinstvenim programskim kodom, nije čudno što osmobitni računari predstavljaju popularnu temu (o njima se najviše zna, skromnih su tehničkih karakteristika, a opet postoje hiljade kvalitetnih igara). Očekivano, za sada prednjače emulatori harizmatičnog ZX Spectruma i legendarnog Commodorea 64. Kada je Spectrum u pitanju, na sceni potpuno ravnopravno žive dva ostvarenja. WildPalmeov ZXBoy 1.3.1 (www.wildpalm.co.uk/zxboy.html, 237 KB, 4 evra) nameće se kao logičan izbor, kako zbog dobrih mogućnosti tako i zbog izuzetno popularne cene i postojećeg servisa za automatizovan download hrpe igara direktno putem mobilnog aparata. Ipak, nama se više svideo Spectrian 1.51 (www.whitecloudsoftware.com/products/index.html, 194 KB, 15 evra), najpre zbog jednostavnijeg korisničkog interfejsa i mnogo očiglednijeg rasporeda bitnih komandi u njemu, pa tek onda zbog nešto šire lepeze emuliranog hardvera (Spectrian pored modela 48K/128K emulira i +2/+2A) i većeg broja podržanih formata zapisa u kojima se mogu naći igre (SNA, Z80 i TAP su zajednički, dok Spectrian čita i SZX format). U oba slučaja kvalitet emulacije je odličan.
Čast Commodorea 64 za sada brani jedino program pod nazivom E32Frodo 0.5.1 (e32frodo.sourceforge.net, 133 KB). Ovaj besplatni projekat će ljubiteljima „šezdesetčetvorke” omogućiti izuzetno kvalitetan nivo emulacije i sijaset opcija za podešavanje prikaza (mogućan je i rad u landscape modu, uz „peglanje” slike) i konfiguraciju ulaznih komponenti (emulacija džojstika, funkcijskih tastera, unošenje teksta sa tastature...). Sve igre koje smo probali radile su savršeno. Da bi program uspešno obavio prepoznavanje datoteka s igrama, one moraju biti snimljene u obliku D64/T64 kontejner fajlova, dok uobičajeno skladištenje u okviru ZIP arhiva još uvek nije podržano.
I malobrojni bivši vlasnici dalekoistočne računarske utopije zvane MSX imaju razloga da se raduju. fMSX 1.07a (personal.inet.fi/private/riihimaki/s60, 113 KB) jeste program koji će vam omogućiti da na ekranu mobilnog telefona besplatno „zavrtite” stare MSX/ MSX2/MSX2+ hitove poput Sky Jaguara, Ping-Ponga, Athletic Landa, Hyper Olympica i drugih. Lepo dizajniran korisnički interfejs omogućava pristup brojnim opcijama za podešavanje toka emulacije i prilično je jednostavan za korišćenje. Nažalost, kvalitet emulacije nije uvek najbolji i često su moguća usporenja tokom rada, desinhronizacija zvuka i slike i slični problemi karakteristični za početne verzije. S obzirom na to da autor vredno i neprekidno radi na poboljšavanju performansi, neće proći puno vremena do izlaska unapređene verzije. Za pokretanje emulacije, pored kopija igara u ROM, DSK, CAS ili GZ formatu, biće potrebni i sistemski ROM-ovi koji ne dolaze u paketu s programom, ali ih je vrlo lako moguće pronaći na Mreži. Arkadno more Fenomen MAME-a nije zaobišao ni mobilno tržište, tako da ljubitelji Coin-Op igranja mogu uživati u legendarnim hitovima s arkadnih aparata i na ekranima svojih mobilnih telefona. EEMAME 1.11 (www.harmonicode.com/EEMame, 1,28 MB) baziran je na jezgru MAME 0.37b7 i trenutno podržava gotovo 1400 igara (koristi se isti format zapisa kao kod Windows verzije MAME-a). No, iako je ova brojka više nego impresivna, ne očekujte da sve igre rade. Naime, često će se dešavati da od igre vidite samo njen naziv u glavnom meniju i ništa više od toga. To nas ipak nije sprečilo da igramo desetak starih hitova (Moon Patrol, Mikie, Kangaroo, Vulgus, Pac-Man, Hyper Olympic, 1942...) i uživamo u njihovom kvalitetu u sasvim novom okruženju. Po rečima autora, najveći problem trenutno predstavlja emulacija zvučne komponente, na čemu se intenzivno radi, pa u narednim verzijama treba očekivati pomak i na ovom polju.
Konzolaški klan Iako postoji sijaset konzola koje bi zbog svog hardverskog sklopa bile idealna podloga za nastanak emulatora za Symbian liniju mobilnih telefona, programeri su se zadržali na najpopularnijim. Na tom trnovitom putu neizbežna stanica je Nintendov megapopularni Entertainment System za koji već postoje dva odlična emulatora. vNes 1.4 (vampent.com/vnes.htm, 72 KB, 10 dolara) delo je Vampentovog autorskog tima i donosi visok stepen uspešnosti emulacije (od petnaestak nasumično izabranih naslova nismo našli nijedan koji nije bilo moguće uspešno pokrenuti). Pored visokog stepena emulacije, vNes donosi prikaz nešto slabijeg kvaliteta koji je morao biti žrtvovan zarad brzine izvršavanja (s druge strane, zvučna komponenta je savršeno emulirana). Ipak, korisnicima su ostavljene opcije za „peglanje” prikaza (ukoliko se uključi najkvalitetniji prikaz, javlja se strahovito usporenje), isključivanje zvuka, ali i promenu radne rezolucije, što je za svaku pohvalu. Naravno, podrška za snimanje i učitavanje pozicija se podrazumeva. Program na koji bi svakako trebalo obratiti pažnju kada je NES emulacija u pitanju jeste Yew Nes Plus 2.0 (www.yewsoft.com/product.php?productid=13, 273 KB, 15 dolara). Spakovan je u potpuno grafički autentično korisničko okruženje i odlikuje ga izuzetan procenat uspešnosti emulacije (gotovo kao i u slučaju vNesa) i savršeno čista slika. Uz poboljšano emuliranje zvučne komponente, Yew Nes Plus 2.0 donosi i mogućnost učitavanja ROM-ova s igrama u NES ili ZIP formatu, kao i opciju progresivnog skeniranja memorije telefona radi pronalaženja potrebnih fajlova. Ovo poslednje je od izuzetne praktične važnosti jer većina ostvarenja u klasi zahteva smeštanje ROM-ova/datoteka s igrama u tačno definisane direktorijume, što otežava manipulaciju, a ponekad donosi i dupliranje materijala (slučaj dva emulatora za istu platformu i potreba držanja istih ROM-ova u dva različita direktorijuma).
Poslastice su emulatori kraljeva 16-bitnog konzolnog igranja: Super Nintendo Entertainment Systema i Sega Mega Drivea. vSun (vampent.com/vsun.htm, 259 KB, 20 dolara) delo je softverske grupe Vampent koja se očigledno specijalizovala za izradu emulatora Nintendovih igračkih konzola. Postojanje funkcionalno sličnog korisničkog okruženja kao u vBoyu/ vNesu ne iznenađuje i pohvalno je s obzirom na njegovu jednostavnost i razumljivost. Program prepoznaje datoteke s igrama u ZIP formatu (značajno zbog uštede u memoriji) koje je potrebno kopirati u naznačeni direktorijum da bi bile „vidljive” iz glavnog menija. Kvalitet slike tokom procesa emulacije je zadovoljavajući (doduše, ne treba previše očekivati), dok je brzina smenjivanja sličica na ekranu na samoj granici podnošljivosti (ne treba zaboraviti broj operacija koje hardver telefona treba da izvrši u jednom momentu). Zahtevnost emulacije odražava se i na zvučnu komponentu koja, iako je u potpunosti podržana, i te kako zna da „štucne”. Iako je daleko od savršenstva, vSun je pravo malo remek-delo.
Ljubiteljima Seginog tabora preostaje da u Mega Drive verzijama igara uživaju putem programa PicoDrive 0.16b152 (www.aep-emu.de/emus15.html?newlang=eng, 63 KB). Kako je u „teškoj” alfa fazi razvoja, sve još uvek izgleda prilično nespretno i nedorečeno, a pogotovo emuliranje zvučne komponente i često „zamrzavanje” telefona u toku rada (nekad pomaže jedino uklanjanje i ponovno vraćanje baterija). Međutim, već sada se vidi da će ovaj program biti pravi hit među emulatorima (ukoliko autor i ubuduće ispolji iskazani entuzijazam i upornost). Pleni gotovo nestvarna brzina emulacije uz fenomenalno tačan prikaz i prisustvo veoma malo „đubreta” na ekranu. Broj trenutno podržanih igara je nešto manji od 150 (spisak kompatibilnih se nalazi na adresi www.gamesforsmartphones.co.uk/picodrive_compatibility.shtml), a zanimljivo je što se one mogu nalaziti na bilo kojoj memorijskoj lokaciji telefona (dokle god su u BIN ili SMD formatu zapisa). Tokom testiranja probali smo Ristar, Speed Ball 2: Brutal Deluxe, Out Run, Golden Axe, Darius 2, Aladdin, Alien 3 i ostali smo zapanjeni kvalitetom i tačnošću emulacije. Game Boy Emulatori jedne od najpopularnijih ručnih konzola zastupljeni su sa čak tri reprezentativna primerka. Najkvalitetniji među njima po opštem mišljenju jeste vBoy 1.1 (vampent.com/vboy.htm, 141 KB, 10 dolara). Pored izuzetno kvalitetne emulacije (zanemarljivo sitnije kočenje se još uvek povremeno javlja), vBoy krase nenametljiv korisnički interfejs (podržava upotrebu skinova) i velika komfornost u radu. Tokom perioda testiranja probali smo više od 50 naslova (Tetris DX, Donkey Kong, Castlevania 1&2, R-Type 1&2, Terminator 2, Pit Fight...) i imali smo (sitnijih) problema samo sa pojedinim verzijama za Game Boy Color platformu.
Ako spadate u grupu onih koji vole da eksperimentišu, svakako probajte i GoBoy Plus 1.4.2 (www.wildpalm.co.uk/GoBoyPlus.html, 46 KB, 4 evra), ako ni zbog čega drugog, onda zbog odlične podrške koju ima i izuzetno niske cene. Najviše problema tokom testiranja pravio nam je GamePhone Advance 1.4 (www.infinitouch.com/GamePhone/GamePhone.html, 98 KB, 13 dolara), mada treba priznati da nije doživeo reviziju već gotovo godinu dana. • • • Ponuda emulatora za Symbian tipove mobilnih telefona više je nego zadovoljavajuća. Kvalitetom i brojem trenutno prednjače programi koji emuliraju osmobitne računare. Prilično je neizvesno šta u budućnosti možemo očekivati na ovom polju. Amiga, Game Boy Advance i slično? Teško je reći, ali nije nemoguće dočekati. Vladimir PISODOROV | | |