TEST DRIVE<>
052003<><>

Microstar K7N2G-ILSR

nForce 2: koža, klima... „full” oprema

Microstar K7N2G-ILSR
Microstar K7N2G-ILSR
Pre tri meseca testirali smo prve nForce2 ploče koje su stigle do nas i tada je opisana samo SPP verzija, a druga koja se zove IGP samo je pomenuta. Razlika je u postojanju grafičkog jezgra, tačnije IGP verzija northbridge čipa pored svih mogućnosti SPP-a poseduje i GF4MX IGP integrisano grafičko jezgro. Vremenska distanca između izlaska ovih verzija nForce2 čip-seta ima veze sa greškom koju je „nVidia” učinila kod izbacivanja prvog nForcea. Tada je IGP izašao znatno pre obične „ne-grafičke” verzije, što je prouzrokovalo slabe tržišne rezultate. Ionako visoku cenu koju nosi svaki novi proizvod dodatno je opterećivala, tada GF2MX, integrisana „grafika”. Kako su na nForce „tipovali” samo korisnici koji su tražili vrhunske performanse, a da GF2MX već tada nije imao šta da traži u njihovim računarima, jasno je zašto prvi nForce nije uspeo da zauzme veći deo tržišta. Iz sadašnje perspektive vidi se da je „nVidia” naučila lekciju, pa ovoga puta IGP verzija dolazi na tržište kasnije, tek pošto se sam nForce2 dobro učvrstio na poziciji lidera među čip-setovima za Socket A procesore.

Integrisano grafičko jezgro je NV17, dobro poznato sa GF4MX 4x0 serije kartica. Zanimljivo je da je, iako nForce2 podržava AGP 8x standard, u „nVidiji” ipak odlučeno da se ne ide sa NV18 verzijom kojoj je AGP 8x kompatibilnost jedina prednost u odnosu na NV17. Mada, sasvim je moguće da su i „nVidijini” inženjeri shvatili da od AGP 8x nema nikakve koristi, te da u praksi između NV17 i NV18 razlike nema. Zadržane su odlične TV-out mogućnosti, tako da GF4MX IGP u ovom pogledu ni po čemu ne zaostaje za „klasičnim” GeForce 4 karticama. Sve ostale mogućnosti IGP i SPP nForce2 čip-setova su iste. Dakle podrška za DDR266/333/400 memoriju, USB 2.0 i Firewire periferije, dve ATA 133 grane, SoundStorm 5.1 APU, 10/100 MB nVidia Ethernet itd. Jedino „ali” postoji u slučaju korišćenja integrisane grafike: tada radna memorija ne sme da radi na više od 166 MHz, tj. preko DDR333 specifikacije. Nije objavljeno u čemu je problem, međutim, činjenica je da je ovo ograničenje naznačeno i u uputstvima nForce2 IGP ploča drugih proizvođača. No, kada se u AGP slot ubode posebna kartica memorija može se „poterati” po DDR400 standardu.

Prva ploča koja je stigla do nas i koja nam je poslužila za upoznavanje s novim čip-setom i ovog puta je proizvod „Microstara”. Oznaka je K7N2G-ILSR, a silna slova u drugoj polovini imena govore o velikoj količini dodatne opreme, na šta smo već obratili pažnju u naslovu. Dakle, pored pomenutog grafičkog procesora u severnom mostu i poznatih mogućnosti kojima raspolaže „južnjak” nForce2 MCP-T (5.1 zvuk i 10/100 LAN), na ploču je zalemljen i „Promiseov” 20376 Serial ATA kontroler koji omogućuje priključenje još dva SATA i jednog klasičnog IDE diska i to u običnom, RAID 0 ili RAID 1 režimu. Na ovaj već impresivan spisak MSI je dodao i D-Bracket za poznatu D-LED dijagnostiku i S-Bracket koji sadrži dodatne SPDIF konektore (i optički i koaksijalni), kao i dva stereo izlaza koji se koriste uz 4.1 ili 5.1 sisteme zvučnika. Bez njega, a to je slučaj sa velikim brojem matičnih ploča koje imaju šestokanalne zvučne čipove, ukoliko koristite 5.1 zvučnike gubite mikrofonski i linijski ulaz koji kad-tad zatrebaju. Poslednji u nizu „bracketa” je onaj na kome se nalaze S-VHS i činč konektori koji služe za iskorišćenje TV-out mogućnosti čip-seta.

Sama štampana ploča urađena je u Full ATX formatu i ofarbana crvenim lakom, što je već poznata praksa „Microstara”. Visok kvalitet izrade i dobra naponska jedinica takođe spadaju u „klasiku” ovog proizvođača. Iako lepo izgleda, kuler na northbridgeu nije tu da pojača vizuelni utisak već je neophodan s obzirom na to da se IGP čip mnogo greje kada se koristi integrisana grafika. Raspored konektora je, kada se pogleda šta sve ima na ploči, još i odličan, a zanimljivo je da ova matična ploča traži novije ATX napajanje kakvo je do sada bilo potrebno samo za ploče za socket 478 procesore. Tri IDE konektora su izmeštena levo, paralelno PCI slotovima, pa mogu zasmetati prilikom ugradnje dužih PCI kartica. Tu se nalaze i SATA priključci međutim, s obzirom na njihov tanak dizajn, ovi kablovi teško da će vam ikada zasmetati. Kada smo kod njih, vredi pomenuti da se u kutiji već nalaze dva ovakva kabla pa vam treba još samo odgovarajući hard disk.

Uprkos činjenici da u poslednjih nekoliko meseci sve MSI ploče dolaze sa AMI BIOS-om, K7N2G poseduje „Awardovu” verziju. Izuzev nekoliko neophodnih razlika vezanih za integrisanu grafiku (koliko memorije joj se dodeljuje, 32-128 MB) BIOS na ovoj ploči se ni po čemu ne razlikuje od onih na drugim nForce2 modelima. To znači da je gotovo sve moguće namestiti, a posebno impresionira sekcija za podešavanje rada memorije. Overklok deo je prilično „rezervisan”, kakav uostalom i treba da bude na ovakvoj ploči: najviše 1,8 V za procesor, 1,7 V za AGP i 2,7 V za memoriju je sasvim prosečno i, kada se uzme u obzir kome je namenjena ova ploča, a to nisu overklokeri, sasvim zadovoljavajuće.

Dolazimo i do rezultata testova. Kao i svaki „nVidiain” čip-set i nForce2 IGP ima dvokanalni memorijski kontroler, a čini se da ni jednoj drugoj verziji nije potrebniji nego ovoj. Jer, dok verzije bez integrisane grafike nemaju previše koristi od ovog rešenja, za dobre performanse računara kada se koristi integrisani GF4MX obavezna su dva memorijska modula, tj. uključena oba memorijska kanala. Iz testova se može videti koliko performanse opadaju kada se koristi samo jedan modul, tj. kada se procesor i IGP „otimaju” za memorijsku magistralu. Razlog je što su i procesor i GF4MX IGP vrlo zavisni od memorijskog protoka, a kada je uključen samo jedan memorijski kanal njega jednostavno nema dovoljno. Naravno, razlika se najbolje vidi u igrama, kada i procesor i grafička rade na maksimumu. Ubacivanjem drugog memorijskog modula u treći DIMM, što je neophodno da se aktivira drugi kanal, performanse skaču i preko 40 odsto.

Krajnji utisak o MSI K7N2G je, naravno, vrlo pozitivan. Ovo je pre svega brza i stabilna matična ploča, a pri tome poseduje gotovo sve što korisnik danas može da zatraži. Može da se preporuči svakome, jer na tržištu teško da može da se nađe svestraniji proizvod. Izuzetak su samo overklokeri, ali oni ionako zaziru od bilo čega što ima i prizvuk integrisanog, u toj branši se ceni što jednostavniji dizajn. Ali, kupovina matične ploče koja ne sebi ne poseduje nikakve dodatne opcije zahteva kupovinu posebnih zvučnih, mrežnih i drugih kartica, a tada cena koju treba platiti daleko prevazilazi cenu Microstara K7N2G. U prevodu, ukoliko niste pasionirani igrač koji od grafičke kartice traži da prikaže svaki „vertex” i „pixel”, ili overkloker koji juri za svakim procentom performansi, bolju kupovinu od nForce2 IGP matične ploče nećete naći. Prosto je grehota kupiti bilo koju drugu ploču sa integrisanom grafikom, jer ne samo da su ploče sa i845G, SiS 650 ili VIA KM čip-setovima najčešće mnogo lošije opremljene, već i performanse njihovih grafičkih rešenja nisu ni blizu onima koje postiže GF4MX IGP.

Saša UZELAC

 
Microstar K7N2G-ILSR
Šta mislite o ovom tekstu?
DDR: Kingston, Corsair, Transcend, Samsung, Elixir...
Asus P4XP-X, QDI Superb 4E-A
Creative Jukebox Zen (USB 2.0)
Genius Mouse Pen 5 x 4
Leadtek WinFast Cinema
Hewlett-Packard LaserJet 1150
Logitech Cordless Desktop Comfort i Cordless Desktop Navigator
Genius Netscroll+ Eye i EasyTrack Optical

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
3D Mark 2001 SE
SiSoft Sandra 2003
PC Mark 2002

Proizvođač:
Microstar
Kontakt:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera