TEST RUN<>
102002<><>

Sonic Foundry Sound Forge 6.0 i ACID Pro 4.0

Redovno godišnje osvežavanje

Proteklih nekoliko godina programi softverske kuće „Sonic Foundry” postali su nezaobilazan alat svih koji se bave zvukom na PC računaru. Za Sound Forge slobodno možemo da kažemo da je, pored osnovnih programa kao što su ACDSee, Windows Commander, Word ili WinAmp, najkorišćenija aplikacija bez obzira na iskustvo korisnika. S druge strane, ACID Pro se izborio sa žestokom konkurencijom u oblasti ostvarenja koja se bave loop-based „muziciranjem”, izuzetno funkcionalnim i krajnje jednostavnim upravljačkim interfejsom koji nudi pregršt opcija. Posle nešto više od godinu dana (ACID Pro 3.0 opisan je u SK 9/2001, Sound Forge 5.0b u SK 10/2001), došlo je vreme da na tržište izađu nove osvežene verzije, na radost brojnih poklonika.

Na prvi pogled, Sound Forge 6.0 i ACID Pro 4.0 nimalo se ne razlikuju od prethodnih verzija. Očigledno zadovoljni izgledom i funkcionalnošću upravljačkog interfejsa, programeri su isključivo radili na poboljšavanju performansi koje su korisniku naviklom na princip rada mnogo dragocenije od vizuelnih novotarija. Ipak, prosečan korisnik teško da će shvatiti logiku zbog koje su se programeri odlučili za evolutivni sufiks, umesto da izdaju međuverziju. Pođimo redom!

Osnovna novina Sound Forgea 6.0 odnosi se na rad sa učitanim semplovima koji je sada efiksaniji, sigurniji i manje destruktivan (citiramo autore). To znači da je korišćenje komandi Cut, Copy, Paste i sl. kudikamo brže, ali isto tako da se promena na samom fajlu vrši tek nakon izvršenog snimanja. Rad na procesiranju znatno je uprošćen pa je Preview moguće dobiti istog momenta kada odaberete željeni proces. Za razliku od prethodnih verzija u kojima ste morali prvo da odaberete parcijalni deo (segment) ili ceo sempl pa tek posle toga da vršite procesiranje, ovde se nakon podešavanja vrste procesa određuje njegova zona uticaja. Time je značajno skraćeno vreme rada, pogotovu u situacijama kada treba isprobati nekoliko različitih varijanti. Semplove je moguće izrađivati u 32-bitnom kvalitetu (ako posedujete odgovarajući hardver) sa frekvencijom semplovanja do 192 kHz (da podsetimo da je CD kvalitet 16-bita i 44,1 kHz), samo treba obratiti pažnju na slobodan prostor na hard disku jer takvi fajlovi mogu da zauzmu mnogo mesta. Iz tog razloga Sound Forge 6.0 više ne poseduje granicu od 4 GB za rad s fajlovima, ali za tako nešto morate imati instaliran Windows 2000 ili XP na NTFS particiji (u slučaju Windowsa 98 SE i Me pod FAT-om 32 granica su fajlovi do 4 GB). Promene je doživeo i rad sa video fajlovima tako da je sada moguće „otvarati” MPEG-1 i MPEG-2 zapise (u prethodnoj verziji podržani su AVI, MOV i WMV), ali isključivo ako dokupite MainConcept MPEG plug-in (dodatne informacije na adresi: www.mainconcept.com) koji nije nimalo jeftin. Naime, „Sonic Foundry” nudi dve mogućnosti: standardnu i profesionalnu, od kojih prva košta 30 a druga 100 USD. U međuvremenu se pojavila i nova verzija (1.1) ovog plug-ina koja košta, ni manje ni više, 150 USD! Ko voli, samo neka izvoli. Pored do sada navedenog, pažnju bismo vam skrenuli i na poboljšan rad sa plug-inovima, moćniju Zoom opciju, Preset Manager koji je sada samostalna aplikacija i multitasking „renderovanje” semplova u pozadini.

Manija nabavke 4.1 i 5.1 zvučnika koja je zahvatila PC tržište naterala je programere „Sonic Foundryja” da u novu verziju ACID-a implementiraju podršku za rad sa njima. Sada možete uživati u komponovanju „prostornih” melodija, jednostavnim kliktanjem miša. Zvuk je moguće pozicionirati u kompletnoj zoni koju pokrivaju zvučnici, a ne samo prostim rasporedom na prednje ili zadnje zvučnike. Iako smo ovakvu opciju još pre godinu dana imali u pojedinim sličnim ostvarenjima, pohvalno je što se ona konačno našla i u popularnom ACID-u. Mnoge će obradovati i opcija preslušavanja većeg broja semplova u okviru Explorer prozora koja se pokazala kao izuzetno korisna u situacijama kada ne možete da odlučite koji će se od nekoliko sličnih semplova uklopiti u celinu koju stvarate. Tu je i poboljšana podrška za MIDI, kontrolu tempa, rad sa specijalnim efektima, kontrolu muzičkih kanala itd. Podržana su i dva nova multimedijalna zapisa, tako da ACID sada „čita” i Windows Media Audio i Video fajlove (WMA i WMV). Nova je i opcija Chopper kojom se direktno iz postojećeg sempla izrađuje loop datoteka. Vredno je pomena i automatsko „spasavanje” fajlova u slučajevima nasilnog napuštanja programa (slično kao u Officeu XP), kao i napredna opcija za snimanje projekata u širokoj lepezi podržanih formata.

Sound Forge 6.0 i ACID Pro 4.0 su logičan sled stvari koji se mogao očekivati. Iako ne nude novine u tolikom obimu da bi mogli da zasluže evolutivne sufikse, firma je odlučila da je to marketinški znatno isplativije. Sound Forge je sa funcijama koje smo pobrojali još moćniji, dok je ACID, s druge strane, pretrpeo mnogo više sitnijih izmena manje vidljivih za prosečnog korisnika i one ga uz podršku za 5.1 zvučnike još više učvršćuju u samom vrhu ovakvih ostvarenja. Na svu sreću onih sa slabijim hardverom, oba programa nisu preterano zahtevna pa je za rad dovoljan Pentium II procesor na 300 MHz, 64 MB RAM-a (128 MB je preporučeno) i 100 MB slobodnog prostora na hard disku. Pored toga, potreban je i „Microsoftov” DirectX 8 ili noviji.

Vladimir PISODOROV

 
Contrast PlanPlus 2003
Sonic Foundry Sound Forge 6.0 i ACID Pro 4.0
Šta mislite o ovom tekstu?
FotoStation Pro 4.5
Abbyy FineReader 6.0 Professional
Magix CD & DVD burnR deLuxe

TIP:
Obrada zvuka
PLATFORMA:
Win 98SE/Me/2000/XP
VELIČINA:
22,7 MB i 26,6 MB
ADRESA:
www .sonicfoundry .com
KONTAKT:
PiN Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera