TEST DRIVE<>
112001<><>

ThermalTake Vulcano 6Cu / 6Cu+

Buka ili toplota?

ThermalTake Vulcano 6Cu / 6Cu+
ThermalTake Vulcano 6Cu / 6Cu+
Kao kategorija korisnika, „overklokeri” su oduvek imali posebne zahteve kada su određeni delovi računara u pitanju. Prvo je u pitanju bio procesor koji je trebalo da je iz dobre serije, pa memorija i grafička kartica koja trpe određen takt PCI, AGP ili već neke magistrale (i naravno, da se sve to pored svega i dobro overklokuje :), da bi se u poslednje vreme pojavili i specijalni kuleri (popularno ime za spoj hladnjaka i ventilatora) koji su sposobni da ohlade procesore čije frekvencije debelo prelaze 1000 MHz, a disipirana energija 60 i više W.

Do pre par meseci, „GlobalWin” je sa svojim modelima, a posebno serijom FOP, držao primat na ovom polju. Međutim, nedavno se na našem tržištu pojavio i „ThermalTake” sa svojim više nego konkurentnim modelima. Ova firma u ponudi ima široku lepezu proizvoda koji će vam pomoći da ohladite različite komponente „nasvirane” do krajnjih granica; mi ćemo vam predstaviti one namenjene hlađenju procesora.

Radi se o dva kulera, oba iz serije Vulcano, sa oznakama 6Cu i 6Cu+ i dodatak za poboljšanje prenosa toplote sa procesora na hladnjak nazvan Copper Shim (tekst u okviru). Oba Vulcana imaju identičan hladnjak koji je većim delom izrađen od legure aluminijuma, sa izuzetkom dela koji ostvaruje kontakt s procesorom i koji je izrađen od bakra. Ovo rešenje garantuje odlično odvođenje toplote s procesora, dok je za „hlađenje samog hladnjaka” zadužen ventilator po čijim se karakteristikama jedino i razlikuju ovi modeli. Kod Vulcana 6Cu ventilator se okreće na nešto manje od 4800 obrtaja, dok jači model raspolaže ventilatorom koji se okreće brzinom od oko 7000 obrtaja u minutu.

Ove odlične preddispozicije na papiru Vulcano kuleri jednako su dobro dokazali i u praksi. Čak se i slabiji model pokazao apsolutno dovoljnim za Athlon 1.333 s kojim smo ga testirali. Temperatura nije prelazila 47 stepeni pod punim opterećenjem, što je sjajan rezultat. Jači model sa svojih 2000 i više obrtaja bržim ventilatorom pokazao se još boljim, pa temperatura nije prelazila 43 stepena. Uporedili smo ih i sa konkurencijom iz „GlobalWinovog” tabora i zaključeno je da se serija Vulcano pokazala boljom od FOP konkurenata: 6Cu se pokazao boljim od FOP32, dok je 6Cu+ nadmašio FOP38, što jasno ukazuje da je „GlobalWin” izgubio mesto lidera na ovom polju. Doduše, imaju oni i snažnije modele WBK i CAK, ali su oni teško dostupni i skuplji, ne spadaju u ovu kategoriju.

Naravno, kao i svi dobri kuleri i ovi imaju svoju negativnu stranu, o kojoj je više puta bilo reči kada se govorilo o ovako brzim ventilatorima, a to je buka. Ni za slabiji model ne može se reći da je tih jer ćete ga čuti i kada dobro zatvorite kućište, međutim, 6Cu+ je nekoliko puta bučniji. Zvuk koji proizvodi je sve samo ne tih, pa su ga „slučajni prolaznici” koji su se našli u blizini tokom testiranja poredili sa usisivačem i mlaznim avionom pred poletanje. Naravno, ovo nije realno stanje stvari, ali nije ni previše daleko, jer je zvuk koji pravi 6Cu+ jednostavno nemoguće ignorisati. Primera radi, jasno ćete ga identifikovati čak i kroz zatvorena vrata prostorije gde radi računar. Valjda vam je jasno kolika je to onda količina štetne buke za nekoga kome je kućište tik ispod stola, ili u gorem slučaju pored glave. U poređenju sa FOP-ovima, 6Cu se čini tišim od modela 32, a između 6Cu+ i FOP-a 38 vodi se „mrtva trka”. Ima razlike u zvuku, pa nekome može više odgovarati huk FOP-a ili rezak zvuk jačeg Vulcanoa, međutim, u krajnjoj liniji je to isto – obojica su preglasni.

Kada se utisku o performansama doda i priča o ceni, zaključak je jasan. Proizvodi iz serije Vulcano među najboljim su „hladilicama” trenutno dostupnim našem tržištu, a njihova niska cena čini ih ubedljivo najboljim rešenjem za sve kojima su potrebni. 6Cu će zadovoljiti apsolutno sve koji svoje procesore „voze” na fabrički deklarisanom taktu i naponu ili malo preko toga, dok će 6Cu+ zatrebati samo ekstremnim overklokerima kojima nikad nije dovoljno brzine (tako i toplote, naravno) i to samo na brzim AMD Athlon procesorima. Pošto takvi Athloni mogu da izrače i 80 W toplote, samo im Vulcano 6Cu+ ili nešto sličnno može pomoći.

Vlasnici procesora „ispod 1 GHz”, naročito onih proizvedenih od strane „Intela”, nemaju nikakve potrebe za ovakvim proizvodima jer čak i najbrže „Intel” Coppermine i „AMD” Durone uspešno hlade jeftiniji i, mnogo bitnije, tiši modeli.

Saša UZELAC

 
Pentium 4 (Socket478): Asus P4B, Microstar 845 Pro2, QDI PlatiniX 1
Abit KG7-RAID
Creative SoundBlaster Audigy
Logitech Cordless Desktop Optical
Hercules Gamesurround Muse XL
Lexmark X73 / X83
Zoltrix Phantom 56K PCI, Smart Cobra Lite 56K PCI, Smart Spirit 56K PCI, TomCat 56K USB
ThermalTake Vulcano 6Cu / 6Cu+
Šta mislite o ovom tekstu?

Copper Shim

U pitanju je bakarna pločica debela oko milimetar, odnosno tačno onoliko koliko se jezgro procesora izdiže iznad okolnog pakovanja. Njom se u velikoj meri poboljšava prenos toplote s procesora na hladnjak s obzirom da toplotna energija više ne mora da prođe samo kroz jezgro (oko 1 cm2) do hladnjaka, već u tom procesu učestvuje i veći deo „pakovanja” procesora. Ovo je koristan dodatak vašem AMD-u pošto ne košta mnogo, a može da pomogne. Međutim, moramo vas upozoriti i da je Copper Shim potencijalno velika opasnost po procesor, s obzirom da je bakar od kog je izrađen izuzetno elektro-provodan materijal. To je bitno jer u slučaju nepažljivog postavljanja Copper Shim lako može da prespoji takozvane „L kontakte” na površini procesora, što u trenutku startovanja računara, odnosno pojave napona u procesoru, vaš AMD trenutno šalje u „večna lovišta”.

PROIZVOĐAČ:
ThermalTake
KONTAKT:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera