CeDeTEKA<>
051998<><>

Oxford Interactive Encyclopedia

Posle odličnog izdanja oksfordske enciklopedije namenjene najmlađima (više o njoj pročitajte u broju 3/98), „The Learning Company” izbacila je i „veliku” verziju ovog prestižnog naslova. Novo elektronsko izdanje jedne od najpopularnijih opštih enciklopedija uključuje revidiran tekst knjiga The Oxford Illustrated Encyclopedia, The Oxford Dictionary of the World (geopolitički atlas), kao i džepno izdanje vrlo zgodnog rečnika koji pokriva sve značajnije dijalekte engleskog jezika, uključujući tu sleng i brojne „masne” izraze i fraze kojih se drugi enciklopedijski rečnici uglavnom klone.

Oxford Interactive Encyclopedia spada u kategoriju opštih enciklopedija srednjeg obima, te kao takva najviše odgovara „običnoj” Encarti. Za razliku od većine ovakvih izdanja koja se utrkuju u međusobnom kopiranju, ovaj program u svakom pogledu donosi novine. Originalnost se naslućuje od samog početka, zahvaljujući neobično organizovanom korisničkom interfejsu koji je maksimalno uprošćen. Sve se odvija na jednom ekranu u dva do tri prozora koji su tematski podeljeni i stalno aktivni. Tako, se u jednom prozoru uvek ispisuje tekst, u drugom multimedijalni materijal, dok je treći predviđen za pretraživanje. S jedne strane ovakav dizajn u velikoj meri olakšava pregled i pronalaženje željenog materijala, ali deluje i prilično ograničavajuće, s obzirom da se prozori mogu povećati samo do 80 odsto ekrana. Full-screen ispis, iako prisutan, nije ni vredan pomena s obzirom na drastičan gubitak kvaliteta slike i videa. Na kraju, gledanje u isti ekran često i dosadi. Uglavnom, što se grafičkog dizajna i interfejsa tiče, preovlađuju negativne kritike.

Što se sadržaja tiče, radi se o veoma lepo organizovanom disku sa savršeno ukomponovanim elementima. Tehničke karakteristike su na visokom nivou. Kvalitet multimedijalnog materijala i obim tekstova odgovaraju Encarti, s tim da je ovde nešto više hipertekst linkova i manje članaka. Opcije su brojne i stalno prisutne na ekranu. Metode pretraživanja su efikasne i raznovrsne, a uključuju pretragu po pojmovima, multimedijalnim komponentama ili tematskim grupama. Atlas je lošeg kvaliteta, slabe preglednosti i sa malo detalja. Za pohvalu je lepo urađena timeline opcija koja ima direktne linkove na članke i multimedijalni materijal. Na kraju, tu su i opcije za kreiranje sopstvenih slajd šou prezentacija, jedna igra, guided tour i još nekoliko zanimljivih opcija.

Smeli pokušaj da se uvedu originalni elementi u prilično šematizovane CD-ROM enciklopedije ipak je samo delimično urodio plodom. Idejna rešenja ove enciklopedije u svojoj osnovi raspolažu velikim potencijalima koji su ostali nedovoljno razvijeni. Nadamo se da će naredna izdanja ovog programa biti naprednija.

Gradimir JOKSIMOVIĆ

 
Complete Landscape Designer Deluxe
Oxford Interactive Encyclopedia
Šta mislite o ovom tekstu?
Family Nutritionist
Mensa Ultimate Challenge
Billboard Music Guide

CD-ROM izdanje ustupio je „Espro”
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera