INTERNET<>
022013<><>

Muzika u oblaku u Srbiji

Strujanje muzike

Predstavljamo vam platforme za online slušanje muzike koje rade u Srbiji, pa čak i sa domaćom muzikom

Kada se govori o platformama za music streaming, navikli smo na to da prvo počnu da se ređaju pitanja tipa: Može li taj servis da se koristi kod nas?, ili: U čemu je kvaka?

Spotify, Pandora, Google Music i MOG su najpoznatije u nizu usluga za koje, ako želimo da ih koristimo sa ovih prostora, moramo da se dovijamo na najrazličitije načine i da taj problem premostimo, recimo, manipulacijom IP adresama. Zbog toga mnogi pronalaze utočište na YouTubeu, koji svakako nije optimalan način za puštanje muzike.

Vođeni time, priču o muzici u oblaku nastavljamo servisima koji nesumnjivo rade i u Srbiji. U pitanju su jedna stara i dobro poznata, ali renovirana platforma – Grooveshark, i jedna ne tako poznata kod nas, ali ništa manje impresivna – platforma Deezer.

Deezer

Ovo je na našim prostorima potpuno nova usluga. Radi se o klasičnoj platformi za strimovanje muzike, gde na prvi pogled nećete primetiti ništa revolucionarno, ali kada se malo zagrebe ispod površine, postaje jasno da se radi o veoma dobroj web aplikaciji, bogatoj sjajnim opcijama.

Kada prvi put dođete na sajt i kreirate nalog, Deezer vam poklanja 15 dana tzv. freemium moda, kada su vam dostupne sve funkcionalnosti sajta. Radi se o klasičnom free trial modu u kojem imate vremena da proverite da li vam se usluga dopada ili ne, odnosno da li želite da se pretplatite na nju.

Kada kreirate nalog i dođete do svog potencijalno novog muzičkog utočišta, nakon kratke dobrodošlice i priče šta sve Deezer može (a sve to na srpskom!), srešćete se sa veoma lepo dizajniranim i logičnim prostorom.

Leva kolona deli se na tri celine – Otkrij muziku, Aplikacije i Biblioteka. Kao novom korisniku, pogled će vam verovatno prvo stati na sekciji za otkrivanje muzike, u kojoj se nalaze Deezerove preporuke, globalno najslušanije numere i radio-stanice. Sve stavke dalje mogu da se filtriraju po pesmama, izvođačima ili albumima sve dok ne nađete muziku koja vam najviše odgovara. Klik na bilo koju od ovih stavki menja sadržaj u centralnom prikazu, koji je i glavni deo kada je izbor muzike u pitanju.

Kada pronađete svoje omiljene izvođače, pesme i albume ili pak sklopite neku dobru plej-listu, primetićete da se sve to pakuje u vašu muzičku biblioteku. Prečice za plej-liste i albume biće automatski kreirane, a vi ih naknadno po želji možete organizovati u foldere. Takođe, kada kliknete na stavku Kolekcija (My library u engleskoj varijanti), videćete da je sva vaša izabrana muzika sortirana u nekoliko tabova.

Grafičko rešenje muzičke kolekcije veoma je pitko i neće vam biti potrebno mnogo vremena da samo po izgledu omota albuma nađete ono što ste tražili. Naravno, ako tačno znate šta želite da ubacite u svoju plej-listu, tu je opcija pretrage, koja radi dosta neuobičajeno. Drugačiji rezultati dobijaju se kada upišete ključnu reč i pritisnete ’Enter’ od onih kada kliknete na neku od predloženih ključnih reči. U svakom slučaju, nakon kratkog perioda navikavanja na ovu vrstu pretrage, nalazićete ono što vam je potrebno, a to i jeste cilj.

Treba napomenuti to da je Deezer bogat domaćom muzikom svih žanrova, a kako saznajemo, kompanija intenzivno radi na ubacivanju još popularne muzike sa ovih prostora. Drugim rečima, bilo da ste ljubitelj eks-Ju, kafanskih, starogradskih ili turbo stvari, biće muzike za vas.

Plejer se nalazi na vrhu stranice. Osim klasičnih komandi na koje ste sigurno već navikli, tu su i podešavanja kvaliteta, redosleda pesama, kao i mikseta, kroz koju možete da se igrate prelazima, istovremenim puštanjem pesama, brzinama reprodukcije itd. Što se kvaliteta zvuka tiče, možemo reći da je Deezer na tom polju besprekoran – sve pesme dostupne su u kvalitetu 320 Kbit/s. Pored računara, muziku na Deezeru možete slušati i preko gotovo svih prenosivih uređaja. Od telefona i tableta podržani su Android, iPhone, Windows Phone i BlackBerry, a ako kojim slučajem u automobilu imate WD TV, Logitech Squeezebox, Sonos sistem ili čak Parrot Asteroid, moći ćete da slušate Deezer i sa tih platformi. Spisak svih podržanih uređaja možete pogledati na deezer.com/sr/devices.

Valja napomenuti to da ako ste korisnik Telenorove mreže, pretplatu na Deezer možete sebi priuštiti po dosta povoljnijim uslovima. Naime, regularna cena Premium+ usluge (koja obuhvata i pristup preko mobilnih uređaja) iznosi sedam evra za mesec dana, a ukoliko ste Telenorov korisnik, uslugu možete aktivirati preko portala Dobre stvari (dobrestvari.rs/deezermuzika) za 490 dinara za mesec dana. To zvuči kao sasvim dobra ponuda, naročito zbog toga što će vam nakon aktivacije Telenor pokloniti dodatnih 500 MB saobraćaja za slušanje muzike.

Grooveshark

O Groovesharku smo ranije već pisali, pa u ovom tekstu nećemo mnogo da gnjavimo osnovnim funkcijama, već ćemo samo da obratimo pažnju na skorašnje promene. Ovaj servis skrenuo je na sebe pažnju ogromnim izborom muzike i dostupnošću korisnicima. Neki bi rekli da je taj izbor muzike stečen bespravno, pa stoga ovaj servis iza sebe ima više sudskih sporova, međutim mi nismo tu da sudimo već da slušamo. Izbor je, bez obzira na sporove, i dalje veoma veliki, a sajt je pre određenog vremena dobio i nov dizajn.

Otarasili su se svih nepotrebnih stvari koje su prostor činile nepreglednim. Grooveshark sada odiše, slično kao i Deezer, veoma logičnim rasporedom i prijatnim dizajnom. Sajt izgleda lepo, kako na velikim tako i na malim ekranima, te više nećete imati osećaj skučenosti. Desna kolona, u kojoj se nalaze plej-liste, sada može da se sakrije i poziva prema potrebi. Još jedna velika promena u novom dizajnu je pomeranje fokusa sa pretrage, koja je ranije bila u centru ekrana, na trenutno aktuelne sadržaje. Ovi sadržaji se kao relevantni generišu u odnosu na to šta vi kao korisnik slušate.

Naravno, tu su i top-liste, najslušanija muzika po žanrovima, šta slušaju vaši prijatelji itd. Plejer i lista pesama koje su na čekanju nalaze se u dnu ekrana, i taj deo je manje-više ostao nepromenjen, osim što je vizuelno prijatniji i pregledniji. Jedina veća promena je prebacivanje komandi za puštanje pesama iznad reda čekanja.

Što se dostupnosti tiče, Grooveshark nalog može da napravi svako i usluga je besplatna ako vam ne smetaju reklame na pojedinim delovima sajta. Ako želite da uklonite reklame i steknete mogućnost da koristite aplikaciju Grooveshark na Android, iPhone, BlackBerry, Palm i Nokia uređajima, to zadovoljstvo koštaće vas devet američkih dolara mesečno. Ovde treba napomenuti to da su aplikacije sklonjene sa zvaničnih marketa, pa biste aplikaciju morali da preuzmete sa Groovesharka i sami je instalirate na telefon. To je posledica pomenutih sudskih sporova. Detaljne informacije o prenosivosti ove usluge možete pogledati na stranici mobile.grooveshark.com.

• • •

Kada podvučemo crtu i uporedimo ova dva servisa za „strujanje” muzike, primetićemo da su Deezer i Grooveshark dosta slični, a opet veoma različiti. Svaki ima svoje prednosti i mane, a dosta zavisi i od toga šta je korisniku potrebno. Ako vam je bitan kvalitet zvuka, Deezer je zbog visokog bit ratea apsolutni pobednik, naročito zbog toga što Grooveshark ne može da garantuje za kvalitet numera koje isporučuje.

Ako vam je bitnija dostupnost muzike od kvaliteta, onda vam je Grooveshark trenutno bolja opcija zato što Deezer još nema potpisane ugovore za sva izdanja, a Grooveshark ne vodi računa o izdavačkim kućama i vlasnicima autorskih prava, već muziku uploaduju sami korisnici.

Dalje, ako želite dobru mobilnost, Deezer, prema našem mišljenju, opet odnosi pobedu. Dostupniji je na više uređaja, a zvanična aplikacija može se naći na svim relevantnim marketima. Obe aplikacije imaju jednu veoma zanimljivu opciju – offline mode. U tom režimu aplikacije će puštati samo one pesme koje je korisnik preuzeo na dati uređaj. Tako na veoma jednostavan način može da se uštedi mobilni saobraćaj ako pesme preuzimate putem WiFija.

Uroš ZORIĆ

 
Facebook Graph Search
Bitpay
Edukacija online
Džastinov MySpace
Muzika u oblaku u Srbiji
Šta mislite o ovom tekstu?
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera