TEST DRIVE<>
122012<><>

Dell S2340L i UltraSharp U2713HM

Artisti i modelli

Kada su nam najavili da nam na test stižu dva nova Dellova monitora, u glavi je počela da odzvanja „Oda radosti”. Model U2713HM dugo smo očekivali, pošto nikako da stigne u ovaj deo sveta. Naslednik je modela U2711, a S2340L nasleđuje monitor koji se „opekao” na stranama našeg časopisa, pa smo jedva čekali da vidimo šta su nam to gurmani iz Dellove kuhinje spremili za kraj ove godine. Nešto slatko ili kiselo?

Dell S2340L udaljio se od klasičnog pravougaonog industrijskog dizajna, na koji nas je Dell navikao, i prešao je na drugu, modernu stranu ulice. Izgledom najviše podseća na smart telefone i tablete koji preplavljuju tržište, pa tako ne možete videti klasične ivice panela jer su one skrivene iza jedne velike površine koja se proteže do samih bokova ekrana. Kada smo već kod bokova, profil monitora je izuzetno tanak zahvaljujući upotrebi LED pozadinskog osvetljenja i izmeštanja napajačke jedinice van kućišta ekrana. Ovakvo dizajnersko rešenje obično utiče na to da konstrukcija monitora bude nešto slabija, ali to ovde nije slučaj. Ekran se uvija u očekivanoj meri i nema neprijatnih zvukova krckanja. Postolje je veoma stabilno, što se moglo i očekivati od monitora ove kategorije. Od konektora se mogu naći analogni, HDMI i audio-out, što je rešenje koje ne preferiramo, ali ga proizvođači monitora očigledno vole pošto snižava cenu pukim uklanjanjem DVI konektora.

S2340L ima komande u vidu četiri neobeležena tastera koji se nalaze na blagom ispupčenju na boku monitora. Pritiskom na bilo koji od njih, tik do njih na ekranu se otvara meni sa naznakom koja im je funkcija u tom trenutku (korisno za podešavanje monitora u mraku). Meni je klasičan za Dellove modele i napravljen je po sistemu „tri pa osam”. Prvim klikom dobijate izbor od dve prečice (koje sami možete podesiti) ili mogućnost ulaza u glavni meni, gde dolazite do svih podešavanja. Podeljen je na Brightness/Contrast, Auto Adjust, Input Source, Color Settings, Display Settings, Other Settings i Personalize. Zvuči kao mnogo opcija, ali su one zapravo samo dobro segmentirane, dok je broj opcija za podešavanje slike zapravo veoma mali. Ponuđene su samo osnovne opcije, a tek korišćenjem HDMI veze dolazite do nešto naprednijih, mada je i njihova uloga zanemarljiva.

Na prvi pogled fabrička podešavanja izgledaju korektno, tj. upotrebljivo, jer su boje malo isprane, crna nije toliko duboka... Nadamo se tome da će kalibracija izvući još malo soka iz ovog limuna. Nedostatak opcija za fino podešavanje oduzeo nam je dosta vremena u pokušajima da se slika pravilno podesi. Mnogo smo postigli povećavanjem kontrasta slike, pa su detalji na crno-belim slikama odskakali onako kako je umetnik zamislio, senke su obilovale detaljima i sve ih je bilo lako raspoznati... Međutim, reprodukcija boja ostala je na istom nivou s početka, kao da je oprana deterdžentom. Sve izgleda isprano. Sintetički testovi reprodukcije crne i bele prikazuju da postoji mala razlika u osvetljenju gornje i donje polovine ekrana, ali i da ne postoji nikakvo probijanje pozadinskog osvetljenja duž ivica. Crna izgleda relativno puno (može to i bolje), dok beloj nedostaje malo jačine, imamo utisak kao da je nekako prigušena, ma kako podesili monitor. Gradijent test pokazuje da su prelazi između susednih nijansi primetni, ali je njihova reprodukcija mnogo bolja nego kod TN panela. Primetili smo još da se najtamniji tonovi bez problema razlikuju, dok se najsvetliji stapaju.

Vreme odziva sada je deklarisano na 7 ms, za razliku od prethodnog modela, i odgovara onome što vidimo na ekranu. Blago kašnjenje u najbržim scenama filmova/igara i sintetičkim testovima u realnom radu teško je primetno, sem ako baš ne tražite dlaku u jajetu. Ako niste okoreli gejmer, to vam neće predstavljati problem. Uglovi gledanja bili su kamen spoticanja na prethodnom modelu, a sada nam se čini da su malo bolji, mada smo ipak više očekivali od eIPS matrice. Tvrd limun za ceđenje...

Model U2713HM ne razlikuje se po svom izgledu od ostatka U2xxx game, pa su sada i kod njega oštre linije prethodnika zamenile zaobljene ivice, a umesto jedne koriste se dve mat boje (crna i siva). Robusnosti više nema, ali ni ovaj dizajn nije nov i svemirski, mada je prijatniji, iako smo mi ljubitelji industrijskog dizajna i ravnih oštrih ivica. Minimalistički izgled i okretanje po svim osama, uključujući i pivot, uz promenu visine i nagiba, odlikuju i ovog giganta od 27 inča.

Broj interkonekcija u skladu je sa veličinom ovog ekrana – veliki. Tu su DisplayPort, HDMI, D-Sub, DVI, Audio out i četiri USB 3.0 porta (prvi put viđamo na jednom ekranu), a opet dosta manji nego kod prethodnika. Kvalitet izrade je na nivou koji biste očekivali od ovog King Konga. Monitor je veoma stabilan, čvrst, ne uvija se, mada kvrcne tu i tamo. Moralo je negde da se uštedi kako bi bio dostupniji širem auditorijumu, samo da to nije uticalo i na reprodukciju slike...

Meni je vizuelno identičan modelu S2340L, sem što ima „koju opciju više” – podešavanje game i temperature boja. Postavlja se pitanje koliko su ta podešavanja u ovom slučaju potrebna, s obzirom na to da monitor fabrički dolazi prekalibrisan za sRGB kolorni profil, koji se najčešće i koristi u digitalnom svetu, a u kutiji dobijate i sertifikat.

U odnosu na prethodnika U2711, ispod haube se sada koristi osmobitni IPS panel koji ne podržava AFRC (Advanced Frame Rate Converter). U prevodu, nema simulacije desetobitnog panela, tj. simuliranja većeg broja boja. Zato je ovaj panel ograničen na prikaz 99 odsto boja iz kolornog profila sRGB, za razliku od prethodnika, koji je mogao da prikaže 100 odsto sRGB-a, kao i prošireni spektar boja – 102 odsto NTSC kolorne skale naspram sadašnjih 72 odsto. Za pozadinsko osvetljenje sada se koristi White LED (W-LED), umesto CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp) osvetljenja kod prethodnika, što je uticalo na smanjenje gabarita profila ovog modela. Rezolucija je ostala identična – 2560 x 1440 sa odnosom stranica 16:9. Sve ove korekcije uticale su na bitno smanjenje cene U2713HM u odnosu na njegovog prethodnika, a kako se sve to odrazilo na konačnu reprodukciju slike, videćemo.

Fabrička podešavanja 75/75 za osvetljenost i kontrast i preset Standard rezultuju odličnim prvim utiskom. Boje su žive, tople, a na količinu prostora na desktopu nećemo trošiti reči. Da bismo koristili monitor po fabrički kalibrisanoj specifikaciji, potrebno je da promenimo preset na sRGB. Tada boje postaju nešto hladnije, jer je monitor kalibrisan na temperaturu svetla oko 6000 K (kod kalibracije se najčešće cilja da temperatura bude oko 6500 Kelvina). Brightness smo podesili na 42. podeljak, dok smo za kontrast zaključili da je najbolje da ostane postavljen na default vrednost 75. Toplina boja najviše nam je odgovarala na 95/99/100 za R/G/B. Čak i bez ovih mikropodešavanja, dovoljno je da odaberete Standard ili sRGB profil, u zavisnosti od toga šta vam više prija, i da počnete sa upotrebom monitora bez ikakve zadrške.

Sintetički testovi otkrivaju nam da iako je crna duboka, osvetljaj nije ujednačen preko površine ekrana. Jedini problem je u donjem levom uglu, koji je dosta svetliji od ostatka ekrana, a ta „prosvetljenost” zauzima skoro devetinu celokupne površine ekrana. Bela je svetla, jarka i ne gori čak ni pri većim vrednostima osvetljenosti, ali se ponovo u donjem desnom uglu, doduše u mnogo manjoj meri nego na crnoj, primećuje žućkasta nijansa. Nadamo se da je ovo samo do našeg primerka, pošto Dellovi modeli u ovom cenovnom rangu najčešće nemaju ovoliko izražene mane.

Gradijent testovi prošli su s maksimalnim ocenama, pošto je svaku nijansu svake boje iz palete moguće jasno razaznati bez naprezanja očiju. Panel je deklarisan na odziv 6 ms koji čak i u sintetičkim testovima daje odlične rezultate, pošto ghosting efekte nismo uspeli da spazimo lako (ili uopšte), za razliku od nekih drugih modela.

Uglovi gledanja takođe su odlični i skoro da nema nikakvih promena u prikazu čak i pri najvećim uglovima. U svakodnevoj upotrebi ovaj monitor naprosto „sija” sa živopisnom reprodukcijom boja, dubokim crnim i svetlim belim tonovima, te vam omogućava da vidite ceo tonalni raspon fotografija i sve detalje na njima, uvlačeći vas u prostor ili pejzaž koji gledate.

Na U2713HM ne može se gledati kao na direktnog naslednika modela U2711 pošto mu je dosta stvari oduzeto, a ništa nije dodato. Da li to znači da je U2713HM lošiji monitor? Ne, nije tako. U Dellu su rešili da ovaj model ponude mnogo širem tržištu i zato su se odlučili na određene rezove, koji su rezultovali time da monitor ne bude više samo za profesionalce, pošto su oni jedini koji gube kod ovog novog modela. Svi drugi korisnici, naročito oni napredni, sada su u mogućnosti da priušte sebi monitor velike dijagonale, visoke rezolucije i odlične reprodukcije boja za deo cene njegovog prethodnika, a da pritom ne moraju da prihvataju kompromisna rešenja.

Šta je s modelom S2340L? Iako je vizuelno lepši od modela koji je nasledio, napredak u kvalitetu prikaza skoro je neprimetan, a tu je i sjajni ekran koji se neće dopasti svima. On nekako predstavlja rešenje na pola puta do Dellove serije UltraSharp, ali u tom cenovnom rangu moguće je naći jednako dobra ili jeftinija rešenja koja će se možda bolje uklopiti u vaš ambijent.

Vojislav VUJANIĆ

 
AMD FX-8350
Asus Sabertooth 990FX R2.0
MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition, VisionTek Radeon HD 7750 i 7770
Amazon Kindle Paperwhite
MSI GeForce GTX 650 Power Edition 1 GB (N650 PE 1GD5/OC)
Canon Pixma MG5450 i Epson Expression Premium XP-700
Dell S2340L i UltraSharp U2713HM
Šta mislite o ovom tekstu?
Samsung Series 5 (NP530U4C-A02RS)
Asus VivoBook S200
Vivanco Aircoustic X-treme Buds
Sony Vaio S15 (SVS1512S1ES)
Nikon Coolpix S800c
Lenovo IdeaCentre A720
D-Link DIR-505
Wacom Bamboo Pen & Touch Manga
Blueberry NetCat M-11 TVCat
Seagate GoFlex Slim Performance Drive 500 GB

Dell S2340L
Osnovno:
23”, (e)IPS, 1920 x 1080 piksela
Ostalo:
D-sub, HDMI, osvetljaj 250cd/m2, kontrast 1000:1, vreme odziva 7 ms (GtG), ugao vidljivosti (H/V) 178°/178°

Dell S2713HM
Osnovno:
27”, AH-IPS, 2560 x 1440 piksela
Ostalo:
D-sub, DVI, HDMI, DisplayPort, 4 x USB 3.0, audio out, osvetljaj 350 cd/m2, kontrast 1000:1, vreme odziva 8 ms (GtG), ugao vidljivosti (H/V) 178°/178°
Proizvođač:
Dell
Kontakt:
Ewe Comp

Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera