TEST DRIVE<>
122012<><>

MSI GeForce GTX 650 Power Edition 1 GB (N650 PE 1GD5/OC)

Prekvalifikacija

Za razliku od AMD-a, nVidia već neko vreme kuburi sa segmentom u kojem su cene grafičkih karti od 80 do 130 evra. U ovoj kategoriji pojavljivali su se brojni takmičari, ali je bilo vrlo teško izaći na kraj sa Radeonom HD 5770, a kasnije i sa modelom HD 6770. nVidia je na tržište izašla sa GTS 450, modelom koji je ostavio prilično mlak utisak, da bi se kasnije revanširala sa GTX 550 Ti. Nakon toga, može se reći da je nastala pauza od godinu i po dana. Problem je u tome što čipova baziranih na arhitekturi Kepler nije bilo nigde osim u „high-end” segmentu. Tek od prošlog meseca, kada je predstavljen GK106 koji smo videli u GeForceu GTX 660 (vidi poseban tekst), nVidia je rešila da popuni svoju postavu onako kako to dolikuje. Kako GK106 ne odgovara opisu čipa koji bi se koristio za proizvod ove cenovne kategorije, trebalo je biti kreativan i iskoristiti postojeći GPU, kada već novi nije opcija. Stoga je nVidia prekomandovala izvestan broj procesora GK107 iz mobilnog u desktop segment.

Da li je to dobar ili loš potez? Pre svega, čipovi iz mobilnog segmenta veoma su štedljivi i ne zahtevaju kompleksno hlađenje, a često kriju i odličan potencijal za povećanje frekvencija. Druga strana medalje je činjenica da se najčešće radi o vrlo jednostavnim GPU-ovima koji su dovoljni za jedan laptop, ali ne i za igranje na ozbiljnom kućnom PC-ju. Da li je ova odluka dobra ili ne, pokazaće testovi (i cena) kada prođe malo vremena.

Kao što se može zaključiti iz sufiksa „Power Edition”, MSI nam je na test poslao svoju verziju kartice namenjene entuzijastima. Proizvođač već na pakovanju ističe prednosti koje bi trebalo imati u vidu kada se odlučujemo za kupovinu. U pitanju je kuler TransThermal, koji je pravi mali „transformers”. Karakterističan je po tome što poseduje mogućnost modifikacije u zavisnosti od toga da li prednost dajemo tihom radu i praktičnosti ili maksimalnim performansama. Naime, ovo hlađenje ima jedan ventilator prečnika 90 milimetara, dok prema potrebi možete dodati još jedan. Dobra vest je to što ovo nije samo marketinški trik, već dodavanjem drugog ventilatora zaista obarate maksimalnu temperaturu za četiri do pet stepeni. Takođe, u svakom scenariju, bilo da koristite jedan ili dva ventilatora, kuler TransThermal je na ivici nečujnog i gotovo je sigurno da će neka druga komponenta u kućištu biti bučnija (recimo napajanje).

Za reči hvale koje imamo za kuler zaslužan je i sam grafički procesor. Jednostavno, GK107 ima površinu svega 118 mm2, a izrađen je u TSMC-ovoj 28-nanometarskoj litografiji. Verovatno je i vama sada jasno zašto je inicijalno zamišljen kao mobilni GPU i kao takav beleži fantastičan uspeh. Ovaj čip, kao i ostali arhitekturalni srodnici, ima podršku za DirectX 11, ShaderModel 5.0 i OpenGL 4.2. Ništa nije izostavljeno u pogledu tehnoloških mogućnosti, a jedino što teži da pokvari veselje je to što je hardverski prilično ograničen. To se ogleda u činjenici da ima samo jedan GPC (Graphics Processing Cluster), koji sadrži dva SMX-a. Svaki SMX sadrži po 192 stream procesora, što znači da ih ukupno ima 384. Poređenja radi, čip u GeForce GTX 660 na raspolaganju ima pet SMX-ova raspoređenih u tri GPC-a. Treba pomenuti i to da GK107 ima 40 teksturnih i 16 ROP jedinica. U prevodu, iako se nalaze na jedan korak u oznaci, GK106 je, na papiru, više od dva puta snažniji od GK107. Zanimljivo je to što je dinamički overklok potpuno eliminisan, što možda ne doprinosi maksimalnom iskorišćenju, ali zato olakšava entuzijastima da sami pronađu maksimalne frekvencije.

Ostale specifikacije su očekivane, a odnose se na 1 GB brze GDDR5 memorije. Ona je formirana sa četiri čipa koje je potpisao Samsung, a komunikacija sa GPU-om obavlja se putem 128-bitne magistrale. To je više nego dovoljno za manje rezolucije, za koje je inače ova kartica i dizajnirana. Za napajanje se brine trofazna naponska jedinica, koja koristi zavojnice sa feritnim jezgrom i, prema rečima proizvođača, daleko je kvalitetnija od referentnog rešenja.

S obzirom na sopstveni dizajn štampane ploče, kvalitetnu elektroniku i odlično hlađenje, moramo priznati da smo očekivali veći fabrički overklok. MSI nas je pomalo razmazio svojim odličnim modelima Power Edition, pa je sa propisanih 1058 MHz, uvećanje brzine jezgra za 64 MHz pomalo razočaravajuće. Memorija radi na taktu koji je predložila nVidia, to jest na 1250 MHz, što je efektivno 5 GHz zbog upotrebe GDDR5 čipova. Na svu sreću, korisnici koji vole da se bave overklokom imaće mnogo zabave, jer smo bez promene napona dostigli maksimalni takt tek sa 1264 MHz. MSI je obećao da će u sledećoj verziji Afterburnera biti omogućena promena napona za tri vitalne komponente grafičke karte (GPU, memorija, Aux), što će gotovo sigurno doneti još prostora za overklok. U prilog tome govori i podatak da karta ima jedan šestopinski moleks konektor i pored deklarisane potrošnje od svega 63 W. Za tu snagu bila bi dovoljna i struja koju isporučuje sâm PCI-Express interfejs.

Što se performansi tiče, moramo priznati da je u početnoj fazi predstavljanje GTX 650 modela od strane nVidije delovalo iznuđeno. Cena je u tom trenutku bila previsoka, ali je dva meseca kasnije situacija nešto bolja. Najveći konkurent sa kojim ovaj model trenutno deli cenu jeste Radeon HD 7770, pored koga ova kartica nema šta da traži. Ipak, kako cena ovog modela pokazuje tendenciju da pada relativno brzim tempom, kroz koji mesec će se sigurno naći u klasi Radeona HD 7750, gde zaista ima šta da pokaže.

Nebojša TODOROVIĆ

 
AMD FX-8350
Asus Sabertooth 990FX R2.0
MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition, VisionTek Radeon HD 7750 i 7770
Amazon Kindle Paperwhite
MSI GeForce GTX 650 Power Edition 1 GB (N650 PE 1GD5/OC)
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon Pixma MG5450 i Epson Expression Premium XP-700
Dell S2340L i UltraSharp U2713HM
Samsung Series 5 (NP530U4C-A02RS)
Asus VivoBook S200
Vivanco Aircoustic X-treme Buds
Sony Vaio S15 (SVS1512S1ES)
Nikon Coolpix S800c
Lenovo IdeaCentre A720
D-Link DIR-505
Wacom Bamboo Pen & Touch Manga
Blueberry NetCat M-11 TVCat
Seagate GoFlex Slim Performance Drive 500 GB

Osnovno:
1124 MHz GPU, 5000 MHz memorija, 384 Stream procesora, potrošnja 64 W
Ostalo:
40 teksturnih jedinica, 16 ROP-ova, DirectX 11, SM 5.0, OpenGL 4.2, OpenCL 1.2, DVI-I, DVI-D, miniHDMI
Proizvođač:
MSI
Kontakt:
MSI Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera