TEST DRIVE<>
072012<><>

Kingston HyperX 3K SSD 240 GB

Jeftiniji demon

Kao pojava na domaćem tržištu, solid stejt drajvovi već dugo ne predstavljaju nikakvu novost. U više navrata pisali smo o ovim uređajima, koji predstavljaju najsavremenije rešenje za smeštanje podataka. Oni generalno pretenduju na to da zamene klasične hard diskove i njihovi glavni aduti su veća pouzdanost i, bezmalo za red veličine, veća brzina prenosa podataka, uz potpuno odsustvo pojave poznate kao „prosečno vreme traženja”.

Nasuprot tome, osnovni nedostatak SSD uređaja jeste njihova visoka cena, koja generalno ograničava njihovu primenu. Primera radi, SSD uređaj iz neke od nižih klasa kapaciteta 120 GB košta oko 200 evra, što u poređenju sa dva terabajta prostora, koji za maltene iste pare obezbeđuju klasični hard diskovi, izgleda apsurdno skupo.

Međutim, stvari se polako menjaju na bolje. Osim što cene ovih uređaja padaju kako oni postaju zastupljeniji, pojedini proizvođači se trude da na tržište plasiraju uređaje sa dobro balansiranim odnosom cene i performansi. Upravo se jedan takav uređaj, barem prema specifikacijama, ovog meseca obreo na našem testu.

Proizvođač je dobro poznati Kingston, a puno ime uređaja je HyperX 3K SSD. Normalno, naziv HyperX odnosi se na vrhunsku seriju DDR memorijskih modula ovog proizvođača, ali nije prvi put da pod ovim nazivom vidimo i SSD. Da se podsetimo, u septembarskom broju (SK 9/2011) na testu smo imali HyperX SSD, prvi uređaj za smeštanje podataka koji je bio u stanju da dosegne maksimalne realne performanse SATA 3.0 interfejsa i koji nas je kolektivno ostavio zabezeknutim pokazujući brzinu prenosa gotovo 500 MB/s.

Serija HyperX 3K namenjena je, prema rečima proizvođača, entuzijastima i gejmerima ograničenog budžeta. Od prethodno opisane serije razlikuje se pre svega po nešto nižoj ceni uređaja. Model koji smo imali na testu, kapaciteta 240 GB, koštao je svega 45 evra manje od svog parnjaka u seriji HyperX. Pored ovog kapaciteta, u seriji HyperX mogu se naći i modeli kapaciteta 90, 120, kao i 480 GB.

Oznaka 3K odnosi se na osnovnu osobinu ovih uređaja, NAND ćelije u kojima se čuvaju podaci imaju radni vek od tri hiljade ciklusa programiranja i brisanja. Pored toga, od tehničkih karakteristika, kao što je i očekivano, HyperX 3K inkorporira Advanced Wear Levelling i Trim, tehnologije i operacije kojima se obezbeđuje ravnomerno habanje uređaja. Pored toga, upotrebom posebnog softvera, korisnicima je ostavljena mogućnost dodatnog konfigurisanja parametara vezanih za kompresiju operacija pisanja, koje mogu doprineti pouzdanosti uređaja, ali i obogaljiti njegove performanse, pa samim tim proizvođač ne isporučuje softver kojim bi se to moglo obaviti. Najbitnija osobina ove serije, kao i serije HyperX, jeste to što su bazirane na kontrolerima SandForce, što znači da će najveće koristi od ovih uređaja imati vlasnici ploča koje podržavaju ovu tehnologiju. Za potrebe testa koristili smo ploču zasnovanu na Intelovom čipsetu Z68.

Kao što smo i navikli kada je Kingston u pitanju, ako se za uređaj podrazumeva ekstremna hirurška intervencija na novčaniku, bar će se potruditi da ga lepo spakuju. Tako se i uz ovaj uređaj, pored sata kabla, šrafova za montiranje i diska sa kratkim uputstvom i softverom za kloniranje diskova, isporučuje i priručni šrafciger sa izmenljivim vrhovima, kao i eksterno kućište koje, zajedno sa USB kablom, uređaj može pretvoriti u glorifikovani fleš.

Međutim, ono što nas interesuje jeste kako ovo čudo radi. Instalacija je, po običaju, jednostavna, a baterija testova kojima smo podvrgli ovog kandidata za naš omiljeni uređaj predstavlja standardni komplet sintetičkih testova.

Kao što smo i očekivali, uređaj je zasijao u programima koji su specijalizovani za testiranje SATA interfejsa i SSD familije uređaja. Konkretni rezultati su dati u tabeli, tako da ćemo ovde samo prokomentarisati neke specifičnosti koje smo uočili.

Pre svega, rezultati koje je uređaj pokazao u ATTO Benchu veoma malo odstupaju od rezultata kojima se Kingston hvali na samom pakovanju uređaja (a koji su postignuti istim benchmark programom). Tako možemo slobodno reći da i serija HyperX 3K u praksi iskorišćava pun potencijal SATA 3.0 interfejsa. Brzina se stabilizuje na svojim maksimalnim vrednostima tek u radu sa blokovima većim od 128 KB, što će reći da je uređaj optimizovan za prenos velikih količina podataka. Kao i kod drugih SSD uređaja, rad sa malim blokovima podataka izaziva veliki overhed u prenosu podataka, pa su samim tim efektivne performanse katastrofalno niže.

Međutim, u drugom namenskom programu za testiranje SSD uređaja malo su evidentnije razlike u brzinama čitanja i pisanja. Razlozi za to mogu biti višestruki, ali u svakom slučaju, s obzirom na to da upisivanje nije toliko usko grlo, a i da su performanse sasvim zadovoljavajuće, ovo ne možemo posmatrati kao preterano veliki nedostatak, pogotovo u svetlu ostalih testova.

Tretiranje ovo modela kao običnog hard diska programom HDTune ukazalo je na to da razlika uočena u prethodna dva programa može biti pripisana razlikama u načinu na koji se opslužuju zahtevi za čitanje. U svakom slučaju, HDTune opisuje najgori slučaj korišćenja SSD uređaja i samim tim pruža uvid u najniže performanse koje vas mogu zadesiti u radu sa ovim uređajem. Na svu sreću, takvi scenariji su malo verovatni.

Poslednja dva programa koja koristimo za testiranje storage uređaja su PCMark i SiSoftware Sandra. Ono što im je zajedničko jeste da simuliraju realne scenarije upotrebe uređaja, tako da se u neku ruku smatraju najmerodavnijim za ocenjivanje opšteg nivoa performansi uređaja. U oba slučaja, HyperX 3K je uspešno parirao modelu koji smo testirali pre devet meseci.

Dakle, koji je utisak o ovom modelu? Pa, dobar. Priznajemo da nas nije oduševio toliko koliko (prvi) HyperX, ali to je samo zbog toga što imamo utisak već viđenog. U svim testovima HyperX je, uz prihvatljiva odstupanja, uspešno parirao skupljem modelu. Opšti utisak je kudikamo pojačan činjenicom da su SSD uređaji pojeftinili skoro 50 odsto u odnosu na prošlu godinu, što nas raduje, jer se polako spuštaju u džep prosečnog korisnika. Međutim, s obzirom na to da je njihova cena i dalje visoka, potrebno je dobro razmisliti o potrebama pre upuštanja u investiciju. Mada, brz je.

Bojan ŽIVKOVIĆ

 
Intel Core i5 3450, AMD FX 8120
Gigabyte GA-970A-D3 i GA-B75-D3V
AMD Radeon HD 7970 GHz Edition
Gigabyte GeForce GTX 670 2GB GDDR5
HP Pavilion dm4-3010en Beats Edition
Samsung S27B970
Steelseries Kinzu v2 Pro i Sensei
Revoltec Active Aluminium HDD Cooler
Samsung UE46ES8000S
Canon PowerShot A2300 i A2400 IS
HP TouchSmart 520
Kingston MobileLite G3
Logitech AV Stand for iPad
Sweex Essentials USB SVGA adapter (KB100050)
Kingston HyperX 3K SSD 240 GB
Šta mislite o ovom tekstu?
Mikrotik Routerboard 250GS, 750 i 750GL

Osnovno:
240 GB, SATA 3.0 (6 Gbit/s), SandForce
Ostalo:
3,5 inča, relativno niska cena
Proizvođač:
Kingston
Kontakt:
Ewe Comp
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera