TEST DRIVE<>
072012<><>

Gigabyte GeForce GTX 670 2GB GDDR5

Falični je bolji izbor

Prilikom predstavljanja svake nove generacije grafičkih procesora tradicionalno prolazimo kroz ponavljanje gradiva u vezi sa suštinom poslovne filozofije sveukupne poluprovodničke industrije, koja podrazumeva da se kod procesa „harvestovanja” mora upotrebiti što veći broj proizvedenih čipova. Taj proces je ključ za obezbeđivanje komercijalnog uspeha modernih GPU-ova, koji su sačinjeni od nezamislive količine tranzistora – između 3,5 i 4,5 milijardi ovih osnovnih poluprovodničkih elemenata u najnovijim high-end GPU-ovima. U zavisnosti od kompleksnosti dizajna i usavršenosti proizvodne tehnologije procesora, broj ispravnih tranzistora može da varira manje ili više, a na proizvođaču je da pronađe zlatnu sredinu na osnovu koje bi definisao finalni čip, nastao kao „ostatak” potpuno ispravnog čipa. Grafički procesor kojim ćemo se baviti u ovom tekstu nastao je upravo kao produkt „harvestovanja” GPU-a GK104, na kojem je zasnovan GeForce GTX 680. Bez mnogo pogađanja, on je svoje mesto našao na kartici GeForce GTX 670. Nama je na test stigao model iz Gigabyteove serije WindForce.

Ipak, hajde da se najpre još malo pozabavimo samim GPU-om. Naspram 1536 CUDA procesora kod grafičkog akceleratora GTX 680, GTX 670 ima 1344. To nije preterano velika razlika. Mala je razlika i u broju teksturnih jedinica – 128 kod GTX 680, odnosno 112 kod GTX 670. Broj ROP-ova je identičan – 32! Takođe, ista je i frekvencija GDDR5 memorije – 6 GHz, baš kao i memorijska magistrala – 256 bita, odnosno količina memorije – 2 GB! Uvidom u ove specifikacije, jasno je da se GTX 680 i GTX 670 mnogo manje međusobno razlikuju nego njihovi prethodnici GTX 580 i 570. U prevodu, to znači da će razlika u performansama između ove dve kartice biti marginalna. Ako pogledate rezultate koje smo dobili tokom testiranja, jasno je da su se predviđanja obistinila. I ne samo to – ta marginalna razlika više je nepostojeća nego uočljiva.

GeForce GTX 670 nesumnjivo se pokazao kao jedan od najzanimljivijih proizvoda koje smo testirali, i to iz više razloga. Najintrigantniji je svakako onaj koji se tiče starijeg brata – GeForce GTX 680. Pre svega, postavlja se pitanje svrsishodnosti njenog postojanja. GTX 670 je jednako brz, a opet je jeftiniji. Ako se uzme u obzir to što nVidia zna rezultate koje zna i javnost, onda je odgovor očigledan – ta kompanija ima daleko više škartova GPU-a GK104 nego potpuno ispravnih čipova koji idu na kartice GTX 680. Njima i jeste u interesu da potražnja za GTX 670 karticama bude velika, jer na taj način jednim udarcem ubijaju dve muve. Prvo, ne moraju mnogo da se nerviraju zbog problema koje njihov proizvođač TSMC ima sa svojom 28-nanometarskom tehnologijom proizvodnje, a drugo, izbacili su proizvod koji je brži od konkurentskog koliko i GTX 680, a pritom je jeftiniji. Drugim rečima, bez sniženja cene svog high-end modela, nVidia je povukla potez koji će konkurenciju naterati da dodatno obara cene, na radost krajnjih korisnika.

Okrenimo se sada konkretnoj kartici koja nam je stigla na test. Gigabyteova kartica je ilustracija nVidijine politike kada je reč o GTX 670 modelima – dopušten je prilagođeni dizajn kako samog PCB-a i pasivnih komponenata na njemu tako i sistema hlađenja. Gigabyte je to iskoristio do maksimuma i napravio zanimljivu karticu koja se odlično pokazala u radu. Međutim, ventilatori, iako impresivni kao i ceo hladnjak, daleko su bučniji od onoga što smo očekivali. Najobičnijom taktilnom metodom moguće je zaključiti da sistem Windforce nije efikasan onoliko koliko izgleda, jer je kartica vrela na dodir i okružena je toplim vazduhom. Nažalost, neefikasan sistem obično ide sa brzim i bučnim ventialtorom, upravo da bi se nadoknadila ta neefikasnost. Dobra vest je to što ventilator menja broj obrtaja i većinu vremena radi u nižim režimima, a loša je to što, kada se zavrti maksimalnom brzinom, to nećete čuti samo vi, već i ostali ukućani, čak i oni u susednoj sobi.

Nema sumnje u to da je pred modelom GeForce GTX 670 svetla budućnost. Ako se niste zaleteli da kupite GTX 680, što znači da niste poslušali naš savet pre dva broja – pametno ste postupili! Sada ste u prilici da kupovinom GTX 670 za manje novca dobijete iste performanse. Nije li to idealna afirmacija one narodne izreke da je strpljen spasen?

Nadamo se da će Gigabyte brzo korigovati sistem hlađenja. GeForce GTX 670 je previše dobra kartica da bi bukom odbijala kupce, a Gigabyte je vrhunski proizvođač od kojeg smo navikli da dobijamo uvek najbolja rešenja.

Saša UZELAC

 
Intel Core i5 3450, AMD FX 8120
Gigabyte GA-970A-D3 i GA-B75-D3V
AMD Radeon HD 7970 GHz Edition
Gigabyte GeForce GTX 670 2GB GDDR5
Šta mislite o ovom tekstu?
HP Pavilion dm4-3010en Beats Edition
Samsung S27B970
Steelseries Kinzu v2 Pro i Sensei
Revoltec Active Aluminium HDD Cooler
Samsung UE46ES8000S
Canon PowerShot A2300 i A2400 IS
HP TouchSmart 520
Kingston MobileLite G3
Logitech AV Stand for iPad
Sweex Essentials USB SVGA adapter (KB100050)
Kingston HyperX 3K SSD 240 GB
Mikrotik Routerboard 250GS, 750 i 750GL

Gigabyte GeFOrce GTX 670 2GB GDDR5
Osnovno:
980 MHz GPU, 6008 MHz memorija, 1344 CUDA procesora, potrošnja 175 W
Ostalo:
112 teksturnih jedinica, 32 ROP-a, OpenGL 4.2, DirectX 11, OpenCL 1.1, Dual-DVI x 2, DisplayPort x 1, HDMI x 1
Proizvođač:
Gigabyte
Kontakt:
Direct Link
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera