TEST DRIVE<>
082011<><>

Eaton 3S 700 DIN

Još jedan šuko

Eaton 3S 700 DIN
Eaton 3S 700 DIN
Posle skoro godinu dana ponovo smo na testu imali UPS uređaj firme Eaton. Podsećamo, UPS (Uninterruptable Power Supply, neprekidno napajanje strujom) predstavlja uređaj koji u trenutku nestanka struje nastavlja jedno vreme da napaja potrošače strujom iz akumulatora, kao da se ništa nije dogodilo.

Eatonov UPS sa oznakom 3S 700 spada u najjednostavniju klasu ovih uređaja tipa off-line ili stand-by. Oznaka 700 znači da je na njega moguće priključiti potrošače ukupne prividne snage do 700 VA ili aktivne snage do 420 W. UPS-ovi tog tipa reaguju na potpuni nestanak mrežnog napona, odnosno na pad ili povećanje mrežnog napona van definisanih granica, a u određenoj meri štite potrošač i od naponskih udara izazvanih gromom. Model koji smo imali na testu opremljen je klasičnim „šuko” utičnicama, o čemu govori i sufiks DIN u oznaci. Postoje dve grupe od po tri utičnice, od kojih jedna obezbeđuje neprekidno napajanje, a druga obezbeđuje samo filtriranje i zaštitu od prenapona.

Uređaj ima uobičajen kutijast izgled, a utičnice su smeštene odozgo. Može da stoji na stolu ili da se okači ispod stola, odnosno na zid. Većina signalizacije smeštena je u veliki svetleći taster za uključivanje i isključivanje. Taster svetli belo kad je uređaj uključen, zeleno ako je isključen a puni se, a bela lampica trepće kad se uključi napajanje iz baterije. U slučaju veće nepravilnosti u radu ili kvara celo dugme svetli crveno.

Sa zadnje strane je bimetalni osigurač koji štiti uređaj od preopterećenja. Tu su smešteni i USB konektor za vezu sa računarom i dva RJ-45 konektora kroz koje je moguće sprovesti mrežni ili telefonski kabl u cilju zaštite od prenapona.

U paketu s uređajem dobijaju se USB kabl (neuobičajeno u današnje vreme) i kratko uputstvo za upotrebu. Više detalja može se naći na web sajtu proizvođača, između ostalog i to da se UPS-om može upravljati preko računara pomoću programskog paketa Personal Solution-Pac koji treba preuzeti sa sajta. Uz pomoć tog softvera omogućavaju se i neke „luksuznije” opcije koje se ređe sreću, recimo mogućnost da uređaj sam javi da bi bateriju trebalo zameniti (zbog starosti ili kvara), pa zbog toga program pri prvom pokretanju traži od korisnika da unese datum prvog uključenja uređaja. Ostale mogućnosti softvera su uobičajene – omogućava praćenje stanja uređaja, javlja kada je nestalo struje (na ekranu kompjutera ili emailom), omogućava praćenje udaljenog UPS-a preko računarske mreže, prikazuje vrednost i frekvenciju ulaznog mrežnog napona, kao i procenat istrošenosti baterije. Omogućava i regularno isključivanje računara kad se baterija istroši. Procenat iskorišćenosti kapaciteta baterije pri kom se operativnom sistemu daje komanda za isključivanje može se podešavati, a umesto toga može se zadati automatsko gašenje posle određenog broja minuta, nezavisno od stanja baterije. Iz programa je moguće i podešavanje nekih parametara UPS-a, recimo graničnih napona (minimalnog i maksimalnog) pri kojima će se prelaziti na napajanje iz baterije.

Opterećen računarskom konfiguracijom koju uobičajeno koristimo za testiranje UPS-ova, uređaj je izdržao oko 22 minuta pri 22 odsto opterećenja, što smo i očekivali. Takođe očekivano, pri aktiviranoj kontroli preko računara vreme autonomije bilo je šest minuta kraće, jer program uzima u obzir i vreme potrebno da se računar regularno isključi, a namerno još malo skraćuje autonomiju, sigurnosti radi.

Ovaj uređaj je zgodan za kućne korisnike i manje firme zato što se, zbog „šuko” utičnica, na njega mogu priključiti i razni ruteri, modemi i svičevi, što korisnicima omogućava da po nestanku struje dovrše i pošalju elektronsku poštu, postuju na forum i slično.

Interesantno je uporediti Eaton 3S 700 sa Riellovim modelom iPlug 80, koji smo prikazali u broju 6/2011, jer spadaju u istu klasu, pa čak i liče. Riellov model je nešto jači (800 VA, 480 W) i pored „šuko” utičnica ima i dodatne dve IEC, ali korisnika ništa ne sprečava da na Eatonov model priključi produžni kabl s više utikačkih mesta. Softverska podrška kod modela 3S 700 nešto je kvalitetnija, a taj model ima i neke „luksuznije” opcije (recimo, automatski test baterije na nedelju dana i upozoravanje kad je ona pri kraju veka). Po pitanju autonomije, oba modela su veoma slična i postižu solidno vreme. Što se pak tiče cene, Eatonov model sa ovog testa znatno je skuplji – u našim prodavnicama može se kupiti za oko 125 evra.

Vojislav MIHAILOVIĆ

 
AMD A8-3850 Fusion APU
AMD A75 čipset, ASRock A75 Pro 4
Intel Pentium G620, G840
Asus M5A97 EVO i M5A99X EVO
Dell Inspiron N5110 (15R)
Asus K53TA
Asus VH222T, Viewsonic VX2453mh-LED
Intel SSD 510 Series 250 GB, Kingston SSDNow V+ SVP100S2B/128GR 128GB, Verbatim Solid State Drive 1SSD128 128 GB
Sony NEX-VG10
Eaton 3S 700 DIN
Šta mislite o ovom tekstu?
Teenage Engineering OP-1
Epson EB-X10
Genius Kids Designer
Razer Anansi
Genius Pen Mouse
One For All URC-8603 Xsight Touch
Hewlett-Packard ProCurve 1810G-8
Vip Mobile (Huawei) E353 USB modem
Devolo dLAN 500 AVmini Starter Kit

Osnovno:
stand-by tip, nominalna snaga 700 VA / 420 W
Ostalo:
3 x šuko (UPS), 3 x šuko (filtriran izlaz bez UPS-a), USB konektor, bimetalni osigurač, 2 x RJ-45 za zaštitu mreže ili telefona; 86 x 170 x 335 mm; 3,8 kg; zatvoreni olovni akumulator prosečnog veka 4 godine; vreme preklapanja oko 6 ms
Proizvođač:
Eaton
Kontakt:
Direct Link
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera