TEST DRIVE<>
072011<><>

Gigabyte GA-Z68X-UD7-B3

Najbolji dom za Sandy Bridge

Čak šest meseci nakon predstavljanja nove generacije svoje mikroarhitekture, Intel nas je naterao da čekamo dok ne predstavi svoj najjači čipset namenjen trenutno aktuelnim procesorima sa soketom LGA 1155. Iako je pompezno najavljivan, postoji tek nekoliko unapređenja i tehnologija koje su sačuvane za Z68 Express, koji ga čine trenutnom perjanicom Intelove ponude u ovom segmentu.

Spajanjem svega što nude kontrolerske logike P67 i H67 i dodavanjem malo tehnologija koje je Intel čuvao u rukavu, nastao je Z68. Ovo u prevodu znači da ćete uz sve mogućnosti overkloka CPU-a koje je nudio P67 moći da iskoristite i integrisanu grafiku, pa čak i da se bavite njenim overklokom. U suštini, na P67 je nakalemljen Intel FDI (Flexible Display Inteface) i sve što ide u paketu, pa će oni koji se bave obradom video materijala biti veoma srećni činjenicom da će moći da iskoriste grafički deo CPU-a Sandy Bridge. Za one neupućene, zahvaljujući integrisanoj grafici u procesorima Sandy Bridge generacije dobici prilikom konverzije video materijala upotrebom integrisanog GPU-a su višestruki. Ako uzmemo u obzir to da svi procesori dolaze sa Intel GMA HD 2000/3000 GPU-om, te da se korišćenjem njegovog potencijala performanse procesora kalibra Core i7 2600K ili Core i5 2500K dodatno poboljšavaju, onda ne treba potcenjivati ovo naizgled ne toliko korisno unapređenje. Znatno bitniji faktor jeste to što je sve što je dostupno na platformi P67 dostupno i ovde, pa će igranje s modelima sa sufiksom K biti omiljeni sport sa pločama baziranim na ovom čipsetu.

Dve do sada neimplementirane novine koje su postale dostupne sa čipsetom Z68 su i SSD caching i softver Lucid Virtu. Dok je softver Lucid Virtu, pored na Z68, dostupan i na H67 i čipsetovima koji imaju mogućnost korišćenja integrisane grafike, dotle je SSD caching rezervisan samo za najjači Intelov čipset za LGA1155 procesore.

SSD keširanje
SSD kao boot drajv umesto klasičnog hard diska trenutno je upgrade koji na sistemu pravi najočigledniju razliku u performansama, što se oseća u 90 odsto svakodnevnih poslova. Nažalost, visoka cena odgovorna je za nepopularnost ovih uređaja, posebno na tržištima sa platežnom moći kao što je naše.
Intel je svojim čipsetom Z68 Express ponudio kompromisno rešenje. Radi se o mogućnosti korišćenja SSD-a manjeg kapaciteta kao keš memorije hard diska kako bi se ubrzale performanse sistema. Ideja je da se korišćenjem kombinacije hard diska i ne toliko skupog SSD-a napravi hibridni disk čije će performanse biti znatno bolje od klasičnog hard diska kao sistemskog drajva. SSD se putem softvera Intel Rapid Storage Technology povezuje u RAID niz sa hard diskom, ponašajući se kao veliki keš prostor u koji se smeštaju najčešće korišćene aplikacije i podaci. Kapacitet SSD-a može se kretati između 18,6 i 64 GB, a moguće je korišćenje samo pod Windowsom Vista, 7 i Server 2008 (32-bit i 64-bit). U našem testu poredili smo brzinu pokretanja aplikacija, vreme potrebno za reboot sistema i pokretanje sačuvane pozicije u igri Witcher 2.
Najviše pomaka vidi se prilikom reboota sistema i učitavanja pozicije u igri Witcher 2, a sa svakim pokretanjem aplikacije sve više fajlova smešta se na SSD, tako da se njegov keš oblikuje prema aplikacijama koje najčešće koristite, pa nije ni čudno što su najbolji rezultati postignuti u poslednjem merenju. Mislimo da će ova opcija biti popularna kod jeftinijih modela, jer nam je teško da zamislimo da će oni koji mogu da izdvoje veliku sumu novca za matičnu ploču pazariti SSD manji od 128 GB, čije su performanse i do nekoliko puta bolje od bilo koje hibridne varijante. S druge strane, eto odlične prilike da se rasprodaju zalihe SSD-ova malih kapaciteta kako bi se napravilo prelazno rešenje dok se ne skupi novac za neki od modela sa više prostora.
 
Kompanija Lucid odavno je poznata po svojim Hydra čipovima koji omogućavaju korišćenje raznorodnih grafika na jednoj ploči, kao i ubrzanje Crossfire i SLI modova. Njihovo najnovije čedo poznato je još od početka godine, a zvaničnu premijeru doživelo je sa čipsetom Intel Z68. Naime, Lucid Virtu je softver koji omogućava da se koriste integrisano jezgro procesora i diskretna grafika, u zavisnosti od potreba sistema. Ukoliko ste upoznati sa tehnologijom nVidia Optimus kod prenosnih računara, onda vam je jasno na šta se misli. Softver Virtu omogućava da monitor povežete sa izlazom na ploči, a diskretna grafika će se uključivati onda kada to bude bilo potrebno. Sistem funkcionisanja je krajnje jednostavan i sve se odvija bez intervencije korisnika, automatski, u zavisnosti od kompleksnosti posla. To u praksi znači da dokle god ste u Windowsu i ne radite ništa grafički zahtevno, radiće i Intelov HD kontroler, dok će Virtu kada registruje pokretanje igara preusmeriti sve na diskretnu grafiku kako bi obezbedio adekvatne performanse. Sve ide preko magistrale PCI Express, pa postoje i penali zbog ovog miksovanja display buffera koji se kreću do 10 odsto. Uštede energije su veće, posebno kod računara sa vrlo jakim grafičkim karticama, pa ovo rešenje ima smisla.

O SSD keširanju i njegovim prednostima i tehnologiji koju zasad poseduje samo ovaj čipset možete pročitati u zasebnom delu ovog teksta, pa se ovde nećemo previše zadržavati na tome.

Predstavnik čipseta Z68 Express ovog puta je najjači model već raznovrsne Gigabyteove ponude modela sa oznakom GA-Z68-UD7-B3. Prepoznatljiv crni PCB rezervisan za Gigabyte top-modele u kombinaciji sa tamnosivim hladnjacima sa diskretnim bakarnožutim elementima ostaviće vas bez daha. Sve je na svom mestu, baš onako kako biste očekivali od modela koji košta kao prosečna plata građanina naše zemlje. Logičan raspored elemenata i bolesna pedantnost pri odabiru lokacije komponenata, svojstvena inženjerima Gigabytea, i ovde je prisutna. Ne treba pominjati da se radi o modelu koji sadrži samo najbolje komponente – prisutni su Driver MOSFET regulatori napona, Dual BIOS i tehnologija Ultra Durable 3, koja garantuje upotrebu samo najkvalitetnijih elemenata na svim delovima ploče.

Gigabyte je iskoristio i SLI mogućnosti koje je nVidia u dogovoru sa Intelom omogućila i na ovom čipsetu, pa je pored sklapanja sistema sa više Radeona, moguće ostvariti i prednosti koje daje nVidia SLI tehnologija, za šta su na raspolaganju četiri PCI Express Graphic slota. Za napajanje procesora je, u skladu sa namenom, rezervisano 24-fazno filtriranje napona, o čijem kvalitetu govori podatak da smo bez mnogo muke Intel Core i5 2500K podigli na 4,9 GHz. Naravno, i za memoruju je obezbeđeno kvalitetno filtriranje napona u nekoliko faza, dok su dometi u skladu sa Intelovim specifikacijama deklarisani na 2133 MHz, te ćete za sve više od toga morati da birate procesor sa visokim BCLK dometima.

Bogat nivo opreme se podrazumeva, o čemu se možete informisati u priloženoj tabeli. Ono što nas je iznenadilo jeste nepostojanje video izlaza na ovom modelu, pa je očigledno da su Gigabyteovi inženjeri ovaj model namenili isključivo overklokerima koji će performanse koje dodaje integrisana grafika nadoknaditi nešto višim taktom procesora i memorije. Naravno, dodatno opterećivanje PCI Express magistrale virtuelnim slojem je pri overkloku dodatni faktor o kojem treba brinuti, pa nas preterano i ne iznenađuje ovakav izbor. Ako nas pitate, u pitanju je klasičan čipset P67 sa mogućnostima SSD keširanja, stavljen u novo pakovanje i sa novom, znatno višom cenom.

Heatsink sistem hlađenja povezuje naponsku sekciju i najbitnije delove čipseta kojima se tako omogućava bolja toplotna disipacija, ali je čudno to što je pasivni hladnjak na čipu na sredini ploče praktično onemogućio korišćenje PCI Express x1 slota, osim ako ne koristite karticu koja nije duža od konektora na ploči. Na sreću, PCI Express x16 slotova ima dovoljno, pa bilo koji od njih prema potrebi možete koristiti za PCIE x1 ili PCIE x4 kartice.

Na koncu druženja, sa negodovanjem smo se odovojili od odlične Gigabyteove ploče, koja stoji na vrhu velike ponude modela sa čipsetom Intel Z68 Express. Novine koje čipset donosi nisu revolucionarne, ali su svakako dobrodošle, pa ne sumnjamo u to da će se oni koji traže vrhunske performanse okrenuti upravo ovim modelima. SSD keširanje će biti veoma popularno, posebno tokom ove godine (ili dok ne padne cena SSD-ovima) i posebno kod pristupačnijih modela koji će za malo uloženog novca dobiti lep boost performansi. To možemo reći i za softver Lucid Virtu, koji ćemo viđati i kod „zelenih” modela. Ovog puta nema prostora za zamerke – i Intel i Gigabyte su napravili odličan posao, pa možemo toplo preporučiti kako Gigabyteove ploče GA-Z68X-UD7-B3 tako i druge modele sa čipsetom Intel Z68 Express.

Ivan TEOFILOVIĆ

 
Gigabyte GA-Z68X-UD7-B3
Šta mislite o ovom tekstu?
Kingston KVR1333D3N9/2G, Transcend JM1600KLN-4G, Kingston KHX1600C9D3T1K2/4GX, Kingston KHX1600C9D3X2K2/8GX, Kingston KHX2000C9AD3W1K2/4GX
Intel GMA HD 2000, AMD Radeon HD 4250
Gainward GeForce GT520 1024MB, MSI R6450-MD1GD3/LP
Alpenföhn Brocken, Xigmatek Balder SD1283, Noctua NH-D14, Thermaltake Frio OCK
LG Flatron IPS231P-BN i IPS236V-PN, ViewSonic VP2365wb, Dell U2311H
Asus Eee Pad Transformer TF101
Lenovo IdeaPad Z360
Amazon Kindle 3 WiFi
Verbatim Secure ’n’ Go Small Business Security Pack i Kingston Datatraveler Vault Privacy – Managed (DTVP-M)
Cooler Master Silencio 550
BenQ DC C1450
Roccat Kulo Stereo
D-Link DCS-932
LG BD-660 i BD-670
LG 47LW5500 Cinema 3D LED TV
CM Storm Spawn
Aircoustic Cherry Wood, Ifrogz D-33 Earpollution i Skullcandy Ink’d

Specifikacija
Čipset: Intel Z68 Express (B3)
Podnožje: LGA 1155
Memorija: 4 x DDR3 1066-2133 (OC) DRAM, 32 GB max
Napajanje: 1 x 24-pinski ATX, 1 x 8-pinski ATX 12V
Slotovi za proširenje: 2 x PCI Express x16 2.0 (x16/x16), 2 x PCI-Express x16 2.0 (x8/x8), 1 x PCI Express x1 2.0, 2 x PCI, 4 x SATA 6.0 Gb/s, 4 x SATA 3.0 Gb/s
Zvuk: 7.1 Realtek ALC889, koaksijalni i optički izlazi
USB: 10 x USB 3.0; 8 x USB 2.0
Mreža / Firewire: 2 x Realtek RTL8111E Gigabit LAN / 3 x 1394a T.I. TSB43AB23
Zadnji panel: 1 x PS/2, 2 x power eSATA, 2 x IEEE 1394a, 2 x LAN RJ45, 6 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 2 x S/PDIF Out (1 x Coaxial, 1 x Optical) ,1 x 6 in 1 audio
Dodatni konektori na štampanoj ploči: 1x CPU fan, 3x system fan (4-pin + 2 x 3-pin), 1 x power fan, Front panel audio, Front panel, 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x IEEE 1394a, 1 x Clear CMOS, 1 x Power + 1 x reset, 1 x S/PDIF out
Ostalo: @BIOS, Q-Flash, Xpress BIOS Rescue, Download Center, Xpress Install, Xpress Recovery2, EasyTune, Dynamic Energy Saver 2, Smart 6, Auto Green, eXtreme Hard Drive (X.H.D), ON/OFF Charge, Cloud OC, Q-Share
Dimenzije: ATX ( 30.5 cm x 24.4 cm )
Proizvođač: Gigabyte (www.gigabyte.com)
Kontakt: Gigabyte Srbija (www.gigabyte.rs)

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
Pokretanje aplikacije u sekundama
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera