TEST RUN<>
072011<><>

Novell SuSE Linux Enterprise Server 11

Želite li server za nekoliko ljudi u firmi? Ili možda server za ceo svet?

U prošlom broju opisali smo tzv. Desktop varijantu operativnog sistema koja je prilično kompletna i konkurentna zamena operativnom sistemu Windows u kancelarijskom okruženju, ali po znatno povoljnijoj ceni. Kao što vidite i iz naše akcije (u kojoj, u saradnji sa distributerom Novella, poklanjamo po pet licenci za stotinu malih firmi), naglasak ove mini-serije je na firmama sa, recimo, do desetak korisnika koje nemaju specifične softverske zahteve, odnosno ne koriste specijalizovani softver koji postoji samo za Windows. U tipičnoj konfiguraciji računarske mreže u takvoj firmi, računari su međusobno povezani preko odgovarajuće „crne kutije” sviča/rutera, a preko njega su povezani na iznajmljenu liniju (ADSL, kablovska mreža) i dalje na Internet. Za nekog je to sasvim dovoljno...

Legalizujemo 100 firmi
U saradnji sa firmom B-Direkt, distributerom Novella za Srbiju, pokušaćemo da pomognemo da 100 malih domaćih firmi BESPLATNO legalizuje svoje računare. U pitanju je komplet od po 5 licenci za svaku firmu, dakle ukupno 500 računara imaće na sebi nov, legalan softver.
Zainteresovane vlasnike firmi molimo da se prijave preko formulara čiji se link nalazi na naslovnoj stranici našeg sajta.
Nakon prijavnog perioda, 100 dobitnika kompleta licenci kontaktiraćemo lično oko preuzimanja softvera.
 
Doduše, u varijanti obične lokalne mreže bez servera, neke stvari nije moguće ostvariti lokalno. Elektronska pošta mora da bude smeštena kod internet provajdera, a takođe i web prezentacija (sajt) firme. Dalje, treba obezbediti prostor za zajedničke dokumente, koji se tiču više zaposlenih. To može da bude na jednom od računara u mreži, ali on u tom slučaju mora uvek da bude uključen (drugo rešenje je upotreba NAS-a – Network Attached Storagea, što je dodatan trošak). Eventualni štampač (ili više njih) može da bude povezan na jedan od računara, ali, opet, taj računar mora da bude uključen (i ovde postoji druga varijanta – upotreba skupljeg štampača s mrežnim priključkom).

Naprednija varijanta svega toga je podizanje malog servera unutar firme koji će u pomenutim ali i mnogim drugim stvarima opsluživati sve korisnike. Tu na scenu stupa Novellov SuSE Linux Enterprise Server (SLES), koji ćemo vam ukratko predstaviti u ovom tekstu. Nažalost, nećemo se mnogo zadržavati na detaljima. Prvi razlog je to što je to server k’o server – nema šta da se opisuje, on jednostavno radi. Opslužuje. Drugi razlog što ne možemo zalaziti u detalje jeste to što se najveći deo posla oko podizanja servera svodi na njegovo podešavanje shodno konkretnim potrebama i zahtevima.

 
SLES dolazi na dva DVD-a, gde je prvi osnovna instalacija, dok će vam drugi biti zatražen samo ako su na njemu paketi (programa) koje poželite naknadno da instalirate. Nakon dosta brze instalacije i podešavanja nekoliko osnovnih parametara, SLES će odmah pokušati da nađe neki DSL (Digital Subscriber Line) mrežni uređaj. Kada to obavi i kada unesete osnovne mrežne podatke, pojavljuje se radna površina.

U odnosu na desktop verziju (SLED), odmah se primećuju znatno restriktivnija podešavanja po pitanju sigurnosti. Sve značajnije akcije kao što je restartovanje, gašenje, sve bitnije promene, pa čak i povratak iz skrin-sejvera traže od vas administratorsku šifru (barem prvi put, a može se izabrati da se nadalje za datu akciju dozvola podrazumeva). Pored poslovične sigurnosti samog Linuxa, to je svojevrsno obezbeđenje i od „ljudskog faktora”.

Druga promena u odnosu na Desktop varijantu jeste nedostatak svih onih silnih aplikacija koje smo nabrojali u prošlom broju. SLES ima samo internet browser Firefox i nekoliko osnovnih sistemskih alata. Ideja je, naime, da server dolazi u prilično ogoljenoj, osnovnoj varijanti, koju dodavanjem jednog po jednog servisa dalje „gradite” prema svojim potrebama.

Želite email server? Podignite odgovarajući servis, podesite ga, definišite korisnike, šifre i sve ostalo, i korisnici u mreži imaju server za elektronsku poštu. Želite da podignete mali web server i postavite sajt? Podignite tzv. HTTP server, podesite nekoliko parametara i stavite sadržaj sajta u odgovarajući folder. Za neki veći web server, dodajte program koji će se oslanjati na ugrađeni sistem za baze podataka. Za još ozbiljnije web sajtove, dodajte moćniji sistem za baze podataka. Isto tako može se podići FTP server (možda želite da vaša kolekcija fajlova bude dostupna čitavom svetu?), DHCP server (gost sa prenosnim računarom može samo da „ubode” kabl i postane deo vaše mreže bez ikakvih podešavanja), proksi server itd.

Naravno, ništa vas ne sprečava u tome da server pride upotrebite i kao radnu stanicu, tj. da neko sedi i radi za njim, ali upotrebljivost računara u tom slučaju zavisi od toga koliko je hardverski moćan, a ponajviše od toga koliko je server zauzet svim pomenutim opsluživanjima koje ste uključili za korisnike.

Kad već pominjemo veće opterećenje, SLES je sasvim dovoljno moćan da na njemu bazirate ozbiljan web server. Doduše, tada se javlja problem infrastrukture, jer sav saobraćaj koji stvaraju posetioci sajta opterećuje vašu internet vezu. Takozvanom virtuelizacijom moguće je napraviti i nekoliko virtuelnih mašina na istom fizičkom hardveru. A uz još malo moćnog softvera, možete da postanete i hosting provajder i da na tom jednom računaru ponudite server, prostor, adrese i poštanske sandučiće za desetine i stotine sajtova. Doduše, tu mogućnost i još neke naprednije usluge SLES-a Novell naplaćuje posebno, jer se računa da je to već ozbiljno rešenje i nešto na čemu možete da profitirate.

Sve u svemu, od vas zavisi da li vam je potrebna i serverska varijanta ovog Novellovog čeda. Predstavili smo samo neka scenarija gde je to sasvim jasno, ali vredi pomenuti i, na primer, potrebu da računarima u firmi pristupate i sa udaljenih lokacija i da preko Interneta radite za računarom kao da ste fizički za njim. Ili da računare zaposlene na dve i više lokacija povežete u privatnu, funkcionalnu mrežu (VPN – Virtual Private Network) koja će raditi kao da su svi u istoj zgradi. Sve to, naravno, SLES može. U ocenama stručne javnosti, SLES važi za najbolje univerzalno serversko rešenje bazirano na Linuxu. U specifičnim oblastima (hosting sajtova, na primer) postoje bolja rešenja, ali SLES većinu primena servera pokriva sasvim dobro.

Tihomir STANČEVIĆ

 
Windows 8 Preview
A-PDF Flip PDF 3.1.2
Novell SuSE Linux Enterprise Server 11
Šta mislite o ovom tekstu?
Mozilla Firefox 5.0
Zoom Player 8.0 RC2 Home MAX, BlazeDVD Professional 6.0, CyberLink PowerDVD 11 Ultra, Corel WinDVD Pro 2010, ArcSoft TotalMedia Theatre 5.0, DirectDVD 8 SE, DVD X Player 5.4 Professional
Loto RSS 1.126.0
Easy Photo Uploader for Facebook 0.9.4
ekBlastCams 1.1.2
PhotoFrame 4.6.2 Professional Edition
Hide Find Bar 1.3.1
Stop Autoplay for YouTube 0.11.5

Tip:
serverski operativni sistem
Veličina:
7,3 GB / 2 DVD-a
Cena:
34.220 din (osnovna cena; popust u kompletu sa desktop licencama, doplata za napredne servise)
Adresa:
www .novell .com /linux
Kontakt:
B-direkt
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera