STARO ZA NOVO<>
062007<><>

Wasteland Merc 2

Svedoci smo toga da se svakoga dana pojavljuju nove igre, nudeći sve više inovativnog sadržaja, grafiku od koje zastaje dah, mogućnosti kakve nismo ni slutili... Međutim, i pored toga, postoje neki stari dobri naslovi kojima se i dan-danas vraćamo, ponovo ih prelazimo i uzdišemo zbog toga što se takve igre više ne prave. Možemo nadugačko pričati o tome šta je doprinelo njihovoj neprolaznoj popularnosti – neverovatna zaraznost, jednostavna a fenomenalna igrivost, priča koja vas prosto uvlači u sebe svakim svojim delićem... Jedna od takvih legendi koja sigurno nikada neće izgubiti popularnost svakako je serijal Fallout, genijalna saga o čovečanstvu nakon nuklearnog rata, pustoši, običnim ljudima i herojima koji se svi bore za svoje mesto pod suncem.

Zbog svega toga ne čudi što se i dalje prave modifikacije koje unose neke novine (lokacije, oružje, nove elemente gameplaya itd.) u ove stare naslove. Jedna od njih, rađena za Fallout 2, nosi naziv Wasteland Merc, a kako se nedavno pojavila druga, „ispeglanija” verzija, verujemo da zaslužuje pažnju svih ljubitelja ove franšize.

Naravno, radnja igre je smeštena u period nakon nuklearnog rata, u dobro poznati, opustošeni svet u kojem se preživeli bore sa radijacijom, nestašicom pijaće vode i bilo kakve hrane, bedom, mutiranim spodobama i opštim strahom za sopstveni život. Vi ste u ulozi jednog od običnih ljudi koji se snalaze kako znaju i umeju da bi preživeli u svemu tome. Vaš lik najlakše bi se mogao opisati kao plaćenik (otuda i naziv modifikacije) – osoba koja izvršava razne zadatke da bi došla do novca i tako opstala. Gotovo svaka osoba u gradovima kroz koje prolazite imaće po neki zadatak za vas, a većina njih može da se ponavlja više puta. Ti zadaci se uglavnom svode na skupljanje neke vrste „namirnica”: drva za ogrev, boca sa kiseonikom, raznih vrsta hrane, časopisa, alatki, pića i tako dalje. Pored toga, ubačena je još jedna novina koja je nama bila veoma zanimljiva. Naime, sada u Falloutu možete da kopate rude, pecate, a i kuvanje je na mnogo kompleksnijem nivou. Sve ovo dosta podseća na koncepciju iz nekih MMORPG naslova (World of Warcraft nam prvi pada na um, mada neka vrsta farminga postoji u svim igrama tog tipa) i na farm novca u njima. Sakupljate razne predmete koji se dobro prodaju ili za koje ste dobili quest da ih pronađete (što vam opet donosi popriličan keš) i razvijate profesije kako biste mogli da sakupite pozamašne količine rude, ribe i slično, koje ćete opet prodati. Iako ideja o bogaćenju kao osnovi za igru možda deluje isprazno, prizemno ili nezanimljivo, moramo priznati da je Wasteland Merc izuzetno zarazan naslov, pogotovo što ga možete igrati gotovo u nedogled.

 
Osnovna mana cele koncepcije jeste nedostatak neke okvirne priče koja bi vam dala kakvu-takvu dodatnu motivaciju za igranje. Naime, mod počinjete izlaskom iz vaulta, bez ikakve početne opreme i itema, i odmah zatim se nalazite na prilično čudnoj lokaciji sa jakom radijacijom i hordama mutiranih kreatura. Verovatno ne treba da napominjemo da nema smisla ni da pokušavate da se borite s njima, već je jedino rešenje brz izlazak sa lokacije i odlazak do nekog od brojnih gradova. Od tog trenutka možete birati kako ćete napredovati dalje. Svi koji su ranije igrali Fallout svesni su toga koliko je bitno prepipati svaki ćoškić, otvoriti sve što može da se otvori, a pohvalno je i postojanje nekih tajnih lokacija (hodnika, prolaza i slično) čije će vam rano otkrivanje veoma pomoći u prvim koracima. Pored toga, uvek postoji i opcija lutanja divljinom u potrazi za sukobima koje možete da okončate u svoju korist (na samom početku to su samo pacovi i biljke mesožderke, pod uslovom da se mudro postavite tako da se borite samo sa jednim protivnikom u jednom trenutku). Iako u početku mnogo toga deluje bezizlazno ili zbunjujuće i osećate se krajnje bespomoćno bez ikakvog oružja ili pomagala, to ipak utiče na atmosferu i na pozitivan način. A ne možemo rečima da opišemo osećaj koji ćete imati kada dođete do prvog vatrenog oružja nakon sati i sati muke! Ukratko, negde do četvrtog nivoa ćete se mučiti, liti znoj, ulaziti na lokacije samo da biste pobegli brzinom munje i slično, ali kada preživite taj period „uigravanja”, sve postaje mnogo lakše. Tada ćete već moći da ubijate i jače protivnike (iako i dalje stoji preporuka da pokušate da nađete poziciju sa koje ćete moći da se borite protiv jednog po jednog), dobijaćete više novca tako da ćete moći i da kupite neke osnovne potrepštine, ojačate skillove (na primer, kupujući scout handbooks i slično), samim tim i da lakše napredujete. Sve ovo na neki način se lepo uklapa u koncepciju moda u kojem niste „odabrani” heroj, već samo običan plaćenik koji u svakom trenutku mora da se bori za opstanak, a tome dodatno doprinosi pomenuti naglasak na veštinama koje u Falloutu uopšte niste upotrebljavali ili ste ih pak koristili u mnogo manjoj meri (prva pomoć, cenkanje, outdoorsman koji služi i za kuvanje itd.). Pored toga, iako se većina misija svodi na prikupljanje određene vrste stvari u velikim količinama, postoji nekoliko njih koje razbijaju monotoniju, pogotovo zbog toga što vam nude nekoliko izbora – na primer, možete spasti decu od razbojnika i vratiti ih u grad ili ih pak prodati trgovcima robljem.

U odnosu na originalni Fallout 2, ova modifikacija donosi devetnaest novih lokacija, što samo po sebi podrazumeva obilje misija, zadataka, lokacija za otkrivanje i slično. Međutim, mogli bismo uputiti malu zamerku tvocima moda zbog toga što su lokacije pomalo beživotne. Jednoličnost questova (čast izuzecima) već smo pomenuli, ali tu je i nedostatak zanimljivih NPC-a, dijaloga koji bi malo prodrmali „ukočenost” igre i slično.

Ukratko rečeno, ovo je igra za one koji nemaju problema sa strpljenjem i voljni su da ulože veliki trud da bi nešto postigli. Svaki korak napred koštaće vas puno napora i vremena, ali, po našem mišljenju, to se i te kako isplati. Na kraju krajeva, nema mnogo igara u kojima ćete bukvalno vikati od sreće kada pređete nivo!

Jovana ERČIĆ

 
 DOMAĆA SCENA
Intervju: Relja Pajić, Metamorf studio

 TEST JOY
Nintendo DS Lite
Saitek Pro Gamer Command Unit
Genius MaxFire Pandora i MaxFire Pandora Pro

 STARO ZA NOVO
Wasteland Merc 2
Šta mislite o ovom tekstu?

 JA, IGRAČ
Budućnost MMORPG-a

Veličina:
35,72 MB
Adresa:
http://wastelandmerc .atspace .com
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera