TEST OF TIME<>
052007<><>

Emulatori za PSP

Najbolji među najboljima

Nakon početne oluje, stvari na emulacionoj sceni kada je Sony PlayStation Portable u pitanju polako počinju da dolaze na svoje mesto. Iako je gužva u sredini tabele više nego evidentna, na površinu nezadrživo isplivavaju ostvarenja koja svojim kvalitetom zaslužuju pažnju korisnika. Posmatraču sa strane može se učiniti da je ponuda ovog tipa homebrew alata bolja nego ikad, ali treba biti realan pa priznati da se tek nekoliko primeraka može nazvati savršenim i da posao za koji su namenjeni obavljaju baš kako bi trebalo.

NesterJ 1.20 beta 2

 
Od samog starta NesterJ (rukapsp.hp.infoseek.co.jp/PSPSoftware/NesterJ.htm, 778 KB) predstavlja jedno od najboljih homebrew ostvarenja za PSP. U pitanju je emulator Nintendo Entertainment System (NES) platforme koji krase odlične performanse, naglašena konfigurabilnost, zavidna stabilnost i jednostavno rukovanje. Da biste na „đavolkovom” ekranu uživali u NES sadržaju, dovoljno je da u „instalacioni” direktorijum programa prebacite odabrane ROM-ove i zabava može da počne. Korekcija radnih parametara vrši se „u letu” (opcijama se pristupa povlačenjem analognog džojstika ulevo ili udesno), a pored brze promene rezolucije (postoji šest predefinisanih šablona), dozvoljena je korekcija kvaliteta audio komponente, snimanje pozicije, „čupanje” screenshotova, promena brzine rada procesora itd. NesterJ smo isprobali sa sledećim igrama: Pac-Man, Dynablaster, Bubble Bobble, Terra Cresta, Tetris, Tetris 2, Overlord, Robocop, Rygar, Gun Smoke, i moramo priznati da je kvalitet emulacije blizu perfekcije.

Aktuelna verzija programa, pored ostalih stvari, donela je i podršku za igranje u mreži putem ugrađenog WiFi adaptera (u tzv. ad-hoc režimu). Nažalost, ova opcija još uvek je u eksperimentalnoj fazi i njeno korišćenje prilično narušava stabilnost sistema. Iako je autor obećao da će i to biti ispravljeno u narednim verzijama programa, NesterJ već duži vremenski period nije doživeo nadogradnju performansi. S obzirom na to da u svim ostalim segmentima ovo ostvarenje naprosto briljira, to vas ne može sprečiti da u čarima legendarnih NES igara uživate punim plućima.

gameplaySP 0.9

Kraj 2006. godine za vlasnike PSP-a bio je značajan i po tome što je svetlost dana (konačno) ugledao gameplaySP 0.9 (www.psp-hacks.com/file/951, 412 KB). Pomama za ovim Game Boy Advance emulatorom bila je toliko velika da se može porediti sa euforijom oko izlaska nekih komercijalnih ostvarenja na tržište. Kada se zna da je u pitanju praktično savršen emulator koji omogućava neometano igranje većine GBA igara (što nije nimalo zanemarljiva brojka) i to sa zvukom, stvar postaje potpuno jasna.

Kopiranje programa na memorijsku karticu nije dovoljno da biste zaplovili GBA vodama. Zbog toga što se nalazi pod copyrightom, autor u paket nije uključio odgovarajuću BIOS konzolu (gba_bios.bin, 16 KB), pa ćete za njeno nalaženje morati sami da se snađete. Pored toga, u radni direktorijum potrebno je kopirati ROM-ove sa igrama koji se mogu nalaziti i u ZIP formatu. Tek nakon toga spremni ste za vatromet.

Na prvi pogled, gameplaySP sadrži znatno manje opcija nego NesterJ. Za krajnjeg korisnika bitno je da postoji mogućnost promene radne rezolucije (u tri koraka), podrška za korigovanje brzine rada procesora, snimanje/učitavanje pozicija, te da je kvalitet emulacije toliko dobar da će vas (u većini slučajeva) ostaviti bez daha.

Autor gameplaySP-a uspeo je da napravi sjajan posao! Iako još uvek (po žalopojkama korisnika) postoje igre koje nije moguće pokrenuti u punom sjaju (ili uopšte), tokom perioda testiranja nismo naišli apsolutno ni na jedan problem (nekoliko naslova smo čak uspeli da „doteramo” do kraja). Među igrama koje smo probali našli su se i Advance Wars, Alien Hominid, Drill Dozer, Ghouls ’n Ghosts, Lost Vikings, Monster Force, Virtua Tennis, Speedball 2: Brutal Deluxe, Lunar Legend, Golden Sun... Sve je funkcionisalo savršeno! Ako bismo nešto morali da izdvojimo kao nedostatak, onda bi to bio izostanak podrške za igranje u mreži (po rečima autora, na ovom polju ni u budućnosti nisu planirane promene) i nekompatibilnost s igrama pisanim za Game Boy/Game Boy Color. Ukoliko vam je ovo poslednje bitno, možete posegnuti za programom pod imenom RIN 1.32 (mirakichi.hp.infoseek.co.jp/software/RIN.html, 769 KB).

DGEN 1.70

 
Ovaj pregled ne bi bio kompletan a da ne pomenemo DGEN 1.70 (syn-k.sakura.ne.jp/dgen_psp, 580 KB) – program namenjen emuliranju Sega Genesis (čitaj, Sega Mega Drive) konzole. Ovo ostvarenje krasi izuzetan grafički komandni interfejs koji na pregledan i odlično organizovan način nudi pregršt korisnih opcija (sekcijama se pristupa putem levog i desnog „ramenog” tastera). Najbitnije je što se po kopiranju programa na memorijsku karticu i smeštanja ROM-ova sa igrama (podržani su SMD i BIN tipovi zapisa) u destinacioni direktorijum, odmah može početi sa igranjem. Naravno, postoji podrška za snimanje i učitavanje pozicija, kao i sekcija za implementiranje cheat kodova.

Tokom perioda testiranja probali smo neke od najvećih Seginih hitova: Vectorman, Comix Zone, Ristar, Out Run, Toejam & Earl... i možemo reći da je kvalitet emulacije na veoma visokom nivou. S obzirom na to da je čitav proces veoma zahtevan, procesor se pokretanjem programa automatski „klokuje” na 333 MHz, pa su autori u glavnom meniju dodali opciju monitoringa temperature, odnosno stanja baterije. Šanse da naudite svojoj skupocenoj igrački korišćenjem DGEN-a izuzetno su male.

• • •

 
Predstavljeni emulatori čine najbolje što PSP trenutno može da ponudi u ovoj oblasti. Naravno, to ni izbliza ne okončava priču, ali ćemo njen nastavak ipak morati da sačekamo još neko vreme. Da li će se za takmičenje u evropskim kupovima najpre kvalifikovati Deadalus (sourceforge.net/projects/daedalus-n64, 380 KB) – Nintendo64 emulator čiji je razvoj u poslednje vreme najevidentniji, ili možda PSPUAEAmiga emulator (www.pspuae.com, 12,4 MB), ostaje da vidimo. Ne treba zaboraviti ni ScummVM podršku (o tome opširnije u jednom od narednih brojeva), ali ni mogućnost igranja PlayStation igara. Kao što znate, Sony je od verzije firmwarea 3.0 obezbedio oficijelnu podršku za emuliranje igara sa „jedinice” koja funkcioniše savršeno. Zaključak je neizbežan – kada je emulacija na PSP-u u pitanju, stvari se odvijaju odlično!

Vladimir PISODOROV

 
Emulatori za PSP
Šta mislite o ovom tekstu?
Cruise for a Corpse
Elf
Solomon’s Key
Batman
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera